Рішення № 100739453, 20.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
380/8159/21
Номер документу
100739453
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2021 року м.Львів

справа №380/8159/21

провадження № П/380/8279/21

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Коморний О.І.,

секретар судового засідання Марець В.В.

з участю:

позивача ОСОБА_1

представник відповідача не прибув

представник третьої особи Омелян Є.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Сокільницької сільської ради Львівського району Львівської області та зобов`язання вчинити дії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Державна екологічна інспекція у Львівській області.

Обставини справи:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій містяться вимоги, з урахуванням уточнених позовних вимог:

- визнати протиправною бездіяльність Сокільницької сільської ради (Код ЄДРПОУ: 04369682), а саме: нереалізації Законних повноважень передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», щодо несанкціонованих сміттєзвалищ на території Сокільницької сільської ради в напрямку дачних будинків, про що на підставі звернень позивача, відповідача неодноразово повідомлено Державною Екологічною інспекцією у Львівській області листом №03-3528 від 13.08.2020, листом №03-5941 від 31.12.2020, листом №03-1484 від 29.03.2021, наслідком чого є завдання шкоди державі та довкіллю у вигляді забруднення землі, завдання моральної шкоди позивачеві як фізичній особі та незручностей для мешканців села Сокільники Львівського району;

- зобов`язати відповідача вжити заходів передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», а саме: забезпечити в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих (незаконних) сміттєзвалищ відходів на території Сокільницької сільської ради в напрямку дачних будинків, зокрема за орієнтовними геопросторовими даними 49.791999,23.984004 та 49.792174,23.979610 також 49.791750, 23.985978 також 49.791771, 23.986911 також 49.791875, 23.983982 та відповідно до листів Державної Екологічної інспекції у Львівській області №03-3528 від 13.08.2020, листом №03-5941 від 31.12.2020, листом №03-1484 від 29.03.2021.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач в позовній заяві зазначив, що в черговий раз перебуваючи на території Львівщини з метою проведення громадської діяльності в сфері захисту довкілля повідомив співробітникам Державної екологічної інспекції про несанкціоноване розміщення відходів на території Сокільницької сільської ради Львівської області. Вказує, що інспекторами було обстежено зазначену територію (в напрямку дачних будинків) і надіслано до відповідача вимогу №03-3528 від 13.08.2020. Вказує, що 22.12.2020 звернувся із скаргою до Начальника Державної екологічної інспекції України А.М. Мальованого та вказав на бездіяльність Сокільницької сільської ради, зазначив також що кількість сміттєзвалищ на території в напрямку дачних будинків збільшується, додав фотографії та мапу з місця події. Позивач зазначає, що 31.12.2020 отримав відповідь №03-5957 в якій повідомлено що Сокільницьку ОТГ листом №03-5941 від 31.12.2020 повторно зобов`язано вжити заходів, а також зазначено що посадову особу Сокільницької сільської ради вже було притягнуто до адміністративної відповідальності, протокол від 11.08.2020. Вказує, що 24.03.2020 позивач знову звернувся до компетентних органів та повідомив що бездіяльність Сокільницької сільської ради продовжується, зазначив також що кількість сміттєзвалищ збільшується. Вказав також геопросторові дані розміщення звалищ відходів : (орієнтовні геопросторові дані 49.791999,23.984004 та 49.792174,23.979610 також 49.791750, 23.985978 також 49.791771, 23.986911 також 49.791875, 23.983982). Вказує, що 05.04.2021 позивач отримав відповідь №03-1671 в якій повідомлено що Сокільницьку сільську раду ще раз зобов`язано вжити заходів щодо сміттєзвалищ за вказаними координатами. Також зазначає, що співробітниками Держекоінспекції у Львівській області взято проби грунту в місці засмічення та виявлено перевищення рухомих форм свинцю відносно контрольної проби у 17 разів, на земельній ділянці за межами с. Сокільники у напрямку дачних будинків за координатами N49.791990 Е23.983831. Отже вважає, щодміністрацією), тому дії які зараз вживає відповідач не спростовують факту довготривалої протиправне бездіяльності щодо реалізації повноважень згідно п. «и» статті 21 Закону України «Про відходи`и до негайного виконання робіт з ліквідації несанкціонованих звалищ.гани місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи. Враховуючи наведене просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 26.05.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач 23.06.2021 подав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що графічні мітки, на які вказує позивач, а саме: 49.791999,23.984004 та 49.792174,23.979610 також 49.791750, 23.985978 також 49.791771, 23.986911 також 49.791875, 23.983982 розміщені на польовій дорозі, а не на місцях складування сміття. На цих мітках сміття не складується - це дорога загального користування. З приводу земельних ділянок, які розташовані поряд з даною дорогою, вказує, що такі перебувають в приватній власності. Вважає, що позивач обрав неналежний спосіб захисту своїх прав, позивач в своєму позові просить зобов`язати Сокільницьку сільську раду вжити заходи з ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, всупереч тому, що сільською радою здійснюється ряд заходів, спрямованих на ліквідацію таких.

Зазначає, що позивач має довести порушення його прав, свобод чи законних інтересів саме бездіяльністю Сокільницької сільської ради, оскільки, за дії інших осіб, які вивезли та нагромадили відходи, сільська рада не відповідає. Таких доказів бездіяльності сільської ради позивач суду не надав, як і не представив доказів порушення строку чи терміну виконання зобов`язання, передбаченого п. «и» ст.21 ЗУ «Про відходи». Бездіяльності у питанні прибирання та утилізації відходів сільська рада не допускає, проводиться планомірна робота з їх виявлення, ліквідації та притягнення винних осіб до адміністративної відповідальності.

Також зазначає, що Сокільницькою сільською радою, в межах компетенції, вживаються заходи для ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ та небезпечних відходів і санітарного очищення. Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Сокільницької сільської ради 28.04.2021 та 12.05.2021 винесено постанови про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_3 за ст. 152 КУпАП. Зазначає, що 17.06.2021 Сокільницькою сільською радою скеровано листи-звернення до гр. ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , щодо прийняття міри з ліквідації сміттєзвалища на земельних ділянках, на яких виявлені сміттєзвалища та які перебувають у їх приватній власності та знаходяться на території с.Сокільники. Власників ділянок попереджено, що у разі невиконання вимог, щодо ліквідації сміттєзвалищ на ділянках, які перебувають у їх власності, таких буде притягнуто до адміністративної відповідальності, згідно чинного законодавства України. Зазначає, що з метою забезпечення вимог благоустрою, ліквідації звалищ, знешкодження небезпечних відходів, Сокільницькою сільською радою були проведені переговори та досягнуто згоди щодо укладення договору з ТзОВ «ГРНЕРА Україна» про надання послуг з вивезення великогабаритних відходів, відповідно до якого, виконавець зобов`язується одноразово надати послуги з вивезення Великогабаритних, будівельних відходів на території Сокільницького саду, автошлях Т1416, геопросторові дані: 49.792151,23.980142 (далі-ВГБ) та договір з ТзОВ «ДВ ВЕЙСТ-ГРУП» про надання послуг з поводження з побутовими відходами, відповідно до якого виконавець зобов`язується надавати послуги за ДК 021:2015 90510000-5 Утилізація сміття та поводження зі сміттям (Послуги з вивезення твердих побутових відходів) на території Сокільницької сільської ради. Крім того, зазначає, що для об`єктів державної та комунальної власності виконавець послуг визначається за результатом конкурсу, який проводиться відповідно до Порядку, затвердженому постадміністрацією), тому дії які зараз вживає відповідач не спростовують факту довготривалої протиправне бездіяльності щодо реалізації повноважень згідно п. «и» статті 21 Закону України «Про відходи`и до негайного виконання робіт з ліквідації несанкціонованих звалищ.

Відтак вважає, що Сокільницькою сільською радою вживаються усі можливі заходи для забезпечення дотримання органом місцевого самоврядування вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Закону України "Про відходи". Вважає за недоцільне зобов`язувати Сокільницьку сільську раду вчиняти дії, які нею вже вчиняються.

29.06.2021 позивач подав відповідь на відзив в якому зокрема зазначив, що відповідач неодноразово отримував вимоги та повідомленню з боку контролюючих органів щодо сміттєзвалищ розміщених в напрямку дачних будинків не території Сокільницької сільської ради, а саме Пустомитівською райдержадміністрацією 02.06.2020 на адресу відповідача було скероване звернення 06.05.2020 щодо декількох несанкціонованих сміттєзвалищ в напрямку дачних будинків, проте, відповідач жодних заходів не вжив. Державною екологічною інспекцією у Львівській області було проведено огляд місця події та надано вимогу до адреси відповідача листом №03-3528 від 13.08.2020, проте, відповідачем не вжито належних заходів реагування. Вказує, що Державною екологічною інспекцією до Сокільницької ОТГ листом №03-5941 від 31.12.2020 повторно зобов`язано вжити заходів, а також зазначено що посадову особу Сокільницької сільської ради було притягнуто до адміністративної відповідальності, протокол від 11.08.2020, відповідачем не вжито належних заходів реагування. Також зазначає, що 24.03.2021 знову Інспекторами Держекоінспекції у Львівській області за участі позивача проведені захід державного контролю та обстежено місце розміщення сміттєзвалищ, знову надіслано вимогу до Сокільницької сільської ради листами №03-1446 від 26.03.2021 та №03-1484 від 29.03.2021. Тобто, відповідач отримав одне скероване звернення ще 02.06.2020 і три вимоги контролюючого органу - Державної екологічної інспекції у Львівській області, проте станом на момент подання адміністративного позову - жодних заходів щодо фактичної ліквідації сміттєзвалищ вжито не було. Заходи які відповідач почав вживати з 28.04.2021, а саме: створення комісії з питань: поводження з безхазяйними відходами, притягнення осіб до адміністративної відповідальності підписання договорів та інші дії відповідач почав вживати через 10 з половиною місяців з момент отримання першого повідомлення про несанкціоновані сміттєзвалища (звернення від 06.05.2021, яке було скероване до відповідача Пустомитівською районною державною адміністрацією), тому дії які зараз вживає відповідач не спростовують факту довготривалої протиправне бездіяльності щодо реалізації повноважень згідно п. «и» статті 21 Закону України «Про відходи».

Ухвалою суду від 05.07.2021 задоволено клопотання позивача про перехід в загальне позовне провадження та призначено справу в підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 21.07.2021 витребувано докази.

26.08.2021 відповідач подав додаткові пояснення, в яких вказує, що з метою забезпечення вимог благоустрою, ліквідації звалищ, знешкодження небезпечних відходів, Сокільницькою сільською радою укладено договір з ТзОВ «ГРІНЕРА Україна» про надання послуг з вивезення великогабаритних відходів. Станом на сьогоднішній день, сміттєзвалище в напрямку, який вказує позивач майже ліквідоване, встановлюються попереджувальні знаки, шлагбаум. Сміттєзвалище згідно геопросторових даних: 49.792174,23.979610 ліквідоване силами Сокільницької сільської ради, а саме навантаження відходів здійснювало КП «Сокільничанка», підписано договір на вивіз та захоронення відходів контейнерним методом із ТзОВ «ГРІНЕРА УКРАЇНА». Ділянка із геопросторовими даними 49.791999,23.984004 - дана земельна ділянка перебуває у комунальній власності Сокільницької сільської ради. На даний момент проводяться роботи по утилізації (ліквідації) сміттєзвалища, частково відходи ліквідовано. Ділянка із геопросторовими даними 49.791750,23.985978 - дана земельна ділянка знаходиться в приватній власності. Власника притягнуто до адміністративної відповідальності. Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Сокільницької сільської ради 07.07.2021 винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_12 , 18.08.2021 гр. ОСОБА_9 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 та ОСОБА_13 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП. Відтак вважає, що Сокільницькою сільською радою вживаються усі можливі заходи для забезпечення дотримання органом місцевого самоврядування вимог чинного законодавства, зокрема, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Закону України "Про відходи".

В судовому засіданні 08.09.2021 протокольно ухвалено задовольнити клопотання про витребування доказів, закрито підготовче судове засідання та ухвалено перейти до розгляду справи по суті.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та поясненнях, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений.

Представник третьої особи в судовому засіданні надав пояснення згідно поданих доказів до матеріалів справи та підтримав вимоги позивача, просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.

Суд заслухав вступне слово представника позивача та його представника, оцінив докази, які мають значення для справи та

встановив:

Державна екологічна інспекція у Львівській області в результаті обстеження несанкціоновано розміщених відходів на території Сокільницької сільської ради Львівської області та надіслано Сокільницькій сільській раді Львівської області лист №03-3528 від 13.08.2020, де просить вжити заходи щодо несанкціоновано розміщених сміттєзвалищ (а.с.4)

22.12.2020 позивач звернувся із скаргою до Начальника Державної екологічної інспекції України А.М. Мальованого щодо бездіяльності Сокільницької сільської ради, зазначив також що кількість сміттєзвалищ на території в напрямку дачних будинків збільшується (а.с.5).

31.12.2020 Державна екологічна інспекція у Львівській області надала відповідь №03-5957 (а.с.7), в якій повідомлено що Сокільницьку ОТГ листом №03-5941 від 31.12.2020 повторно зобов`язано вжити заходів, а також зазначено що посадову особу Сокільницької сільської ради притягнуто до адміністративної відповідальності згідно протоколу від 11.08.2020 №016311.

24.03.2020 позивач повторно звернувся до Державної екологічної інспекції у Львівській області та повідомив що бездіяльність Сокільницької сільської ради продовжується, зазначив також що кількість сміттєзвалищ збільшується. Вказав також геопросторові дані розміщення звалищ (орієнтовні геопросторові дані 49.791999,23.984004 та 49.792174,23.979610 також 49.791750, 23.985978 також 49.791771, 23.986911 також 49.791875, 23.983982) (а.с.8).

Згідно актів №183/03/262 та 183/03/263 від 24.03.2021 при проведенні позапланового заходу державного нагляду (контролю) встановлено розміщення несанкціонованих сміттєзвалищ на території Сокільницької сільської ради.

05.04.2021 Державна екологічна інспекція у Львівській області надала відповідь №03-1671 (а.с.9) в якій повідомлено що Сокільницьку сільську раду повторно зобов`язано вжити заходів щодо сміттєзвалищ за вказаними координатами.

Не погоджуючись з бездіяльністю Сокільницької сільської ради, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.

За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 року № 275 (далі за текстом Положення № 275), Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року № 230 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 року за № 350/34633, Державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується.

Повноваження Інспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідних областей, міст Києва та Севастополя, внутрішні морські води, територіальне море, виключну (морську) економічну зону України, континентальний шельф України та лимани.

Таким чином, Державна екологічна інспекція України та її територіальні органи, зокрема, Державна екологічна інспекція у Львівській області є уповноваженим органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Основними завданнями Держекоінспекції за приписами пункту 3 Положення № 275 є: 1) реалізація державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів; 2) здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема, щодо: охорони земель, надр; екологічної та радіаційної безпеки; охорони і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду; охорони, захисту, використання і відтворення лісів; збереження, відтворення і невиснажливого використання біологічного та ландшафтного різноманіття; раціонального використання, відтворення і охорони об`єктів тваринного та рослинного світу; ведення мисливського господарства та здійснення полювання; охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів; охорони атмосферного повітря; формування, збереження і використання екологічної мережі; стану навколишнього природного середовища; поводження з відходами, небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами; здійснення заходів біологічної і генетичної безпеки стосовно біологічних об`єктів природного середовища під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритій системі; 3) внесення на розгляд Міністра енергетики та захисту довкілля пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 4 вищевказаного Положення встановлено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства з питань поводження з відходами, зокрема щодо:

дотримання вимог документів дозвільного характеру на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;

складення і ведення реєстру об`єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, реєстру місць видалення відходів;

перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів;

збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів (у тому числі недопущення змішування та захоронення відходів, які можуть бути утилізовані);

ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів;

дотримання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, під час виробництва продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням;

дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів;

дотримання вимог екологічної безпеки під час транспортування, зберігання, використання, знешкодження та захоронення хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів;

своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами.

Сокільницька сільська рада Львівського району Львівської області є органом місцевого самоврядування, до компетенції якого згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» належить вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства.

Відповідно до підпункту 6 та підпункту 15 пункту «а» частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.

Згідно з підпунктом 2 пункту «а» частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля.

Пунктом 7 частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.

Суд встановив, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області винесено протоколи від 21.05.2021 №018160 та №018161 про адміністративне правопорушення на заступника сільського голови Сокільницької сільської ради Марко Р.М., оскільки таким не надано інформації та не надано повної та достовірної інформації на листи (запити) від 29.03.2021 № 03-1484, від 08.02.2021 № 03-567, щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ.

Судом встановлено, що Постановою Державної екологічної інспекції у Львівській області від 26.05.2021 №771-03 на заступника сільського голови Сокільницької сільської ради Марко Р.М. накладено стягнення у вигляді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Частиною першою статті 4 цього Закону передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), у випадках та порядку, визначених законом; надавати (надсилати) суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; застосовувати санкції до суб`єктів господарювання, їх посадових осіб та вживати інших заходів у межах та порядку, визначених законом.

За приписами абзацу 4 частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини 6статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області 30.07.2021 складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №545/03/749 на підставі: статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», частини першої статті 37 Закону України «Про відходи» «Положення про Державну екологічну інспекцію у Львівській області», затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 02.02.2021 №51, наказу Державної екологічної інспекції у Львівській області від « 21» липня 2021 року № 412-і/п та направлення від « 21» липня 2021 року № 545, перевірка вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області № 3-03 від 21 травня 2021 року щодо приведення у відповідність із законодавством.

Як встановлено судом із змісту вказаного акту, вимогою № 3-03 від 21.05.2021 року, зобов`язано голову Сокільницької сільської ради ОСОБА_14 забезпечити: до 01.06.2021 надати письмові пояснення, зауваження або заперечення щодо виявлених порушень у акті перевірки № 344/03/482 від 21.05.2021; письмові пояснення, зауваження або заперечення щодо виявлених порушень у акті перевірки № 344/03/482 від 21.05.2021 від Сокільницької сільської ради на адресу Державної екологічної інспекції у Львівській області не надходило у зв`язку із відсутністю таких. До 01.07.2021 надання плану та звіту про виконання кожного пункту вимоги. У зазначений термін Сокільницькою сільською радою на адресу Державної екологічної інспекції у Львівській області план та звіт про виконання кожного пункту вимоги не находив. До 01.07.2021 направити завірені належним чином листи, документи і матеріали зазначених у акті перевірки № 344/03/482 від 21.05.2021. Завірені належним чином листи, документи і матеріали зазначених у акті перевірки № 344/03/482 від 21.05.2021 до Інспекції у зазначений термін Сокільницькою сільською радою не скеровувався.

Суд встановив з висновку акта наступне : «Виявлене є невиконання законних розпоряджень чи приписів, інших законних вимог посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, вчинення інших перешкод для виконання покладених на них обов`язків та порушенням вимог ст.20-2, 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»».

Судом встановлено, що 30.07.2021 Державною екологічною інспекцією у Львівській області винесено Вимогу №10-03 щодо приведення у відповідність із законодавством в якій вказано : 1) Забезпечити в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів на території Сокільницької сільської ради зазначених поблизу с. Сокільники, якщо рухатись із м. Львова на відстані 300 м від дороги Львів-Пустомити в напрямку дачних будинків - геопросторові дані 49.791999,23.984004), (49.792174,23.979610), (49.791771,23.9 86911); Забезпечити розгляд питання по притягненню до адміністративної відповідальності та ліквідації несанкціонованого складування побутових відходів власників земельних ділянок : - по геопросторових координатах біля села Скнилів (в напрямку села Басівка) геопросторові дані (49.787547,23.924124), (49.785782,23.926214), (49.785434,23.925919), (49.784864,23.924739), (49.786443,23.924662); - по геопросторових координатах поблизу с. Сокільники, за 100 метрів від м. Львів в напрямку с. Сокільники - геопросторові дані (49.793132,23.976939), (49.792770, 23.976936), (49.793310,23.977188) - поблизу с. Сокільники, якщо рухатись із м. Львова на відстані 300 м від дороги Львів-Пустомити в напрямку дачних будинків - геопросторові дані (49.791750,23.985978).

Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи», органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб`єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; і) сприяння роз`ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України; й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об`єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами.

Загальні вимоги до екологічної безпеки викладені у статті 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", зокрема, при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об`єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об`єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров`я людей.

Відповідно до статті 20-2 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, у тому числі, обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Судом встановлено, що згідно долученого Акту обстеження території на предмет наявності несанкціонованих звалищ відходів від 07.09.2021 громадянами ОСОБА_1 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та депутатом Сокільницької сільської ради Ваврух О.І. та наданих фотокопій, несанкціоновані сміттєзвалища не ліквідовано відповідачем, що також підтверджується наданими показами свідків у судовому засіданні 20.10.2021 ОСОБА_15 та ОСОБА_17 .

Водночас, станом на дату розгляду справи відповідач також не надав доказів усунення виявленого перевіркою порушення, що стало підставою для звернення позивача з цим адміністративним позовом.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність Сокільницької сільської ради щодо невиконання повноважень передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», внаслідок чого завдано шкоду державі та довкіллю у вигляді забруднення землі

Відповідно до Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров`я довкілля та на відшкодування шкоди, завданої порушенням цього права. Екологічні інтереси населення підлягають судовому захисту. Міжнародним документом, який закріпив зобов`язання держав у сфері доступу до правосуддя в екологічних справах, стала Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська Конвенція), яку Україна ратифікувала Законом від 6 липня 1999 року № 832-XIV. Положення Конвенції є нормами прямої дії, а національне законодавство щодо процедур та механізмів судового захисту порушених екологічних прав та інтересів можуть їх конкретизувати.

Відповідно до Орхуської Конвенції представники громадськості мають право оскаржувати порушення національного законодавства у сфері довкілля незалежно від того, належать такі порушення до прав на інформацію і на участь громадськості при прийнятті рішень, гарантованих Орхуською Конвенцією, чи ні. Адже ця Конвенція забезпечує доступ до правосуддя як на підставі власних положень, так і в порядку забезпечення дотримання національного природоохоронного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати Сокільницьку сільську раду (вул. С. Стрільців, 1, с. Сокільники, Пустомитівський район, Львівська область, 81130; код ЄДРПОУ: 04369682) вжити заходів передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», а саме: забезпечити в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих (незаконних) сміттєзвалищ відходів на території Сокільницької сільської ради в напрямку дачних будинків, за орієнтовними геопросторовими даними 49.791999,23.984004 та 49.792174,23.979610 також 49.791750, 23.985978 також 49.791771, 23.986911 також 49.791875, 23.983982.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9 ) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги у частині визнання протиправною бездіяльність Сокільницької сільської ради щодо невиконання повноважень передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», та зобов`язання вжити заходів передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», а саме: забезпечити в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих (незаконних) сміттєзвалищ відходів на території Сокільницької сільської ради є підставними та обґрунтованими, а тому в даній частині позов підлягає задоволенню.

Разом з тим, щодо вимоги про визнання бездіяльності відповідача наслідком завдання моральної шкоди позивачеві як фізичній особі та незручностей для мешканців села Сокільники Львівського району, суд зазначає наступне.

Стаття 56 Конституції України передбачає, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Частиною першою статті 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав; моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Згідно зі статті 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування як запобіжного заходу тримання під вартою або підписки про невиїзд, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Суд зазначає, що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди повинен визначатися залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Тобто, для відшкодування шкоди обов`язково необхідна наявність шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинно-наслідкового зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

При цьому, обов`язок доказування спричиненої моральної шкоди, її розміру та інших обставин, покладається на особу, що позивається із таким позовом

В обґрунтування наявності підстав для визнання вчинення моральної шкоди позивач зазначає лише, що унаслідок незаконної бездіяльності, йому завдана моральна шкода.

Однак, позивачем не доведено належними доказами, яку саме шкоду відповідач спричинив позивач.

За змістом частини першої статті 73 і статті 77 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Однак, позивач не надав суду жодних переконливих доказів на підтвердження причинного зв`язку між протиправними діями відповідача та завданням моральної шкоди.

При цьому, сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати виключною підставою для встановлення та стягнення моральної шкоди.

Враховуючи те, що позивачем належним чином не доведені факти заподіяння відповідачем моральних чи фізичних страждань, наявності причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині моральної шкоди є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору та ним не понесено витрат, пов`язаних з розглядом справи, тому судові витрати у справі не розподіляються.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ухвалив:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Сокільницької сільської ради, щодо невиконання повноважень передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», внаслідок чого завдано шкоду державі та довкіллю у вигляді забруднення землі.

3. Зобов`язати Сокільницьку сільську раду (вул. С. Стрільців, 1, с. Сокільники, Пустомитівський район, Львівська область, 81130; код ЄДРПОУ: 04369682) вжити заходів передбачених пунктом «и» статті 21 Закону України «Про відходи», а саме: забезпечити в повному обсязі ліквідацію несанкціонованих (незаконних) сміттєзвалищ відходів на території Сокільницької сільської ради в напрямку дачних будинків, за орієнтовними геопросторовими даними 49.791999,23.984004 та 49.792174,23.979610 також 49.791750, 23.985978 також 49.791771, 23.986911 також 49.791875, 23.983982.

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 29.10.2021.

Суддя Коморний О.І.