
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/2548/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,
за участю представника позивача Сторожука А.Ф.,
представників відповідача Поліщука С.М., Янюка О.В.,
представника третьої особи Грель А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луцької кооперативно житлово-експлуатаційної контори №8 житлово-будівельних кооператорів до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Виконавчий комітет Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
Луцька кооперативно житлово-експлуатаційна контора №8 житлово-будівельних кооператорів звернулася з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Виконавчий комітет Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування припису від 15.11.2018 року №02.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області було проведено позапланову перевірку Луцької кооперативної житлово-експлуатаційної контори № 8 житлово- будівельних кооперативів (далі — ЛК ЖЕК № 8 ЖБК) з питань дотримання вимог законодавства щодо формування та застосування тарифу на утримання будинку.
На підставі акта перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області було видано припис № 02 від 15.11.2018 року, яким зобов`язано позивача в місячний строк (до 15.12.2018): провести перерахунок вартості послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, споживачам за адресою: м. Луцьк, вул. Відродження 45 А на суму неправомірного завищеного тарифу в розмірі 1 411,60 грн.; провести перерахунок вартості послуги з утримання будинку споживачам відповідних будинків, які обслуговує ЛК ЖЕК № 8 ЖБК та застосовувати тариф у відповідності до чинного законодавства.
На думку позивача, порушення виявлені Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області в результаті перевірки є такими, що не відповідають дійсності, припис протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 24.09.2019 року провадження у даній справі зупинено до розгляду Верховним Судом касаційної скарги у справі №140/2630/18 за позовом Виконавчого комітету Луцької міської ради до Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області про визнання протиправним та скасування припису.
Ухвалою суду від 11.10.2021 року провадження у справі поновлено.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов.
Представник третьої особи в судовому засіданні просила позовні вимоги задоволити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Судом встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області в термін з 07.11.2018 до 08.11.2018 було проведено позапланову перевірку Луцької кооперативної житлово-експлуатаційної контори № 8 житлово будівельних кооперативів з питань дотримання вимог законодавства щодо формування та застосування тарифу на утримання будинку.
За результатами перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області було складно акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 6 від 08.11.2018, відповідно до змісту якого відповідачем були встановлені порушення у діяльності ЛК ЖЕК № 8 ЖБК:
- п. 3 ст. 4, п. 1 ст. 5, п. 3-1 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII:?
- п. 3 ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» від 21.06.2012 № 5007-VI.
На підставі акта перевірки завідувачем сектору контролю за регульованими цінами Головного управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області Янюком О. В. було видано припис № 02 від 15.11.2018, яким зобов`язано ЛК ЖЕК № 8 ЖБК в місячний строк: провести перерахунок вартості послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, споживачам за адресою: м. Луцьк, вул. Відродження 45 а на суму неправомірного завищеного тарифу в розмірі 1 411,60 грн.; провести перерахунок вартості послуги з утримання будинку споживачам відповідних будинків, які обслуговує ЛК ЖЕК № 8 ЖБК та застосовувати тариф у відповідності до чинного законодавства. Головним управлінням Держпродспоживслужби у Волинській області в діяльності ЛК ЖЕК № 8 ЖБК були встановлені порушення пункту 2 частини 3 статті 4, пункту 2 частини 1 статті 5, абзацу 1 пункту 3-1 розділу VI Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо втрати чинності законодавства, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Також перевіркою було встановлено порушення норм чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, а саме збільшено тариф на вищевказану послугу з 1 серпня 2018 року з 3,9360 грн. до 4,1352 грн. (крім квартир першого поверху) за 1 кв.м. загальної площі.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання піц час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом Українр «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 (далі — Закон).
Згідно з абзацом 2 статті 1 Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нігляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до абзацу 2, 3, 10 частини 2 статті 8 Закону орган державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов`язані:
- повно, об`єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом;
- утримуватися від необґрунтованих висновків щодо відповідності поведінки суб`єктів господарювання вимогам законодавства, неправомірного та необгрунтованого застосування санкцій до суб`єктів господарювання;
- дотримуватись встановлених законом принципів, вимог та порядку здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Крім того, абзацом 15 статті 3 Закону визначено, що державний їагляд (контроль) здійснюється за принципом презумпції правомірності діяльності суб`єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків суб`єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю).
У разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов`язків суб`єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб`єкта господарювання (частина 7 статті 4 Закону).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 24.09.2013 № 577-1 «Про виконавців житлово-комунальних послуг у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Луцька», ЛК ЖЕК №8 ЖБК визначено виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
01.07.2013 між ЖЕК № 8 ЖБК (Виконавець) та головою кооперативу Пазюк В. С. (Кооператив) було укладено Договір на обслуговував ня та надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території № 43 (далі - Договір), відповідно до якого кооператив передає, а виконавець приймає на обслуговування кооперативний будинок № 45 А по проспекті Відродження у місті Луцьку.
Пунктом 1.6. Розділу 1 «Предмет Договору» договору передбачено, що тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій може бути збільшений чи бути переглянутим органом місцевого самоврядування за умов:
- прийняття нових законодавчих актів та нормативних документів, що впливають на вартість послуг;
- необхідності врахування інфляційних змін;
- зміни структури тарифу та режимів надання послуг.
Зауважуємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» було затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (чинний, остання редакція від 13.09.2018) (далі - Порядок № 869).
Відповідно до пункту 2 вищевказаного Порядку послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг.
Згідно з статтею 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Так, рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 24.01.2018 № 20-1 «Про скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються житлово-експлуатаційними підприємствами», зокрема, для ЛК ЖЕК № 8 ЖБК було встановлено на період з 15.02.2018 скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку, згідно з додатками 1-6.
Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 16.05.2018 №267-1 «Про вартість послуг, що надаються ТзОВ «СРБУ «Волиньліфт» з 01.06.2018 року встановлено розмір послуг з технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації, а саме: 1197,05 грн. з ПДВ за один ліфт в місяць для диспетчеризованого ліфта та 1193,77 грн. з ПДВ за один ліфт в місяць для недиспетчеризованого ліфта.
Враховуючи, що послуга з технічного обслуговування ліфтів є складовою тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, у зв`язку зі збільшенням вартості послуг, що надаються ТзОВ «СРБУ «Волиньліфт» з технічного обслуговування ліфтів та систем диспетчеризації, відповідно до Порядку № 869, відповідно до статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», 04.07.2018 виконавчим комітетом Луцької міської ради було прийнято рішення № 402-1 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 24.01.2018 № 20-1 «Про скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, шо надаються житлово-експлуатаційними підприємствами», яким було вирішено внести зміни з 01.08.2018 в графу 5 додатків 1-6 до рішення виконавчого комітету від 24.01.2018 № 20-1, встановлено тарифи для будинків обладнаних ліфтами та викладено додатки 1-6 цього рішення в новій редакції.
У зв`язку із прийняттям вищенаведених рішень виконавчого комітету Луцької міської ради, на позивача ЛК ЖЕК № 8 ЖБК був покладений обов`язок довести рішення до відома мешканців будинків не менше, ніж за 15 днів до введення у дію тарифів (пункт 2.3. рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 24.01.2018 № 20-1 «Про скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються житлово-експлуатаційними підприємствами»).
Отже, із вищезазначеного вбачається, що позивачем як виконавцем послуг згідно Договору на обслуговування та надання послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій № 43 не було порушено вимог законодавства щодо формування та застосування тарифу на утримання будинку, оскільки такий тариф згідно Договору та Порядку № 869 встановлений рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 04.07.2018 № 402-1 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 24.01.2018 №20-1 «Про скориговані тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що надаються житлово- експлуатаційними підприємствами», який згідно пункту 2 Порядку № 869 є невід`ємною частиною Договору, а також є чинним та згідно статті 144 Конституції України є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Що стосується порушень вказаних Відповідачем у Приписі, я саме Закону України «Про житлово-комунальні послуги» суд зазначає наступне.
10 грудня 2017 року набрав чинності Закон України «Про житлово- комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII.
Абзацом 1 пункту 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2189-VIII, передбачено, що договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
В даному випадку, як зазначалось вище, між ЖЕК №8 ЖБК (Виконавець) та головою кооперативу Пазюк В.С. (Кооператив) було укладено Договір № 43 від 01.07.2013, який станом на момент винесення Припису та звернення до суду з даним позовом, є дійним.
Також слід зазначити, що пунктом 1.6. Договору передбачено, що тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій може бути збільшений чи бути переглянутим органом місцевого самоврядування.
Згідно з частинами 1, 2 статті 6 Цивільного кодексу України, сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Отже, як вбачається із аналізу змісту положень абзацу 1 пункту 3-1 Прикінцевих та Перехідних положень Закону 2189-VIII, позивачем в межах компетенції було в повній мірі виконано вимоги вищевказаної правової норми, оскільки договір станом на день винесення оскаржуваного припису, як і на день подачі позову, є дійсним, та зберігає чинність на умовах, визначених сторонами до набрання чинності Закону №2189-VIII, а отже, зазначення в оскаржуваному приписі порушення Позивачем абзацу 1 пункту 3-1 Прикінцевих та Перехідних положень Закону №2189- VIII є необґрунтованим та порушує основні принципи здійснення державного нагляду (контролю) та статті 1, 3, 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007.
Також в оскаржуваному приписі вказано порушення Позивачем пункту 2 частини 3 статті 4 Закону 2189-VIII, в якому передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Разом з тим, слід зазначити, що ЛК ЖЕК № 8 ЖБК не належить ні до органів місцевого самоврядування, ні до органів державної влади, та згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань за організаційно-правовою форму є обслуговуючим кооперативом.
Позивач є виконавцем по договору, невід`ємною частиною якого, згідно пункту 2 Порядку № 869, є копія рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифу, яке в свою чергу було прийняте виконавчим комітетом Луцької міської ради та є обов`язковим для виконання.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач не порушував вимог пункту 2 частини 3 статті 4 Закону 2189-VIII, оскільки дана правова норма не регулює його діяльність, а безпосередньо стосується повноважень органу місцевого самоврядування, яким позивач не є.
Таким чином, зазначення відповідачем в приписі порушення позивачем пункту 2 частини 3 статті 4 Закону 2189-VIII є необґрунтованим та неправомірним та є порушенням статей 1, 3, 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Луцької кооперативно житлово-експлуатаційної контори №8 житлово-будівельних кооператорів.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки суд задовольняє позов повністю, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області судовий збір в розмірі 1 762 грн., сплачений платіжним дорученням від 05.12.2018.
Керуючись статтями 242, 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області від 15.11.2018 року №02.
Стягнути на користь Луцької кооперативно житлово-експлуатаційної контори №8 житлово-будівельних кооператорів за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області судовий збір у сумі 1 762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Луцька кооперативна житлово-експлуатаційна контора №8 житлово-будівельних кооператорів (43024, Волинська область, місто Луцьк, проспект Соборності, 29б, ідентифікаційний код юридичної особи 01235604).
Відповідач: Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області (43020, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Поліська Січ, 10, ідентифікаційний код юридичної особи 40317441).
Третя особа: Виконавчий комітет Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, 19, ідентифікаційний код юридичної особи 04051327).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич
Повне рішення суду складено 01.11.2021 року.