Рішення № 100785889, 03.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
560/8407/21
Номер документу
100785889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8407/21

РІШЕННЯ

іменем України

03 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968210178134 від 25.05.2021 в частині зменшення розміру пенсії з 90% до 60 % від суми місячної заробітної плати та обмеження розміру пенсії 10 розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Просить зобов`язати відповідача провести з 01.04.2021 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області від 31 березня 2021 №21-210 вих.21 у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її максимальним розміром.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2007 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати. У зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №21-210 вих.21 від 31.03.2021. Позивач отримав рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968210178134 від 25.05.2021 про перерахунок пенсії з 01.04.2021 року відповідно до вказаної довідки, однак відповідач зменшив відсотковий розмір пенсії до 60% суми місячної заробітної плати та застосував обмеження максимального (граничного) розміру пенсії. Позивач з цим не погоджується та вважає, що при перерахунку його пенсії у відповідача відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії (ч.2 ст.86 Закону України «Про прокуратуру»), оскільки такий механізм застосовується виключно при призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір заробітної плати (грошового забезпечення), а не відсоткове значення пенсії. Також покликається на те, що пенсія йому призначена до набрання чинності Законом 1697-VII, відтак до її розміру не можуть застосовуватись обмеження максимальним значенням, визначені Законом №1697-VІІ та відповідними змінами до нього.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що підстави для перерахунку та виплати пенсії за вислугу років у розмірі 90 % суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області відсутні, оскільки з 15 липня 2015 Закон України "Про прокуратуру" від 05 листопада 1991 року втратив чинність, відтак відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону № 1697-VII пенсія виплачується в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати. Також зазначає, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Позивач подав відповідь на відзив, де не погоджується з доводами відповідача.

Дослідивши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 2007 року отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до положень Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ.

Пенсію позивачу призначено виходячи з 90% сум заробітної плати, що вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача і відповідачем не спростовано.

29.04.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Хмельницької області від 31 березня 2021 №21-210 вих.21 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Зазначена довідка видана з урахуванням змісту рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019.

Як вбачається з рішення Головного управління №968210178134 від 25.05.2021, позивачу з 01.04.2021 проведений перерахунок пенсії: 52266,66 грн. (заробіток для обчислення пенсії) х 60% = 31360,00 грн. Відповідач, крім того, застосував п. 13-2 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2148-УІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, відповідно до якого максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про наукову і науково-технічну діяльність” (з урахуванням надбавок, підвищень (...)) не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи це, розмір пенсії позивача після перерахунку з 01.04.2021 становить 17690,00 грн., про що останнього повідомлено листом від 23.06.2021.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону №1789-XII, що діяв на час виходу позивача на пенсію, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд неодноразово висловлювався щодо вирішення спорів, пов`язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунків пенсій, призначених за нормами Закону №1789-XII, із застосуванням при здійсненні перерахунків зменшеного внаслідок змін у законодавстві відсоткового значення розміру пенсії.

У постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №308/11498/16-а висловлена правова позиція щодо того, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір їх пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Зважаючи на це, зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Згодом таке ж правозастосування було підтримано у наступних постановах Верховного Суду ( від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16), від 19.07.2021 у справі № 752/17381/16-а тощо)

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99 передбачено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже, при перерахунку пенсії позивача повинна застосовуватись норма (що визначала розмір його пенсії у відсотках) яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90 відсотків.

Суд вважає, що зміни, внесені до Закону України "Про прокуратуру" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років - 60 відсотків грошового забезпечення, не стосуються перерахунку призначених за попереднім законом пенсій, а мають застосовуватись лише при призначенні нових пенсій. Враховуючи це, перерахунок пенсії позивача із зменшенням відсоткового значення до 60% є протиправним.

Абзац 6 частини 15 статті 86 Закону України № 1697-VII встановлює, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, до 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Пунктом 13-2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок (...)) не може перевищувати 10740 гривень.

Враховуючи вищезазначене, чинним законодавством були встановлені лише тимчасові ( до 31.12.2017 року) обмеження розміру пенсії. Крім того, пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент, тобто до набрання чинності Законом №1697-VІІ. Таким чином, положення щодо встановлення тимчасового обмеження максимального розміру пенсії до нього також не застосовуються.

Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 12 листопада 2019 у справі № 360/1428/17. Вимогу позивача про зобов`язання перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром та виходячи з 90% від суми заробітної плати суд вважає обґрунтованою, оскільки призначення йому пенсії відбулось до 01.01.2016 ( постанови Верховного Суду від 12.11.2019 справа №360/1428/17 та від 04.03.2021 №589/3997/16-а)

Оскільки відповідач не обґрунтував правомірність спірного рішення та дій під час перерахунку пенсії позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області №968210178134 від 25.05.2021 в частині зменшення при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсоткового розміру пенсії з 90% до 60% та обмеження її максимальним розміром.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.04.2021 року провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 31 березня 2021 року №21-210 вих.21, без застосування під час перерахунку і виплати пенсії обмеження її граничним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою ним та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 03 листопада 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок