
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/18427/21
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01 листопада 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Р.М. перевірив матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та затримку виконання рішення суду,
ВСТАНОВИВ:
26.10.2021 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з такими вимогами:
- стягнути з Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 24.12.2020 по 20.10.2021;
- стягнути з Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 середній заробіток за період невиконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі 380/876/21 провадження №А857/14610/21 з 21.10.2021 по дату постановлення рішення суду у цій справі;
- стягнути із Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з`ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною другою цієї статті визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) не відповідає вимогам, встановленим КАС України з огляду на таке:
1) відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (надалі – Закон №3674-VI).
За визначенням, наведеним в частині першій статті 1 Закону №3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини восьмої статті 160 КАС України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Позивачка заявила вимоги щодо стягнення з Міністерства юстиції України середнього заробітку за час вимушеного прогулу та за період невиконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі 380/876/21, стягнення із Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції матеріально допомоги на вирішення соціально-побутових питань. За подання цього позову до суду ОСОБА_1 не сплатила судовий збір. За позовну вимогу щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань позивачка звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» (у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі). Разом з тим, вимога позивачки щодо стягнення середнього заробітку за період невиконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 у справі 380/876/21 підлягає оплаті судовим збором.
Пільги щодо сплати судового збору визначено в частині першій статті 5 Закону Закон № 3674-VI. Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Суд враховує, що Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 21.04.2021 у справі №461/1303/19 сформулювала правовий висновок про те, що середній заробіток за час затримки власником або уповноваженим ним органом виконання судового рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника за своєю правовою природою не є основною чи додатковою заробітною платою (винагородою, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу), а також не є заохочувальною чи компенсаційною виплатою у розумінні статті 2 Закону України «Про оплату праці», тобто середній заробіток за час затримки виконання рішення про поновлення на роботі працівника не входить до структури заробітної плати, а є спеціальним видом відповідальності роботодавця за порушення трудових прав працівника.
Вказаний правовий висновок узгоджується із правовим висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі №910/4518/16 про те, що пільга щодо сплати судового збору, передбачена пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» (про звільнення від сплати судового збору в усіх судових інстанціях позивачів у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі) не поширюється на вимоги позивачів про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні під час розгляду таких справ. За змістом приписів статей 94, 116, 117 Кодексу законів про працю України та статей 1, 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за своєю правовою природою є спеціальним видом відповідальності роботодавця, який нараховується у розмірі середнього заробітку та не входить до структури заробітної плати.
З огляду на такий підхід щодо правозастосування, ОСОБА_1 належить сплатити судовий збір за подання цієї позовної заяви.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно з статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 №1082-ІХ прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2270 гривень.
Підпунктом 1.1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання за подання цього позову суд пропонує позивачці сплатити мінімальну ставку судового збору за вимогу майнового характеру (тобто 908 грн.).
Реквізити рахунку для сплати судового збору за подання позову до Львівського окружного адміністративного суду такі: рахунок: UA128999980313101206084013951, отримувач: ГУК Львів/Залізничний р-н/22030101, код класифікації доходів бюджету: 22030101, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), код отримувача (ЄДРПОУ): 38008294, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), відомча ознака: « 84» Окружні адміністративні суди, призначення платежу: «судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа).
2) відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
До позовної заяви в обгрунтування позовних вимог позивачка не долучила жодного доказу. В позовній ОСОБА_1 зазначила двох відповідачів відповідачами: Міністерство юстиції України, Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Львів).
Зі змісту позовної заяви зрозуміло, що позивачка проходила публічну службу в Головному територіальному управлінні юстиції у Львівській області, вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та за період невиконання судового рішення заявила до Міністерства юстиції України, а матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів). Отже, позивачці належить обґрунтувати, чому позовні вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та за період невиконання судового рішення заявлені до відповідача Міністерства юстиції України, а вимоги про стягнення матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів). При цьому позивачці слід обґрунтувати залучення відповідачем Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з огляду на те, що вона проходила публічну службу в Головному територіальному управлінні юстиції у Львівській області.
В позовній заяві позивачка наводить математичні розрахунки щодо нарахування середнього заробітку за період з 21.12.2020 по 20.10.2021, а також середньомісячної заробітної плати для виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, проте до позовної заяви на підтвердження проведених розрахунків не долучила жодних доказів (напр. довідки про розмір заробітку за два попередні місяці перед звільненням тощо).
В позовній заяві позивачка зазначає, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду скасоване рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01.07.2021 у справі №380/876/21 та ухвалено нове рішення про повне задоволення позовних вимог, а саме: - визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства юстиції України №3767/к від 16.12.2020 «Про звільнення»; - визнано протиправним та скасовано наказ Головного територіального управління юстиції у Львівській області №101/к від 17.12.2020 «Про оголошення наказу Міністерства юстиції України від 16.12.2020 №3767/к «Про звільнення»; - поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Самбірського міськрайонного управління юстиції Львівської області з 24.12.2020. В позовній заяві зауважує, що постанова суду набрала законної сили 20.10.2021, при цьому жодних дій по поновленню на посаді у 2020 році відповідачами не вчинено, зокрема, не внесені зміни у відповідний штатних розпис правонаступників (стор. 2-3 позовної заяви). Разом з тим, на обгрунтування своїх позовних вимог до позовної заяви позивачка не долучила постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду, якою скасоване рішення Львівського окружного адміністративного суду №380/876/21 від 01.07.2021. В позовній заяві позивачка не навела будь-якого обґрунтування того, які дії щодо поновлення її на посаді у 2020 році повинні були бути вчинені відповідачами, якщо постанова суду апеляційної інстанції набрала законної сили 20.10.2021.
3) відповідно до пункту 8 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви, зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Частиною першою статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
До позовної заяви ОСОБА_1 не долучила копії документів, зазначених як додатки до позовної заяви, а саме: «копії позовної заяви для відповідачів», про що канцелярія Львівського окружного адміністративного суду склала акт про відсутність вкладень від 26.10.2021 при розкритті поштового конверту, що надійшов на адресу суду.
Відповідно до вимог частин першої, другої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256, 294 КАС України, суддя –
У Х В А Л И В:
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та затримку виконання рішення суду.
Позивачці слід усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали у такий спосіб:
скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) заяву про усунення недоліків позовної заяви (вказати номер справи та прізвище судді), до якої долучити:
- оригінал платіжного документа про сплату судового збору в сумі 908 грн.;
- уточнену позовну заяву або письмові пояснення до поданого позову, у якій буде обґрунтовано заявлені позовні вимоги щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та за період невиконання судового рішення до Міністерства юстиції України, а матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів)
- докази в на підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги;
- копії уточненої позовної заяви (або первісної позовної заяки та пояснень до неї з урахуванням наведених судом недоліків позову) – у двох примірниках для надіслання відповідачам.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Москаль Р.М.