
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
03 листопада 2021 р. Справа №200/12776/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
28 вересня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради (далі – відповідач, Управління), в якому позивач просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління від 13 квітня 2021 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 ;
- зобов`язати Управління призначити та виплатити на корить ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2 в розмірі, що встановлений ст. 12 Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», тобто 41 280,00 грн.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
04 жовтня 2021 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; задовольнив клопотання позивача та вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Цією ж ухвалою суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору; відстрочив їй сплату судового збору за подання позовної заяви – до ухвалення судового рішення у справі.
Про відкриття провадження у справі сторони повідомлені належним чином в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що 13 квітня 2021 року звернулася до Управління за призначенням державної допомоги при народженні дитини – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак відповідач відмовив їй у цьому.
Позивач стверджує, що до квітня 2021 року постійно проживала на тимчасово окупованій території, а тому об`єктивно не мала можливості своєчасно звернутися за призначенням відповідної державної допомоги.
Вважаючи рішення відповідача протиправним та таким, що порушує конституційне право її дитини на соціальний захист, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, покликаючись на те, що позивач разом з дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибули з м. Єнакієве Донецької області і були взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, та набули статус внутрішньо переміщеної особи з 13 квітня 2021 року.
13 квітня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Управління з заявою та документами з метою призначення державної допомоги при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога при народженні першої та кожної наступної дитини призначається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 18 травня 2021 року № 349 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини, оскільки на момент звернення за призначенням допомоги пройшло більше ніж 12 календарних місяців.
З метою посилання соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» було установлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин): строк звернення за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 264, Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми Управління переглянуло справу ОСОБА_1 відповідно до раніше поданих документів та 29 липня 2021 року прийняло рішення № 3628, яким призначило позивачу державну допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі:
з 01 березня 2020 року по 31 березня 2020 року в сумі 10 320,00 грн одноразово;
з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2023 року в розмірі 860,00 грн щомісячно.
Сума призначеної допомоги при народженні дитини включена до відомостей додаткового виплатного періоду за серпень 2021 року.
З вересня 2021 року щомісяця після надходження фінансування з Державного бюджету України кошти перераховуються позивачу на її особистий картковий рахунок в АТ «Ощадбанк» Донецького обласного управління.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 29 лютого 2020 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Єнакієве, тобто на тимчасово окупованій території, ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2 .
Державна реєстрація народження дитини проведена ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що Бучанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) складений актовий запис за № 474.
Ці обставини підтверджені свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Бучанським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 24 жовтня 2020 року.
До квітня 2021 року ОСОБА_1 проживала у м. Єнакієве.
В квітні 2021 року позивач залишила своє постійне місце проживання на тимчасово окупованій території та виїхала до м. Лиман Донецької області (фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ).
13 квітня 2021 року ОСОБА_1 набула статус внутрішньо переміщеної особи, про що свідчить довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1442-5000353048.
Того ж дня статус внутрішньо переміщеної особи набув її син ОСОБА_2 , що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1442-5000353060.
Відповідач – Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради (ідентифікаційний код: 25953557) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
13 квітня 2021 року позивач звернулася до Управління з первинною заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, якою просила призначити державну допомогу сім`ям з дітьми, а саме допомогу при народженні дитини – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
18 травня 2021 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 . Управління прийняло рішення № 349 про відмову в призначенні соціальної допомоги у зв`язку з тим, що за призначенням допомоги позивач звернулася з пропуском встановленого законом строку.
18 травня 2021 року Управління направило ОСОБА_1 повідомлення про відмову в наданні державної допомоги при народженні дитини, в якому йшлося про те, що позивачу відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини з посиланням на те, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім`ї (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Однак в подальшому Управління здійснило перегляд цього рішення з урахуванням норм пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2020 року № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги».
Так, 29 липня 2021 року Управління прийняло рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми.
Цим рішенням ОСОБА_1 призначена допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі:
з 01 березня 2020 року по 31 березня 2020 року в сумі 10 320,00 грн одноразово;
з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2023 року в розмірі 860,00 грн щомісячно.
Як зазначає відповідач у відзиві на позовну заяву, сума призначеної допомоги при народженні дитини включена до відомостей додаткового виплатного періоду за серпень 2021 року. З вересня 2021 року щомісяця після надходження фінансування з Державного бюджету України кошти перераховуються позивачу на її особистий картковий рахунок в АТ «Ощадбанк» Донецького обласного управління.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Враховуючи, що Управління ще до звернення позивача до суду з цим позовом виправило допущені порушення, а саме 29 липня 2021 року прийняло рішення про призначення позивачу допомоги при народженні дитини, в розмірі та в порядку, які передбачені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача та її дитини неможливе без визнання рішення Управління від 18 травня 2021 року протиправним після такого виправлення, суд дійшов висновку, що провадження у справі належить закрити на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС.
Розподіл судових витрат.
Ч. 2 ст. 238 КАС визначено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.
З аналізу положень ч. 1 ст. 238 КАС слідує висновок, що суд може закрити провадження у справі з двох різних підстав, а саме: якщо позивач відмовився від позову і відмову прийнято судом (п. 2 ч. 1 ст. 238 КАС), або якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення (п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС).
Своєю чергою розподіл судових витрат у разі відмови позивача від позову процесуальним законом регламентовано (ч. 1 ст. 140 КАС). За приписами означеної норми якщо позивач відмовився від позову внаслідок задоволення його відповідачем після подання позовної заяви, то суд за заявою позивача присуджує всі понесені ним у справі витрати із відповідача.
Натомість алгоритму дій суду при вирішенні питання про розподіл судових витрат у разі закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС, - останнім не визначено.
Саме такого висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 24 червня 2021 року у справі № 810/3180/18.
Ухвалою від 04 жовтня 2021 року суд відстрочив позивачу сплату судового збору у сумі 908,00 грн за подання позовної заяви до ухвалення судового рішення у справі.
Судовий збір позивачем не сплачений.
За цих обставин, а також враховуючи, що суд дійшов висновку про закриття провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС, відповідно до ч. 2 ст. 133 цього Кодексу судовий збір в сумі 908,00 грн за подання позовної заяви належить стягнути з позивача на користь держави.
Керуючись ст. 133, п. 8 ч. 1, ч. 2 ст. 238, ст. ст. 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
1. Закрити провадження в адміністративній справі № 200/12776/21-а за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради (ідентифікаційний код: 25953557, місцезнаходження: 84401, Донецька обл., м. Лиман, вул. Лесі Українки, буд. 20а) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
2. Роз`яснити позивачу, що повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
3. Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.
4. Ухвала постановлена і підписана суддею 03 листопада 2021 року.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.О. Кравченко