
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
03 листопада 2021 року м. Рівне №460/9455/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» до Державної екологічної інспекції Поліського округу про визнання протиправним та скасування припису.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» (далі – позивач) до Державної екологічної інспекції Поліського округу (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати припис №329 від 15.06.2021.
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що за наслідками проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» внесений припис про усунення виявлених порушень. Позивач вказує, що таке рішення суб`єкта владних повноважень є протиправним, оскільки жодних порушень не допускав. Просив задовольнити позов повністю.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що позивачу за наслідками проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) внесений припис про усунення виявлених порушень та зобов`язано позивача: отримати дозвіл на спеціальне водокористування – до 15.09.2021; налагодити контроль за якістю та кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод та забруднюючих речовин – до 15.09.2021; випуски зливних вод облаштувати пристроями і очисними спорудами – до 01.01.2022; отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин – до 11.11.2021. Вказує, що оскаржуваний припис є правомірним. Просив відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 12.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 05.08.2021.
Ухвалою суду від 05.08.2021 підготовче засідання відкладене на 02.09.2021.
Ухвалою суду від 02.09.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 02.09.2021), підготовче засідання відкладене на 28.09.2021.
Ухвалою суду від 28.09.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати (протокол судового засідання від 28.09.2021), закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 13.10.2021.
Ухвалою суду від 13.10.2021 постановлено провадити розгляд справи у порядку письмового провадження.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» пройшло процедуру державної реєстрації, а відтак набуло правового статусу суб`єкта господарювання в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» №755-IV від 15.05.2003; зареєстроване за юридичною/податковою адресою: вулиця Сарненська, 30, місто Костопіль, Рівненська область, 35000; код ЄДРПОУ 03352024 (а.с. 27).
Інспекторами Державної екологічної інспекції Поліського округу складений Акт від 15.06.2021 №329 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (далі – Акт перевірки) щодо Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» (а.с. 91).
Акт перевірки містить розділ «Опис виявлених порушень вимог законодавства», де зазначено про наявність порушень: відсутній дозвіл на спеціальне водокористування (випуски зливних вод); відсутній облік кількості скинутих зливних вод у водний об`єкт; не здійснюється контроль за якістю у кількістю скинутих у водні об`єкти забруднюючих речовин; випуски зливних вод не облаштовані пристроями і очисними спорудами необхідної потужності, що запобігають забрудненню і засміченню вод; викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від сміттєзвалища здійснюється без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.
15 червня 2021 року контролюючим органом внесений Припис №329 (далі – Припис), яким зобов`язано усунути виявлені порушення: отримати дозвіл на спеціальне водокористування – до 15.09.2021; налагодити контроль за якістю та кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод та забруднюючих речовин – до 15.09.2021; випуски зливних вод облаштувати пристроями і очисними спорудами – до 01.01.2022; отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин – до 11.11.2021.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення – Припису, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі – Закон №877-V).
Відповідно до частини першої статті 7 Закону №877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
За правилами частини шостої статті 7 Закону №877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу (частина сьома статті 7 Закону №877-V).
Припис – обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (частина восьма статті 7 Закону №877-V).
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 «Про затвердження Положення про Державну екологічну інспекцію України» затверджено Положення про Державну екологічну інспекцію України (далі – Положення), відповідно до якого Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Державна екологічна інспекція Поліського округу діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Держекоінспекції від 01.06.2021 №252, відповідно до якого є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції.
Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, в частині здійснення делегованих їм повноважень; проводить перевірки, складає акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю), надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Як зазначалося вище, 15 червня 2021 року контролюючим органом внесений Припис №329, яким зобов`язано позивача усунути виявлені порушення: отримати дозвіл на спеціальне водокористування – до 15.09.2021; налагодити контроль за якістю та кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод та забруднюючих речовин – до 15.09.2021; випуски зливних вод облаштувати пристроями і очисними спорудами – до 01.01.2022; отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин – до 11.11.2021.
Відповідно до статті 42 Водного кодексу України (далі – ВК України), водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.
Первинні водокористувачі – це ті, які мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води, а також отримують воду з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів.
Забір та використання води первинними водокористувачами з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів здійснюються на платній основі на підставі договору з підприємствами, установами та організаціями, що забезпечують перерозподіл (перекидання) водних ресурсів, у тому числі в маловодні регіони, та за наявності дозволу на спеціальне водокористування. Укладення договору є обов`язковим.
Перелік підприємств, установ та організацій, що забезпечують перерозподіл (перекидання) водних ресурсів, у тому числі у маловодні регіони, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Вторинні водокористувачі (абоненти) - це ті, які не мають власних водозабірних споруд, отримують воду з водозабірних споруд первинних водокористувачів та скидають стічні води у системи таких первинних водокористувачів на підставі договору про водопостачання (поставку води) та/або про водовідведення без отримання дозволу на спеціальне водокористування.
Вторинні водокористувачі здійснюють скидання стічних вод у водні об`єкти на підставі дозволів на спеціальне водокористування.
Відповідно до статті 46 ВК України, водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.
За приписами статті 48 ВК України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Не належать до спеціального водокористування: пропуск води через гідровузли (крім гідроенергетичних); скид води з водних об`єктів відповідно до встановлених для них режимів роботи для підтримання екологічних витрат у річці та з метою запобігання виникненню гідродинамічних аварій; подача (перекачування) води водокористувачам у маловодні регіони; усунення шкідливої дії вод (підтоплення, засолення, заболочення); використання підземних вод для вилучення корисних компонентів; вилучення води з надр разом з видобуванням корисних копалин; виконання розчистки русел річок, каналів і дна водойм, будівельних, днопоглиблювальних і вибухових робіт; видобування корисних копалин (крім підземних вод) і водних рослин; прокладання трубопроводів і кабелів; проведення бурових, геологорозвідувальних робіт; забір та/або використання води в об`ємі до 5 кубічних метрів на добу, крім тієї, що використовується для виробництва (входить до складу) напоїв та фасованої питної води; інші роботи, які виконуються без забору води та скидання зворотних вод.
Відповідно до статті 49 ВК України, спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.
Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Отже, спеціальне водокористування пов`язується не з наявністю на балансі юридичної особи дренажно-дощових або каналізаційних систем, а з безпосередньою діяльністю із зобором та скиданням в такі системи забруднюючих речовин, які у подальшому потрапляють у водні об`єкти.
Як вбачається зі змісту Статуту Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» (а.с. 10), предметом діяльності підприємства є здійснення на території України та за її межами, відповідно до норм чинного законодавства, в будь-яких галузях виробництва, торгівлі, або обслуговування фінансово-економічної, виробничо-господарської, науково-дослідної, проектної та інших видів господарської діяльності, спрямованої на отримання прибутку із:
збирання безпечних твердих побутових і промислових відходів у місцях їх накопичення;
видалення та оброблення твердих або нетвердих безпечних відходів у місця їх перероблення;
видалення та оброблення твердих або нетвердих безпечних відходів перед їх утилізацією;
експлуатації полігонів для захоронення побутових відходів та місць розміщення побутових відходів;
видалення безпечних відходів шляхом спалювання або іншими методами, з одержуванням електроенергії або пари, компосту, замінників палива, біогазу та інших побічних продуктів для подальшого використання, або без їх одержування; оброблення органічних відходів для їх подальшої утилізації; збирання твердих та нетвердих небезпечних відходів;
обслуговування, поточного та/або капітального ремонту, реконструкції об`єктів благоустрою;
будівництва доріг і автострад, вулиць, доріг, інших транспортних і пішохідних доріжок, злітно-посадкових смуг;
укладання поверхонь вулиць, доріг, автострад, спортивних споруд, мостів або тунелів з їх асфальтуванням, фарбуванням та маркуванням і установленням аварійних загороджень, світлофорів та іншого подібного устаткування; утримання в належному стані, виконання робіт з капітального та поточного ремонту, реконструкції, утримання та технічне обслуговування покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок, технічних засобів регулювання дорожнього руху, шляхопроводів, відповідно до діючих норм і стандартів;
виконання будівельно-монтажних, ремонтних та пусконалагоджувальних робіт; виробництва будівельних матеріалів та конструкцій;
переробки та реалізації деревини, виготовлення столярних виробів та комплектуючих до них, виготовлення та монтаж дерев`яних конструкцій; виконання комплексу робіт щодо утримання, відновлення та видалення зелених насаджень (утому числі снігозахисних та протиерозійних) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; виконання робіт з обстеження якісного та кількісного стану зелених насаджень, які підлягають видаленню та підготовки документів щодо їх видалення; квіткового оформлення об`єктів зеленого господарства;
надання платних послуг пов`язаних з благоустроєм, озелененням і квітковим оформленням територій, інтер`єрів тощо; утримання пам`яток історії, культури і архітектури;
надання послуг щодо систематизації, автоматизації, комп`ютерної обробки, зберігання інформації з питань благоустрою у встановленому порядку; виконання будівельних, монтажних, столярних робіт, робіт з капітального та поточного ремонту, реконструкції об`єктів, озеленення власними силами; вирощування посадкового матеріалу дерев і кущів, квіткової продукції, реалізація вирощеної продукції, надання транспортних послуг, розробка ґрунтів механічними та спеціальними засобами і здійснення інших робіт, пов`язаних з озелененням; утримання в належному стані, виконання робіт з нового будівництва, капітального та поточного ремонту, реконструкції, утримання та технічне обслуговуванню засобів та обладнання зовнішнього освітлення;
ручного та механізованого прибирання території;
будівництва та експлуатації малих архітектурних форм, інших об`єктів благоустрою;
оренди та операційного лізингу будівельних машин і устаткування без оператора, а саме автокранів, риштовань і виробничих платформ, без їх установлення та демонтажу;
оренди вантажних автомобілів, спеціалізованої та дорожньо-будівельної техніки з водієм.
організації та проведення культурно-масових та концертно-видовищних заходів,
дозвілля, торговельних ярмарків, виставок, фестивалів тощо;
організації та проведення туристичних турів та надання інших туристичних послуг;
усіх видів перевезень вантажним автомобільним транспортом;
організації поховань та надання суміжних послуг;
виробництво та реалізація будівельних матеріалів і конструкцій;
загальна медична практика;
пасажирські перевезення;
рекламна діяльність;
надання комбінованих офісних адміністративних послуг;
оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов`язана з ними діяльність;
діяльність телефонних центрів;
надання інших інформаційних послуг;
дослідження кон`єктури ринку та виявлення громадської думки.
Судом установлено, що позивач користується водою згідно Договору №105 від 21.01.2021, укладеного з КП Костопільської міської ради «Костопільводоканал» (а.с. 21).
Тому у позивача відсутній обов`язок отримання дозволу на спеціальне водокористування, а тому пункт 1 Припису сформований безпідставно.
Щодо пункту 2 Припису, суд зазначає, що відповідно до пункту 7 частини першої статті 44 ВК України, водокористувачі зобов`язані: здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Як зазначалося вище позивач не здійснює скидів у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин, а тому така вимога також є безпідставною. Доказів протилежного відповідачем не надано.
Щодо пункту 3 Припису, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 98 ВК України, забороняється введення в дію: нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, комунальних та інших об`єктів, не забезпечених пристроями і очисними спорудами необхідної потужності, що запобігають забрудненню і засміченню вод або їх шкідливій дії, та необхідною вимірювальною апаратурою, що здійснює облік об`ємів забору і скидання води.
Щодо таких доводів контролюючого органу суд зазначає, що відповідач не надав суду жодних належних та допустимих доказів наявності фактів введення в дію позивачем нових і реконструйованих підприємств, цехів, агрегатів, комунальних та інших об`єктів, не забезпечених пристроями і очисними спорудами необхідної потужності.
Щодо пункту 4 Припису, відповідно до якого установлено порушення статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від сміттєзвалища с. Лісопіль здійснюється без дозволу, суд зазначає, що ані Акт перевірки, ані оскаржуваний Припис не містить жодних посилань наявності відношення позивача до такого сміттєзвалища. Під час розгляду справи по суті відповідачем таких доказів також не надано.
Щодо посилань відповідача на те, що у ході проведення контрольних заходів на керівника підприємства складені постанови про накладення адміністративних стягнень за порушення, описані в Акті перевірки, які сплачені відповідно до квитанцій, суд зазначає, що факти притягнення керівника підприємства до такої відповідальності не свідчить та не може свідчити про правомірність оскаржуваного Припису, який останній внесений щодо юридичної особи – Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс».
Вказане вище свідчить про безпідставність висновків оскаржуваного Припису.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваного рішення – Припису у порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним і скасування такого рішення суб`єкта владних повноважень.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 2270,00 грн, сплачена відповідно до платіжного доручення від 05.07.2021 №469.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» (вулиця Сарненська, 30, місто Костопіль, Рівненська область, 35000; код ЄДРПОУ 03352024) до Державної екологічної інспекції Поліського округу (вулиця Леха Качинського,12а, місто Житомир, 10014; код ЄДРПОУ 38035679) про визнання протиправним та скасування припису – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати Припис Державної екологічної інспекції Поліського округу від 15 червня 2021 року №329.
Стягнути на користь Комунального підприємства Костопільської міської ради «Костопількомунсервіс» (код ЄДРПОУ 03352024) суму судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 (нуль) коп за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень – Державної екологічної інспекції Поліського округу (код ЄДРПОУ 38035679).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністратив-ного суду.
Повний текст рішення складений 03 листопада 2021 року
Суддя К.М. Недашківська