
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2021 року м. Житомир справа №240/8455/21
категорія 109020100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області щодо ненадання дозволу на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення підсобного господарства ОСОБА_1 за його клопотанням від 25.01.2021;
- скасувати рішення восьмої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.02.2021 №215 в частині відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0000 га для ведення підсобного господарства згідно клопотання ОСОБА_1 від 25.01.2021;
- зобов`язати Брусилівську селищну раду Житомирського району Житомирської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 25.01.2021 та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення підсобного господарства згідно заяви ОСОБА_1 від 25.01.2021 з послідуючою передачею у приватну власність;
- стягнути з Брусилівської селищної ради сплачений судовий збір на його користь.
Позивач зазначає, що 25.01.2021 він звертався до Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0000 га для ведення підсобного господарства за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради (бувшої Озерської сільської ради) Житомирського району Житомирської області. До клопотання були долучені відповідні додатки. Згідно витягу із рішення восьмої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.02.2021 №215 позивачу було відмовлено у задоволенні клопотання, оскільки земельна ділянка перебуває у постійному користуванні інших осіб. Позивач вважає, що така відмова є протиправною.
Ухвалою суду позовну заяву після усунення її недоліків прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У відзиві відповідача проти позову заперечує і зазначає, що спірна земельна ділянка, відносно якої мало місце звернення позивача, входить до земельного масиву за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103, яка перебуває у власності або в постійному користуванні громадян. У зв`язку з цим рішенням восьмої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.02.2021 №215 позивачу правомірно було відмовлено у задоволенні клопотання. Як зазначено у відзиві, Брусилівська селищна рада має право на власний розсуд розпоряджатися земельними ділянка комунальної власності.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що станом на подання позовної заяви на площі земельної ділянки за кадастровим номером 182090893500:05:000:8103 площею 117.9442 га в постійному користуванні перебуває: СФГ "Нива" - 51.7 га, СФГ "Чміль" - 4.98 га, СФГ "Нона" - 14.7000 га, СФГ ОСОБА_2 - 5.01 га. Всього: 76.39 га. Площа земельної ділянки, яка не перебуває у постійному користуванні на земельній ділянці за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103, становить 41.5542 га.
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначає, що відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 07.03.2019 передані відповідно до наказу Головного управління від 22.12.2018 №6-5020/14-18-СГ в комунальну власність Брусилівської селищної ради, зокрема, такі земельні ділянки:
- земельна ділянка площею 51,7 га, яка перебуває в постійному користуванні СФГ "Нива" на підставі державного акта на право постійного користування серії ЖТ 23 №000025 та знаходиться на земельній ділянці за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103;
- земельна ділянка площею 4,98 га., яка перебуває в постійному користуванні СФГ "Чмиль" на підставі державного акта на право постійного користування серії ЖТ 23 09 № 000008 та знаходиться на земельній ділянці за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103;
- земельна ділянка площею 50,0 га, яка перебуває в постійному користуванні СФГ "Нона" на підставі державного акта на право постійного користування серії ЖТ 23 № 000034 та знаходиться на земельній ділянці за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103;
- земельна ділянка площею 5,01 га, яка перебуває в постійному користуванні СФГ " ОСОБА_2 " на підставі державного акта на право постійного користування ЖТ 23 09 № 000007 та знаходиться на земельній ділянці за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо підстав та порядку передачі в користування чи власність земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, врегульовані правовими нормами Земельного кодексу України, що були чинні на день виникнення таких спірних відносин.
Судом встановлено та визнається сторонами, що ОСОБА_1 звернувся до Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області із клопотанням від 18.01.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.
За результатами розгляду такого звернення рішенням шостої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.02.2021 №215 позивачу було відмовлено у задоволенні клопотання.
Відповідно до оскаржуваного рішення від 24.02.2021 №215 підставою для такої відмови слугувало знаходження бажаної земельної ділянки на земельному масиві площею 117,9742 га за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103, яка перебуває в постійному користуванні громадян.
Позивач, не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
У Рішенні Конституційного Суду України від 16.04.2009 №7-рп/2009) прямо зазначено, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними
По-третє, повноваження органів місцевого самоврядування, в тому числі селищних рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин, в тому числі щодо розпорядження земельними ділянками врегульовані правовими нормами Земельного кодексу України.
Так, за приписами ст. 118 та ст. 123 Земельного кодексу (далі - ЗК України) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає у місячний строк відповідне клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10, 13, 14 ст. 123 ЗК України).
Такий правовий висновок наведено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.10.2018 у справі N 820/4149/17 (провадження N 11-759апп18).
Відповідно до положень ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Всупереч вимогам ст.ст.118, 123 ЗК України відповідач в оскаржуваному рішенні не зазначив, яким вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів не відповідає місце розташування спірної земельної ділянки, що вказане у клопотанні позивача.
Таким чином, оскаржуване рішення шостої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.02.2021 №215 в частині відмови у наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0 га для ведення підсобного господарства за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради (бувшої Озерської сільської ради) Житомирського району Житомирської області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, оскільки на підтвердження своїх доводів відповідачем всупереч вимогам ст.77 КАС України до відзиву на позов не долучено жодних належних та допустимих доказів щодо перебування вказаної земельної ділянки за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103 у постійному користуванні громадян, а тому таке рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Крім того, навіть посилання, зроблені відповідачем на лист Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 07.03.2019, не дозволяють однозначно стверджувати про передачу усього обсягу земельного масиву площею 117,9742 га за кадастровим номером 1820983500:05:000:8103 іншим громадянам.
Порушене право ОСОБА_3 підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов`язання Брусилівської селищної ради Житомирського району Житомирської області повторно розглянути звернення позивача вх. №Г-22 від 25.01.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради (бувшої Озерської сільської ради) Житомирського району Житомирської області.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для ведення підсобного господарства згідно заяви ОСОБА_1 від 25.01.2021 з послідуючою передачею у приватну власність, то у її задоволенні належить відмовити, враховуючи, що відповідач з цього питання може прийняти рішення з інших підстав і на даний час зобов`язання відповідача прийняти певне рішення є втручанням у його дискреційні повноваження.
У зв`язку із частковим задоволенням позову, згідно ст. 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають стягненню судові витрати у сумі 454,00 грн.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 КАС України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення шостої сесії Брусилівської селищної ради восьмого скликання від 24.02.2021 №215 в частині відмови у наданні дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради (бувшої Озерської сільської ради) Житомирського району Житомирської області.
Зобов`язати Брусилівську селищну раду Житомирської області (вул. Небесної Сотні, 2, смт. Брусилів, Житомирський район, Житомирська область, 12601, код ЄДРПОУ 04348504) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) вх. №Г-22 від 25.01.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Брусилівської селищної ради (бувшої Озерської сільської ради) Житомирського району Житомирської області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений ним судовий збір у сумі 454,00 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 01.11.2021.
Суддя Н.М. Майстренко