
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2021 року Справа № 280/6329/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 )
до Виконавчого комітету Бердянської міської ради (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, буд. 2, код ЄДРПОУ 02140805)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Виконавчого комітету Бердянської міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Бердянської міської ради щодо незняття з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 померлої ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов`язати Виконавчий комітет Бердянської міської ради вчинити в порядку, визначеному чинним законодавством, дії щодо зняття з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 померлої ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що позивачу належить на праві приватної власності квартира за адресою АДРЕСА_2 , у якій зареєстрована донька позивача ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказує, що відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу від 26.04.1987р., виданого Відділом ЗАГС Жовтневого району м. Дніпропетровська після укладення шлюбу ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 присвоєно прізвище ОСОБА_4 . Посилається на те, що 13 серпня 2014 року його донька отримала паспорт громадянки України на ім`я ОСОБА_5 , в якому було зроблено відмітку від 06.08.2018р. про реєстрацію її місця проживання за адресою АДРЕСА_3 . Зазначає, що приблизно з 2015 року ОСОБА_2 проживала на території Російської Федерацій та отримала громадянство Російської Федерації. Відповідно до свідоцтва про зміну імені, виданого Територіальним відділом ЗАГС Комінтернівського району міста Воронежа управління ЗАГС Воронезької області 24.06.2016р. ОСОБА_5 , громадянка Росії, ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у с. Жетибай, м. Шевченко, Гур`ївська область, Казахська PCP змінила прізвище на ОСОБА_3 . Також донька позивача 07.07.2016р. отримала паспорт громадянки Російської Федерації на ім`я ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 моя донька померла у Російській Федерації у Воронезькій області, Семикуловському районі, р.п. Стрелица. В зв`язку з цим Територіальним спеціалізованим відділом ЗАГС м. Воронежа управління РАГС Воронезької області 29.04.2020р. було видано свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , громадянки Російської Федерації, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в Гур`ївській області, м. Шевченко, с. Жетибай. В зв`язку зі смертю доньки позивач звернувся 07.06.2021 до Центру надання адміністративних послуг у м. Бердянськ Виконавчого комітету Бердянської міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_3 . Проте 07.06.2021 ОСОБА_1 було відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання, оскільки ним було подано свідоцтво про смерть громадянки Російської Федерації ОСОБА_3 , а за наявною інформацією в Реєстрі територіальної громади м. Бердянська за адресою АДРЕСА_3 зареєстрована громадянка України ОСОБА_5 . Вважає таку відмову протиправною та проситьт задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовну заяву не визнав, у відзиві на позовну заяву вх. № 50387 від 02.09.2021 посилається на те, що позивачу відмовлено у знятті з реєстрації ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_3 , оскільки ним не було подано необхідних документів або інформації. Вказує, що було подано свідоцтво про смерть громадянки Російської Федерації ОСОБА_3 , а за наявною інформацією в Реєстрі територіальної громади м. Бердянська за адресою АДРЕСА_3 зареєстрована громадянка України ОСОБА_5 . Позивачем не було надано свідоцтво про смерть громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З урахуванням викладеного, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 16.08.2021 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6329/21. Призначено розгляд справи без виклику сторін та призначення судового засідання.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 належить на праві приватної власності квартира за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджується договором купівлі-продажу від 23.12.1992р., зареєстрованим Бердянським міжміським бюро технічної інвентаризації 12.02.1993р.
У зазначеній квартирі зареєстрована ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
07.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Центру надання адміністративних послуг у м. Бердянськ Виконавчого комітету Бердянської міської ради із заявою про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_3 .
07.06.2021 ОСОБА_1 було відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання, про що на заяві було вчинено відповідний напис за підписом начальника відділу реєстрації місця проживання Виконавчого комітету Бердянської міської ради. В обгрунтування відмови вказано, що позивачем подано свідоцтво про смерть громадянки Російської Федерації ОСОБА_3 , а за наявною інформацією в Реєстрі територіальної громади м. Бердянська за адресою АДРЕСА_3 зареєстрована громадянка України ОСОБА_5 .
Вважаючи протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Бердянської міської ради щодо незняття з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 померлої ОСОБА_2 та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією України, законами чи міжнародними договорами, або підставою для їх обмеження.
Згідно зі статті 7 вказаного Закону зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;
- судового рішення, яке набрало законної сили про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
- свідоцтва про смерть;
- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
- інших документів, які свідчать про припинення підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи.
Відповідно до статті 91 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" підставами для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання є наступні:
- особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію;
- у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними;
- для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання осіб в Україні а також форми необхідних для цього документів визначають Правила реєстрації місця проживання, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207.
Згідно п. 26 Правил № 207 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
1) заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
2) рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
3) свідоцтва про смерть;
4) повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
5) інших документів, які свідчать про припинення:
- підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні);
- підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту);
- підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Разом із заявою особа подає:
1) документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору;
2) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку)
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
1) документ, що посвідчує особу представника;
2) документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Відповідно до п. 27 Правил працівник органу реєстрації:
- перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання, особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про зняття з реєстрації місця проживання та наявність документів, необхідних для зняття з реєстрації місця проживання, про що зазначений працівник робить відповідний запис у цій заяві;
- приймає рішення про зняття з реєстрації або про відмову у знятті з реєстрації місця проживання особи;
- вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання у документ, до якого вносяться відомості про місце проживання.
- оформляє і видає довідку про зняття з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 16, дітям, які не досягли 16 років, та громадянам, які мають паспорт громадянина України у формі картки, а також вилучає раніше видану довідку про реєстрацію місця проживання для подальшого знищення;
- повертає особі або її представнику документ, до якого внесені відомості про зняття з реєстрації місця проживання, довідку про зняття з реєстрації місця проживання, а також документи, які подавалися.
Пунктом 11 Правил визначено, що орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо:
- особа не подала необхідних документів або інформації;
- у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними;
- звернулася особа, яка не досягла 14 років.
Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.
Судом встановлено, що підставою для відмови в знятті з реєстрації місця проживання слугувало те, що до заяви не було додано всіх необхідних документів, а саме: свідоцтва про смерть громадянки України ОСОБА_5 , яку зареєстровано на адресою АДРЕСА_2 .
В той же час, зі змісту наданих позивачем документів вбачається наступне.
Відповідно до свідоцтва про народження від 07.10.1967р., ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у селищі Жетибай, м. Шевченко Гур`ївської області Казахської PCP.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу від 26.04.1987р., виданого Відділом ЗАГСу Жовтневого району м. Дніпропетровська після укладення шлюбу ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 присвоєно прізвище ОСОБА_4 .
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу від 06.02.2003р., виданого відділом РАГС Бердянського міського управління юстиції після розірвання шлюбу ОСОБА_5 залишено прізвище ОСОБА_4 .
13 серпня 2014 року громадянці України ОСОБА_5 видано паспорт НОМЕР_2 , в якому було зроблено відмітку від 06.08.2018 про реєстрацію її місця проживання за адресою АДРЕСА_3 .
Як вказує позивач, з 2015 року ОСОБА_5 проживала на території Російської Федерацій та отримала громадянство Російської Федерації. Про це зокрема свідчить відмітка у свідоцтві про народження про видачу 25.04.2016 паспорта ОУФМС Росії Воронезької області в Комінтернівському районі м. Вороніж.
Відповідно до свідоцтва про зміну імені, виданого Територіальним відділом ЗАГС Комінтернівського району міста Воронежа управління ЗАГС Воронезької області 24.06.2016р. ОСОБА_5 , громадянка Росії, ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у с. Жетибай, м. Шевченко, Гур`ївська область, Казахська PCP змінила прізвище на ОСОБА_3 .
При цьому, як стверджує позивач, у зв`язку з проживанням на території Російської Федерації відповідних документів про зміну прізвища як громадянки України його донька не зробила.
Як вказано у свідоцтві про смерть, виданому Територіальним спеціалізованим відділом ЗАГС м. Воронежа управління РАГС Воронезької області 29.04.2020, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , громадянка Російської Федерації, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в Гур`ївській області, м. Шевченко, с. Жетибай померла у Російській Федерації у Воронезькій області, Семикуловському районі, р.п. Стрелица.
Суд звертає увагу на те, що у цій справі відсутній будь-який спір про право цивільне або житлове.
Крім того, у цій справі питання реалізації права на проживання (реєстрацію) регулюються як законодавством України і Російської Федерації, так і міжнародними актами.
Свобода пересування та вибір місця проживання на території будь-якої держави, в якій людина перебуває на законних підставах, є одним з суттєвих особистих прав, яке прямо або побічно гарантується в ряді документів Ради Європи і підтверджується рішеннями Європейського Суду з прав людини.
Право на свободу пересування встановлене пунктами 1 і 2 статті 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Воно націлене на забезпечення будь-якій особі права на свободу пересування в межах території та право залишати цю територію, яка передбачає право поїхати в будь-яку країну на вибір цієї особи. Право людини на свободу пересування та вільний вибір місця проживання закріплене у Загальній декларації прав людини, Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, Конституції України.
Так, ст. 13 Загальної декларації прав людини проголошує, що кожна людина має право вільно пересуватися й обирати собі місце проживання у межах кожної держави. Відповідно до ч. 1 ст. 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує деякі права і свободи, не передбачені в Конвенції та у Першому протоколі до неї, кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, має право вільно пересуватися і вільно обирати місце проживання в межах цієї території. Частина 1 ст. 12 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права гарантує кожному, хто законно перебуває на території будь-якої держави, у межах цієї території право на вільне пересування і свободу вибору місця проживання.
Згідно зі ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування.
Оскільки пунктом 26 Правил реєстрації місця проживання передбачено, що орган реєстрації має право зняти з реєстрації місця проживання фізичну особу на підставі інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням, а ОСОБА_5 фактично припинила користування вищезазначеною квартирою у зв`язку з проживанням на території іншої країни з 2015 року, що ніким не заперечується, належним способом захисту, який відповідатиме інтересам позивача, а також не суперечитиме закону, є зобов`язання органу реєстрації зняти з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 померлої ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Одночасно, суд звертає увагу на те, що відповідач під час вирішення питання повинен дослідити та врахувати об`єктивну неможливість подачі заявниками окремих документів, передбачених Порядком, принцип верховенства права та пріоритету норм міжнародного законодавства, яке визнає за людиною право на вільний вибір місця проживання без імперативної прив`язки до країни походження.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Виконавчого комітету Бердянської міської ради (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пл. Єдності, буд. 2, код ЄДРПОУ 02140805) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії- задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Виконавчого комітету Бердянської міської ради у знятті з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати Виконавчий комітет Бердянської міської ради зняти з реєстрації місця проживання за адресою АДРЕСА_1 померлу ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Бердянської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 03 листопада 2021 року.
Суддя Л.Я. Максименко