
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2021 року справа № 480/5820/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Сізової К.О.
представника позивача - Прокопенка О.П.
представника відповідача - Годонюк Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/5820/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - ГУ ПФУ в Сумській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі по тексту - ГУ ПФУ в Черкаській області), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Черкаській області про відмову у зарахуванні у пільговому обчисленні до страхового стажу періоду роботи позивача в зоні відчуження з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії " Буйг Траво Пюблік " на посаді бетоняра, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах;
-зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати позивачу у пільговому обчисленні рік за півтора до страхового стажу період роботи в зоні відчуження з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії " Буйг Траво Пюблік " на посаді бетоняра як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та провести перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням страхового стажу, та виплачувати пенсію в обрахованому розмірі, починаючи з 01 червня 2021 року.
Вимоги мотивовані тим, що позивач з 15.07.2013 по 20.12.2013 та з 16.03.2014 по 16.04.2018 працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС у Компанії «Вінсі Конструксьон Гран Проже» та Компанії «Буйг Траво Пюблік» в особливо шкідливих умовах праці, що підтверджується первинними документами, поданими разом із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах. Однак, відповідачем відмовлено у відповідному перерахунку пенсії, оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутня інформація про атестацію робочих місць Компанією " Вінсі Конструксьон Гран Проже " та Компанією "Буйг Траво Пюблік".
Позивач зауважує, що він працював у вказаних компаніях в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження безпосередньо на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС та був зайнятий повний робочий день при виконанні робіт у зоні відчуження, а тому період роботи з з 15.07.2013 по 20.12.2013 та з 16.03.2014 по 16.04.2018 повинні зараховуватися до стажу роботи у полуторному розмірі.
Представники відповідачів Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подали до суду відзиви на позов, згідно яких позовні вимоги не визнають та просять суд відмовити в задоволенні позову. Підставами відмови зазначають, що згідно записів у трудовій книжці, позивач з з 15.07.2013 по 20.12.2013 та з 16.03.2014 по 16.04.2018 працював в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії " Буйг Траво Пюблік ", однак в матеріалах пенсійної справи відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, зокрема, відсутні уточнюючі довідки про умови праці позивача. Наголошують, що однією з необхідних умов для виникнення права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є проведення атестації робочих місць. Крім того, зазначають, що згідно з ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Попередній перерахунок пенсії позивачу було проведено за його заявою від 03.09.2019 з 01.09.2019. Отже, підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки після попереднього перерахунку пенсії не минуло два роки.
У відповідь на відзиви, позивач зазначив, що позиція відповідачів є необґрунтованою, оскільки суперечить як вимогам чинного законодавства так і сталій судовій практиці у подібних правовідносинах.
Ухвалою суду від 19.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Згідно з ухвалою від 09.08.2021 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою від 13.09.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача Прокопенко О.П. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача - ГУ ПФУ в Сумській області, Годонюк Ю.С. позов не визнала з підстав, викладених у відзиві на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 та трудових договорів, з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року позивач працював у Компанії " Вінсі Констрюксьон Гран Проже "/Компанії " Буйг Траво Пюблік " на посаді бетоняра.
Компанія "Вінсі Констрюксьон Гран Проже" та Компанія "Буйг Траво Пюблік" акредитовані в Україні в якості виконавців проекту (програми) міжнародної технічної допомоги відповідно до Рамкової угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" в Україні від 20.11.1997 та здійснюють в рамках міжнародної технічної допомоги проект: "Грантова угода (Чорнобильський фонд "Укриття": Новий безпечний конфайнмент)".
Відповідно до архівних довідок виконкому Славутицької міської ради за роботу позивача в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже "/Компанії "Буйг Траво Пюблік" проводилися доплати за роботу в зоні віцдчудженняо та за роботу в особливо шкідливих умовах праці.
ОСОБА_1 є інвалідом 2-ї групи, причиною інвалідності вказано трудове каліцтво.
Позивачу з 23.05.2017 призначено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування».
07.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії за віком на пільгових умовах, але з урахуванням кратності страхового стажу за період роботи з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії " Буйг Траво Пюблік " на посаді бетоняра (Список № 1).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу відмовлено у перерахунку пенсії та зарахуванні у пільговому обчисленні до страхового стажу періоду його роботи в зоні відчуження з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді бетоняра, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, оскільки ОСОБА_1 не надано уточнюючих довідок підприємства про пільговий характер роботи, а зсписи в трудовій книжці не містять відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 2 Розділу XV. Перехідні положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
На підтвердження факту роботи в Компанії «Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Буйг Траво Пюблік» на виконанні проекту «Грантова угода (Чорнобильський фонд Укриття»: Новий безпечний конфаймент (Франція) в Україні на посаді бетоняра безпосередньо у зоні відчуження на Чорнобильській АЕС на умовах повного робочого дня в особливо шкідливих умовах праці у період з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року, позивачем були надані відповаідачу наступні документи:
- трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_1 , в якій на сторінках 16-19 відображений період роботи у вказаній компанії;
- трудовий договір між Компанією " Вінсі Конструксьон Гран Проже" / Компанія "Буйг Траво Пюблік " та ОСОБА_1 за № 1831 від 15.07.2013 р.; додаткові угоди до трудового договору № 2145 від 16.03.2014 р.: № 1 від 29.06.2016 р., № 1 від 29.12.2015 р.;
- архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05- 04/272 від 12.05.2021 р. по розрахунково-платіжних відомостях і заробітної плати працівників архівного фонду Компанії "Вінсі Конструксьон Гран Проже" та Компанія "Буйг Траво Пюблік" на ОСОБА_1 за період з липня 2013 року по квітень 2018 року із зазначенням доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці;
- архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/271 від 12.05.2021 з табелів працівників, задіяних на роботах із шкідливими умовами праці архівного фонду Компанії "Вінсі Конструксьон Гран Проже" та Компанія "Буйг Траво Пюблік" на ОСОБА_1 за період з липня 2013 року по березень 2018 року із зазначенням періоду (часу) роботи у зоні відчуження, в особливо шкідливих умовах праці;
- копія Свідоцтва про акредитацію Компанії "Вінсі Конструксьон Гран Проже" та Компанія "Буйг Траво Пюблік";
- копія наказу Компанії "Вінсі Конструксьон Гран Проже" та Компанія "Буйг Траво Пюблік" № 088 від 21.11.2013 р. «Про атестацію робочих місць за умовами праці»;
- копія Свідоцтва про атестацію санітарно-промислової лабораторії ТОВ «НВЦ «Новатор»;
- копія Свідоцтва про атестацію ТОВ «НВЦ «Новатор»;
- копія листа ТОВ «НВЦ «Новатор» № 153 від 18.11.2019;
- копія листа ДАЗВ від 15.08.2019 № 03-3544/3.2-19;
- копія листа ГУ Держпраці у Київській області від 14.06.2019 № 4.2/2-К-2230-2867.
Згідно з постановою Kабінету Mіністрів України № 36 від 16.01.2003«Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» п. 22.1-1 «г» розділу 1 підрозділу XXII Списку № 1 працівникам, які зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується Мінприроди за погодженням з Мінсоцполітики та МОЗ призначається пенсія за віком на пільгових умовах починаючи з 1січня 2010 року згідно з Постановою KMУ № 173 від 24.02.2010.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком №1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 № 250, від 30.06.1998 № 982, від 07.02.2000 № 223, від 29.01.2003 № 137, від 27.04.2006 № 571, від 10.09.2008 № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які і постійно працюють або виконують службові обов`язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).
Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Пунктом 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 року № 58 визначено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
За приписами п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до пп. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, стаж роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць враховується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку відповідно до статгі 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Щодо посилань відповідача на відсутність документального підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією та результатами атестації умов праці суд зазначає наступне.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та Методичними рекомендаціями.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з п. 4 Порядку №442 та пп. 1.5 п.1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
За змістом п.п. 8 та 9 Порядку №442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Відтак, атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV - «за результатами атестації робочих місць» як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за не проведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера, позивача у даній справі.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Вказане повністю узгоджується із правовою позицією Великої палати Верховного Суду, викладеною у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а.
Отже, особи зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 та Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та Списком №2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-ХІІ.
Стосовно тверджень ГУ ПФУ в Черкаській області про неможливість проведення перерахунку пенсії позивача, оскільки з моменту останнього перерахунку його пенсії не минуло 24 місяці, суд вважає їх помилковими з наступних підстав.
Частиною 4 статті 42 Закону України № 1058-ІV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Вказана норма не застосовується до позивача, оскільки підставою перерахунку пенсії ОСОБА_1 є не продовження роботи, а протиправне незарахування до страхового стажу періоду його роботи в зоні відчуження з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді бетоняра, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Щодо аргументів відповідача про відсутність Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанія "Буйг Траво Пюблік" в Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженому наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №576 від 13.03.2012 (далі - Перелік №576), суд вважає їх безпідставними з огляду на таке.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2010 №173, підрозділ 1 розділу XXII Списку №1, затвердженого постановою КМУ від 16.01.2003 №36, доповнено позицією: "22.1-1г працівники, зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, перелік яких затверджується МНС за погодженням з Мінпраці та МОЗ".
Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України №576 від 13.03.2012 затверджено Перелік підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день у зоні відчуження на підприємствах, в установах і організаціях, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.05.2012 за №771/21084.
Компанія "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанія "Буйг Траво Пюблік" у цьому переліку відсутня.
Проте, зазначене підприємство і не могло бути внесене до цього переліку, оскільки є товариством без статусу юридичної особи, що діє в Україні на підставі свідоцтва про акредитацію у якості виконавця проекту міжнародної технічної допомоги.
При цьому, необхідно врахувати, що в аналогічній справі №320/2861/20 судом встановлено, що відповідно до листа Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ) від 16.01.2020 №1-146/3.2-20, отриманого на адвокатський запит, Компанія"Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанія "Буйг Траво Пюблік" отримала від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Свідоцтво від 12.11.2007 №186 про акредитацію виконавця (юридичної особи-нерезидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги в рамках Грантової угоди (Чорнобильський фонд "Укриття": Новий безпечний конфаймент), відповідно до рамкової Угоди між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку стосовно діяльності Чорнобильського фонду "Укриття" в Україні від 20.11.1997. Свідоцтво про акредитацію організації підтверджує її статус, як такої, що виконує проект (програму) міжнародної технічної допомоги, відповідно до міжнародного договору України. Термін дії свідоцтва до 30.09.2020.
Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" у період з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року видавались спеціальні дозволи на провадження окремих видів діяльності на території зони відчуження і зони безумовного (обов`язкового) відселення, що підтверджується копіями листів ДАЗВ від 27.11.2019 №1-4909/3.2-19, від 16.01.2020 №1- 46/3.2-20 та копіями спеціальних дозволів за вказаний період.
Отже, діяльність Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік", що полягає у технічній допомозі в рамках Грантової угоди (Чорнобильській фонд "Укриття": Новий безпечний конфаймент), пов`язана з діяльністю ДСП "Чорнобильська АЕС", яке внесене до Переліку №576.
Відтак, бездіяльність Державного агентства України з управління зоною відчуження не може позбавляти права позивача на зарахування стажу роботи в пільговому обчисленні, що забезпечено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».
Вказаний висновок суду повністю узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 09.02.2021 у справі №743/683/17.
Слід також зауважити, що постанова Кабінету Міністрів України від 10,09.2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.
Таким чином, укладаючи трудовий договір з Компанією Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанією "Буйг Траво Пюблік", позивач мав законні очікування на пільги та компенсації, передбачені чинним законодавством, в тому числі на пенсійне забезпечення на пільгових умовах.
Судом встановлено, що позивачем надано всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу роботи в зоні відчуження у період з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року, який для обчислення пенсії підлягав зарахуванню як стаж роботи за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ від 16.01.2003 №36.
За вказаних обставин, відповідачем протиправно не зараховано у полуторному розмірі періоди роботи ОСОБА_1 у зоні відчуження в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже`УКомпанії "Буйг Траво Пюблік" з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року до страхового стажу позивача при обчисленні його пенсії.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду достатньо належних і достовірних доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
З метою забезпечення ефективного та належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язати відповідача зарахувати у пільговому обчисленні періоди роботи позивача в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії " Буйг Траво Пюблік " 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року на посаді бетоняра як роботу за Списком №1 та провести перерахунок пенсії, починаючи з дати звернення.
За приписами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань
суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Під час звернення з даним позовом до суду, позивач судовий збір не сплачував, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір", тому підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову у зарахуванні у пільговому обчисленні до страхового стажу періоду роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді бетоняра, як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні рік за півтора до страхового стажу період роботи в зоні відчуження з 15 липня 2013 року по 20 грудня 2013 року, та з 16 березня 2014 року по 16 квітня 2018 року в Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" на посаді бетоняра як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та провести перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням страхового стажу, та виплачувати пенсію в обрахованому розмірі, починаючи з 01 червня 2021 року.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 03.11.2021.