Рішення № 100781365, 02.11.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
140/7068/21
Номер документу
100781365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/7068/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФу у Волинській області, відповідач 1) про визнання протиправними дій щодо відмови в зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком №1, для перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” період роботи з липня 2018 року по травень 2021 року на посаді електрослюсаря підземного та зобов`язання зарахувати позивачу до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком №1 періоди роботи на ВП “Шахта Бужанська” ДП “Волиньвугілля” з липня 2018 року по травень 2021 року на посаді електрослюсаря підземного, для здійснення перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та здійснити перерахунок і виплату (з врахуванням виплачених сум) пенсії у розмірі, передбаченому ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, з 08.06.2021.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує за віком. Позивач вказує, що 08.06.2021 звертався до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", на що 17.06.2021 отримав відмову, оскільки за період з 30.06.2018 по теперішній час ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не сплачено єдиний соціальний внесок.

У свою чергу, позивач вказує, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Особа не може нести відповідальність за неналежне виконання роботодавцем своїх обов`язків по сплаті страхових внесків.

При цьому зазначає, що відповідно до довідки про доходи ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за період з червня 2018 року по травень 2021 року, останній щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього.

Також вказує, що сам факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності вини позивача, не є підставою для відмови у зарахуванні пільгового страхового стажу роботи.

З врахуванням наведеного просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача 1 заперечує проти позову, оскільки

що за даними персоніфіковано обліку позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків за спірний період.

Підстав для зарахування спірного періоду до пільгового та страхового стажу відповідно до статті 114 “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» немає у зв`язку з відсутністю сплати страхових внесків. Вважає, що відповідачем не було допущено порушень норм чинного законодавства. З врахуванням наведеного просить в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.10.2021 залучено до участі у справі як другого відповідача ГУ ПФУ в Херсонській області.

У поданому відзиві на позовну заяву від 21.10.2021 ГУ ПФУ у Херсонській області позовні вимоги заперечило та зазначило, що 03.06.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку зі звільненням з роботи. За результатами розгляду його заяви та доданих до неї документів проведено перерахунок пенсії, що підтверджується розпорядженням від 04.06.2021. При перерахунку пенсії до страхового стажу позивача зараховано період пільгової роботи за Списком № 1 по 30.06.2018, за який сплачено страхові внески до Пенсійного фонду України.

Повторно позивач звернувся до органів Пенсійного фонду 08.06.2021 із заявою про перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу та надав відповідні документи. Документи розглянуто за принципом екстериторіальності, який передбачено пунктом 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 №1566/11846.

Згідно інформації з індивідуальних відомостей про застраховану особу (довідка ОК- 5) позивача, вбачається, що в період з вересня 2018 року по грудень 2021 року страхові внески не сплачувались.

Відповідач додатково повідомляє, що відповідно до статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено ( попередньо перераховано) пенсії.

Оскільки позивач використав своє право на звернення за перерахунком відповідно до статті 42 вказаного Закону, тому право на наступний перерахунок набуде через 2 календарних роки (не раніше 03.06.2023) при умові сплати страхових внесків.

Отже станом на 08.06.2021 у позивача не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки після попереднього перерахунку згідно частини 4 статті 42 Закону України ’’Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

З врахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по віку відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” що не заперечується відповідачем.

08.06.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії з додаванням страхового стажу.

Листом від 17.06.2021 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача про прийняте рішення за результатами розгляду його заяви.

Так, рішенням ГУ ПФУ у Херсонській області відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії по особовому рахунку № НОМЕР_1 від 16.06.2021. У вказаному рішенні зазначено, що відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу враховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України відповідно до вимог цього Закону, за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

ОСОБА_1 03.06.2021 звертався із заявою щодо зарахування пільгового стажу за Списком № 1 та йому було враховано пільговий стаж роботи по 30.06.2018 включно по сплаті страхових внесків.

Повідомлено, що оскільки ОСОБА_1 використав своє право на звернення за перерахунком відповідно до статті 42, тому право на наступний перерахунок набуде через 2 календарних роки (не пізніше 03.06.2023) при умові сплати страхових внесків.

Оскільки станом на 08.06.2021 у ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 роки після попереднього перерахунку згідно частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, тому прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з даною відмовою позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Так, статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці” передбачено право шахтарів у разі наявності 15 років стажу на підземних роботах за списком №1 на встановлення мінімального розміру пенсії – 80% від заробітної плати.

Згідно із преамбулою Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;

персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;

роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев`ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Системний аналіз вказаних вище правових норм дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

При цьому, на думку суду, виходячи зі змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи страхові внески не були зараховані на відповідні рахунки.

Крім того, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законні права та інтереси позивача як застрахованої особи, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30 вересня 2019 року у справі №414/736/17, від 20 березня 2019 року у справі №688/947/17, від 27 березня 2018 року у справі №208/6680/16-а.

Судом встановлено та не заперечується відповідачами, що позивачу було зараховано до страхового та пільгового стажу період пільгової роботи за Списком № 1 по 30.06.2018 включно, за період за який страхувальником було сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України, що підтверджується рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 04.06.2021 № 907630190269.

Як вбачається із матеріалів справи позивач просить зарахувати до пільгового та страхового стажу період його роботи у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з липня 2018 року по травень 2021 року, який, на думку позивача, не було зараховано відповідачем у зв`язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

Судом встановлено, що відповідно до записів у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 та довідки ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 07.07.2021 № 134 ОСОБА_1 працював, зокрема, в період з 27.12.2012 по 31.05.2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» електрослюсарем підземним 5 розряду.

Як слідує з реєстру застрахованих осіб форми ОК-5 позивачу у період з липня 2018 року по березень 2021 року включно у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.

Разом з цим, як слідує з довідки про доходи ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 06.07.2021 № 815/7.2.4/01-19 ОСОБА_1 за період з липня 2018 року по травень 2021 року включно була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися та були сплачені страхові внески.

Проте, з рішення ГУ ПФУ у Херсонській області від 16.06.2021 № 907630190269 вбачається, що позивачу було враховано до пільгового стажу період його роботи по 30.06.2018 та зазначено, що право на перерахунок через 2 календарних роки з урахуванням норм статті 42 Закону № 1058, за умови сплати страхових внесків.

З такими твердженнями відповідача суд не погоджується та зазначає, що відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за період роботи липня 2018 року по травень 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до пільгового, страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу.

Оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що у спірний період роботодавцем позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до пільгового та страхового стажу позивача вказаного періоду його роботи.

Необхідно звернути увагу, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання роботодавцем обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача такого періоду роботи.

Однак суд зазначає, що з наявних у справі письмових доказів вбачається, що в період з липня 2018 року по травень 2021 року включно позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу позивача вказаний період його роботи.

Відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за цей період не може бути підставою для не зарахування цього періоду до страхового стажу позивачу.

Беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ у Херсонській області безпідставно не зарахувало до страхового та пільгового стажу позивача період його роботи липня 2018 року по травень 2021 року включно з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказаний період, виплату їй заробітної плати за цей період із відрахуванням страхових внесків.

Відтак, беручи до уваги зібрані та досліджені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Пенсійним органом при перерахунку пенсії за заявою позивача від 08.06.2021 безпідставно не зараховано до пільгового та страхового стажу період його роботи з липня 2018 року по травень 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» для перерахунку призначеної пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з мотивів несплати страхувальником страхових внесків, оскільки належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами у справі у їх сукупності підтверджується стаж роботи позивача у вказані періоди, виплату йому заробітної плати за ці періоди із відрахуванням страхових внесків.

Щодо твердження відповідачів про те, що спірний період позивачу буде зараховано автоматично при проведені чергового перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058 з 03.06.2023, то суд зазначає наступне.

Відповідно до абзацу першого частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Абзацом третім частини четвертої статті 42 цього Закону передбачено, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Отже, наведені норми визначають право на перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які після призначення пенсії продовжують працювати, і такий перерахунок проводиться після набуття ними нового стажу не менш як 24 місяці.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 27.12.2012 прийнятий по переводу електрослюсарем підземним 5 розряду у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та 31.05.2021 – звільнений за ч. 3 ст. 38 КЗпП України за власним бажанням.

Доказів про те, що ОСОБА_1 після звільнення 31.05.2021 з ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» продовжував працювати, відповідачами суду не надано.

Відтак враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач -2 протиправно не зарахував до страхового та пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» з липня 2018 року по травень 2021 року.

Як слідує з позовної заяви, позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового, страхового стажу за списком №1, для перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” період роботи з липня 2018 року по травень 2021 року на посаді електрослюсаря підземного.

Однак, суд зазначає, що така відмова була оформлена рішенням ГУ ПФУ у Херсонській області від 16.06.2021 №907630190269 про відмову в здійсненні перерахунку пенсії, якому суд дав належну правову оцінку. У даному випадку, саме це є рішенням (тобто, є актом індивідуальної дії у розумінні пункту 19 частини першої статті 4 КАС України) про відмову в перерахунку пенсії позивача та відмови у зарахуванні до пільгового, страхового стажу за списком №1 періоду роботи з липня 2018 року по травень 2021 року на посаді електрослюсаря підземного, яке і слід визнати протиправним та скасувати, а позов в цій частині підлягає до задоволення.

Суд при вирішенні даного спору зазначає, що визнання протиправним та скасування рішення судом не потребує в подальшому визнання протиправними дій ГУ УПФ у Волинській області щодо відмови в проведенні такого перерахунку. Тому в цій частині позов до задоволення не підлягає.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ УПФ у Херсонській області від 16.06.2021 №907630190269 про відмову в здійсненні перерахунку пенсії по особовому рахунку та зобов`язання ГУ ПФУ у Волинській області (до якого позивач звертався із заявою про перерахунок пенсії 08.06.2021) зарахувати позивачу до пільгового та страхового стажу періоди роботи з липня 2018 року по травень 2021 року включно у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного пільгового та страхового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 08.06.2021 та про відмову в задоволенні решти позовних вимог.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що суд задовольняє позов, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області, рішенням якого було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, що стало підставою для звернення до суду із цим позовом, необхідно стягнути судовий збір у сумі 908,00 грн, сплачений згідно з квитанцією від 08.07.2021 № 38227 (а. с. 6).

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про відмову в здійсненні перерахунку пенсії по особовому рахунку від 16.06.2021 № НОМЕР_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з липня 2018 року по травень 2021 року включно у Відокремленому підрозділі «Шахта Бужанська» Державного підприємства «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням вказаного пільгового та страхового стажу відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з 08.06.2021.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач -1: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Відповідач – 2: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057).

Суддя Р.С. Денисюк