Рішення № 100786184, 29.10.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2021
Номер справи
580/6282/21
Номер документу
100786184
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року справа № 580/6282/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ватутінської міської ради Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) з позовом до Ватутінської міської ради Черкаської області (далі - відповідач) в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача у вигляді не розгляду рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду та передачі в оренду на 49 років земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га в адміністративних межах Ватутінської міської ради за межами населеного пункту с.Чичиркозівка кадастровий номер 7121288800:02:001:0152.

- зобов`язати відповідача затвердити проект землеустрою щодо відведення в оренду та передачі в оренду на 49 років земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га в адміністративних межах Ватутінської міської ради за межами населеного пункту с.Чичиркозівка кадастровий номер 7121288800:02:001:0152.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач вчинив бездіяльність з розгляду заяви позивача щодо відведення в оренду та передачі в оренду на 49 років земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га в адміністративних межах Ватутінської міської ради за межами населеного пункту с.Чичиркозівка кадастровий номер 7121288800:02:001:0152, оскільки у визначений Земельним кодексом України строк не прийняв відповідного рішення.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки заява позивача щодо відведення в оренду та передачі в оренду на 49 років земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га в адміністративних межах Ватутінської міської ради за межами населеного пункту с.Чичиркозівка кадастровий номер 7121288800:02:001:0152 виносилось на розгляд сесії Ватутінської міської ради, однак згідно з підсумками голосування: «за» проголосувало – 3, «проти» - 0, «утримались» - 17, рішення «не прийнято». Таким чином відповідач вважає, що позов не підлягає до задоволення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.07.2021 звернувся до Ватутінської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га, кадастровий номер 7121288800:02:001:0152 в адміністративних межах Ватутінської міської ради Звенигородського району Черкаської області за межами населеного пункту с. Чичиркозівка.

Ватутінська міська рада листом від 03.08.2021 №1891/02-21 повідомила позивача, що розглянувши його заяву щодо про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, відповідачем підготовлено проект рішення та 30.07.2021 подано на розгляд Ватутінській міській раді, однак за результатами голосування жодного рішення міською радою не прийнято.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (далі – ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.

Згідно п. б ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Частинами 1-3 ст. 116 ЗК України встановлено, що громадяни набувають права власності земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. «в» ч. 3 ст. 116 ЗК України).

Абзацом 2 ч. 1 ст. 123 ЗК України передбачено, що рішення про надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

На підставі ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Отже, рішенню про надання або відмову у наданні земельної ділянки у власність або користування передує отримання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо земельної ділянки та їх надання відповідному органу.

Згідно з вимогами ст. 50 Закону України від 22 травня 2003 року №858-IV «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: - завдання на розроблення проекту землеустрою; - пояснювальну записку; - копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); - рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); - письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; - матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); - відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); - копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; - розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); - розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); - акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); - акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); - перелік обмежень у використанні земельних ділянок; - викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); - кадастровий план земельної ділянки; - матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); - матеріали погодження проекту землеустрою.

Складові Проекту землеустрою позивача щодо найменувань відповідають вказаній вище нормі закону.

Відповідно до ст. 34 Закону України від 7 липня 2011 року №3613-VI «Про Державний земельний кадастр» на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: - площа земельної ділянки; - зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності); - координати поворотних точок земельної ділянки; - лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки; - кадастровий номер земельної ділянки; - кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); - межі земельних угідь; - межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; - контури об`єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.

Таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід`ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки. Кадастровий план земельної ділянки складається при формуванні земельної ділянки у паперовій та електронній (цифровій) формі. Порядок складання та затвердження вимог до оформлення кадастрових планів земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України. У разі зміни відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, власнику (користувачу) земельної ділянки за його заявою Державний кадастровий реєстратор видає Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, складовою частиною якого є кадастровий план, що містить внесені відомості. Кадастровий план земельної ділянки у Проекті містить відомості, передбачені вказаною нормою.

Згідно частин восьмої-десятої статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Отже, системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів статті 186-1 ЗК України;

4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

При цьому з вищенаведених норм Земельного кодексу України вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 06 березня 2019 року в справі №1640/2594/18.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 08.07.2021 звернувся до Ватутінської міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га, кадастровий номер 7121288800:02:001:0152 в адміністративних межах Ватутінської міської ради Звенигородського району Черкаської області за межами населеного пункту с. Чичиркозівка, однак Ватутінська сільська рада у визначений законом строк не прийняла жодного рішення за наслідками розгляду заяви позивача від 08.07.2021.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Таким чином, згідно вказаних норм, питання затвердження проекту землеустрою, поділу земельних ділянок тощо, відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Абзацом 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача у встановленому законом порядку розглянути на сесії міської ради заяву позивача від 07.07.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га, кадастровий номер 7121288800:02:001:0152 в адміністративних межах Ватутінської міської ради Звенигородського району Черкаської області за межами населеного пункту с. Чичиркозівка та відповідно до вимог Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про його затвердження чи відмову в затвердженні, а вимога позивача про його затвердження є передчасною.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Михайлівської сільської ради з розгляду клопотання ОСОБА_1 від 07.07.2021 (вх. №411/02-23 від 08.07.2021) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га, кадастровий номер 7121288800:02:001:0152 в адміністративних межах Ватутінської міської ради Звенигородського району Черкаської області за межами населеного пункту с. Чичиркозівка.

Зобов`язати Ватутінську міську раду Черкаської області (20251, Черкаська обл., м.Ватутіне, просп. Дружби, 8, код ЄДРПОУ 33088050) у встановленому законом порядку на сесії розглянути заяву ОСОБА_1 (20244, Черкаська обл., Звенигородський р-н, с. Чичиркозівка, РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.07.2021 (вх. №411/02-23 від 08.07.2021) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки земель сільськогосподарського призначення (пасовища) із земель комунальної власності для сінокосіння і випасання худоби загальною площею 17,9000 га, кадастровий номер 7121288800:02:001:0152 в адміністративних межах Ватутінської міської ради Звенигородського району Черкаської області за межами населеного пункту с. Чичиркозівка та відповідно до вимог Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про його затвердження чи про відмову в затвердженні, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ватутінської міської ради Черкаської області (20251, Черкаська обл., м. Ватутіне, просп. Дружби, 8, код ЄДРПОУ 33088050) на користь ОСОБА_1 (20244, Черкаська обл., Звенигородський р-н, с.Чичиркозівка, РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО