
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2021 року Справа № 280/5036/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ” (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, код ЄДРПОУ 39587271)
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133)
про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» (далі – позивач) звернулось із позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 № 2427 «Про накладення штрафу на TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу».
Позов обґрунтовано тим, що під час проведення відповідачем позапланової перевірки Ліцензійних умов провадження господарської діяльності позивача з постачання природного газу, встановлено порушення вимог пункту 1 глави 1 розділу ХІV- Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування, яке, на думку позивача, не відповідає дійсності. Зокрема вказує, що умови Типового договору не можуть порушуватися, оскільки у TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» виникають зобов`язання, як Ліцензіата та сторони лише за Договором транспортування, укладеного між Товариством та TOB «Оператор ТТС України» від 17.12.2019 № 1910000146, а не Типовим договором. З наведених підстав просить позов задовольнити.
22 липня 2021 року від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №41479) надійшов відзив на возов, в якому зазначено, що проведення позапланової перевірки дотримання позивачем ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності належить до виключних повноважень Комісії, а оскаржувана постанова НКРЕКП прийнята в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, а тому, в силу вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є законною та обгрунтованою. Зазначає, що TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» здійснено постачання природного газу у серпні 2020 року без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування. Зокрема з 03 серпня 2020 року по 11 серпня 2020 року (включно) TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» в рамках виконання вимог ПСО, фактично здійснено відбір з газотранспортної системи природного газу TOB «Оператор ГТС України» без подачі природного газу на точки входу до газотранспортної системи. До того ж, оплата TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» щодобових небалансів TOB «Оператор ГТС» не спростовує не вчинення дій щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування, а навіть підтверджує їх. З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити.
26.07.2021 від представника позивача через канцелярію суду (вх. №42180) надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що правовою (юридичною) підставою для прийняття постанови НКРЕКП від 16.12.2020 року № 2427 «Про накладення штрафу на TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу стало проведення позапланової перевірки, за результатами якою складено акт від 26 листопада 2020 року № 517 позапланової виїзної перевірки. Однак, вирішення спору у справі без надання відповідної оцінки акту перевірки, висновкам, викладених в ньому та діям службових осіб НКРЕКП неможливо. У Товариства, як замовника послуг транспортування відсутня інформація в газову добу D щодо небалансів та відсутні інші дієві інструменти для врегулювання власного портфоліо балансування. При цьому, Товариству, як замовнику послуг транспортування, у випадку негативного/позитивного небалансу надається можливість збалансувати своє портфоліо газової доби D в тому числі за рахунок балансуючих дій оператора ГТС, а процес здійснення оператором ГТС таких балансуючих дій регламентований Регулятором, витікає із суті запровадженого з 01.03.2019 добового балансування і вважається послугою, що надасться в рамках Договору. Разом з тим, Постанова від 16.12.2020 року № 2427 не відповідає фактичним обставинам, прийнята з грубим порушенням діючого законодавства, зокрема Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 року № 1540-V111, Порядку контролю за дотриманням ліцензіатамн, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року № 428, Кодексу ГТС, є протиправною та підлягає скасуванню.
11.08.2021 від представника відповідача через канцелярію суду (вх. №45722) були подані заперечення, в яких зазначено, що Регулятором у відзиві на позовну заяву (міститься у матеріалах справи) Верховний Суд України у постанові від 10.09.2013 №21-237а 13, відзначив, що акт перевірки не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС України, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до СУДУ, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Проведення позапланової перевірки дотримання Позивачем ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності належить до виключних повноважень Комісії, а оскаржувана постанова НКРЕКП прийнята в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, а тому, в силу вимог статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для задоволення позову відсутні.
22 червня 2021 року ухвалою суду відкрито провадження по справі №280/5036/21 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.07.2021 об 11 год. 30 хв.
Протокольною ухвалою суду від 21.07.2021 відкладено підготовче засідання до 19.08.2021.
Ухвалою суду від 19 серпня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 06.09.2021 о/об 09 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 06 вересня 2021 року відкладено підготовче засідання на 20.09.2021 о/об 14 год. 30 хв.
Протокольною ухвалою суду від 20.09.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 11.10.2021.
Протокольною ухвалою суду від 11.10.2021 за клопотанням представника позивача відкладено судовий розгляд на 20.10.2021.
У судове засідання 20.10.2021 учасники справи не прибули.
Клопотанням від 20.10.2021 вх.59958 представник позивача просить суд розглянути справу за його відсутності. На позовних вимогах наполягає.
За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Так, до НКРЕКП надійшло звернення TOB «Оператор газотранспортної системи України» (далі - TOB «Оператор ГТС України») від 03.09.2020 №ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання, зокрема, TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ», Ліцензійних умов з постачання.
Зокрема, TOB «Оператор ГТС України» у своєму зверненні зазначено, що за період з 01.08.2020 по 21.08.2020 замовники послуг транспортування - постачальники зі спеціальними обов`язками, визначені додатком до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867 (далі - Положення, ПСО), у тому числі і TOB «ЗАПОРІЖГАЗЗБУТ», допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування.
Також у вищезазначеному зверненні вказано, що надання послуг транспортування природного газу з 01.08.2020 по 21.08.2020 призвело до створення фізичного перевантаження газотранспортної системи, оскільки відбувався відбір з газотранспортної системи природного газу Оператора газотранспортної системи, а не газу, поданого замовниками послуг транспортування, чи газу, який перебуває у їх власності чи розпорядженні.
Враховуючи вищезазначене, НКРЕКП прийнято постанову від 13.10.2020 № 1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб`єктами господарювання» (додається) із додатком, в якому наведено перелік суб`єктів господарювання щодо яких проводяться позапланові виїзні перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу. До зазначеного переліку увійшло TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» (код ЄДРПОУ 39587271).
На підставі посвідчення на проведення позапланової перевірки від 02 листопада 2020 року № 532, виданого Головою НКРЕКП відповідно до постанови НКРЕКП від 13.10.2020 № 1896, Відділом НКРЕКП у Запорізькій області у період з 13 листопада 2020 року по 26 листопада 2020 року проводилась позапланова виїзна перевірка TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» з питань дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201, а саме: дотримання вимог пункту 2.1 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, Інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункт 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2497.
За результатами перевірки складено Акт від 26 листопада 2020 року № 517 позапланової виїзної перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ», ЄДРПОУ 39587271 (далі - Акт від 26.11.2020 № 517), відповідно до висновків якого встановлені порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 та положень пункту 4.1 Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
Не погоджуючись з висновками Акту від 26.11.2020 року № 517 та заперечуючи наявність порушень, що встановлені за результатами перевірки відповідно до ч.5 ст.19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 року № 1540-VIII та п.7.2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.06.2018 року № 428 направлено до Відділу НКРЕКП у Запорізькій області та НКРЕКП письмові пояснення (заперечення) та обґрунтування від 30.11.2020 року № 697-Ск-3906-1120 до Акту від 26.11.2020 року № 517.
Проте, НКРЕКП заперечення Товариства не враховано, висновки Акту від 26.11.2020 року № 517 залишені без змін.
Постановою НКРЕКП від 16.12.2020 року № 2427, відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг накладено штраф у розмірі 102 000 (сто дві тисячі) гривень на ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЗАПОРГЖГАЗ ЗБУТ» за порушення вимог законодавства та пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору в частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
Позивач вважає спірну постанову протиправною, тому звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справу суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст, 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон України № 877-V).
Згідно ст.1 Закону України № 877-V, державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та убезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 2 Закону України № 877-V, контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюється органами ліцензування у встановленому Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності».
Пунктом 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі - Закон України № 222-VIII) визначено, що орган ліцензування - орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, або уповноважений законом державний колегіальний орган.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 6 Закону України № 222-VIII, орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення регулює Закон України № 1540-VIII.
Частиною 1 ст. 1 Закону України № 1540-VIII визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно з ст. 3 Закону України № 1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з етою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу /країни з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва анергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Частинами 1 - 3 ст. 19 Закону України № 1540-VIII передбачено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у херах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Підставою для проведення позапланової виїзної перевірки є: подання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, письмової заяви про здійснення заходу державного контролю; обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, її законних прав; обґрунтоване звернення суб`єктів господарювання та споживачів про порушення суб`єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов; перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок; перевірка достовірності наданих Регулятору даних у звітності або в інших документах.
Аналогічні підстави для проведення позапланової невиїзної перевірки суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, з значені п. 4.1 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП № 428 від 14.06.2018 р. (далі за текстом -Порядок).
Даний перелік підстав для проведення позапланової невиїзної перевірки суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг є вичерпним.
Таким чином, Законом № 1540-VIII та Постановою № 428 чітко встановлені умови, при яких Регулятор проводить позапланові виїзні перевірки.
В обґрунтування до проекту постанови НКРЕКП від 13.10.2020 №1896 «Про проведення позапланових виїзних перевірок дотримання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу суб`єктами господарювання» зазначено, що до НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» від від 03.09.2020 №ТОВВИХ-20-1042 про здійснення заходу державного контролю щодо недотримання Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ” пункту 2.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови), щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема: пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493; положень пункту 4.1 Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497. Ліцензійних умов з постачання.
Зокрема, TOB «Оператор ГТС України» у своєму зверненні зазначено, що за період з 01.08.2020 по 21.08.2020 замовники послуг транспортування - постачальники зі спеціальними обов`язками, визначені додатком до Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867 (далі - Положення, ПСО), у тому числі і TOB «ЗАПОРІЖГ АЗ ЗБУТ», допустили значний обсяг негативного добового небалансу шляхом надання незбалансованих номінацій/реномінацій (коли планові обсяги подачі природного газу до газотранспортної системи відрізняються від планових обсягів відборів природного газу газотранспортної системи) та невжиття заходів щодо вчасного збалансування своїх портфоліо балансування.
Враховуючи вказані підстави, відповідно до п.2 ч. 7 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор постановив провести позапланову виїзну перевірку.
Відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України № 1540-VIII, за результатами перевірки : складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
В Акті від 26.11.2020 року № 517 встановлено порушення TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» пункту 2.1. глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування, а саме встановлено, що TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» здійснювало постачання природного газу без забезпечення своєчасної збалансованості свого портфоліо балансування, відповідно до чого плата за добовий небаланс природного газу за газовий місяць Серпень 2020 року, що підлягає сплаті Замовником, тобто TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» (розмір визначається, як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця) склала 18 632,60 тис грн. з ПДВ, яка була оплачена TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» вчасно та в повному обсязі.
Проте з такими висновками суд не погоджується з огляду на таке.
Пунктом 1 глави 1 Розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
Відповідно до термінів, що використовуються в Кодексі ГТС, зокрема:
- договір транспортування - договір, укладений між Оператором ГТС та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким Оператор ГТС надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує Оператору ГТС вартість отриманих послуг (послуги);
- небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;
- балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;
- комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через -очку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації;
- портфоліо балансування - сукупність подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу;
- плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу;
- розрахунковий період - газова доба (D) та/або газовий місяць (М), що складається з газових діб (D), в якій (якому) буде здійснюватися (здійснено) надання послуг транспортування -природного газу та відповідно до якої (якого) будуть здійснюватися певні процедури, -передбачені цим Кодексом, зокрема балансування обсягів природного газу, поданих та відібраних замовниками послуг транспортування природного газу в точках входу/виходу газотранспортної системи.
Як встановлено судом і зазначено в Акті перевірки, TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» укладено з ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ «УКРТРАНСГАЗ» (далі - ПАТ «УКРТРАНСГАЗ») договір зберігання (закачування, відбору) природного газу від 23 квітня 2018 року № 1804000373.
Згідно з інформацією, наданою Ліцензіатом, за вказаним договором Товариство протягом серпня 2020 року не здійснювало закачування/відбору природного газу з/до ПСГ та закупівлю/продаж газу в ПСГ.
TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» здійснювало придбання природного газу у віртуальній точці (далі В TT) за торговими сповіщеннями (далі-ТС) у 1 (одного) контрагента, а саме у TOB «ЄГАЗ».
За умовами Договору на транспортування природного газу, укладеного між Товариством та TOB «Оператор TTC України» від 17.12.2019 № 1910000146 (далі - Договір) в редакції, що відповідає Типовому договору на транспортування, затвердженого постановою Регулятора від 30 вересня 2015 року № 2497 (із внесеними змінами), Товариство, як Замовник має право замовляти транспортування та одержувати з газотранспортної системи обсяги природного газу, що відповідають його підтвердженим номінаціям/реномінаціям.
З матеріалів справи встановлено, що Товариство постачало природний газ в обсягах номінацій/реномінацій, що були підтверджені зі сторони Оператора ГТС та оператора газосховищ, що підтверджено сторонами.
Пунктом 11.4 розділу XI Договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Пунктом 17 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС визначено, що на підставі остаточних алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи здійснює розрахунок остаточного обсягу добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за кожну газову добу звітного місяця та визначає його остаточну плату за добовий небаланс за кожну газову добу і сумарно за звітний місяць.
Згідно з абз. 2 пункту 2 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС у випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.
Пунктом 3 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено, що перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.
Відповідно до пункту 9.1 Договору, сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу.
Слід зазначити, що пунктом 9.3 розділу IX Типового договору передбачено, що у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного -газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових -негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових -позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих гонів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Пунктом 18 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування -природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.
Відповідно до п. 4.1. Договору транспортування замовник зобов`язаний здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунка оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.
TOB «Оператор TTC України» 31 серпня 2020 року склав односторонній акт врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць серпень 2020 року від 31 серпня 2020 року № 08-2020-1910000146 відповідно до якого розмір плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць, що підлягає сплаті замовником, а саме TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця) складає 18 632,60 тис. гри (з ПДВ).
Зазначений акт та рахунок надано TOB «Оператор ГТС України» 14 вересня 2020 року.
Сплата Товариством вказаного розміру плати за добовий небаланс природного газу за газовий місяць була здійснена у повному обсязі, що підтверджується листом від 17.09.2020 № 69702-Сл-2784-0920. TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» повідомило TOB «Оператор газотранспортної системи України» про зарахування частин передплат послуг замовленої потужності (код послуги 1190000) в сумі 4 500,00 тис. грн. по договору транспортування природного газу від 17.12.2019 року № 1910000146 в рахунок оплати за добовий небаланс за серпень 2020 року (код послуги 2220820).
Інша частина оплати небалансів за серпень 2020 року в розмірі 14 132 602,77 грн. була сплачена відповідно до платіжного доручення від 21.09.2020 №1442 з відміткою АБ «КЛІРИНГОВИЙ ДІМ», проведено банком 21 вересня 2020 р.
Вищенаведені факти відображені в Акті та не заперечуються зі сторони TOB «Оператор ГТС України».
П`ятий робочий день з дня отримання рахунку на оплату припадало на понеділок - 21.09.2021.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 ЦК України якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.
20 вересня 2020 року припадало на вихідний день - неділю, отже, з врахуванням норм ст. 254 ЦК України, останнім днем для врегулювання добових небалансів серпня 2020 року є 21 вересня 2020 року.
Таким чином, TOB «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» врегульовані щодобові небаланси шляхом оформлення TOB «Оператор ГТС України» та направлення одностороннього акту врегулювання щодобових небалансів Товариства за газовий місяць серпень 2020 року, які своєчасно, належно та в повному обсязі сплачені.
Неможливість уникнути затрат на оплату добових небалансів також обумовлено тим, що у Товариства об`єктивно відсутні можливості в газову добу D збалансувати своє портфоліо, оскільки:
1. В газову добу D у Товариства так і у Оператора ГТС відсутня інформація про незбалансованість портфоліо Замовника послуг транспортування. Відповідно до пункту 1 глави 5 та пункту 1 глави 6 Розділу XII Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи не пізніше ніж о 15:00 UTC (17:00 за київським часом) годині для зимового періоду або о 14:00 LJTC (17:00 за київським часом) годині для літнього періоду газової доби (D+1) здійснює попередню алокацію подач/відборів природного газу та надає її кожному замовнику послуг транспортування природного газу за газову добу (D). Таким чином, попередні оперативні дані про небаланси стають відомими Замовнику тільки наступної газової доби (D+1), що виключає можливість збалансувати портфоліо в період газова доба (D).
2. Товариство, є постачальником природного газу для споживачів, обсяги споживання яких не вимірюються щодобово, тому при врегулюванні власного портфоліо опираються на інформацію, доведену Оператором ГТС (на підставі даних операторів ГРМ) щодо прогнозів відборів/споживання, яка надається у терміни визначені пунктами першим - другим глави другої Розділу XII Кодексу ГТС в газову добу (D-1) та (D). При цьому, прогнозні дані щодо планового споживання природного газу споживачами під час періоду газової доби D є відмінними від фактичних. Таким чином, розмір допустимого відхилення величини коригування розраховується Оператором ГТС на підставі даних попередньої алокації, що здійснюється в газову добу (D+1) відповідно та остаточної алокації, що здійснюється до 08 числа газового місяця (М+1). До цього часу на ринку газу не впроваджено функціонування торгової платформи (торгових площадок), відповідно, немає ліквідного ринку, відсутні дієві механізми для формування короткострокових стандартизованих продуктів та шляхи врегулювання небалансів в економічний спосіб.
Вищенаведене свідчить, що у позивача, як замовника послуг транспортування відсутня інформація в газову добу D щодо небалансів та відсутні інші дієві інструменти для врегулювання власного портфоліо.
При цьому позивачу, як замовнику послуг транспортування, у випадку -негативного/позитивного небалансу надається можливість збалансувати своє портфоліо газової доби D в тому числі за рахунок балансуючих дій оператора ГТС, а процес здійснення оператором ГТС таких балансуючих дій регламентований Регулятором, витікає із суті запровадженого з 01.03.2019 добового балансування і вважається послугою, що надається в рамках Договору.
Суд відхиляє доводи відповідача, що позивачем вчинено порушення положень Типового договору, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2-97 (далі - Типовий договір), в тому числі пункту 4.1 Типового договору, з огляду на таке.
Статтею 179 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлені загальні умови укладання договорів, що породжують господарські зобов`язання.
Майново - господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на -підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями (ч. 1 ст. 179 ГК України).
Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб`єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори ч. 2 ст. 179 ГК України).
Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування (ч. 3 ст.179 ГК України).
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на підставі (ч. 4 ст. 179 ГК України), зокрема: типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Частиною 2 ст. 32 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що Типовий договір транспортування природного газу затверджується Регулятором.
Статтею 184 ГК України передбачені особливості укладання господарських договорів на основі вільного волевиявлення сторін, примірних і типових договорів
Зокрема частиною 3 цієї статті передбачено, що укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, -передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або - типового договору.
Відповідно до ч.1 ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Відповідно до пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу ТОВ «Оператор ГТС України» зобов`язаний, зокрема:
-дотримуватися вимог чинного Кодексу газотранспортної системи, а також виконувати умови укладених із замовниками договорів транспортування природного газу відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого НКРЕКП (підпункту 22);
-здійснювати діяльність з транспортування природного газу на підставі та умовах Типового договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому Кодексом -газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами (підпункт 38 вимог).
Водночас відповідно до пп. 22 п. 2.1 Глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу ТОВ «Чернігівгаз збут» зобов`язаний здійснювати розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного -газу.
Враховуючи викладене, умови Типового договору не порушені, оскільки у ТОВ «ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ» виникають зобов`язання, як Ліцензіата та сторони лише за договором транспортування, укладеного між Товариством та ТОВ «Оператор ГТС України» від 17.12.2019 № 1910000146, а не Типовим договором.
Наведені обставини свідчать про відсутність у діях позивача порушень пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов з постачання щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування.
При цьому суд зазначає, що правовою підставою для винесення постанови про накладення штрафу є, зокрема, встановлення факту порушень.
Частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги, а відповідачем, в порушення вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, не надано до матеріалів справи доказів, які б спростували такі твердження, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова прийнята відповідачем без встановлення всіх обставин, які б свідчили про допущення з боку позивача порушень, визначених в акті перевірки Ліцензійних умов, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 2270,00 грн, що підтверджується квитанцією № 20 від 07.06.2021.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ” (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, код ЄДРПОУ 39587271) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 № 2427 “Про накладення штрафу на TOB “ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ” за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ” (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, 7, код ЄДРПОУ 39587271) судовий збір в розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 01.11.2021.
Суддя Л.Я.Максименко