Рішення № 100739711, 02.11.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
380/16092/21
Номер документу
100739711
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року

справа №380/16092/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) (місцезнаходження: 79013, м.Львів, вул. Личаківська, 74, код ЄДРПОУ 14321653), в якому просить суд:

-визнати протиправними дії Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015року по лютий 2018року включно з урахуванням листопада 2015 року як базового місяця;

-зобов`язати Львівський прикордонний загін (військова частина 2144) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням січня 2008 року як базового місяця, виплату здійснити із урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що проходив військову службу у Збройних силах України. Наказом від 04.06.2018 №142-ос (по особовому складу), його виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. Крім цього позивач не погоджується із діями Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно з урахуванням листопада 2015 року як базового місяця. Вказує, що саме січень 2008 року та березень 2018 року є базовими місяцями для нарахування та виплати індексації грошового забезпечення. Позивач вважає, що не виплата індексації грошового забезпечення вказує на протиправну бездіяльність відповідача та порушує його права та законні інтереси, тому звернувся до суду з даним позовом.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що вимоги позивача є безпідставними та задоволенню не підлягають. Заперечення мотивує тим, що при звільненні з позивачем було проведено повний розрахунок, оскільки на час звільнення спору між позивачем та відповідачем не було, лише після звільнення у позивача виникло питання щодо виплати належних сум під час проходження служби. Вказує на те, що після внесення змін до Порядку №1078, підставою для визначення базового місяця є зміна посадового окладу конкретного працівника у зв`язку із змінами під час виконання обов`язків, а не зміна посадового окладу тільки відповідно до рішень Уряду як про це зазначає позивач. Зазначив, що положення Порядку №1078 не мають зворотної сили в часі, а тому можуть застосовуватися тільки до правовідносин після грудня 2015 року. Відповідач вважає, що визначення базового місяця належить до його дискреційних повноважень. У зв`язку з наведеним, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу у Львівському прикордонному загоні (військова частина 2144).

Наказом начальника 7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 14.06.2018 №154-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби на підставі п.п. «и» ч.6 ст.26 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» та виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 14.06.2018.

Вислуга років станом на 14.06.2018 становить 16років 11місяців 13дні, з них:

календарна: 14років 07місяців 06днів;

пільгова: 02роки 04місяці 07днів.

Наказ від 14.06.2018 №154-ос не містить відомостей щодо виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.

Як видно із послужного списку та підтверджується наказами від 17.12.2015 №248-ос, від 21.12.2015 №289-ос1, від 21.07.2016 №163-ос1, від 21.07.2016 №119-ос, від 17.11.2016 №201-ос, від 18.11.2016 №272-ос1, ОСОБА_1 проходив військову службу у Львівському прикордонному загоні та Кінологічному навчальному центрі Державної прикордонної служби України у період з грудня 2015 року по 14.06.2018.

02.01.2020 на адресу Львівського прикордонного загону скеровано адвокатський запит ОСОБА_2 про надання довідки про нараховану та виплачену ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби. У разі невиплати просили здійснити її нарахування та виплату.

У відповідь на вищезазначений запит Львівський прикордонний загін скерував лист №11/502 разом з довідкою №12 від 14.01.2020.

Як видно зі змісту цієї довідки, за період проходження служби у Львівському прикордонному загоні, зокрема, з 19.12.2015 по 21.07.2016 та з 18.11.2016 по 14.06.2018 індексація ОСОБА_1 не нараховувалася та не виплачувалася.

02.04.2021 до Львівського прикордонного загону скеровано адвокатський запит про нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення з наданням помісячного розрахунку та зазначенням базового місяця, з якого здійснено її нарахування.

14.04.2021 Львівський прикордонний загін листом №11/5190 повідомив, що індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з січня 2015 року по червень 2018року нараховано у сумі 6223,97грн та буде виплачено з проведенням відповідних відрахувань при надходженні коштів.

До цього листа Львівський прикордонний загін надав розрахунок нарахованої та виплаченої індексації старшому прапорщику ОСОБА_1 за період з січня 2015 року по червень 2018 року.

З наведеного видно, що Львівський прикордонний загін здійснив нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження ним служби у Кінологічному навчальному центрі Державної прикордонної служби України.

Із змісту розрахунку Львівського прикордонного загону слідує, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з грудня 2015 року по лютий 2018 року включно нарахована та виплачена з урахуванням листопада 2015 року як базового місяця у зв`язку із збільшенням надбавки за виконання особливо важливих завдань (ВОВЗ).

Вважаючи протиправними дії та бездіяльність Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Згідно зі статтею 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Абзацом 2 частини третьої статті 9 Закону №2011-XII визначено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII ,,Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закон № 1282-XII).

Статтею 1 Закону № 1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Пунктом 5 Порядку №1078 передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.

З наведеного правового регулювання видно, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, суд вважає, що механізм індексації має універсальний характер. Водночас правове регулювання виплати індексації визначає умови, з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин, за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

Суд встановив, що позивач проходив службу у Львівському прикордонному загоні з 19.12.2015 по 21.07.2016 та з 18.11.2016 по 14.06.2018.

Саме у зазначені періоди спірним є нарахування та виплата позивачу індексації грошового забезпечення.

Згідно з Розрахунком нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення (далі - Розрахунок) встановлено, що за період з 19.12.2015року по 21.07.2016 та з 18.11.2016 по 28.02.2018 індексація грошового забезпечення була нарахована та виплачена позивачу як розрахункова, тобто у зв`язку із виключенням із списків особового складу.

У позовній заяві позивач зазначає, що при нарахуванні розрахункової індексації відповідач брав листопад 2015 як базовий місяць у зв`язку із збільшенням надбавки за виконання особливо важливих завдань. Однак, як видно з Розрахунку визначено липень 2015 як базовий місяць у зв`язку зі зміною надбавки ВОВЗ, а не листопад як зазначає позивач. При цьому у липні 2015 позивач проходив військову службу не у Львівському прикордонному загоні, до якого звернувся з цим позовом, тому визнавати протиправними дії саме Львівського прикордонного загону щодо визначення базового місяця липня 2015 суд не може.

Також суд звертає увагу на те, що позивач з 01.12.2015 до 19.12.2015 проходив службу в іншій військовій частині, а саме в Кінологічному навчальному центрі Державної прикордонної служби.

З доданого до матеріалів справи Розрахунку не видно, який саме базовий місяць встановлено відповідачем при розрахунку індексації грошового забезпечення відповідачем з 19.12.2015, тобто з дня зарахування позивача до особових списків Львівського прикордонного загону.

Таким чином, доказів неправильного нарахування суми індексації грошового забезпечення, починаючи з 19 грудня 2015 суми позивач не надав.

При цьому щодо встановлення січня 2008 року як базового місяця при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення, то суд вважає, що визначення цих обставин належить до виключної компетенції відповідача і суд не має повноважень визначати базовий місяць для розрахунку індексації грошового забезпечення. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини. Отже, нарахування індексації грошового забезпечення, визначення базового місяця та суми такого нарахування належить до повноважень відповідача, які є дискреційними.

Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, під дискреційним повноваженням слід розуміти компетенцію суб`єкта владних повноважень на прийняття самостійного рішення в межах, визначених законодавством, та з урахуванням принципу верховенства права.

Зміст компетенції органу виконавчої влади складають його повноваження - певні права та обов`язки органу діяти, вирішуючи коло справ, визначених цією компетенцією. В одних випадках це зміст прав та обов`язків (право діяти чи утримуватися від певних дій). В інших випадках органу виконавчої влади надається свобода діяти на свій розсуд, тобто оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів дій (або утримуватися від дій) чи один з варіантів можливих рішень.

За таких обставин, визначення базових місяців для нарахування індексації грошового забезпечення позивача покладається на військову частину, а тому, підстави для зобов`язання останньої здійснити розрахунок індексації позивача з урахуванням базового місяця відсутні.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Щодо судового збору, то оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», такий відповідно до ст.139 КАС України, стягненню на користь позивача не підлягає.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Львівського прикордонного загону (військова частина 2144) (місцезнаходження: 79013, м.Львів, вул. Личаківська, 74, код ЄДРПОУ 14321653) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляютьтся.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.