Рішення № 100739717, 02.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
380/15367/21
Номер документу
100739717
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року

справа №380/15367/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження ОСОБА_1 виплати нарахованої суми пенсії за вислугу років максимальним розміром при проведенні перерахунку з 01.04.2019;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на підставі довідки від 14.01.2021 №280 виданої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з проведенням нарахування компенсації втрати частини доходів у порядку статті Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», здійснивши виплату суми перерахунку однією сумою починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше проведених виплат та рішень суду.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугою років. Вказує, що рішеннями Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №380/5703/20, від 11.05.2021 у справі №380/3573/21 Головне управління Пенсійного фонду України було зобов`язано: провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018; здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 280, виданої 14.01.2021 Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, ураховуючи оклад за посадою, військовим званням, відсоткову надбавку за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Позивач 16.07.2021 звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії на підставі вищевказаних рішень суду. Листом відповідач повідомив позивача про те, що розмір його перерахованої пенсії становить 23366,07грн., з урахуванням максимального розміру пенсії – 18540,00 грн. Позивач, вважаючи, що відповідачем було протиправно обмежено максимальний розмір його пенсії, звернуся до суду. У зв`язку з вищенаведеним просить адміністративний позов задоволити повністю.

Ухвалою від 14.09.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін та запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, надати (надіслати) суду відзив на позов, а також всі письмові та електронні докази.

Відповідачем заперечення на позовну заяву викладені у письмовому відзиві. Зазначає, що відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016 не може перевищувати 10740,00грн. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІІІ, який набрав чинності з 01.01.2017, внесені зміни у ч. 7 ст. 43 Закону 2262 слова і цифри «у період з 01.01.2016 по 31.12.2016» змінено словами і цифрами «по 31.12.2017». Отже відповідач вважає, що оскільки розмір пенсії позивача перевищив максимальний розмір пенсії, то такий необхідно обмежувати 10-ми прожитковими мінімумами. У зв`язку з вищенаведеним, відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 23.02.2006 Управлінням особового складу штабу Західного оперативного командування ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.

Сторонами у справі не заперечується, що позивач з 25.05.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01.01. 2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки від 08.03.2018 № ХВ66095 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом.

Згідно із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» виплата перерахованої пенсії позивачу здійснюється:

- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення;

- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення;

- з 01.01.2020 100% від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

Також судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

05.03.2019 Шостий апеляційний адміністративний суд залишив без задоволення апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в справі № 826/3858/18 без змін.

03.07.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 по 01.01.2020 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2018 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.03.2018.

Листом від 13.07.2020 № 4599-5094/П-02/8-1300/20 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, розглянувши заяву позивача від 03.07.2020 щодо перерахунку та виплати пенсії повідомило про те, що Кабінет Міністрів України 21.02.2020 прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – постанова № 103). З 01.01.2018 позивачу проведено перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до постанови № 103 на підставі довідки від 08.03.2018 №ХВ66095, скерованої Львівським обласним військовим комісаріатом. Згідно з пунктом 2 постанови № 103 виплату перерахованої підвищеної пенсії проведено з 01.01.2018 у розмірі 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, а з 01.01.2019 року у розмірі 75 відсотків зазначеної суми підвищення пенсії. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 (залишено без змін постановами Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та Верховного Суду від 12.11.2019) визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 постанови № 103. Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після 05.03.2019 не приймалося.

З метою врегулювання на законодавчому рівні порядку подальшої виплати перерахованих з 01.01.2018 пенсій, 14.08.2019 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 804 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою передбачено, що у 2019 році виплата пенсії здійснюється в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018.

Вважаючи дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 протиправними, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2020 у справі №380/5703/20 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 по 04.09.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05.03.2019 по 04.09.2019 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. В решті позовних вимог відмовлено. рішення суду набрало законної сили 16.11.2020.

У зв`язку із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 у справі № 380/7474/20 Львівським обласним територіальним центр комплектування та соціальної підтримки підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 280 від 14.01.2021 за нормами, чинними на 05.03.2019, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді.

Оригінал зазначеної довідки супровідним листом № 280/1 від 15.01.2021 направлено на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області.

Позивач 08.02.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, у якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.04.2019 з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії додаткових видів грошового забезпечення згідно з поданою Львівським обласним територіальним центр комплектування та соціальної підтримки довідкою № 280 від 14.01.2021.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом за вих. № 2292-1455/П-52/8-1300/21 від 04.03.2021 повідомило позивача про те, що після визнання нечинними та скасування пунктів 1, 2 постанови № 103 інших рішень уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. У зв`язку з цим вважає, що підстави для перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки відсутні.

Позивач не погодився із такою бездіяльністю відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку його пенсії, відтак звернувся до суду із цим позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 у справі №380/3573/21 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 280, виданій 14.01.2021 Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.04.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 280, виданої 14.01.2021 Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, ураховуючи оклад за посадою, військовим званням, відсоткову надбавку за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 у справі №380/3573/21 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 .

Відповідно до копії перерахунку пенсії за пенсійною справою 1301016146 (Міноборони) від 02.08.2021 позивачу здійснено перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахований розмір з надбавками пенсії становить 23366,07грн; з урахуванням максимального розміру пенсії: 18540,00 грн.

16.07.2021 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку та виплати його пенсії на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 14.01.2021 №280 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, премія), з 01.04.2019 без обмеження максимальним розміром пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 12.08.2021 №1300-5308-8/72089 повідомило позивача про те, що з 01.07.2021 розмір його пенсійної виплати становить 18540,00грн. Доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.04.2019 по 31.08.2021 в сумі 113785,32грн. буде виплачена після виділення коштів з державного бюджету.

Позивач, вважаючи, що відповідач протиправно обмежив максимальний розмір його пенсії, звернувся до суду з метою захисту своїх прав.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі – Закон № 2262-XII) визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, зокрема, перебували на військовій службі.

Стаття 10 Закону № 2262-XII передбачає, що призначення і виплата пенсій, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 7 ст. 43 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення ч.1 ст.54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII зі змінами, а саме: ч.7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, у вказаному рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно з п.п.3, 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 14.12.2000 № 15-рп/2000 у справі про порядок виконання рішень Конституційного Суду України обов`язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України, яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів. Це виключає можливість органу державної влади, у тому числі парламенту, органу місцевого самоврядування, їх посадових осіб відтворювати положення правових актів, визнаних Конституційним Судом України неконституційними, крім випадків, коли положення Конституції України, через невідповідність яким певний акт (його окремі положення) було визнано неконституційним, у подальшому змінені в порядку, передбаченому розділом XIII Основного Закону України.

Конституційний Суд України в пункті 7 рішення № 4-рп/2016 від 08.06.2016 вже висловив правову позицію, згідно з якою зауважив, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічної редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов`язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй».

З огляду на те, що положення ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-XII визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20.12.2016, тому внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 до ч.7 зазначеної статті зміни є нереалізованими, оскільки ч.7 ст.43, після рішення Конституційного Суду України, у Законі № 2262-XII відсутня. Крім цього, вказані зміни, по своїй суті є повторним запровадженням правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому ці зміни, не створюють підстав для обмеження пенсії максимальним розміром.

Крім того, суд вважає, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром, на підставі норм Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» є неправильним, оскільки цей закон є загальним, водночас спеціальним законодавчим актом, який визначає порядок, умови та норми пенсійного забезпечення військовослужбовців є Закон № 2262-XII, у якому норми щодо обмеження пенсії максимальним розміром відсутні, оскільки визнані неконституційними.

Вказана вище правова позиція викладена постановах Верховного Суду від 09 листопада 2020 року у справі № 813/678/18 та від 09 лютого 2021 року у справі № 640/2500/18, які в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України та ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховано судом під час вирішення цього спору.

Щодо посилань відповідача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, то суд зазначає, що така стосується іншого суб`єктного складу та відмінних правовідносин, які регулюються іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо застосування обмежень при виплаті позивачу перерахованої суми пенсії (з урахуванням надбавок, цільової грошової допомоги та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) максимальним розміром, не відповідають визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши першу позовну вимогу.

Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем було протиправно обмежено максимальний розмір пенсії позивача.

Окрім цього, позивач просить здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.04.2019, на підставі довідки від 14.01.2021 №280 виданої Львівським обласним військовим комісаріатом.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивачу вже було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Львівського обласного військового комісаріату від 14.01.2021 №280 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. Основний розмір з пенсії становить 23366,07грн. Тобто, відповідач вже провів перерахунок пенсії позивача і за результатами такого перерахунку основний розмір пенсії не обмежувався, а обмежено лише суму при виплаті пенсії.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання провести з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.01.2021 №280 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, премія) без обмеження максимальним розміром пенсії, необхідно відмовити.

Водночас, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

А тому, враховуючи вищенаведене, суд, зважаючи на те, що відповідачем було протиправно обмежено максимальний розмір перерахованої пенсії позивача, вважає, що з метою ефективного захисту права позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» без обмеження її максимальним розміром.

Доводи відповідача про правомірність своїх дій спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.

Водночас у задоволенні вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити виплату недоплаченої суми пенсії з 01.04.2019 однією сумою необхідно відмовити, оскільки така дія є обов`язком відповідача після перерахунку пенсії за вказаний період, який відповідач ще не порушив.

Щодо вимоги позивача про нарахування компенсації втрати частини грошових доходів.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Суд зазначає, що компенсація втрати частини доходів може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка була фактично виплачена позивачу та в місяць виплати такої заборгованості.

Даний висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеною в постанові від 10.07.2018 у справі № 404/6317/16-а.

Враховуючи відсутність підстав вважати, що право на отримання компенсації при відновленні виплати пенсії буде порушено відповідачем, задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить засадам адміністративного судочинства та його принципам.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині нарахування компенсації втрати частини доходів є передчасними, тому не можуть бути задоволеними.

Заперечення викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву не спростовують висновків суду у спірних правовідносинах.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи правову позицію Верховного Суду, всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України, стягненню на користь позивача не підлягає.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області щодо обмеження максимального розміру перерахованої пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» без обмеження її максимальним розміром з 01.04.2019, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п15.5 п.5 розділу VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.