Рішення № 100786454, 03.11.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
620/10227/21
Номер документу
100786454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2021 року м. Чернігів Справа № 620/10227/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом керівника Козелецької окружної прокуратури до Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, - Козелецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Керівник Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави 27.08.2021 (відповідно до дати поштового відправлення, вказаної на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради (далі – Управління освіти), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані будівлі та споруди Скрипчинської філії І-ІІ ступенів Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, що розташовані в межах населеного пункту за адресою вул. Центральна, 7, с. Скрипчин, Козелецького району Чернігівської області;

- зобов`язати відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, площею 1,5 га, на якій розташовані будівлі та споруди Скрипчинської філії І-ІІ ступенів Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, що розташовані в межах населеного пункту за адресою вул. Центральна, 7, с. Скрипчин, Козелецького району Чернігівської області.

Свої вимоги мотивує тим, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під навчальним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування Скрипчинської філії І-ІІ ступенів Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 та виховного процесу, що, у свою чергу, може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей на освіту. При цьому, прокурор зазначає, що Козелецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 не має власної бухгалтерії, не отримує кошти і не має права ними розпоряджатись, не наділена повноваженнями на укладення договору на розроблення технічної документації на земельну ділянку. Натомість, Управління освіти є балансоутримувачем будівель та споруд закладу освіти, відповідає за його матеріально-технічне забезпечення, виконує повноваження у сфері освіти.

Ухвалою судді від 06.09.2021 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також судом запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позов не подав.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений у повному обсязі, враховуючи таке.

Судом встановлено, що по вул. Центральна (Чапаєва), 7, с. Скрипчин, Козелецького району, Чернігівської області розташована Скрипчинська філія І-ІІ ступенів. Відповідно до листа Управління освіти від 14.07.2021 №01-08/451, заклад розташований на земельній ділянці, орієнтовною площею 1,5 га (а.с. 25). Рішенням 14 сесії 7 скликання від 22.08.2017 №1-14/VII Козелецької районної ради Чернігівської області «Про створення Козелецького освітнього округу», Козелецьку загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Козелецької селищної ради Чернігівської області визнано опорним закладом та центром освітнього округу, який має у своєму складі філію - Скрипчинська філія І-ІІ ступенів Козелецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області.

Відповідно до Положення про Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради, затвердженого рішенням двадцять четвертої сесії восьмого скликання Козелецької селищної ради від 15.01.2019 №08-24/VIII, Управління є структурним підрозділом селищної ради, створюється селищною радою, є підзвітним та підпорядковується селищній раді (пункт 1.1). Управління освіти зокрема виконує такі завдання: забезпечує реалізацію на території адміністративно-територіальної одиниці державної політики у сфері освіти, культури та туризму, фізичної культури, сім`ї, молоді та спорту. Реалізує пріоритети державної політики та повноваження органів місцевого самоврядування у сфері культури та туризму. Управління фінансується за рахунок коштів бюджету селищної ради, є неприбутковою організацією, юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку, власний бланк. Управління освіти, розпоряджається коштами у межах кошторису Управління затвердженого начальником управлінням. Управління освіти Козелецької селищної ради вносить пропозиції управлінню Козелецької селищної ради щодо фінансування закладів освіти, які перебувають у сфері його управління (а.с. 51-55).

Будівлі та споруди Скрипчинської філії І-ІІ ступенів Козелецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області відповідно до рішення 11 сесії 8 скликання Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області від 28.12.2017 №23-11/VIII «Про передачу в оперативне правління Управлінню освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради майна Козелецької селищної ради» перебувають на балансі та передані в оперативне управління відповідачу, яке здійснює фінансування та утримання зазначеного закладу освіти (додаток №1 до рішення) (а.с. 42-50).

Відповідно до положень Статуту Козелецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, затвердженого рішенням 42 сесії 8 скликання Козелецької селищної ради від 04.09.2020 №08-42/VIII (а.с. 33-41), засновником закладу освіти є Козелецька селищна рада. Козелецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 є опорним закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, який має у своєму складі філії (п. 1.6. Статуту). Відповідно до п. 1.7 Статуту Козелецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 включає в себе, у тому числі і Скрипчинську філію І-ІІ ступенів. Порядок діловодства і бухгалтерський облік в закладі освіти ведеться централізованою бухгалтерією Управління освіти (п. 6.2 Статуту).

Отже, Козелецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 не має власної бухгалтерії, не отримує кошти та немає права ними розпоряджатися, не наділена повноваженнями на укладення договору на розроблення технічної документації на земельну ділянку.

Відповідно до листа Козелецької селищної ради від 14.07.2021 №03-09/1691 розпорядником бюджетних коштів, управління та фінансування Козелецької ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, філією якої є Скрипчинська ЗОШ І-ІІ ступенів, здійснюється Управлінням освіти. Площа землі, яка використовується філією, становить 1,5 га, правовстановлюючі документи (державні акти) на земельну ділянку під закладом освіти не оформлювалися. Управління освіти не зверталося до Козелецької селищної ради для вирішення питання щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Скрипчинською філією І-ІІ ступенів (а.с. 27).

Згідно інформації Управління освіти від 14.07.2021 №01-08/451 відповідачем будь-які заходи щодо оформлення права постійного і користування на вказану вище земельну ділянку не вживалися через не закладення бюджетних призначень на ці цілі. Управління освіти не зверталось до Козелецької селищної ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташована Скрипчинська філія І-ІІ ступенів (а.с. 25).

Відповідно до листа управління у Чернігівському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 15.07.2021 №10-25-0.27-193/106-21 площа земельної ділянки під закладом освіти загального розвитку Козелецької селищної ради Чернігівської області в с. Скрипчин не визначена (правовстановлюючі документи відсутні, державні акти не видавались). Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти в с. Скрипчин становить 41,21 грн. (а.с. 29).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку протиправною, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно із положеннями статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

В частині 4 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття шкільної освіти дітьми на території Козелецької територіальної громади та доступність шкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Оскільки відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України звертатися до суду з позовом про зобов`язання органу місцевого самоврядування здійснити вищевказані дії, є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Згідно із статтею 4 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, держави-учасниці Конвенції вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних та інших заходів для здійснення прав, визнаних у цій Конвенції. Щодо економічних, соціальних і культурних прав Держави-учасниці вживають таких заходів у максимальних рамках наявних у них ресурсів і при необхідності в рамках міжнародного співробітництва.

Статтею 28 Конвенції про права дитини визначено, що держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, поміж іншим вводять безоплатну й обов`язкову початкову освіту; сприяють розвиткові різних форм освіти, забезпечують її доступність для всіх дітей.

У свою чергу, статтею 53 Конституції України гарантовані доступність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання.

Положеннями частини 1 статті 20 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» передбачено, що органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, власники і адміністрація навчально-виховних закладів та громадяни, які організують або здійснюють навчальні та виховні процеси, зобов`язані забезпечити для цього умови, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на збереження і зміцнення здоров`я, гігієнічне виховання відповідних груп населення та вивчення ними основ гігієни.

Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 25.09.2020 №2205 затверджено Санітарний регламент для закладів загальної середньої освіти, положення якого визначають медичні вимоги безпеки (правила і норми) щодо освітнього середовища у всіх типах закладів загальної середньої освіти (далі - заклади освіти), а також структурних підрозділах інших юридичних осіб, що забезпечують здобуття загальної середньої освіти (крім спеціальних закладів освіти) усіх форм власності.

Відповідно до пункту 4 вказаного Санітарного регламенту засновник (засновники) закладу освіти забезпечує належне утримання території. Також положення Санітарного регламенту закріплюють санітарно-гігієнічні норми влаштування території та вимоги до рівнів шуму і вібрації, зокрема, на прилеглій до закладів освіти території.

Суд зауважує, що відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушує інтереси держави у сфері охорони дитинства. Отже, вказані вище норми вказують на те, що земельні ділянки під закладами загальної середньої освіти мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Крім того, суд зазначає, що згідно із статтею 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із статтею 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти, серед іншого, належать земельні ділянки. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до частини 1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

В частині 1 статті 120 Земельного кодексу України визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.

Згідно із пунктом «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Як зазначено у частині 1 статті 123 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті «а» частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до частин 1, 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов`язковою, інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Тобто, обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.

Положеннями частини 3 статті 66 Закону України «Про освіту» передбачено, що сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та повної загальної середньої освіти.

Частиною 1 статті 36 Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачено, що управління закладом загальної середньої освіти здійснюють, зокрема, засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган.

Згідно із частиною 1 статті 24 Закону України «Про освіту» система управління закладами освіти визначається законом та установчими документами. Установчі документи закладу освіти повинні передбачати розмежування компетенції засновника (засновників), інших органів управління закладу освіти та його структурних підрозділів відповідно до законодавства.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон), частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Статтею 10 Закону визначено статус селищних рад, як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 60 Закону визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, зокрема, на заклади освіти. Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.

Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об`єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад (частина 1 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно із частиною 5 статті 16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно підпункту 1 пункту «а» статті 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

В частині 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 31) прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) управління закладами освіти, охорони здоров`я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, молодіжними центрами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; б) делеговані повноваження: 1)забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності освіти і медичного обслуговування на відповідній території, можливості отримання освіти державною мовою.

В частині 1 статті 137 Господарського кодексу України дано визначення поняттю «право оперативного управління», а саме це речове право суб`єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Відповідно до частини 2 статті 135 Господарського кодексу України власник має право особисто або через уповноважені ним органи з метою здійснення підприємницької діяльності засновувати господарські організації, закріплюючи за ними належне йому майно на праві власності, праві господарського відання, а для здійснення некомерційної господарської діяльності - на праві оперативного управління, визначати мету та предмет діяльності таких організацій, склад і компетенцію їх органів управління, порядок прийняття ними рішень, склад і порядок використання майна, визначати інші умови господарювання у затверджених власником (уповноваженим ним органом) установчих документах господарської організації, а також здійснювати безпосередньо або через уповноважені ним органи у межах, встановлених законом, інші управлінські повноваження щодо заснованої організації та припиняти її діяльність відповідно до цього Кодексу та інших законів.

З аналізу наведених вище норм права, суд дійшов висновку, що майно комунальної власності відповідною радою може передаватися в оперативне управління відділам, управлінням та іншим створюваним нею виконавчим органам, які знаходяться в її підпорядкуванні.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до норм чинного законодавства на відповідача, в межах території Козелецької об`єднаної територіальної громади покладені повноваження щодо забезпечення прав членів територіальної громади у сфері освіти шляхом надання населенню якісних послуг через мережу освітніх закладів, а також щодо виконання конституційних вимог щодо обов`язковості здобуття дітьми і підлітками громади повної загальної середньої освіти.

Також судом встановлено, що Козелецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 є об`єктом комунальної власності Козелецької об`єднаної територіальної громади в особі Козелецької селищної ради, яка є його засновником (власником). Управління опорним закладом здійснюється його засновником через Управлінням освіти. Заклад перебуває в оперативному управлінні та на балансі Управління освіти. Крім того, Козелецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 визнана опорним закладом та центром освітнього округу та має у своєму складі, зокрема, Скрипчинську філію І-ІІ ступенів, яка розташована за адресою: вул. Центральна, 7, с. Скрипчин, Козелецький район, Чернігівська область, 17062.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що у відповідача існує обов`язок забезпечувати реалізацію прав членів територіальної громади на здобуття загальної середньої освіти та вживати заходів для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку на якій знаходиться та якою відповідно користується заклад освіти - Скрипчинська філія.

Із змісту листів Козелецької селищної ради та Управління освіти вбачається, що Скрипчинська філія користується земельною ділянкою, орієнтовною площею 1,5 га, за адресою: вул. Центральна, 7, с. Скрипчин, Козелецький район, Чернігівська область, 17062. Водночас, в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту», Управлінням освіти будь-які заходи щодо оформлення права постійного користування на дану земельну ділянку не вживалися.

Вказане свідчить про допущену бездіяльність з боку відповідача.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги керівника Козелецької окружної прокуратури необхідно задовольнити.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов керівника Козелецької окружної прокуратури до Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, - Козелецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовані будівлі та споруди Скрипчинської філії І-ІІ ступенів Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, що розташовані в межах населеного пункту за адресою вул. Центральна, 7, с. Скрипчин, Козелецького району Чернігівської області;

Зобов`язати Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, площею 1,5 га, на якій розташовані будівлі та споруди Скрипчинської філії І-ІІ ступенів Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, що розташовані в межах населеного пункту за адресою вул. Центральна, 7, с. Скрипчин, Козелецького району Чернігівської області.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 03 листопада 2021 року.

Позивач: Козелецька окружна прокуратура (код ЄДРПОУ 02910114, вул. Є. Лоскота, 1, смт. Козелець, Чернігівська область, 17000).

Відповідач: Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради (код ЄДРПОУ 41777072, вул. Ф.Сидорука, буд. 9, смт. Козелець, Чернігівська область, 17000).

Третя особа: Козелецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 26295040, вул. Свято-Преображенська, 32а, смт. Козелець, Козелецький район, Чернігівська область, 17000).

Суддя С.В. Бородавкіна