
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
01 листопада 2021 року м. ТернопільСправа № 921/808/20 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Шумського І.П.
розглянув заяву Акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Тернопільської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" №10-08/104 від 20.10.2021 (вх. №8593 від 21.10.2021) про заміну сторони правонаступником
у справі №921/808/20
за позовом - Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (вул. В.Чорновола, 4, м. Тернопіль, 46001)
до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації (просп. Незалежності, 19, м. Гусятин, Гусятинський район, Тернопільська область, 48201)
про cтягнення 80376,47 грн заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах.
За участю від:
заявника – Олійник Т.П.
Чортківської РДА – не з`явився
ВСТАНОВИВ:
21.10.2021 до Господарського суду Тернопільської області звернулось Акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Тернопільської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" із заявою №10-08/104 від 20.10.2021 (вх. №8593) про заміну сторони правонаступником по справі №921/808/20, а саме боржника - Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації на його правонаступника – Чортківську районну державну адміністрацію.
Подана заява обґрунтована тим, що на примусовому виконанні в Управлінні Державної казначейської служби України у Гусятинському районі перебував наказ №921/808/20 від 17.03.2021, виданий на примусове виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 18.02.2021 у даній справі про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації на користь ПАТ "Укртелеком" в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" 80376, 47 грн заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, 2102 грн сплаченого судового збору. Листом ГУ Державної казначейської служби України в Тернопільській області від 24.05.2021 №4-06-10/2781 повернено без виконання наказ від 17.03.2021, у зв`язку з відсутністю в органах казначейської служби рахунків боржника.
Посилаючись на розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій", п.11 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321, лист Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації №294 від 05.05.2021 вказує на те, що всі права та обов`язки Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації перейшли до правонаступника – Чортківської райдержадміністрації. Тому, просить замінити боржника його правонаступником, з посиланням на ст. ст. 52, 334 ГПК України.
Разом з цим, також вказує про те, що згідно з протоколом Загальних зборів акціонерів публічного акціонерного товариства "Укртелеком" від 22.04.2021 №20 Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" перейменовано на Акціонерне товариство "Укртелеком" (п.1.1 Статуту АТ "Укртелеком"), державна реєстрація вказаних змін відбулася 27.04.2021.
Відповідно до ч.1 ст.52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Водночас, ч.1 ст.334 ГПК України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Відповідно до приписів ч.3 ст.334 ГПК України суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
З врахуванням приписів ч.3 ст.334 ГПК України, ухвалою суду від 22.10.2021 заяву Акціонерного товариства "Укртелеком" №10-08/104 від 20.10.2021 призначено до розгляду в судовому засіданні на 01.11.2021 та запропоновано надати: АТ "Укртелеком" письмову інформацію про виконання судового рішення (наказу) у справі №921/808/20 на час розгляду заяви; Чортківській РДА за наявності заперечення проти заяви про зміну сторони правонаступником.
01.11.2021 від представника заявника надійшла письмова інформація №10-08/108 від 29.10.2021 (вх. №8811), в якій ним зазначено, що рішення та наказ у справі №921/808/20 не виконані.
Представником АТ "Укртелеком" в судовому засіданні 01.11.2021 підтримано заяву №10-08/104 від 20.10.2021.
Чортківська РДА явку повноважного представника в судове засідання 01.11.2021 не забезпечила, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлена належним чином. Станом на 01.11.2021 від Чортківської РДА на адресу суду не надходило заперечень на заяву №10-08/104 від 20.10.2021 про заміну сторони правонаступником.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 ГПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони правонаступником.
Враховуючи наведене та те, що явка учасників справи не визнавалася судом обов`язковою, а участь у засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони відповідно до ст. 42 ГПК України, суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання 01.11.2021 за участі представника заявника.
Розглянувши заяву, оцінивши докази, подані на її обґрунтування, суд вважає, що вона підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
В провадженні Господарського суду Тернопільської області перебувала справа №921/808/20 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про cтягнення коштів в сумі 80376,47 грн за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах за січень – вересень 2020 року.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 18.02.2021 у справі №921/808/20 позов задоволено; стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії ПАТ "Укртелеком" – 80376,47 грн заборгованості за надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах, 2102 грн сплаченого судового збору.
17.03.2021 Господарським судом Тернопільської області видано наказ на примусове виконання рішення від 18.02.2021.
Листом від 24.05.2021 №4-06-10/2781 Управлінням Державної казначейської служби України у Тернопільській області наказ суду від 17.03.2021 у справі №921/808/20 повернуто без виконання, зазначивши, зокрема про припинення як юридичної особи Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської РДА, шляхом приєднання до Чортківської РДА.
До цього, Розпорядженням Кабінету Міністрів України за №1635-р від 16.12.2020 "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" і ст. 7-1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" здійснено реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 за № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів", шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1. При цьому, Гусятинська райдержадміністрація та її структурні підрозділи реорганізувалися шляхом приєднання до Чортківської районної державної адміністрації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються (надалі - Порядок). Відповідно до п. 11 Порядку, райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.
Таким актом є Розпорядження голови Гусятинської районної державної адміністрації від 05.01.2021 №2/02-34 "Про реорганізацію структурних підрозділів районної державної адміністрації", яким визначено припинити Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації в результаті реорганізації шляхом приєднання до Чортківської районної державної адміністрації, а також установлено, що Чортківська районна державна адміністрація є правонаступником зобов`язань, прав та обов`язків Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації.
Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації у своєму листі №294 від 05.05.2021 вказує на те, що всі його права та обов`язки перейшли до його правонаступника – Чортківської райдержадміністрації. У листі також зазначено, що заборгованість управління на надані телекомунікаційні послуги на пільгових умовах в сумі 80376,47 грн та суму судового збору в розмірі 2102 включено у передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей, активів та зобов`язань Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації до правонаступника Чортківської районної державної адміністрації.
Згідно з даними Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованого судом станом на 21.10.2021 щодо Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації (код 03195607) встановлено, що 20.05.2021 до Реєстру внесено запис за №1006481120016000175 про припинення юридичної особи на підставі рішення щодо реорганізації. У витягу також зазначено, що правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації являється Чортківська районна державна адміністрація (код 04058427).
Відповідно до ч.1 ст. 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
У разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником (ч.1 ст. 334 ГПК України).
Згідно з ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ст.105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації) та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Згідно з ст.106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Відповідно до ст.107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи.
Згідно ст.3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність. Відповідно до вимог ст. 8 Цивільного кодексу України - якщо цивільні відносини врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону). У разі неможливості використати аналогію закону для регулювання цивільних відносин вони регулюються відповідно до загальних засад цивільного законодавства (аналогія права).
Згідно з ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини, 4) інші юридичні факти. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов`язків може бути настання або ненастанна певної події.
Слід зазначити, що при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності.
Вищенаведене узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17, згідно якої при реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво.
Подібна правова позиція висловлена також у постановах Верховного Суду від 22.07.2021 у справі №905/1562/18, від 02.04.2021 у справі №34/16, від 28.12.2020 у справі №908/5205/14, від 08.07.2020 у справі №910/6790/18.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
В даному випадку, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" установлено, що Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації реорганізувалось шляхом приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району - до Чортківської райдержадміністрації, тобто відбулось універсальне правонаступництво.
Таким чином, Чортківська районна державна адміністрація є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації – боржника за наказом, виданого Господарським судом Тернопільської області 17.03.2021 у справі №921/808/20 на примусове виконання рішення від 18.02.2021, які не виконані станом на 01.11.2021.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною другою статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Аналогічне положення міститься і в ч.1 ст.18 та ч.1 ст.326 Господарського процесуального кодексу України.
В рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2012 у справі №18-рп/2012 зазначено, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Відповідно до ст.17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини”, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод гарантує кожному право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Як вказано у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Глоба проти України” від 05.07.2012, пункт 1 статті 6 Конвенції, inter alia (серед іншого), захищає виконання остаточних судових рішень, які у державах, що визнали верховенство права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Відповідно виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати. Держава зобов`язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці. Також Суд зазначив, що саме на державу покладається обов`язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції. Насамкінець, Суд повторив, що сама природа виконавчого провадження вимагає оперативності.
Так, в рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Терем ЛТД”, Чечеткін та Оліус проти України” від 18.10.2005, зазначено, що неможливість для заявника отримати результат виконання рішення суду, винесеного на його або її користь, складає втручання у право на мирне володіння майном, яке викладено у першому параграфі ст.1 Протоколу №1 до Конвенції.
В рішенні у справі “Чіжов проти України” від 17.05.2005 Європейський суд з прав людини зазначив, що позитивним обов`язком держави є організація системи виконання рішень таким чином, щоб переконатись, що неналежне зволікання відсутнє та що система ефективна і законодавчо, і практично, а нездатність державних органів ужити необхідних заходів для виконання рішення позбавляє гарантії статті 6 Конвенції.
Зважаючи на вищенаведені норми та обставини справи, суд вважає, що заява АТ "Укртелеком" №10-08/104 від 20.10.2021 про заміну сторони правонаступником є обґрунтованою, а відтак підлягає до задоволення.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 52, 234, 235, 334, 338 ГПК України суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Акціонерного товариства "Укртелеком", в особі Тернопільської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" №10-08/104 від 20.10.2021 (вх. №8593 від 21.10.2021) про заміну сторони правонаступником - задоволити.
2. Замінити сторону (боржника) за наказом від 17.03.2021 про примусове виконання рішення Господарського суду Тернопільської області від 18.02.2021 у справі №921/808/20, а саме - Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації (просп. Незалежності, 19, м. Гусятин, Гусятинський район, Тернопільська область, код 03195607) на його правонаступника – Чортківську районну державну адміністрацію (вул. Шевченка, 23, м. Чортків, Тернопільська область, код 04058427).
3. Ухвала, в порядку ч. 1 ст. 235 ГПК України набирає законної сили негайно після її оголошення – 01.11.2021.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається, в порядку та строки встановлені ст. ст. 256-257 ГПК України.
Повний текст ухвали складено 02 листопада 2021 року.
Суддя І.П. Шумський