
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2021 р. Справа№200/10644/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хохленкова О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місто Хмельницький, вулиця Герцена, 10, ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 02.07.2021 року № 914130174424, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 02.07.2021 року № 914130174424, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вона отримує пенсію по інвалідності.
21.06.2021 року їй виповнилося 60 років.
25.06.2021 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
За результатами розгляду заяви відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надіслав письмове повідомлення за вих. № 6226 від 25.06.2021 р, у якому зазначив, що відділ обслуговування громадян № 17 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направляє рішення про відмову № 914130174424 від 02.07.2021 р в переведені на інший вид пенсії.
02 вересня 2021 року позивач надав уточнений адміністративний позов, в обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за підсумками розгляду заяви прийнято рішення № 914130174424 про відмову в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком у зв`язку зі зменшенням розміру пенсії.
Позивач зазначає, що саме рішення відповідача має назву «про відмову в перерахунку пенсії», хоча перерахунку пенсії ОСОБА_1 не просила. Крім того, у тексті рішення про відмову в перерахунку пенсії вказано, що відмовлено саме в переході на інший вид пенсії (пенсії за віком). При нарахуванні пенсії по інвалідності, відповідач бере до уваги загальний стаж - 35 років 8 місяців 10 днів ( у тому числі додаткового стажу 6 років 5 місяців 4 дні).
А при пенсії за віком загальний стаж чомусь зменшується і складає - 29 років 3 місяці 6 днів.
Ніяких пояснень зменшення стажу у рішенні не надано.
Позивач ОСОБА_1 вважає, що відповідач порушує її права та законні інтереси, тому змушена звертатися до суду з даним позовом та просить суд
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області та рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 914130174424 від 02.07.2021 р року про відмову в перерахунку пенсії, які прийняті за результатами розгляду заяви від 25.06.2021 р. про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області та Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницький області повторно розглянути заяву від 25.06.2021 року та перевести позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно до вимог частини другої ст. 33 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
25 серпня 2021 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін.
08 вересня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області надало через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач 1 посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності.
25.06.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Згідно п. 4.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядку № 22-1) заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Про захист персональних даних". Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Після реєстрації заяви ОСОБА_1 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецької області обробка заяви пройшла за принципом екстериторіальності (відповідно до пп. 2 п.4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу).
Тобто за принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та було додано до електронної пенсійної справи.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 та доданих до неї документів, Головним управлінням було встановлено, що при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії зменшується, у зв`язку з чим прийнято Рішення №914130174424 про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Тобто, загальний страховий стаж ОСОБА_1 згідно наданих документів та даних персоніфікованого обліку складає 29 років 03 місяці 06 днів.
При призначенні пенсії по інвалідності до страхового стажу додатково зараховувалось 06 років 05 місяців 04 дні, що склало 35 років 08 місяців 10 днів.
Після отримання заяви про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком Головним управлінням було проведено розрахунок пенсії за віком ОСОБА_1 :
Страховий стаж складав 29 років 03 місяці 06 днів.
Коефіцієнт стажу - 0,29250, з урахуванням кратності 1 - 0,29250.
Заробіток для розрахунку пенсії -7115,14 грн.
Розмір пенсії за віком (ст.27) (7115,14 грн. х 0,29250) - 2081,18 грн.
Доплата за понад нормативний стаж - 96,66 грн.
Загальний розмір пенсії за віком - 2177,84 грн.
При призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності страховий стаж складав 35 років 03 місяці 06 днів (страховий стаж 29 років 03 місяці 06 днів + додатковий стаж 06 років 05 місяців 04 дні).
Коефіцієнт стажу - 0,35667, з урахуванням кратності 1 - 0,35667.
Заробіток для розрахунку пенсії -7115,14 грн.
Розмір пенсії за віком (ст.27) (7115,14 грн. х 0,35667) - 2537,76 грн.
Доплата за понад нормативний стаж - 161,10 грн.
Загальний розмір пенсії - 2698,86 грн.
Розмір пенсії по інвалідності (2698,86 х 50%) - 1349,43 грн.
Доплата до мінімальної пенсійної виплати (1854 грн.) - 504.57 грн.
Доплата до 2000/2100/2200 на індексації ЗП - 346,00грн.
Загальний розмір пенсії по інвалідності складає - 2200,00грн.
Отже, переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком є недоцільним, оскільки це призведе до зменшення розміру пенсії позивачки.
З урахуванням викладеного, вважає що Головне управління діяло в межах своїх повноважень та підставі діючого законодавства України, не порушуючи права Позивача.
22 вересня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надало через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач 2 посилається на те, що пенсію позивачу обчислено з урахуванням загального стажу роботи 35 років 8 місяців 10 днів (в тому числі додаткового стажу 6 років 5 місяців 4 дні), коефіцієнт стажу - 0,35667, розмір середньомісячного заробітку для обчислення пенсії - 7115,14 гри. Загальний розмір пенсії 2177,84 гри.
25.06.2021 року позивач звернулася до органів Пенсійного фонду із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії від 10.04.2004 за період роботи з листопада 1995 року по травень 2000 року, від 15.06.2004 № 37 за період роботи червень жовтень 1995 року та довідки про заробіток для нарахування пенсії №238/5- від 27.04.2009 за період роботи з 1994 року по 1998 рік.
Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено умовний розрахунок пенсії за віком позивача. Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії позивача зменшиться і становитиме 2177,84 гри (загальний стаж 29 років 3 місяці 6 днів, коефіцієнт стажу 0,29259, розмір середнього заробітку для обчислення пенсії - 7115,14 грн.)
Відповідно до її. 4 прикінцевих положень Закону Украіїїи «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-4V у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами Закону її розмір зменшується пенсія виплачується в_раніше встановленому розмірі.
Зменшення розміру пенсії головним управлінням не проводилось.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №914130174424 від 02.07.2021 відмовлено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у переході на інший вид пенсії згідно заяви від 25.06.2021 у зв`язку із зменшенням розміру пенсії та відсутністю підстав врахувати довідки про заробітну плату, оскільки вони не підтвердженні первинними документами, про що повідомлено позивачку листом головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Управління зазначає, що підстав для визнання протиправним та скасування коригуючого рішення головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 914130174424 від 02.07.2021 року про відмову в перерахунку пенсії, які прийняті за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.06.2021 р. про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.06.2021 року та перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, немає.
Позивач надала через канцелярію суду заперечення на відзиви відповідачів, згідно яких заперечувала проти відзивів та наполягала на задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Враховуючи, що суддя Хохленков О.В. у період з 18 жовтня 2021 року по 01 листопада 2021 року відсутній, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (перебував на лікарняному), справа розглянута після виходу судді з лікарняного.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, про що свідчить копія паспорту НОМЕР_2 , виданий Орджонікідзевським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області 12.04.2001 року. Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 7-8).
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, 3 та є суб`єктом владних повноважень.
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 21318350, 29013, місто Хмельницьк, вулиця Герцена, 10 та є суб`єктом владних повноважень.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії по інвалідності.
25.06.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 та доданих до неї документів, Головним управлінням було встановлено, що при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії зменшується, у зв`язку з чим прийнято Рішення №914130174424 про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Вважаючи протиправним рішення про відмову в переході з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, позивач звернулася до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом врегульовано Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі по тексту – Закон України №1058-ІV).
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина перша статті 10 статті 9 Закону України №1058-ІV ).
На підставі частини першої статті 26 Закону України №1058-ІV позивач має право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до статті 27 Закону України №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Відповідно до статті 27 Закону України №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначенні середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частини третьої статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх-100%, де Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.
При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 8, 13 і 14 статті 11 цього закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України №1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
За змістом частини третьої статті 45 Закону України №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З правового аналізу зазначеного слідує, що частиною третьою статті 45 вказаного Закону регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Тобто, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, а саме таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України №1058-ІV.
Як наслідок, 25.06.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Згідно п. 4.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядку № 22-1) заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Про захист персональних даних". Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Після реєстрації заяви ОСОБА_1 в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецької області обробка заяви пройшла за принципом екстериторіальності (відповідно до пп. 2 п.4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу).
Тобто за принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та було додане до електронної пенсійної справи.
Відповідно до п. 4.10. Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Даний орган перевіряє обґрунтованість прийнятого рішення та надсилає заявнику результат розгляду заяви.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 та доданих до неї документів, Головним управлінням було встановлено, що при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії зменшується, у зв`язку з чим прийнято Рішення №914130174424 про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону №1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Однак, до спірних відносинах не підлягають застосуванню положення частини третьої статті 45 Закону України №1058-ІV.
На переконання суду, у даному випадку має місце призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно частини третьої статті 45 Закону України №1058-ІV, відтак має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії – пенсії за віком.
Аналогічні висновки щодо спірних правовідносин викладені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17, Верховним Судом у постановах від 31.07.2019 у справі №720/208/17, від 16.06.2020 у справі №127/7522/17, від 18.09.2020 у справі №263/6611/17.
Відтак, суд вважає необґрунтоване посилання відповідача про переведення ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та зменшення розміру пенсії позивачки, оскільки мало місце саме призначення.
У зв`язку з викладеним, суд дійшов висновків про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог позивачу у частині визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 914130174424 від 02.07.2021 р року про відмову в перерахунку пенсії, яке прийнято за результатами розгляду заяви від 25.06.2021 р. про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути заяву від 25.06.2021 року та перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно до вимог частини другої ст. 33 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
Згідно статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі "Пантелеєнко проти України" зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.
Між тим, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17 липня 2000) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права. Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.
Зважаючи на те, що відповідачем протиправно порушено положення чинного законодавства під час переходу позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, суд відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає, що належним способом захисту порушеного права є вихід за межі позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у незастосуванні позивачу при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки з 25.06.2021 року.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Положеннями статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тож, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 908 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єктів владних повноважень.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010), відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місто Хмельницький, вулиця Герцена, 10, ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним та скасування, зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 914130174424 від 02.07.2021 р року про відмову в перерахунку пенсії, яке прийнято за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.06.2021 р. про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області (Донецька область, м. Слов`янськ, площа Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.06.2021 року та перевести з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно до вимог частини другої ст. 33 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правових висновків суду.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місто Хмельницький, вулиця Герцена, 10, ЄДРПОУ 21318350), яка полягає у незастосуванні при призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки з 25.06.2021 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривень.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місто Хмельницький, вулиця Герцена, 10, ЄДРПОУ 21318350) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривень.
Повний текст рішення складено та підписано суддею головуючим 02 листопада 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної
сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.В. Хохленков