Рішення № 100741039, 02.11.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
460/6302/21
Номер документу
100741039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

02 листопада 2021 року м. Рівне №460/6302/21Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави до Острозької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В:

Керівник Здолбунівської окружної прокуратури (далі – позивач) звернувся до суду з позовом (з урахуванням уточнених позовних вимог) до Острозької міської ради (далі – відповідач) в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Острозької міської ради щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлі, споруди Українківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Острозької міської ради Рівненської області загальною площею 1147,5кв.м, вартістю 362567грн, та права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 0,9га, загальною вартістю 4950000грн для обслуговування будівель, споруд вказаного закладу освіти (вул. Шкільна, 25а, с. Українка, Рівненський (Острозький) район, Рівненська область) та зобов`язати Острозьку міську раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлі, споруди Українківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Острозької міської ради Рівненської області загальною площею 1147,5кв.м, вартістю 362567грн, та права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 0,9га, загальною вартістю 4950000грн для обслуговування будівель, споруд вказаного закладу освіти (вул. Шкільна, 25а, с. Українка, Рівненський (Острозький) район, Рівненська область). В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ним, в ході вивчення стану додержання вимог земельного законодавства в діяльності органів влади та місцевого самоврядування в частині оформлення правовстановлюючих документів на майно та земельні ділянки загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів на території Рівненського району встановлено, що на нерухоме майно (будівлі, споруди, земельну ділянку) Українківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Острозької міської ради Рівненської області, юридична адреса: вул. Шкільна, 25а, с. Українка, Острозької територіальної громади Рівненського (Острозького) району Рівненської області, відсутні правовстановлюючі документи. При цьому, за наявності підстав та відповідних повноважень, Острозькою міською радою заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди та земельну ділянку зазначеного навчального закладу не вживались, що є порушенням чинного законодавства. Просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач відзив на позов не подав.

Позовна заява надійшла до суду 02.06.2021.

08.06.2021 ухвалою суду позов залишений без руху.

23.06.2021 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

12.07.2021 від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог.

З`ясувавши обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпоряджання землями територіальних громад.

Згідно п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Острозької районної ради «Про затвердження переліку об`єктів спільної власності територіальних громад району» № 88 від 15.03.2011, приміщення Українківської ЗОШ І-ІІ ст. перебувають у спільній власності територіальних громад Острозького району.

Згідно з пунктом 1.1 Статуту Українківської ЗОШ І-ІІ ст., затвердженого наказом відділу освіти Острозької РДА № 271 від 23.12.2009 (далі – Статут), зазначений заклад освіти знаходиться у спільній власності територіальних громад Острозького району. Пунктом 1.4 Статуту передбачено, що його власником є Острозька районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад району. Відповідно до пункту 1.3 Статуту, школа є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок (рахунки) в установі банку, печатку, штамп, ідентифікаційний код, бланки зі своїм найменуванням. Відповідно до пункту 4.1 Статуту, управління закладом здійснюється відділом освіти Острозької РДА.

Рішенням сесії Рівненської районної ради № 59 від 22.12.2020 «Про передачу майна із спільної власності територіальних громад Рівненського району у комунальну власність Острозької міської ради» передано у власність Острозької міської ради об`єкти комунальної власності, зокрема, Українківську ЗОШІ І-ІІ ст. Також вказаним рішенням зазначеному органу місцевого самоврядування передано права та обов`язки засновника бюджетних установ, у тому числі Українківської ЗОШ І-ІІ ст.

Рішенням сесії Острозької міської ради № 18 від 09.12.2020 «Про передачу майна у комунальну власність Острозької міської ради» надано згоду на прийняття у комунальну власність Острозької міської ради об`єктів комунальної власності, серед яких Українківська ЗОШ І-ІІ ст.

Відповідно до рішення сесії Острозької міської ради № 45 від 24.12.2020 «Про внесення змін до рішення Острозької міської ради № 18 від 09.12.2020 «Про передачу майна у комунальну власність Острозької міської ради», вказаним органом місцевого самоврядування прийнято права засновника юридичних осіб, засновником яких є Острозька районна рада, у тому числі Українківської ЗОШ І-ІІ ст.

22.02.2021 на підставі акта приймання-передачі майна, Острозькою міською радою прийнято у комунальну власність майно Українківської ЗОШ І-ІІ ст. Зазначений акт приймання-передачі затверджений рішенням сесії Острозької міської ради «Про затвердження акта приймання-передачі майна із спільної власності територіальних громад Рівненського району у комунальну власність Острозької міської ради» № 172 від 26.03.2021.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фіЬізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником та органом управління Українківської ЗОШ І-ІІ ст. є Острозька міська рада.

Частиною 3 ст. 37 Закону України «Про повну загальну середню освіту» передбачено, що засновник закладу загальної середньої освіти зобов`язаний забезпечити утримання та розвиток заснованого ним закладу освіти, його матеріально-технічної бази.

Матеріально-технічна база закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти, відповідно до ст. 80 Закону України «Про освіту», включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

Відповідно до п. 5.1 Статуту, матеріально-технічна база Українківської ЗОШ І-ІІ ст. включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі закладу освіти.

Частиною 2 статті 80 «Про освіту» визначено, що порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України).

Згідно з пунктом «ґ» ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

У відповідності до ч. 2 ст. 83, ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності (до яких відносять усі землі в межах населених пунктів, крім приватної та державної власності), відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Приписи ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України передбачають, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Враховуючи викладене, Острозька міська рада зобов`язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходи для оформлення та державної реєстрації права власності на будівлі та споруди вказаного закладу освіти та права постійного користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.

Натомість судом встановлено та матеріалами справи стверджується, що станом на час розгляду справи, правовстановлюючі документи на будівлі, споруди та земельну ділянку Українківської ЗОШ І-ІІ ст. не оформлені. При цьому, 17.06.2011 виготовлено технічні паспорти на будівлю Українківської ЗОШ І-ІІ ст. за адресою: вул.. Шкільна, 25а, с. Українка Рівненського (Острозького) району Рівненської області, а також на їдальню та котельню закладу освіти.

При цьому, за наявності підстав та відповідних повноважень, Острозькою міською радою заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди та земельну ділянку зазначеного навчального закладу наразі не вживались.

Отже, бездіяльність Острозької міської ради, яка виразилась у невиконанні вимог Земельного кодексу України, створює передумови для зловживань щодо розпорядження нерухомим майном, ризики для нормального функціонування шкільного навчального закладу та навчально-виховного процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

За наведених обставин, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви у повному обсязі.

Судові витрати у відповідності ст.139 КАС України позивачу не відшкодовуються у зв`язку із відсутністю правових підстав.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Острозької міської ради щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлі, споруди Українківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Острозької міської ради Рівненської області загальною площею 1147,5кв.м, вартістю 362567грн та права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 0,9га, загальною вартістю 4950000грн для обслуговування будівель, споруд вказаного закладу освіти (вул. Шкільна, 25а, с. Українка, Рівненський (Острозький) район, Рівненська область).

Зобов`язати Острозьку міську раду вжити заходи щодо оформлення та державної реєстрації права власності на будівлі, споруди Українківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Острозької міської ради Рівненської області загальною площею 1147,5кв.м, вартістю 362567грн та права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 0,9га, загальною вартістю 4950000грн для обслуговування будівель, споруд вказаного закладу освіти (вул. Шкільна, 25а, с. Українка, Рівненський (Острозький) район, Рівненська область).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

1) позивач - Керівник Здолбунівської окружної прокуратури (35800, Рівненська обл., м. Острог, пр-кт Незалежності, 18а, ЄДРПОУ 02910077);\

2) відповідач - Острозька міська рада (35800, Рівненська обл., м. Острог, вул. Героїв Майдану, 4, ЄДРПОУ 05391005).

Повний текст рішення складений 02 листопада 2021 року

Суддя Т.О. Комшелюк