
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2021 року справа № 580/5276/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання – Глийової В. Г.,
представника позивача — Чорноіваненка Д. О. (за ордером),
представника відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Виконавчого комітету Черкаської міської ради — Кирмана В. О. (за самопредставництвом),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Маркетиногові технології” до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Виконавчий комітет Черкаської міської ради про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “Маркетиногові технології” (далі - позивач) з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Виконавчий комітет Черкаської міської ради в якому просить:
- визнати протиправною відмову відповідача, оформлену листом оформленій листом від 26.05.2021 за вихідним №51/21, щодо повернення заяв позивача №01-35/28075, №01-35/28089, №01-35/28083 від 19.05.2021 року про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами у м. Черкаси за адресами: м. Черкаси, бул.Шевченка, буд. 241, м. Черкаси, бул.Шевченка в районі перехрестя з вул. Припортовою (Г. Сталінграда), м. Черкаси, вул.Гагаріна навпроти будівлі №55/1 (в районі перехрестя з вул. Б. Хмельницького);
- зобов`язати відповідача підготувати проект рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради про надання дозволу позивачу на розміщення зовнішньої реклами згідно заяв №01-35/28075, №01-35/28089, №01-35/28083 від 19.05.2021 і передати цей проект на розгляд виконавчому комітету Черкаської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що здійснює діяльність у сфері розміщення зовнішньої реклами в основному на території міста Черкаси. Позивач 19.05.2021 звернувся до відповідача із заявами на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами на сітілайтах строком на п`ять років за адресами: м. Черкаси, бул.Шевченка, буд. 241, м. Черкаси, бул.Шевченка в районі перехрестя з вул. Припортовою (Г. Сталінграда), м. Черкаси, вул.Гагаріна навпроти будівлі №55/1 (в районі перехрестя з вул. Б. Хмельницького). Листом від 26.05.2021 за вихідним №51/21 відповідач відмовив позивачу у видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами. У зв`язку з чим просить визнати протиправною відмову відповідача щодо повернення його заяв про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами у м. Черкаси за вказаними адресами.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду 13.08.2021 відзив на позовну заяву у якому зазначив, що позивач у визначений термін дозволи на розміщення зовнішньої реклами на сітілайтах не отримав. Вказано, що оскільки позивачем не дотримано процедуру, передбачену Порядком №752, в частині не укладення договору на тимчасове користування місцем (для розміщення рекламних засобів та встановлення пріоритету на їх розміщення) після отримання ним пріоритетів згідно довідки від 02.03.2021, договір на тимчасове користування місцем №725 від 05.06.2019 втратив свою чинність 31.08.2019.
Усною ухвалою суду від 27.09.2021, занесеною до протоколу підготовчого засідання, закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання, призначене на 09 год 30 хв 21.10.2021 з`явився представник позивача, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Маркетингові технології” є суб`єктом господарювання, який зокрема здійснює діяльність у сфері розміщення зовнішньої реклами на території міста Черкаси. Основними видами рекламних конструкцій, які встановлює та експлуатує позивач є рекламні щити (біл-борди) та сіті-лайти (спеціальні стенди на опорах, що можуть підсвічуватися).
24.02.2021 року позивач звернувся до відділу дизайну Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради із заявою про встановлення пріоритету для розміщення зовнішньої реклами - рекламних конструкцій типу «сітілайт» за адресами: м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 241; м. Черкаси, бульв. Шевченка в районі перехрестя з вул. Припортовою (Г. Сталі нграда); м. Черкаси, вул. Гагаріна навпроти будівлі №55/1 (в районі перехрестя з вул. Б. Хмельницького).
Довідкою відділу реклами та дизайну міського середовища управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 02.03.2021 № 27/21, повідомлено ТОВ «Маркетингові технології» про те, що за ним від 02.03.2021 встановлено пріоритет на розміщення рекламних конструкцій типу «сіті-лайт» за наступними адресами: по бульвару Шевченка біля будинку № 352; по вул. Гагаріна навпроти будівлі №55/1; по бульвару Шевченка за перехрестям з вул. В`ячеслава Чорновола; по бульвару Шевченка в районі перехрестя з вул. Припортовою; по вул. Гагаріна навпроти будівлі № 55/1 (в районі перехрестя з вул. Богдана Хмельницького); по бульвару Шевченка біля будинку № 398 (в районі перехрестя з вул. Новопречистенська (Седова); по бульвару Шевченка біля будинку № 241; по бульвару Шевченка біля будинку № 243. Повідомлено, що відповідно до пункту 6.1.3 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси, пріоритет заявника на місце розташування рекламного засобу встановлюється строком на три місяці з дати прийняття керівником робочого органу відповідного рішення.
19.05.2021 позивач звернувся до відповідача із заявами за вхідним №01-35/28075, 01-35/28089, 01-35/28083 на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами на сітілайтах строком на п`ять років за адресами: м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 241; м. Черкаси, бульв. Шевченка в районі перехрестя з вул. Припортовою (Г. Сталі нграда); м. Черкаси, вул. Гагаріна навпроти будівлі №55/1 (в районі перехрестя з вул. Б. Хмельницького).
Листом відділу реклами та дизайну міського середовища управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської радивід 26.05.2021 за вихідним №51/21 позивачу повідомлено про те, що до дозвільних справ вх. № 01-35/28075, 01-35/28089, 01-35/28083 не додано передбачені додатки, які необхідні для розгляду листів по суті та порушено встановлений чинним законодавством порядок отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Вважаючи вказану відмову позивача протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 1 Закону України “Про рекламу” від 03.07.1996 №270/96-ВР (далі — Закон №270/96-ВР) зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до частини першої статті 16 Закону №270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 13 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, яка визначає уповноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку, встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: власні (самоврядні) повноваження, окрім іншого, щодо надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
Відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами регулюють Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (далі — Типові правила).
Відповідно до пункту 2 Типових правил, дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.
Дозвіл надається строком на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві (пункт 23 Типових правил).
Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов`язаних з розташуванням рекламного засобу (пункт 24 Типових правил).
Відповідно до пункту 3 Типових правил, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Як встановлено в ході розгляду справи, позивачу від 02.03.2021 встановлено пріоритет на розміщення рекламних конструкцій типу «сіті-лайт» за наступними адресами: по бульвару Шевченка біля будинку № 352; по вул. Гагаріна навпроти будівлі № 55/1; по бульвару Шевченка за перехрестям з вул. В`ячеслава Чорновола; по бульвару Шевченка в районі перехрестя з вул. Припортовою; по вул. Гагаріна навпроти будівлі № 55/1 (в районі перехрестя з вул. Богдана Хмельницького); по бульвару Шевченка біля будинку № 398 (в районі перехрестя з вул. Новопречистенська (Седова); по бульвару Шевченка біля будинку № 241; по бульвару Шевченка біля будинку № 243, що підтверджується довідкою відділу реклами та дизайну міського середовища управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 02.03.2021 №27/21.
На виконання ст. 16 Закону №270/96-ВР, а також відповідно до зазначених вище Типових правил рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №752 від 17.06.2009 затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2020 у справі №580/1526/20 визнано не законними та нечинними абзац четвертий пункту 6.1.2, абзац перший пункту 6.1.5, пункт 6.2.5, пункт 6.2.6 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси, затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 752 від 17.06.2009 в частині покладення на заявника обов`язку із вчинення дій щодо одержання погоджень, висновків та інших документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Належних та допустимих доказів скасування Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси в іншій частині позивачем до суду не надано.
Відповідно до пункту 6.1.3 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси пріоритет заявника на місце розташування рекламного засобу встановлюється строком на три місяці з дати прийняття керівником робочого органу відповідного рішення.
Вказана норма кореспондується з п. 11 Типових правил згідно якої пріоритет заявника на місце розташування рекламного засобу встановлюється строком на три місяці з дати прийняття керівником робочого органу відповідного рішення.
Отже пріоритет на місце розташування рекламного засобу встановлено позивачу з 02.03.2021 до 02.05.2021 (строком на три місяці).
Абзацами 2, 3, 5 п. 6.1.5 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси передбачено, що у разі прийняття керівником робочого органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, яке перебуває в комунальній власності територіальної громади м. Черкаси, або повноваження щодо розпорядження якими здійснюють органи місцевого самоврядування м. Черкаси, заявник протягом трьох днів укладає Договір на тимчасове користування цим місцем (додаток 2 до даного рішення). Порядок укладання даного Договору визначений розділом 9 даного Порядку.
Протягом строку, передбаченого абзацом 1 та підпунктом а) абзацу 2 пункту 6.1.3. цього Порядку, щомісяця справляється плата за тимчасове користування місцем, що перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Черкаси, або повноваження щодо розпорядження яким здійснюють органи місцевого самоврядування м. Черкаси, в розмірі 25 відсотків плати, встановленої виконавчим комітетом Черкаської міської ради.
Протягом п`яти днів з дати прийняття керівником робочого органу рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, заявник подає робочому органу копію укладеного ним Договору та копію документа, що підтверджує внесення відповідної плати.
Відповідно до п. 6.1.5 Договору на тимчасове користування місцем (для розміщення рекламних засобів та встановлення пріоритету на їх розміщення), яке перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Черкаси або повноваження щодо розпорядженням яким здійснюють органи місцевого самоврядування м. Черкаси від 05.06.2019 № 725, цей договір припиняє свою дію якщо Користувач не отримав дозвіл на розміщення зовнішньої реклами на місця, передані у користування за цим Договором, протягом строку, на який було встановлено пріоритет.
Отже, оскільки позивач дозвіл на розміщення зовнішньої реклами на місця не отримав, договір на тимчасове користування місцем від 05.09.2019 №725 втратив чинність після закінчення строку на який встановлено пріоритет, а саме 31.08.2019.
Однак останній після отримання 02.03.2021 пріоритету на місце розташування рекламного засобу у трьохденний термін договір на тимчасове користування місцем не уклав.
Щодо посилань позивача на те, що він з 31.08.2019 сплачує плату за користування місцем до бюджету і вказані кошти йому не поверталися, як на застосування відповідачем принципу мовчазної згоди, слід зазначити наступне.
У ч. 6 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» зазначено, що у разі якщо у встановлений законом строк суб`єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, то через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб`єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
Отже, принцип мовчазної згоди (в контексті процедури отримання дозволу та наслідків неприйняття суб`єктом владних повноважень своєчасного рішення) можна застосувати у випадку, коли у визначений термін відповідним органом не прийнято рішення про видачу або відмову у видачі документа дозвільного характеру, або відповідного погодження. Суб`єкт господарювання вправі продовжувати виконання робіт до прийняття відповідного рішення (позитивного або негативного) компетентним органом.
Таким чином, юридичний факт, який полягає у бездіяльності дозвільного органу, стає передумовою для виникнення правовідносин, у яких суб`єкт господарювання може застосувати принцип мовчазної згоди. Тобто, виникнення у суб`єкта господарювання права на застосування принципу мовчазної згоди настає при наявності системи таких умов: 1) суб`єктом господарювання подані всі визначені законом документи для отримання дозволу, що підтверджується копією заяви (опису прийнятих документів) з відміткою про дату їх прийняття; 2) закінчення строку розгляду поданих документів - 10 робочих днів від дня подання заяви; 3) відсутність/несвоєчасність відповіді суб`єкта владних повноважень по суті поданої заяви.
Зміст наведених норм права дає підстави для висновку, що за умови подання суб`єктом господарювання повного пакету документів, він має право на застосування принципу мовчазної згоди.
Відповідна правова позиція щодо застосування принципу мовчазної згоди викладена у постановах Верховного Суду від 05.09.2018 року у справі №826/11460/17, від 10.01.2019 року у справі №813/3145/16, від 13.02.2019 року у справі №№826/16335/17, від 21.03.2019 року у справі №817/498/17, від 16.05.2019 року у справі №818/600/17, від 21.08.2019 року у справі №826/25865/15.
При цьому, позивач у відповідності до абзацу 2 п. 6.1.5 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси до відповідача з документами для укладання договору про тимчасове користування місцем не звертався. За вказаних обставин підстав для застосування принципу мовчазної згоди у даному випадку немає.
Слід зазначити, що виконання позивачем вимог абзацу 3 п. 6.1.5 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси не є підставою для застосування вказаного принципу.
Таким чином, позивач звернувся до відповідача із заявою на отримання дозволів на розміщення зовнішньої реклами на сітілайтах за відсутності пріоритету на місце розташування рекламного засобу, оскільки він був встановлений до 02.05.2021 та чинного договору на тимчасове користування місцем.
Згідно з п. 6.1.7 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси у разі недодержання заявником строку, зазначеного в пункті 6.1.3. та у разі ненадання ним в установлений строк документів, зазначених у пункті 6.1.5. цього Порядку, заява вважається не поданою, пріоритет на місце розташування рекламного засобу втрачається, документи повертаються заявнику, про що робочий орган робить відповідний запис в журналі реєстрації.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно повернено позивачу його заяву від 19.05.2021, оскільки при її поданні останній не дотримався вимог 6.1.3. та 6.1.5. Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси, які станом на дату розгляду справи є чинними.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв`язку із відмовою у задоволенні позову відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст виготовлено 01 листопада 2021 року.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ