Рішення № 100785747, 03.11.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
540/1808/21
Номер документу
100785747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1808/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом`якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

встановив:

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить: стягнути з платника податків ФОП ОСОБА_1 податковий борг по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 33287,00 гривень, по адміністративним штрафам та іншим санкціям у сумі 40800,00 гривень, по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 20056,00 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами здійснення підприємницької діяльності за платником податків ОСОБА_1 обліковується податковий борг на загальну суму 94143,00 грн., а саме:

- по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 33287,00 грн., який виник, починаючи з 23.08.2018, за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, що були визначені контролюючим органом згідно податкового повідомлення-рішення від 26.07.2018 №003791405 на суму 13230,00 грн., прийнятого за висновками акту (довідки) фактичної перевірки від 18.07.2018 за № 0323/21/22/РРО/ НОМЕР_1 ; податкового повідомлення – рішення від 04.07.2018 №003101405 на суму 20057,00 грн, прийнятого за висновками акту (довідки) фактичної перевірки від 21.06.2018 №0260/21/22/РРО/ НОМЕР_1 ;

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям у розмірі 40800,00 грн., який виник починаючи з 23.08.2018 за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, що були визначені контролюючим органом згідно податкового повідомлення-рішення від 26.07.2018 №003801405 на суму 40800,00 грн., прийнятого за висновками акту (довідки) фактичної перевірки від 18.07.2018 №0323/21/22/РРО/ НОМЕР_1 ;

- по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 20056,00 грн, який виник, починаючи з 04.09.2018, за рахунок несплати узгоджених грошових зобов`язань, що нараховані згідно податкового повідомлення-рішення від 04.07.2018 №003111405 на суму 20056,00 грн., винесеного на підставі акту (довідки) фактичної перевірки від 21.06.2018 №0260/21/22/РРО/ НОМЕР_1 .

До боржника застосовувалися заходи стягнення визначені ПК України. Згідно підпункту 59.1 статті 59 ПК України, боржнику надсилались податкові вимоги від 12.10.2018 № 87606-17 на суму штрафних санкцій 74087,00 грн. ( 33287 грн. та 40800 грн.) та від 30.10.2018 №89420-17 на суму штрафних санкцій 20056,00 грн. Згідно статті 89 ПК України контролюючим органом прийнято рішення від 12.10.2018 №87606-17 та від 30.10.2018 №89420-17 про опис майна у податкову заставу. Проте, оскільки дії контролюючого органу не призвели до погашення податкового боргу, то позивач звернувся до суду з даним позовом та просить стягнути вказаний борг з відповідача в судовому порядку.

Ухвалою від 29.06.2021 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Вказаною ухвалою відповідачу встановлений строк для надання до суду відзиву на позов та усіх наявних доказів на спростування факту наявності податкового боргу. Ухвала про відкриття провадження була надіслана на адресу відповідача , яка зазначена в позовній заяві: АДРЕСА_1 . До суду повернулася ухвала про відкриття провадження з довідкою, конвертом та повідомленням, з поміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання".

Суд здійснив перевірку адреси відповідача, та встановив, що ОСОБА_1 не значиться зареєстрованим за адресою, яка зазначена позивачем в позовній заяві, та на який надсилались податкові повідомлення-рішення та матеріали перевірки. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 13.08.2021 ОСОБА_1 змінив адресу на АДРЕСА_2 .

Ухвалою суду від 20.08.2021 подальший розгляд справи вирішено проводити в загальному позовному провадженні, призначено підготовче засідання на 13.09.2021 та продовжений термін підготовчого провадження на 30 днів.

Судом повідомлено відповідача про розгляд справи за адресою АДРЕСА_2 . Отже, відповідач вважається належним чином повідомленим про розгляд справи.

Відповідач відзиву на позов чи будь-яких інших письмових документів в обґрунтування своєї правової позиції не надав.

Ухвалою від 13.09.2021 суд закрив підготовче провадження та вирішив подальший розгляд справи проводити в письмовому провадженні.

Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ), займається підприємницькою діяльністю на підставі свідоцтва про державну реєстрацію ФОП, виданого виконавчим комітетом Херсонської міської ради від 21.11.1996 за №6627 та взятий на податковий облік до ГУ ДПС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі, Херсонського управління, Херсонської ДПІ від 21.11.1996 №6627 за адресою АДРЕСА_3 .

18.07.2018 посадовими особами ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі була проведена фактична перевірка об`єкта торгівлі ФОП ОСОБА_1 в АДРЕСА_4 , у присутності ОСОБА_1 та виявлено реалізацію алкогольного напою "Чача" без відповідної ліцензії на право продажу алкогольних напоїв, без застосування РРО, в об`єкті, який не має статусу підприємства ресторанного господарства, зберігання та реалізація алкогольних напоїв не маркованих марками акцизного збору встановленого зразка продаж та зберігання товарів, не облікованих у встановленому законодавством порядку, акт перевірки від 18.07.2018 за № 0323/21/22/РРО/ НОМЕР_1 підписаний ФОП ОСОБА_1 без заперечень. За наслідками перевірки контролюючим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення від 26.07.2018 №003791405 на суму штрафних санкцій 13230,00 грн. за порушення п.1 ст. 17, ст. 20 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", від 26.07.2018 №003801405 на суму 40800,00 грн. штрафних санкцій за порушення ст. 11, ст. 15, ст. 15-3 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

21.06.2018 посадовими особами ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі була проведена фактична перевірка діяльності ФОП ОСОБА_1 в кафе " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на набережній с. Залізний Порт, Голопристанського району Херсонської області, та встановлено продаж алкогольних напоїв (пива та сидру) без ліцензії на реалізацію алкогольних напоїв, без застосування РРО, продаж товарів, не облікованих у встановленому законодавством порядку, перевірка проведена у присутності адміністратора ОСОБА_2 , складений акт від 21.06.2018 № 0260/21/22/РРО/ НОМЕР_1 . За висновками перевірки позивачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 04.07.2018 №003101405 на суму 20057 грн. штрафних санкцій за порушення пп.1, 12 ст. 3 Закону України № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", № 003111405 на суму 20056 грн. штрафних санкцій за порушення ст. 15 Закону України № 481/95-ВР від 19.12.1995 "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались в адміністративному або судовому порядку, отже є обов`язковими до виконання.

Судом встановлено, що з інтегрованої картки платника податків та розрахунку податкового боргу убачається, що податковий борг по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 33287,00 грн, по адміністративним штрафам та іншим санкціям в сумі 40800,00 та по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 20056,00 грн. самостійно відповідачем не сплачено у строки, встановлені податковим законодавством. Таким чином, визначені контролюючим органом грошові зобов`язання набули статусу узгоджених.

До боржника застосовувалися заходи стягнення, визначені ПК України. Згідно підпункту 59.1 статті 59 ПК України, боржнику надсилались податкові вимоги від 12.10.2018 № 87606-17 на суму штрафних санкцій 74087,00 грн. ( 33287 грн. та 40800 грн.) та від 30.10.2018 №89420-17 на суму штрафних санкцій 20056,00 грн. Згідно статті 89 ПК України контролюючим органом прийнято рішення від 12.10.2018 №87606-17 та від 30.10.2018 №89420-17 про опис майна у податкову заставу.

Як вбачається з матеріалів справи, податкові повідомлення-рішення від 26.07.2018 № 003791405, № 003801405 від 04.07.2018 №003101405, надіслані ФОП ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку на адресу: АДРЕСА_3 , повернулися з відміткою "за закінченням терміну зберігання". На адресу АДРЕСА_2 , позивач не надсилав податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги, оскільки відповідач не повідомив про зміну юридичної адреси.

Відповідно до пп. 16.1.11 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця.

У разі, якщо фізична особа - підприємець змінює адресу прописки, їй необхідно внести відповідні зміни у свої документи. Для цього відповідач мав виконати наступні дії: заповнити та подати держреєстратору заяву про внесення змін; оплатити адміністративний збір у розмірі 0,1 від мінімальної заробітної плати; отримати нову Виписку з держреєстру; подати до податкової інспекції за старим місцем прописки заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з відміткою про зміну місця розташування. Заяву можна подати у електронному вигляді через електронний кабінет платника. Підприємці 1 і 2 груп зобов`язані подати заяву в податкову не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, в якому відбулися такі зміни. 3 група - не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни.

Тому суд вважає, що наслідки невиконання відповідачем, як підприємцем, обов`язку повідомити податковий орган про нову адресу, має нести відповідач.

Вищевказані дії податкового органу не призвели до погашення відповідачем податкового боргу в повному обсязі, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.

Вирішуючи дані правовідносини суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Відповідно до ч.2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення податкової заборгованості, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов`язує можливість стягнення податкового боргу у судовому порядку, встановлення факту узгодженості грошового зобов`язання, наявності податкового боргу, його сплати у добровільному порядку тощо.

Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законом.

Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов`язком платника податку визнається його обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Положеннями пп.54.3.2 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок узгодження грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.

Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України (в редакції, чинній на час прийняття податкових повідомлень-рішень) скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).

Згідно п.56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.

Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно п.57.3 ст.57 ПК України (в редакції, чинній на час винесення податкових повідомлень-рішень) у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п.58.3 ст.58 ПК України, в редакції, чинній на час винесення податкових повідомлень-рішень).

Пунктом 42.2 статті 42 ПК України визначено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Відповідно до п.42.3 ст.42 ПК України якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата.

Згідно п.42.4 ст.42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Оскільки узгоджені грошові зобов`язання не сплачені ФОП ОСОБА_1 у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.

Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень (п.41.4 ст.41 ПК України).

Приписами п.87.11 ст.87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Враховуючи вищевикладене, оскільки узгоджені грошові зобов`язання в загальній сумі 94143,00 грн, які набули статусу податкового боргу, не сплачені відповідачем добровільно в установленому законом порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з платника податків ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_5 , рнокпп НОМЕР_1 ): податковий борг:

- по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 33287,00 гривень (державний бюджет) (отримувач: ГУК у Херсонській області/Херсон МТГ/21080900, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку - UА878999980313000104000021447, код бюджету - 21080900);

- по адміністративним штрафам та іншим санкціям у сумі 40800,00 гривень (державний бюджет) (отримувач: ГУК у Херсонській області/Херсон МТГ/21081103, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку - UА268999980313040106000021447, код бюджету - 21081103);

- по адміністративним штрафам та штрафним санкціям за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у сумі 20056,00 гривень (місцевий бюджет) (отримувач: ГУК у Херсонській області/Бехтер СТГ/21081500, код отримувача - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку - UА578999980314040561000021379, код бюджету - 21081500).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 111020300