Рішення № 100786306, 02.11.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
620/8674/21
Номер документу
100786306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/8674/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Малодівицької селищної ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (далі – також позивач) до Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (далі також – Малодівицька селищна рада, відповідач) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо поводження з відходами та невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,5 га під звалищем твердих побутових відходів с. Велика Дівиця Прилуцького району Чернігівської області; зобов`язання відповідача забезпечити оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,5 га зайняту під звалищем твердих побутових відходів в с. Велика Дівиця Прилуцького району Чернігівської області, визначення в натурі (на місцевості) межовими знаками межі вказаної земельної ділянки.

В обґрунтування вимог зазначає, що Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області у відповідача проведено перевірку, за результатами якої встановлено порушення вимог законодавства. 28.05.2019 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області видано припис № 119/04 від 28.05.2019, відповідно до п. 6 якого зобов`язано відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що зайняті під сміттєзвалищами, визначення в натурі меж цих ділянок з встановленням межових знаків. Однак на час звернення до суду, відповідач вказані вимоги припису не виконав, що свідчить про протиправну бездіяльність.

Ухвалою суду від 06.09.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач надіслав до суду заяву, в якій позовні вимоги визнає повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Згідно Паспорту місця видалення відходів (МВВ) № 466 від 06.03.2015, затвердженого Департаментом екології та природних ресурсів в Чернігівській області від 06.03.2015, власником МВВ є Великодівицька сільська рада, проектна площа становить 0,5 га.

Рішенням сесії Малодівицької селищної ради від 16.11.2017 утворено Малодівицьку об`єднану територіальну громаду до складу якої ввійшло с. Велика Дівиця Прилуцького району Чернігівської області.

Державною екологічною інспекцією в Чернігівській області у відповідача проведено перевірку, за результатами якої складено акт № 119/04 від 24.05.2019, в якому зафіксовано, що документи на право користування земельними ділянками під сміттєзвалищами у відповідача відсутні, що є порушенням статей 125,126 Земельного кодексу України.

28.05.2019 Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області виданий припис № 119/04, пунктом 6 якого зобов`язано відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що зайняті під сміттєзвалищами, визначення в натурі меж цих ділянок з встановленням межових знаків.

Станом на час звернення до суду, докази на підтвердження виконання вказаного припису відсутні.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на території України визначає Закон України "Про відходи".

Відповідно до ст. 21 вказаного Закону органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; і) сприяння роз`ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України; й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об`єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Відповідно до ч. 4 ст. 33 Закону України "Про відходи" зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Стаття 33 даного Закону передбачає вимоги щодо зберігання та видалення відходів, зокрема на кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних та екологічних норм.

Під час перевірки екологічною інспекцією встановлено, шо за Малодівицькою ОТГ обліковується три сміттєзвалища, які використовуються для видалення твердих побутових відходів.

Водночас у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою, на якій розташоване зазначене сміттєзвалище, що є порушенням норм ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Суд вважає, що використання відповідачем земельної ділянки площею 0,5 га, що перебуває у комунальній власності Малодівицької селищної ради не звільняє від обов`язку дотримуватись природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами та земельного законодавства.

До того ж, відповідач не заперечує виявлених порушень природоохоронного законодавства та не спростовує законність вимог Державної екологічної інспекції у Чернігівській області, наведених у пункті 6 припису № 119/04 від 28.05.2021. Також посадовою особою Малодівицької селищної ради не оскаржувалась постанова про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог природоохоронного законодавства від 24.05.2019.

Частинами першою-третьою статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Отже, з урахуванням того, що відповідач позов визнає повністю суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб, визначений у прохальній частині позову.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Малодівицької селищної ради Прилуцького району Чернігівської області щодо поводження з відходами та невжиття заходів по оформленню правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,5 га під звалищем твердих побутових відходів с. Велика Дівиця Прилуцького району Чернігівської області;

Зобов`язати Малодівицьку селищну раду Прилуцького району Чернігівської області забезпечити оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку орієнтовною площею 0,5 га зайняту під звалищем твердих побутових відходів в с. Велика Дівиця Прилуцького району Чернігівської області, визначення в натурі (на місцевості) межовими знаками межі вказаної земельної ділянки.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: Керівник Прилуцької окружної прокуратури вул.1 Травня,50-а,м.Прилуки,Чернігівська область,17500 рнокпп 02910114.

Відповідач: Малодівицька селищна рада вул.Слобідська, буд.3,смт.Мала Дівиця,Прилуцький район, Чернігівська область,17523 код ЄДРПОУ 04412490.

Повний текст рішення виготовлено 02 листопада 2021 року.

Суддя І.І. Соломко