
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2021 року справа № 580/6276/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ватутінської міської ради Черкаської області про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Ватутінської міської ради Черкаської області, в якому просить:
- визнати незаконними та неправомірними дії Ватутінської міської ради Черкаської області у вигляді неприйняття рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області;
- зобов`язати Ватутінську міську раду Черкаської області надати дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 30.08.2021 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач вчинив бездіяльність з розгляду клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області, оскільки у визначений Земельним кодексом України строк не прийняв відповідного рішення.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області - була розглянута на сесії Ватутінської міської ради Черкаської області, згідно з підсумками голосування: «за» проголосувало – 7, «проти» - 0, «утримались» - 10, рішення «не прийнято». Таким чином відповідач вважає, що позов не підлягає до задоволення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача із клопотанням від 12.07.2021 (вх. №419/02-23 від 12.07.2021) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області.
Відповідач листом від 03.08.2021 №1887/02-21 повідомив, що вищезазначене клопотання позивача розглянута на сесії Ватутінської міської ради Черкаської області, у результаті голосування рішення прийнято не було.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує, що законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України (далі – ЗК України), а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Згідно частин 1,2 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частинами 1, 2 ст.116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. При цьому, підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Водночас ухвалення рішення є результатом певної правової процедури, яка йому передує.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Таким чином, особи, які бажають отримати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, подають зазначений вище пакет документів.
Однак, у ч. 7 ст. 118 ЗК України наведено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, зокрема, надати дозвіл або надати мотивовану відмову у наданні дозволу.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивачем подано до Ватутінської міської ради клопотання від 12.07.2021 (вх. №419/02-23 від 12.07.2021) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі – Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Отже, питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а також про надання дозволу/згоди на поділ земельної ділянки, відповідач має вирішувати за наслідками розгляду відповідного клопотання на пленарному засіданні.
Судом встановлено, що відповідач на виконання вказаної норми законодавства виносив на пленарне засідання Ватутінської міської ради питання щодо надання дозволу позивачу /на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області, однак згідно з підсумками голосування: «за» проголосувало – 7, «проти» - 0, «утримались» - 10, рішення «не прийнято».
Таким чином, у заявлених спірних правовідносинах Ватутінською міською радою Черкаської області протиправно не прийнято жодного рішення за результатами розгляду клопотання позивача від 12.07.2021 (вх. №419/02-23 від 12.07.2021), оскільки положення ч. 7 ст. 118 ЗК України встановлюють обов`язок розглянути вказане питання у місячний строк і надати дозвіл або вмотивовану відмову.
На підставі вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що у спірних правовідносинах він діяв з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, тому суд дійшов висновку, що протиправною є саме бездіяльність відповідача саме щодо неприйняття рішення за клопотання позивача від 12.07.2021 (вх. №419/02-23 від 12.07.2021) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.
Абзацом 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача у встановленому законом порядку розглянути на сесії Ватутінської міської ради клопотання позивача від клопотання позивача від 12.07.2021 (вх. №419/02-23 від 12.07.2021) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області та відповідно до вимог Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про його надання чи відмову у наданні, а вимога позивача про зобов`язання відповідача надати йому дозвіл на виготовлення проекту землеустрою є передчасною.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ватутінської міської ради Черкаської області з розгляду клопотання ОСОБА_1 від 12.07.2021 (вх. №419/02-23 від 12.07.2021) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області.
Зобов`язати Ватутінську міську раду Черкаської області (20251, Черкаська обл., м.Ватутіне, просп. Дружби, 8, код ЄДРПОУ 33088050) у встановленому законом порядку на сесії розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) від 12.07.2021 (вх. №419/02-23 від 12.07.2021) про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою стосовно щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами с. Чичиркозівка Ватутінської міської ради Черкаської області та відповідно до вимог Земельного кодексу України прийняти обґрунтоване рішення про надання чи про відмову у наданні відповідного дозволу на розробку проекту землеустрою, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ватутінської міської ради Черкаської області (20251, Черкаська обл., м. Ватутіне, просп. Дружби, 8, код ЄДРПОУ 33088050) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО