
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2021 р. Справа№200/9710/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
28 липня 2021 року (згідно з відбитком штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині невиплати у 2020 та 2021 роках разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
стягнення з відповідача за рахунок коштів державного бюджету на користь позивача разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік, розраховану виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченого частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 6 800,00 грн;
стягнення з відповідача за рахунок коштів державного бюджету на користь позивача разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, розраховану виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченого частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 7 354,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, що встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій, до яких відноситься виплата разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, але всупереч висновків, викладених у Рішенні Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, відповідач протиправно виплатив таку допомогу у неповному розмірі у 2020, 2021 роках.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 серпня 2021 року позовну заяву залишено без руху. Зобов`язано усунути недоліки шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску звернення з вимогами про стягнення разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року позовну заяву в частині вимог про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік повернуто позивачеві.
Іншою ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 вересня 2021 року позовну заяву в частині визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22 жовтня 2021 року представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що у 2021 році розміри разової грошової допомоги до 5 травня визначено постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 08 квітня 2021 року № 325 та затверджено наказом Міністерства соціальної політики України. Позивачеві виплачено разову грошову допомогу відповідно до вищезазначених постанови та наказу, отже відповідач діяв у межах чинного законодавства.
Разом з відзивом на позовну заяву надійшло клопотання, в якому представник відповідача просив залучити співвідповідачем - Міністерство соціальної політики України з тих підстав, що бюджетом не передбачено кошторисні асигнування на здійснення перерахунку та доплати разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При вирішенні клопотання про залучення співвідповідачів судом врахована правова позиція, викладена в рішенні Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у зразковій адміністративній справі № 440/2722/20, за результатами вирішення якої позов до декількох співвідповідачів задоволено лише щодо особи, яка безпосередньо здійснила виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
З огляду на вказане суд не вбачає підстав для задоволення клопотання.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 12 травня 2016 року.
За 2021 рік позивачеві виплачено вказану допомогу в розмірі 1 491,00 грн, що підтверджується листом відповідача від 26 липня 2021 року № 06вх.С-77-6.2.
Крім того, у зазначеному листі вказано, що разова грошова допомога до 5 травня виплачена в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» від 08 квітня 2021 року № 325, та в межах, затверджених кошторисом асигнувань на зазначені виплати, а тому відповідач не має законних підстав для виплати разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі – Закон № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України № 3551-ХІІ (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року № 367-XIV) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину п`яту статті 12 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: «щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту «б» підпункту 1 пункту розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону № 107-VI.
За змістом пункту 5 вказаного Рішенням Конституційного Суду України положення Закону № 107-VI, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що відповідає приписам частини другої статті 152 Конституції України.
Таким чином, на момент нарахування і виплати у 2021 році позивачеві одноразової грошової допомоги діяла стаття 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV, яка передбачала розмір допомоги до 5 травня для учасників бойових дій - 5 мінімальних пенсій за віком.
Паралельно правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів одноразової грошової допомоги до 5 травня з 01 січня 2015 року було врегульовано пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
Відповідно до пункту 26 розділу VI Бюджетного кодексу України норми і положення […] статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» […] застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На реалізацію приписів цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 08 квітня 2021 року № 325. Цією постановою затверджено Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі – Порядок № 325).
Абзацами 1, 6 Додатку «Про розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» до Порядку № 325 передбачено, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується в таких розмірах: учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 18 років) в`язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків, - 1 491 гривня.
Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року у справі 1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
За змістом пункту 2 вказаного Рішенням Конституційного Суду України положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, що відповідає приписам частини другої статті 152 Конституції України.
Таким чином, з 27 лютого 2020 року позивач набув право на виплату разової грошової допомоги у розмірах статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року встановлено, що у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня становить 1 769,00 гривень.
Отже, розмір разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у 2021 році становить 8 845,00 грн (1 769, 00 грн х 5).
Відтак, виплата позивачеві в 2021 році разової грошової допомоги в розмірі 1491 грн не відповідає статті 12 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367- XIV та свідчить про порушення його прав на отримання такої допомоги у належному розмірі. Недоплачена сума становить 7 354 грн.
Доводи відповідача про здійснення виплат в межах бюджетних асигнувань не приймаються судом до уваги, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо не можуть бути поставлені в залежність від видатків бюджету.
З огляду на викладене позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині невиплати у 2021 році разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», стягнення з відповідача за рахунок коштів державного бюджету на користь позивача разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, розраховану виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченого частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 7 354,00 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та стягнення грошової допомоги задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради в частині невиплати ОСОБА_1 у 2021 році разової грошової допомоги як учаснику бойових дій, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Стягнути з Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради (код ЄДРПОУ: 25953557, місцезнаходження: вул. Лесі Українки, буд. 20 А, м. Лиман, Донецька область, 84401) за рахунок коштів державного бюджету на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік, розраховану виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, передбаченого частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 7 354 (сім тисяч триста п`ятдесят чотири) гривні.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 03 листопада 2021 року.
Суддя Ю.М. Льговська