Рішення № 100736201, 02.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
200/11241/21
Номер документу
100736201
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2021 р. Справа№200/11241/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Хохленкова О.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл..Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2005 року по 2009 рік, перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду Украї ни, як отримувач пенсії за вислугу років - охорона здоров`я - відповідно до ст. 55 Закону Ук раїни "Про пенсійне забезпечення», як працівник плавскладу. В період з 2009 року по 2021 рік не отримувала жодного виду пенсії.

06.08.2021 року, позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповіло до ст. 26 Закону Укра їни «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач зазначає, що управлінням ПФУ при розрахунку пенсії за віком були застосовані норми ч.3 ст. 45 Закону України “По загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”№1058-ІV та показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу, з якої сплачено страхові внески за 2017 рік (2014-2016 роки) з урахування індексу інфляції (3764,40 грн.)

Позивач вважає відмову у перерахунку пенсії неправомірною та просить суд

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в До нецькій області щодо, незастосування до ОСОБА_1 при роз рахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки та не призначення пенсії з 06.07.2021 з урахуванням підвищень до пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по вторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.08.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26, ч.І, ч. З ст. 29 та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника серед ньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки (9118,81 грн).

01 жовтня 2021 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов.

Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що ОСОБА_1 з 11.07.2009 року перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за вислугою років призначеної відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З 01.07.2009 року по 06.08.2021 року виплата пенсії була призупинення у зв`язку з поверненням ОСОБА_1 на роботу, що не суперечить вимогам ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

06.08.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перехід з пенсії за вислугою років на пенсію за віком.

Управлінням переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"з 06.08.2021 року, тобто з дня звернення з заявою про перехід.

ОСОБА_1 за призначенням пенсії звернулась вперше 11.07.2005 року, а з 06.08.2021позивачку було переведено с пенсії за вислугою років на пенсію за віком, а не призначено вперше.

Відповідно пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Враховуючи те, що позивач звернулася із заявою про призначення пенсії вперше 11.07.2005 року, тобто до 01 жовтня 2017 року, то управлінням при переведенні з пенсії за вислугою років на пенсії за віком з 06.08.2021 року враховано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015 та 2016 роки, відповідно до вимог пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV.

Щодо позовних вимог про призначення пенсії за віком починаючи з 06.07.2021 року, управління зазначає, що підставою для переведення з одного виду пенсії на інший є саме заява від ОСОБА_1 , яка подана 06.08.2021 року.

Управління Пенсійного фонду України не може самостійно робити переведення з одного виду пенсії на інший без згоди осіб, оскільки переведення з виду на вид є правом пенсіонерів, а не обов`язком. Отже, повідомленням про бажання скористуватися своїм правом на переведення з одного виду пенсії на інший є саме заява подана пенсіонером, а датою переведення є дата подачі цієї заяви.

Переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 06.08.2021 року суперечить нормам діючого законодавства України.

З урахуванням викладеного, вважає що Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області діяло в межах своїх повноважень та підставі діючого законодавства України, не порушуючи права позивача та просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчините певні дії - відмовити у повному обсязі.

Ухвалою від 6 вересня 2021 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 листопада 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 .

Враховуючи, що суддя Хохленков О.В. у період з 18 жовтня 2021 року по 1 листопада 2021 року, відсутній, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (перебував на лікарняному), справа розглянута після виходу судді з лікарняного.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 31.03.2000 року, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_2 .

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, 3 та суб`єктом владних повноважень.

ОСОБА_1 з 11.07.2009 року перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за вислугою років призначеної відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

З 01.07.2009 року по 06.08.2021 року виплата пенсії була призупинення у зв`язку з поверненням ОСОБА_1 на роботу, що не суперечить вимогам ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідно до якої пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

06.08.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перехід з пенсії за вислугою років на пенсію за віком.

Управлінням переведено позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 06.08.2021 року.

При проведенні розрахунку пенсії за віком відповідачем використано показник серед ньої заробітної плати - 3764,40 грн.(середня з/п за 2014-2016), з урахуванням коефіцієнтів підвищення - 5426,60 грн.

З проведеним розрахунком пенсії позивач не згоден, та вважає, що заниження показника середньої заробітної плати по Україні призвело до зменшення розміру пенсії за віком при його розрахунку та звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Положеннями статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

У відповідності до ст. 1 Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно із п. 1 ч. до Закону № Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у ст. 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Щодо не застосування показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, суд зазначає наступне.

Відмовляючи позивачу у вказаній вимозі, відповідач керувався ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», вказуючи, що під час розрахунку пенсії за віком відповідачем використано показник серед ньої заробітної плати - 3764,40 грн.(середня з/п за 2014-2016), з урахуванням коефіцієнтів підвищення - 5426,60 грн., замість 9118, 81 грн. (2018-2020).

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Отже, Законом №1058-IV не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років.

Разом з цим, статтею 2 Закону №1788-ХІІ передбачено призначення пенсії за вислугу років.

Згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено порядок переведення з одного виду пенсії на інший, відповідно до абзацу 2 якої, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Тобто, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника), на інший. Показник середньої заробітної плати при переведення на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

За призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV вона звернулася вперше.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 29 листопада 2016 року у справі №133/476/15-а (№ 21-6331а15), що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини третьої статті 45 Закону №1058-IV. Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17.

Таким чином, суд вважає, що оспорювані дії відповідача вчинені з недотриманням встановлених законом вимог.

Враховуючи викладене, показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії - за віком, оскільки такий її вид передбачений іншим законом, ніж пенсія за вислугу років, яку отримував позивач.

Судом встановлено, що позивач звернулась із заявою про перехід з одного виду пенсії на інший – 06.08.2021. Відповідно протоколу перерахунку пенсії такий перерахунок був здійснений відповідачем 06.08.2021. Отже, поновлення порушеного права слід здійснювати саме з дати звернення позивача до пенсійного органу - з 06.08.2021.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в До нецькій області щодо, незастосування до ОСОБА_1 при роз рахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки з 06.08.2021 року та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по вторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.08.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26, ч.1, ч. З ст. 29 та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника серед ньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 вересня 2021 року суд відстрочив позивачеві сплату судового збору в розмірі 908 грн. до ухвалення судового рішення по справі.

Нормами частини другої статті 133 КАС України встановлено, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судовий збір в розмірі 908 грн. підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл..Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в До нецькій області щодо, незастосування до ОСОБА_1 при роз рахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки та не призначення пенсії з 06.08.2021 з урахуванням підвищень до пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області по вторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 06.08.2021 року про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26, ч.1, ч. З ст. 29 та ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника серед ньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 - 2020 роки.

В іншій частині позовних вимог, відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) на користь Державного бюджету України суму судового збору в розмірі 908 гривень.

Повний текст рішення складено та підписано суддею головуючим 02 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до пункту 3 розділу VІ “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Хохленков