
Справа № 591/7907/21
Провадження № 2-о/591/258/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря судового засідання – Чмуневич М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку окремого провадження цивільну справу №591/7907/21 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту смерті особи,-
в с т а н о в и в :
01 листопада 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Зарічного районного суду м. Суми з заявою, в якій зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ, з якою вона мешкала за адресою: АДРЕСА_1 . Після її смерті вона поховала матір, виконала всі необхідні ритуальні заходи.
У зв`язку зі смертю її матері, їй була видана медична довідка про її смерть № 1355 від 08 вересня 20212 року, та свідоцтво про смерть. В її свідоцтві про смерть місце смерті зазначено – Луганська Народна Республіка, м. Луганськ.
Проте, медична довідка про смерть не відповідає формі, визначеній Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві України 25 жовтня 2006 року за № 1150/13024, в зв`язку з чим вона не може отримати свідоцтво про смерть відповідно до законодавства України.
Зазначає, що має намір оформити спадкові права, їй необхідно звернутись до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Їй було роз`яснено, що для звернення до нотаріальної контори необхідно отримати свідоцтво про смерть, яке б відповідало встановленому законодавством України зразку. Без звернення до суду здійснити реєстрацію смерті неможливо, оскільки м. Луганськ є тимчасово окупованою територією України.
Встановлення факту смерті необхідно для державної реєстрації смерті матері заявниці та для отримання спадщини, що залишилась після її смерті.
Посилаючись на вказані обставини, просить суд встановити факт смерті, а саме, що громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: м. Луганськ, місце смерті м. Луганськ, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 , вік померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 01 листопада 2021 року вказана заява залишена без руху та заявниці запропоновано в строк не більше десяти днів з дня вручення копії ухвали усунути недоліки.
02 листопада 2021 року від заявниці ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків заяви на виконання зазначеної ухвали суду
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 02 листопада 2021 року відкрите провадження у зазначеній справі з призначенням судового розгляду на 02 листопада 2021 року о 16 год. 45 хв.
В судове засідання заявниця не з`явилася, надала заяву, в якій просить суд розглянути справи без її участі, заяву підтримує повністю, просить її задовольнити.
Заінтересована особа сповіщена про час і місце розгляду справи належним чином, надіслали заяву про розгляд справи без участі представника.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про народження, ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 . Її батьками записані: мати: ОСОБА_2 , батько: ОСОБА_4 (а.с.13).
З копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу від 02 листопада 2021 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уклала шлюб з ОСОБА_5 , і її прізвище після реєстрації шлюбу – ОСОБА_6 (а.с.20).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Тобто, в порядку ст. 317 ЦПК України мають розглядатися заяви про встановлення факту смерті на території Автономної Республіки Крим, на території населених пунктів Донецької та Луганської області, визначених у розпорядженні Кабінету Міністрів України № 1085-р від 07 листопада 2014 року.
Відповідно до вказаного розпорядження, м. Луганськ Луганської області є населеним пунктом, що розташований на тимчасово окупованій території України.
Як вбачається з довідки про причину смерті №1355 від 08 вересня 2021 року ОСОБА_2 , вік – 82 роки, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , причина смерті – внегоспітальна пневмонія (а.с. 9-10).
Згідно копії свідоцтва про смерть від 29 вересня 2021 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свідоцтво видано нелегітимним органом – Жовтневим відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної республіки (а.с. 11).
Даючи оцінку допустимості наданих суду доказів, а саме документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України», будь-який акт, виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
За ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях » діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі – встановлення факту смерті на окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду України з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права (справи проти Туреччини, Молдови та Росії).
Тобто, документи видані органами чи установами (зокрема лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Враховуючи все вищевикладене, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає необхідним встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: м. Луганськ, місце смерті м. Луганськ, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 , вік померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, а тому необхідно допустити негайне виконання рішення у зазначеній справі.
Керуючись ст. ст. 81, 259, 293-294, 317, 430 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи задовольнити.
Встановити факт смерті на тимчасово окупованій території України громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: м. Луганськ, яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 , стать – жіноча, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , вік померлої – 82 роки; місце смерті: м. Луганськ.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Сумський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Суми), місцезнаходження: м. Суми, вул. Петропавлівська, 75, код ЄДРПОУ 42375143.
Суддя А.П.Сидоренко