
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2021 р. Справа№200/12519/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
23 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови нарахувати та виплатити позивачеві разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25 грудня 1998 року, що з урахуванням раніше виплачених сум становить 7 354,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, що встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій, до яких відноситься виплата разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, але всупереч висновків, викладених у Рішенні Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, відповідач протиправно виплатив таку допомогу у неповному розмірі у 2021 році.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
23 жовтня 2021 року Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області як правонаступником надано суду відзив на позовну заяву, в якому просило відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що у 2021 році розміри разової грошової допомоги до 5 травня визначено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 08 квітня 2021 року № 325. Позивачеві виплачено разову грошову допомогу відповідно до вищезазначеної постанови, отже відповідач діяв у межах чинного законодавства.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Указом Президента України від 26 травня 2021 року № 210/2021 утворено Слов`янську міську військово-цивільну адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Розпорядженням керівника Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області від 14 вересня 2021 № 11 створено юридичну особу - Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (код ЄДРПОУ: 44522551).
Відповідно до пункту 1.1 Положення про новостворену юридичну особу до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області перейшли права Управління соціального захисту Слов`янської міської ради у всіх зобов`язаннях в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, факт фактичного адміністративного правонаступництва є таким, що відбувся, і відповідно є підставою для здійснення процесуального правонаступництва на підставі статті 52 КАС України.
29 жовтня 2021 року позивач надала суду відповідь на відзив, в якому виклала аналогічну правову позицію, зазначену у позові.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17 серпня 2015.
За 2021 рік позивачеві виплачено вказану допомогу в розмірі 1 491,00 грн, що підтверджується листом Управління соціального захисту Слов`янської міської ради від 08 вересня 2021 року № М-1170-2.1-6.2.
Крім того, у зазначеному листі вказано, що разова грошова допомога до 5 травня виплачена в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», а тому відповідач не має законних підстав для виплати разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі – Закон № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України № 3551-ХІІ (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року № 367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину п`яту статті 12 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: «щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту «б» підпункту 1 пункту розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону № 107-VI.
За змістом пункту 5 вказаного Рішенням Конституційного Суду України положення Закону № 107-VI, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що відповідає приписам частини другої статті 152 Конституції України.
Таким чином, на момент нарахування і виплати у 2021 році позивачеві одноразової грошової допомоги діяла стаття 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для учасників бойових дій - 5 мінімальних пенсій за віком.
Паралельно правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня з 01 січня 2015 року було врегульовано пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
Відповідно до пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України норми і положення […] статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» […] застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На реалізацію приписів цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 08 квітня 2021 року № 325. Цією постановою затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі – Порядок № 325).
Абзацами 1, 6 Додатку «Про розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» до Порядку № 325 передбачено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1 491 гривня.
Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
За змістом пункту 2 вказаного Рішенням Конституційного Суду України положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що відповідає приписам частини другої статті 152 Конституції України.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року позивач набув право на виплату разової грошової допомоги у розмірах статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року встановлено, що у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня становить 1 769,00 гривень.
Отже, розмір разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у 2021 році становить 8 845,00 грн (1 769, 00 грн х 5).
Відтак, виплата позивачеві в 2021 році разової грошової допомоги в розмірі 1491 грн не відповідає статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі. Недоплачена сума становить 7 354 грн.
Доводи відповідача про здійснення виплат в межах бюджетних асигнувань не приймаються судом до уваги, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо не можуть бути поставлені в залежність від видатків бюджету.
З огляду на викладене позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови нарахувати та виплатити позивачеві разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачеві разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25 грудня 1998 року, що з урахуванням раніше виплачених сум становить 7 354,00 грн, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Замінити відповідача - Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради (код ЄДРПОУ: 25954290, місцезнаходження: вул. Генерала Батюка, буд. 40, м. Слов`янськ, Донецька область, 84116) його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (код ЄДРПОУ: 44522551, місцезнаходження: вул. Василівська, буд. 11, м. Слов`янськ, Краматорський район, Донецька область, 84122).
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (код ЄДРПОУ: 44522551, місцезнаходження: вул. Василівська, буд. 11, м. Слов`янськ, Краматорський район, Донецька область, 84122) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) разової грошової допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції від 25 грудня 1998 року, що з урахуванням раніше виплачених сум становить 7 354 (сім тисяч триста п`ятдесят чотири) гривні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03 листопада 2021 року.
Суддя Ю.М. Льговська