
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
02 листопада 2021 року м. Київ№ 640/31039/21Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Амельохіна В.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
Головного управління ДПС у місті Києві доТовариства з обмеженою відповідальністю «ОЛСЕРВІС» пропідтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДПС у місті Києві 29.10.2021 об 15:33год. звернулось до суду із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю «ОЛСЕРВІС».
Ознайомившись із заявою Головного управління ДПС у м. Києві та доданими до неї матеріалами, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п. 94.2.3 п. 94.2. ст. 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункту 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Також обставини, за яких застосовується арешт майна, передбачені Розділом ІІІ Порядку застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 липня 2017 року №632, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2017 року за № 948/30816 (далі - Порядок № 632).
Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Порядку № 632 арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин: 1) платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; 2) фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; 3) платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу; 4) відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих в установленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством; 5) відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов`язковою відповідно до Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам; 6) платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; 7) платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу; 8) платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог Кодексу інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки); 9) нерезидент розпочинає та/або здійснює господарську діяльність через постійне представництво на території України без взяття на податковий облік, що підтверджується актом перевірки.
Відповідно до пункту 2 Розділу ІІІ Порядку № 632 за наявності однієї з наведених обставин керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.
Порядок застосування арешту майна визначений Розділом ІV Порядку № 632, згідно з пунктами 1, 2 якого керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених розділом III цього Порядку, та на підставі звернення про застосування адміністративного арешту майна платника податків відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Обґрунтованість арешту, накладеного на майно платника податків рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, має бути перевірена судом протягом 96 годин.
У такому разі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу подається до суду протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють таке звернення до суду.
Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів, зокрема, щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Частиною 2 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
З системного аналізу викладеного вбачається, що законодавець відрізняє обставини та підстави для застосування адміністративного арешту майна платника податків та для звернення до суду із відповідною заявою.
Тобто, обставиною, що зумовили дане звернення до суду, є встановлений відповідно до пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України контролюючим органом юридичний факт (дія чи бездіяльність платника податку).
У даному випадку обставиною, яка мала б зумовити звернення відповідача до суду, є відмова Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛСЕРВІС" (код ЄДРПОУ 31450106) від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення документальної позапланової виїзної перевірки, що підтверджується актом від 28.10.2021 №5570/26-15-07-04-03-16 «Про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки».
Рішення контролюючого органу про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 29.10.2021 №98513 не може вважатися обставиною для звернення до суду з заявою про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків, а є підставою звернення до суду в загальному судовому порядку.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного суду від 18 червня 2020 року у справі №500/1521/19.
Особливості обчислення процесуальних строків в окремих категоріях адміністративних справ встановлені статтею 270 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з частиною 1 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України на обчислення строків, встановлених статями 273-277, 280-283 Кодексу адміністративного судочинства України не поширюються правила частин 2-10 статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події (частини 2-3 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як вбачається з матеріалів заяви, акт від 28.10.2021 №5570/26-15-07-04-03-16 «Про відмову в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки» складено об 11:50год.
Отже, відповідно до частини 2 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України граничним строком подання заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків у даному випадку є 29.10.2021 до 11:50год.
Частиною 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що днем подання позовної заяви, апеляційної скарги у даній категорії справ є день їх надходження до відповідного суду.
Як встановлено судом, обставиною, яка мала б зумовити звернення ГУ ДПС у м. Києві до суду із заявою про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна ТОВ "ОЛСЕРВІС", є відмова цього платника податків від допуску посадових осіб заявника до проведення документальної планової виїзної перевірки, що підтверджується актом від 28.10.2021 №5570/26-15-07-04-03-16.
Відтак, граничним строком подання заяви про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна товариства, відповідно до ч. 2 ст. 283 КАС України є 29.10.2021 до 11:50год.
Однак, Головне управління із вказаною заявою звернулось до суду 29.10.2021 об 15:33год.
Крім того, заявником надано докази направлення копії заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків ТОВ «ОЛСЕРВІС», згідно поштового повідомлення заява була відправлена 29.10.2021 об 14:37год.
Частиною 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Як вбачається з наведеної норми частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України в частині залишення позовної заяви без розгляду, поданої після закінчення встановлених строків, така норма є для суду зобов`язальною та безальтернативною.
Відповідно до ч. 2 ст. 242 КАС України даний висновок судом сформульовано з урахуванням висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду від 18.06.2020 у справі №500/1521/19 та від 15.07.2021 у справі №200/1874/21-а.
З огляду на викладене, оскільки заява Головного управління ДПС у м. Києві про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту надійшла до суду з пропуском строку, встановленого частиною 2 статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, і цей строк в силу імперативних приписів частини 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України поновленню не підлягає, така заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 248, 256, 270, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Заяву про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків Головного управління ДПС у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОЛСЕРВІС" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Згідно з ч. 8 ст. 283 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Суддя В.В. Амельохін