Рішення № 100784997, 02.11.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
460/10323/21
Номер документу
100784997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 листопада 2021 року м. Рівне №460/10323/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрі Транс» до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрі Транс» (далі - позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними та скасувати постанови відповідача про застосування адміністративно-господарських штрафів від 06.07.2021 № 279843 та № 279844. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів винесено без наявності в діях підприємства фактів правопорушень та з порушенням передбаченої процедури габаритно-вагового контролю і розгляду справи про автомобільний транспорт, зокрема: при відсутності затвердженої методики зважування сипучих вантажів по осях та із застосуванням штрафу за перевезення без відповідного дозволу подільного вантажу, по якому законом не передбачено видання дозволу на проїзд; із неправомірним визначенням навантаження па строєну вісь шляхом сумуванням навантаження по кожній з одиничних осей окремо; без наявності на пункті габаритно-вагового контролю документів на законність використання зважувального обладнання; без вжиття обов`язкових процедурних заходів щодо затримання та заборони руху транспортного засобу, а також без надання водієві можливості пройти повторне зважування із безпідставним застосуванням штрафу за перевищення вагових норм на 3,91 %, в той коли закон передбачає застосування штрафу при перевищенні вагових норм від 5 % і вище; без зазначення в оскаржуваних постановах чіткої суті порушення та документів, на підставі яких вони винесені, а також із позбавленням представників підприємства можливості брати участь у розгляді справи, оскільки розгляд справи відповідачем було проведено без присутності позивача при отриманому від нього клопотання про відкладення 22.06.2021 розгляду справи у зв`язку з перебуванням у відрядженні; при цьому розгляд справи проведено навіть не 22.06.2021, а 06.07.2021, в той час, коли жодних повідомлень про розгляд справи на 06.07.2021 до позивача не надходило. З наведених вище підстав просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач подав відзив на позовну заяву в якому заперечує проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечення зазначає, що 12.05.2021 контролюючими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, на 169 км автомобільної дороги Н-03 (Хмельницька область) проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, зокрема транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 . За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , загальне навантаження транспортного засобу склало 40.630 т при допустимих 40 т (у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого дане перевищення становить 1,58 %), а навантаження на строєну вісь з одиночними шинами склало 22.86т при допустимих 22т. Дане перевищення у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого становить 3.91 %. Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 контролюючими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.05.2021 № 028820. На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 039374 від 12.05.2021. Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами зафіксовано в акті проведення перевірки від 12.05.2021 № 272463. 12.05.2021 Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 . За результатами габаритного контролю транспортного засобу було встановлено, що навантаження на строєну вісь з одиночними шинами склало 24.53т при допустимих 22т. Дане перевищення у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого становить 11,50 %. Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 контролюючими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.05.2021 № 028821. На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 039375 від 12.05.2021. Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами зафіксовано в акті проведення перевірки від 12.05.2021 № 272460. Вказує, що за клопотанням позивача 22.06.2021 було відкладено на 06.07.2021, про що позивач повідомлений листом від 25.06.2021 № 49707/22.4/24-21 (штрих код поштового відправлення 330110573840). Однак, 05 липня 2021 року повідомлення про розгляд справ повернулося на адресу Управління з відміткою працівника відділення поштового зв`язку про те, що адресат відмовився отримати відправлення. На думку відповідача, позиція позивача з приводу того, що його позбавили можливості брати участь у розгляді справи є безпідставною, оскільки, Управлінням вчинені вичерпні дії, спрямовані на повідомлення ТОВ «Агрі Транс» про дату, час та місце розгляду актів про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Враховуючи викладене, відповідач вважає спірні постанови правомірними та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Позивач подав відповідь на відзив в якому відхиляє доводи відзиву відповідача, аргументуючи тотожними підставами, зазначеними у змісті позову.

Ухвалою суду від 27.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 07.09.2021 у забезпеченні позову в адміністративній справі № 460/10323/21 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрі Транс» від 06 вересня 2021 року - відмовлено.

Розглянувши заяви сторін по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

12.05.2021 контролюючими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, відповідно до направлення на перевірку № 003988 від 11.05.2021, на 169 км автомобільної дороги Н-03 (Хмельницька область) проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, зокрема транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_1 , що належить позивачу.

У відповідності до ст. 49 Закону України «Про автомобільний транспорт», п. 4 Порядку № 422, водій транспортного засобу DAF, номерний знак НОМЕР_1 , надав для перевірки посадовим особам Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки такі документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 ; посвідчення водія НОМЕР_4 ; товарно-транспортну накладну від 12.05.2021 № 4.

За результатами габаритного контролю транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 було встановлено, що загальне навантаження транспортного засобу склало 40.630т при допустимих 40т (у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого дане перевищення становить 1,58 %), а навантаження на строєну вісь з одиночними шинами склало 22.86т при допустимих 22т. Дане перевищення у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого становить 3.91 %.

Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 контролюючими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.05.2021 № 028820.

На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 039374 від 12.05.2021.

Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами зафіксовано в акті проведення перевірки № 272463 від 12.05.2021.

Водій від пояснень та підпису акту відмовився, про що зазначено в акті проведення перевірки.

Також, 12.05.2021 Придністровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 .

За результатами габаритного контролю транспортного засобу було встановлено, що навантаження на строєну вісь з одиночними шинами склало 24,53т при допустимих 22т. Дане перевищення у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого становить 11,50 %.

Відповідно до ч. 4 п. 4 Порядку № 1007/1207 контролюючими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.05.2021 № 028821.

На підставі п. 6 Порядку № 422, у зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 039375 від 12.05.2021.

Відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами зафіксовано в акті проведення перевірки № 272460 від 12.05.2021.

12.06.2021 на адресу ТОВ «Агрі Транс» (35361, Дубенський район, с. Плоска, вул. Л.Українки, 129) було надіслано повідомлення (рекомендоване з повідомленням про вручення) про те, що 22.07.2021 о 10:30год у приміщенні Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки буде розглянуто справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (штрих-код відправлення 3301105721839).

22 червня 2021 року на електронну адресу Управління від ТОВ «Агрі Транс» надійшло клопотання про відкладення розгляду справ на інший день.

Розгляд справ було відкладено на 06.07.2021, про що позивач повідомлений листом від 25.06.2021 № 49707/22.4/24-21 (штрих код поштового відправлення 330110573840).

Однак, 05 липня 2021 року повідомлення про розгляд справ повернулося на адресу Управління з відміткою працівника відділення поштового зв`язку про те, що адресат відмовився отримати відправлення.

06.07.2021 Поліським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки за результатами розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт складено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу:

№ 279843, якою на підставі частини 1 абзацу 3 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" у зв`язку з наданням послуг перевезення вантажів без оформлення документів, передбачених ст. 48 цього Закону, накладено на позивача адміністративно-господарський штраф в розмірі 1700грн;

№ 279844, якою на підставі частини 1 абзацу 15 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", у зв`язку із перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20% включно, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, накладено на позивача адміністративно-господарський штраф в розмірі 17000грн.

Не погодившись із постановами про застосування адміністративно-господарського штрафу позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІІІ від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-ІІІ) державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами (надалі - Порядок №1567).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Пунктом 15 Порядку № 1567 встановлений виключний перелік питань, що з`ясовується під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено: перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

За змістом ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 № 2862-ІV, рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 затверджені Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до пункту 16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.

Згідно з п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35м), за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), фактичну масу понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5т), здвоєні осі - 16т, строєні - 22т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18т, строєні - 24т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11т, здвоєні осі - понад 16т, строєні осі - понад 22т або фактичною масою понад 40т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11т, здвоєні осі - понад 18т, строєні осі - понад 24т або фактичною масою понад 44т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Пунктом 4 Правил № 30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Згідно з пунктом 16 Порядку №1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).

Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Також положеннями п.3 Порядку № 879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з п. 16-18 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. У разі коли за допомогою автоматичних зважувальних пунктів виявлено факт перевищення встановлених габаритно-вагових параметрів, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснюється на найближчому стаціонарному та/або пересувному пункті габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Відповідно до п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Матеріалами справи підтверджується, що 12.05.2021 посадовими особами відповідача був проведений габаритно-ваговий контроль належних позивачу транспортних засобів: марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 ; марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , що передбачало визначення їх фактичної маси із застосуванням зважувального обладнання.

Після проведення зважування транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , було сформовано талон від 12.05.2021 (час зважування 14:33 год.), згідно з яким загальна маса цього транспортного засобу з вантажем становила 40,630т при допустимих 40т (у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого перевищення становить 1,58 %), а навантаження на строєну вісь з одиничними шинами 22,86т при допустимих - 22т. Дане перевищення у відсотковому співвідношенні до нормативно допустимого становить 3,91 %.

Після проведення зважування транспортного засобу марки DAF, номерний знак НОМЕР_2 , було сформовано талон від 12.05.2021 (час зважування 14:36), згідно з яким загальна маса даного транспортного засобу з вантажем складає 39,530т, а навантаження на строєну вісь з одиничними шинами 24,53т при допустимих - 22т.

Відповідно до п. 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Пунктом 21 Порядку № 1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт, посадовими особами, які провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).

Як свідчать матеріали справи, за результатами проведених перевірок щодо транспортних засобів позивача, посадовими особами Укртрансбезпеки було складено акти проведення перевірок додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 12.05.2021 № 272463 та № 272460.

Водночас перевіркою зафіксовано, що документи, передбачені ч. 4 ст. 48 Закону № 2344-ІІІ (дозвіл або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів) у водіїв автомобілів під час проведення рейдової перевірки відсутні.

В силу приписів абз. 3, 15 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ відсутність в автомобільного перевізника вищевказаних документів, за умови перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 % але не більше 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, є підставою для застосування штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що розмір штрафу в сумі 1700грн та 17000грн відповідає вимогам абз. 3 та абз.15 ч.1 ст.60 Закону № 2344-ІІІ.

Щодо доводів позивача, що жодних документів, які могли б бути підставою для винесення постанов, ні водіям транспортних засобів у ці дні не вручалось і за адресою підприємства не надсилалось, а також, що розгляд справи проведений за відсутності позивача, то суд вважає їх безпідставними так як у матеріалах справи наявні докази того, що відповідачем направлялись на адресу позивача повідомлення про розгляд справи разом з копіями актів про порушення законодавства, з відмітками працівників поштового зв`язку, що адресат відмовився від отримання такого листа.

Суд зазначає, що порушення процедури прийняття рішення суб`єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.

Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Таким чином, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб`єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення».

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб`єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.04.2020 у справа № 813/1790/18, від 22.05.2020 у справі № 825/2328/16.

З приводу доводів позивача про відсутність затвердженої методики зважування сипучих вантажів по осях та застосування штрафу за перевезення без відповідного дозволу подільного вантажу, по якому законом не передбачено видання дозволу на проїзд, то суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 12.5 п. 12 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту від 14.10.1997 № 363, для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.

Згідно з пп. 8.20 п. 8 Правил перевезення вантажів, водій зобов`язаний перевірити відповідність кріплення та складання вантажу на рухомому складі умовам безпеки руху та забезпечення цілісності рухомого складу, а також сповістити замовника (вантажовідправника) про виявленні недоліки у кріпленні та складанні вантажу, які загрожують його збереженню.

Згідно з п. 22.2 Правил дорожнього руху водій, перед початком руху зобов`язаний перевірити надійність розташування і кріплення вантажу. Таким чином, водій і перевізник також несуть відповідальність за те, щоб вантаж не зміщувався під час руху. В іншому випадку, водій не повинен був приймати вантаж до перевезення.

Щодо методики, яка нібито має бути затверджена відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», суд вважає за необхідне зазначити, що наявність у терміні «вимірювання» посилання на методику, затверджену уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, не можна розцінювати як наявність у відповідача обов`язку під час здійснення габаритно-вагового контролю керуватися певною методикою.

Законодавством України, зокрема, Правилами дорожнього руху, передбачено, що дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів фактичною масою понад 40т (для контейнеровозів - понад 44т), навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 16т, строєні - 22т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18т строєні - 24т), а також рух транспортних засобів, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів па встановлених Укравтодором і Національного поліцією маршрутах - 4,35м), за довжиною - 22м (для маршрутних транспортних засобів - 25м), здійснюється за спеціальними правилами.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок здійснення габаритно-вагового контролю), відносить транспортні засоби, які перевищують встановлені нормативи по вазі та габаритам до великовагових та великогабаритних транспортних засобів.

Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила проїзду) передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Пунктом 4 Правил проїзду передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плані за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми. встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частина 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» містить однозначну та зрозумілу вимогу щодо обов`язкової наявності (у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень) дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документу про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає відповідальність автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Так, відповідно до абз. 15 ч. 1 ст. 60 цього Закону за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу до автомобільного перевізника застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу до автомобільного перевізника застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з абз. 16 ч.1 ст. 60 Закону за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу до автомобільного перевізника застосовується адміністративно-господарський штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Механізми погодження маршруту та видача дозволу на рух передбачено в пунктах 32-36 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи збереження автомобільних доріг загального користування».

Зокрема, відповідно вимог п. 32 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов`язаний не пізніше ніж за три доби звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту. Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.

Жодних виключень, застережень чи обмежень у видачі дозволів (з огляду на те чи подільний вантаж чи неподільний та станом на день виникнення спірних правовідносин 12 травня 2021 року та 06 липня 2021 року) на рух автомобільними дорогами великоваговим та/або великогабаритних транспортним засобом законодавством України не передбачено (відсутня пряма норма закону чи підзаконного акту).

Крім того, згідно з приписами пп. 5 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових, після внесення в установленому порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плані за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж.

Частина 5 ст. 4 вказаного Закону передбачає перелік підстав для відмови у видачі документу дозвільного характеру, і така відмова має бути належним чином оформлена за результатами розгляду заяви та документів до неї, що подаються перевізником перед виконанням перевезення вантажів.

Так позивачем не надано документів, які свідчили б про те, що перевізник звертався із заявою до органу Національної поліції про видачу дозволу, а також документи про відмову органу поліції у видачі дозволу па підставі Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Позивач зазначає, що зважування автомобіля проведено неналежним обладнанням, а акт та довідка не містить характеристик в частині вимірювального та зважувального обладнання (якими вагами проводилось зважування, який відсоток похибки та інформації щодо проведеної перевірки/метрологічної атестації), за відсутності методики зважування сипучих вантажів; при встановленні порушення посадові особи відповідача не заборонили рух транспортного засобу, що свідчить про порушення вимог Порядку № 879.

Оцінюючи аргументи позивача суд зазначає, що відповідач документально підтвердив, що зважування транспортного засобу здійснювалось автоматичним приладом для зважування транспортних засобів в русі, тип засобу вимірювальної техніки Ваги автомобільні для зважування в русі ВА-Д. Згаданий засіб вимірювальної техніки пройшов повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, що підтверджується копією сертифіката відповідності № UA.TR.113-0076/32F-20, видане 10.11.2020 ООВ «Метрологія» ННЦ «Інститут метрології», дійсне до 09.11.2021. Отже, станом на 12.05.2021 (дата проведення зважування транспортного засобу позивача) засіб вимірювальної техніки відповідав загальним технічним вимогами державних стандартів.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача, здійснювався технічними засобами, що пройшли повірку, мають відповідне свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки у зв`язку із чим є придатним до застосування.

З огляду на наведене, суд вважає, що позивач не довів наявності порушень суб`єктом владних повноважень процедури прийнятті оскаржуваних рішень, які б могли вплинути на кінцевий результат розгляду відповідачем питання про притягнення позивача до відповідальності. Жодних доказів зворотного судом не здобуто та матеріали справи не містять.

Решта доводів та аргументів учасників справи судом не оцінюються, позаяк не впливають на правомірність оскаржуваних рішень, а тому не мають значення для правильного вирішення судового спору по суті та не спростовують встановлені судом обставини справи та висновки, викладені вище.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, при прийнятті постанов № 279843 та № 279844 від 06.07.2021 про застосування до позивача штрафу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак вказані постанови відповідають критеріям правомірності і підстави для їх скасування у суду відсутні.

З огляду на викладене, в задоволенні позовних вимог ТОВ «Агрі Транс» слід відмовити.

Підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрі Транс» до Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів від 06 липня 2021 року № 279843 та № 279844, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

1) позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрі Транс» (35651, Рівненська обл., Дубенський район, с. Плоска, вул. Лесі Українки, буд. 129, код ЄДРПОУ 42333699);

2) відповідач - Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (33013, м. Рівне, вул. Небесної Сотні, 34, код ЄДРПОУ 39816845).

Повний текст рішення складений 02 листопада 2021 року

Суддя Т.О. Комшелюк