
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3344/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Генічеської міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду із позовом до Виконавчого комітету Генічеської міської ради (далі - відповідач, виконком Генічеської міськради), в якому позивачка просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Генічеського міського голови від 16.12.2020р. №126 «Про припинення повноважень секретаря виконкому Новоолексіївської селищної ради ОСОБА_1 »;
- поновити позивачку на посаді секретаря виконавчого комітету Новоолексіївської селищної ради або відновити на рівнозначній посаді;
- стягнути з виконкому Генічеської міської ради на користь позивачки середній заробіток за час вимушеного прогулу з 16.12.2020р. до дня поновлення на роботі, який на день пред`явлення позову становить 6 місяців та 23 дні.
Мотивуючи позовні вимоги, позивачка стверджує, що 16.12.2020р. розпорядженням міського голови Генічеської міськради від 16.12.2020р. №126 припинено повноваження секретаря виконкому Новоолексіївської селищної ради - ОСОБА_1 з посиланням на приписи ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Позивачка вважає означене розпорядження протиправним, так як за положеннями означеного Закону, її має бути звільнено із займаної посади, шляхом таємного або відкритого голосування більшістю голосів депутатів на сесії міської ради та оформлюватись саме рішенням міськради, із обов`язковим вказанням у рішенні конкретної підстави для звільнення, передбаченої нормами КЗпП України. За наведених обставин, позивачка вказує на незаконність її звільнення, тому просить суд скасувати оскаржуване розпорядження та поновити її на раніше займаній посаді - секретаря виконкому Новоолексіївської селищної ради, з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою суду від 16.07.2021р. позовну заяву залишено без руху та встановлено строк на усунення її недоліків. Позивачка усунула недоліки заяви.
За тим, ухвалою суду від 26.07.2021р. відкрито спрощене провадження в справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження). Поновлено позивачці строк на звернення до суду із позовом до виконкому Генічеської міськради.
16.08.2021р. відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву.
Згідно з відзивом на позовну заяву, виконком Генічеської міської ради позов не визнає. На обґрунтування своїх заперечень відповідач посилається на те, що звільнення ОСОБА_1 з посади секретаря виконкому Новоолексіївської селищної ради відбулось у відповідності саме до ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», позаяк у зв`язку із обранням нового (VIII) скликання Генічеської міської ради, рішенням №39 від 16.12.2020р. створено та затверджено кількісний і персональний склад виконавчого комітету Генічеської міської ради восьмого скликання, до якого позивачку включено не було. Також відповідач наполягав на тому, що обставини звільнення позивачки з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, позаяк вони виникли в сили прямої вказівки Закону. Посада, на якій перебувала позивачка, передбачала обмеження щодо сумісництва і перебування на ній було обмежено строком, не лише тим, на який обирається посадова особа та/або орган місцевого самоврядування, зокрема склад виконавчого комітету відповідної місцевої ради, але й настанням інших обставин, з якими Закон пов`язує припинення повноважень органу місцевого самоврядування та/або посадової особи місцевого самоврядування.
26.08.2021р. канцелярією суду зареєстровано відповідь на відзив, в якій позивачка не погоджується із доводами відзиву, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 23.09.2021р. справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів. Призначено підготовче засідання на 05.10.2021р.
Ухвалою суду від 05.10.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.10.2021р.
Позивачка подала до суду заяву, в якій просила здійснювати розгляд справи без її участі.
Відповідач не забезпечив явки свого представника до суду, ніяких заяв/клопотань з цього приводу до суду не надходило, натомість був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
Відтак, суд згідно приписів ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України, здійснюватиме розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
При цьому, варто зауважити, що у період з 28.10.2021р. по 02.11.2021р. включно головуючий суддя по справі перебував у стані тимчасової непрацездатності, у зв`язку із чим рішення ухвалено датою, що вказана в його вступній частині.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши відповідні норми чинного законодавства суд дійшов наступного.
Рішенням II сесії VII скликання Новоолексіївської селищної ради від 10.11.2015р. №7 "Про призначення секретаря виконавчого комітету селищної ради" ОСОБА_1 призначено на посаду секретаря виконавчого комітету Новоолексіївської селищної ради із збереженням 9 рангу посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження Виконавчого комітету Генічеської міської ради Херсонської області від 16.12.2020р. № 126, виданого на підставі рішення II сесії VIII скликання Генічеської міської ради від 16.12.2020р. №40 "Про створення та затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Генічеської міської ради", припинено з 16.12.2020р. повноваження секретаря виконкому Новоолексіївської ради ОСОБА_1 згідно приписів ч. 1 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 3, 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Позивачка вважає, що її звільнено із порушенням приписів Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та норм трудового законодавства (КЗпП України), у зв`язку із чим звернулась до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначені нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» №2493-III від 07.06.2011р. (далі - Закон №2493-III).
Статтею 3 Закону №2493-III розмежовано такі посади в органах місцевого самоврядування:
- виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;
- виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;
- посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
В свою чергу, за правилами ч. 1 ст. 10 Закону №2493-III, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється:
- на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні";
- на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою;
- на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою;
- на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону №2493-III, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997р., цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (ст. 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (ст. 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (ст. 18 цього Закону).
Таким чином, зазначена норма містить пряму вказівку про те, що служба в органах місцевого самоврядування припиняється в тому числі на підставах і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997р. (далі - Закон №280/97-ВР).
В свою чергу, за правилами п. 3 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР, питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, - вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ч. ч. 7, 8 ст. 45 Закону №280/97-ВР, строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України; Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 51 Закону №280/97-ВР, виконавчий комітет ради є виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
За правилами ч. ч. 2-3 цієї статті, кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.
За усього наведеного, суд констатує, що ОСОБА_1 з 21.12.2010р. (на підставі рішення IV сесії VI скликання Новоолексіївської селищної ради від 21.12.2010р. №37; а.с. 4), а з 10.11.2015р. (на підставі рішення ІІ сесії VIІ скликання Новоолексіївської селищної ради від 10.11.2015р. №7; а. с. 5) обіймала посаду секретаря виконавчого комітету селищної ради, тобто входила до складу виконавчого комітету Новоолексіївської селищної ради (VII скликання).
Рішеннями ІІ сесії VIІІ скликання Генічеської міської ради №48, №67 від 16.12.2020р. розпочато процедуру реорганізації Новоолексіївської селищної ради та її виконавчого комітету, шляхом приєднання до Генічеської міської ради та її виконавчого комітету. Визначено, що Генічеська міська рада та її виконавчий комітет є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Новоолексіївської селищної ради та її виконавчого комітету.
З урахуванням рішення Генічеської міської ради (VIII скликання) №39 від 16.12.2020р., яким сформований новий склад виконавчого комітету міськради, ОСОБА_1 втратила свої повноваження з 16.12.2020р., з огляду на що відпали і правові підстави для її подальшого перебування на займаній посаді.
За таких обставин та з врахуванням того, що служба в органах місцевого самоврядування припиняється в тому числі на підставах і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997р., суддя вважає цілком правомірним звільнення позивачки із займаної посади з 16.12.2020р. відповідно до ч. 1 ст. 51 вказаного Закону, тобто з огляду на закінчення строку повноважень виконавчого комітету ради.
Доводи позивачки про те, що її звільнення підпадає під п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України, суд відхиляє як абсолютно необґрунтовані.
Так, вищеназваний пункт, яким передбачена така підстава для розірвання трудового договору, як: «припинення повноважень посадових осіб», включений до ч. 1 ст. 41 КЗпП України, якою передбачені виключно додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників та за певних умов.
Тобто, визначальною ознакою звільнення на підставі будь-якого пункту ч. 1 ст. 41 КЗпП України, є саме ініціатива власника або уповноваженого ним органу.
Обставини звільнення ОСОБА_1 з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а тому до них ні за яких умов не може бути застосовано приписи пункту 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України.
Та обставина, згідно якої позивачка не писала заяву про звільнення в жодному разі не доводять, що ініціатива з припинення нею публічної служби виходила від органу місцевого самоврядування, позаяк і припинення трудових відносин, і припинення відносин публічної служби не завжди має ініціатора, натомість може відбуватися і внаслідок настання визначених законодавством обставин (підстав), які залежать, або не залежать від волі сторін.
Відтак, суд вважає, що підстави для задоволення позову ОСОБА_1 у частині визнання протиправним та скасування розпорядження Генічеського міського голови від 16.12.2020р. №126 є відсутніми, так як фактично цим розпорядженням оформлено звільнення позивачки, яке відбулось на підставі рішення Генічеської міської ради від 16.12.2020р. №39. Водночас, зі змісту спірного розпорядження слідує, що воно видане з метою проведення з позивачкою повного розрахунку та виплати їй всіх належних компенсацій.
Таким чином, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в означеній вище частині.
При цьому, суд зауважує, що підставою для звільнення позивачки послугувало саме рішення Генічеської міської ради від 16.12.2020р. за №39, а не за №40, як то помилково зазначено у розпорядженні міського голови №126 від 16.12.2020р. та у трудовій книжці позивачки, оскільки кількісний та персональний склад виконавчого комітету Генічеської міської ради створено та затверджено саме рішенням за №39. Між тим, наведені обставини лише свідчать про допущення описки у розпорядженні №126 та паспорті позивачки, та ніяким чином на вказують на незаконність її звільнення, у зв`язку із чим не можуть бути безумовною підставою для скасування спірного розпорядження та поновлення позивачки на раніше займаній посаді.
З огляду на те, що позовні вимоги про поновлення позивачки та стягнення з виконкому Генічеської міської ради на її користь середнього заробітку є похідними від вимоги про визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови №126 від 16.12.2020р., то і у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити за їх безпідставністю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати на користь позивачки не стягуються.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суддя
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Генічеської міської ради (код ЄДРПОУ 04060008, 75500, Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Міська, 8) про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п. п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 106030000