Рішення № 100734146, 28.10.2021, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
920/943/21
Номер документу
100734146
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28.10.2021м. СумиСправа № 920/943/21

Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,

За участю секретаря судового засідання Гребенюк С.В.,

Розглядається в порядку загального позовного провадження справа № 920/943/21

за позовом Сумського обласного центру зайнятості (40030, Сумська

область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 3-1) в особі Глухівської

міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості

(41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Героїв Крут, буд. 6),

до відповідачів 1) Сумської митниці ДФС (40020, Сумська область, м. Суми, вул.

Юрія Вєтрова, буд. 24),

2) Слобожанської митниці Держмитслужби (61003, Харківська

область, м. Харків, вул. Короленка, буд. 16Б)

про стягнення 35 711 грн. 73 коп.,

представники учасників справи:

від позивача: Веклич Л.В.;

від відповідачів: 1) не з`явився;

2) Великодна Н.О.;

ВСТАНОВИВ:

30.08.2021 позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з першого відповідача 35 711 грн 73 коп., що були виплачені як допомога по безробіттю ОСОБА_1 , на підставі ст. 34, 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.08.2021, справу призначено до розгляду судді Жерьобкіній Є.А.

Ухвалою від 15.09.2021 Господарський суд Сумської області відкрив провадження у справі № 920/943/21, визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; відповідачу надав п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; позивачу надав семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив, відповідно до ст. 166 ГПК України; відповідачу надав семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, відповідно до ст. 167 ГПК України.

Статтею 252 ГПК України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

11.10.2021 Слобожанська митниця Держмитслужби подала відзив (вх. № 3698 від 11.10.2021), в якому зазначає, що відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 “Про утворення територіальних органів Державної митної служби” реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби. Сумську митницю було реорганізовано шляхом приєднання до Слобожанської митниці Держмитслужби. Згідно з п.6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади, права та обов`язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади. 29.11.2019 проведено державну реєстрацію рішення про припинення Сумської митниці ДФС. 06.11.2019 Слобожанську митницю Держмитслужби внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. У разі прийняття судом рішення про задоволення позову, питання щодо його виконання будуть належати до компетенції Слобожанської митниці Держмитслужби. Відповідач заперечує проти позовних вимог, вказуючи на те, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 по справі №480/1743/20 стягнуто з Сумської митниці ДФС на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 57 941,80 грн., а тому у випадку стягнення з другого відповідача виплаченого забезпечення (допомоги по безробіттю) у сумі 35 711,73 грн. відбудеться подвійне стягнення, що є неприпустимим.

Відповідно до ст. 48 ГПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Після спливу строків, зазначених в частинах першій та другій цієї статті, суд може залучити до участі у справі співвідповідача або замінює первісного відповідача належним відповідачем виключно у разі, якщо позивач доведе, що не знав та не міг знати до подання позову у справі про підставу залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

З метою встановлення обставин справи, які мають значення для правильного вирішення спору, відповідно до ст.ст. 202, 216 ГПК України суд відкладає розгляд справи по суті та згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України, за ініціативою суду, призначає справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою від 19.10.2021 Господарський суд Сумської області відклав та призначив розгляд справи по суті в судовому засіданні з повідомленням сторін на 28.10.2021, 11:30.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до п. 2 ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.

Для реалізації державної політики зайнятості позивач, діяльність якого фінансується за рахунок коштів фонду, в установленому порядку, виплачує матеріальне забезпечення та надає соціальні послуги, передбачені ст. 7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

13.03.2020 до Глухівської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості звернулась гр. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), якій відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» було надано статус безробітної, заповнено персональну картку № НОМЕР_2 та згідно п. 1, 3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» призначено допомогу по безробіттю. Згідно даних трудової книжки, останнім місцем роботи безробітної була посада державного інспектора сектору з управління ризиками Сумської митниці ДФС, з якої гр. ОСОБА_1 звільнена 21.02.2020.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 у справі № 480/1743/20 (залишено в силі постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021) позов гр. ОСОБА_1 до Сумської митниці ДФС, Слобожанської митниці Держмитслужби задоволено; визнано протиправним та скасовано наказ Сумської митниці ДФС від 21.02.2020 № 69-о «Про звільнення ОСОБА_1 »; поновлено ОСОБА_1 на посаді державного інспектора сектору з управління ризиками Сумської митниці ДФС; стягнуто з Слобожанської митниці Держмитслужби на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 57 941 грн 80 коп.; допущено до негайного виконання рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді державного інспектора сектору з управління ризиками Сумської митниці ДФС та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах суми стягнення за один місяць 8691 грн 31 коп.

Відповідно до наказу Сумської митниці ДФС від 24.09.2020 № 118-о гр. ОСОБА_1 поновлено на посаді державного інспектора сектору з управління ризиками Сумської митниці ДФС з 22.02.2020.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.

Пунктом 2 частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

З урахуванням наведених правових норм, на підставі вказаного рішення суду. керуючись п.п.2 п. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення», п.п. 2 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» припинено виплату допомоги по безробіттю і припинено реєстрацію безробітної гр. ОСОБА_1 .

У період перебування на обліку як безробітна, з 13.03.2020 по 24.09.2020 гр. ОСОБА_1 було виплачено допомогу по безробіттю на суму 35 711 грн. 73 коп., що підтверджується додатком № 4 до персональної картки № 185420031100015 «Нарахування допомоги по безробіттю та платежі».

За приписами ч. 5 ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.

Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно з пунктом 8 статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страховим випадком є подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу. Фонд має право: стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу (ч. 1 ст. 34 цього ж Закону)

За приписами ч. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» із роботодавця утримуються: сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду; незаконно виплачена безробітному сума забезпечення у разі неповідомлення про його прийняття на роботу; незаконно отримана сума допомоги по частковому безробіттю.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення», статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років).

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за ознаками використання праці та оформлення трудових відносин Сумська митниця ДФС (відповідач) – роботодавець.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 50 Закону України «Про зайнятість населення» роботодавці беруть участь у здійсненні заходів щодо забезпечення зайнятості населення шляхом додержання вимог законодавства про працю, зайнятість населення та загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

У зв`язку з поновленням безробітної гр. ОСОБА_1 на роботі за рішенням суду, позивачем прийнято наказ від 02.10.2020 № 2329 про вжиття необхідних правових заходів для стягнення з Сумської митниці ДФС коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за період з 13.03.2020 по 24.09.2020 в сумі 35 711 грн 73 коп.

05.10.2020 Глухівська міськрайонна філія Сумського обласного центру зайнятості звернулась до Сумської митниці ДФС з вимогою щодо відшкодування сплачених коштів, проте останньою відповіді на претензію не направлено та зазначені кошти в добровільному порядку не повернуто.

23.10.2020 Глухівська міськрайонна філія Сумського обласного центру зайнятості звернулась до Слобожанської митниці Держмитслужби з вимогою щодо відшкодування сплачених коштів по гр. ОСОБА_1 , яка поновлена на роботі з 22.02.2020 в Сумській митниці ДФС.

У відповіді на вимогу від 20.11.2020 № 7.14-08-1/7.14-10/6/15398 Слобожанська митниця Держмитслужби зазначає, що направлена вимога є передчасною та не вбачає підстав для її розгляду.

15.12.2020 Глухівська міськрайонна філія Сумського обласного центру зайнятості повторно звернулась до Сумської митниці ДФС з вимогою № 928 про повернення суми 35 711 грн 73 коп., виплаченої як допомога по безробіттю поновленій на роботі за рішенням суду гр. ОСОБА_1 , проте Сумська митниця ДФС відповіді на претензію не направила та вищезазначені кошти в добровільному порядку не повернула.

На повторне звернення Глухівської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості до Слобожанської митниці Держмитслужби, останньою надано відповідь від 04.01.2021 № 7.14-08-1/7.14-22/6/8, в якій повторно не вбачає правових підстав для розгляду повідомлення, яке адресоване Сумській митниці ДФС.

16.03.2021 на адресу Сумської митниці ДФС направлено лист № 180 з вимогою щодо необхідності повернення коштів по гр. ОСОБА_1 в сумі 35 711 грн 73 коп.

У відповіді на вказаний лист Сумська митниця ДФС повідомила, що повернути зазначені кошти не має можливості, оскільки рахунки закриті з 02.01.2020 у зв`язку з реорганізацією.

Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», саме судове рішення про поновлення працівника на роботі може бути правовою підставою для стягнення із працедавця суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному. Отже, обов`язок роботодавця відшкодувати Фонду суму виплат по безробіттю та наданих соціальних послуг виникає за наслідком прийняття судового рішення про поновлення працівника на роботі. Про такий висновок йдеться і у постанові Верховного Суду у складі колегії КГС від 06.07.2018 у справі № 921/220/17-г/16.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спір підлягає вирішенню у судовому порядку.

Утворена постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 Сумська митниця ДФС є територіальним органом Державної фіскальної служби України в Сумській області та діє як юридична особа публічного права.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Сумська митниця ДФС (код ЄДРПОУ 39420037) має статус юридичної особи та перебуває у стані припинення.

Водночас, Сумська митниця ДФС є зобов`язаною стороною у трудовому спорі та роботодавцем за ознаками використання робочої сили гр. ОСОБА_1 . За таких підстав Сумська митниця ДФС згідно зі ст. 44 ГПК України має процесуальну правоздатність і може бути відповідачем у суді.

Спір про стягнення зазначених сум не є публічно-правовим, так як виник за участю суб`єкта владних повноважень, який у спірних правовідносинах не здійснює владні управлінські функції, а виступає як роботодавець поновленої ні роботі за рішенням суду особи, якій було виплачено забезпечення та надане соціальні послуги як безробітному відповідно до Закону України «Пре загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Спір про право, яке виникає в силу визначеного Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зобов`язання, за наслідком прийняття судового рішення про поновлення на роботі працівника юридичної особи, яка не перебуває у відносинах владного підпорядкування щодо Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, є за своєю правовою природою господарсько-правовим і підлягає розгляду в судах господарської юрисдикції (постанова Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 814/2595/16).

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Великої Палати Верховного Суду від 18.04.2018 у справі № 813/6770/13-а (провадження № 11-189апп18) та 23.05.2018 у справі № 911/1626/17 (провадження №12-86гс18).

Факт неправомірних дій по відношенню до гр. ОСОБА_1 щодо звільнення її із займаної посади - встановлено рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 22.09.2020 у справі № 480/1743/20 та постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021 у зазначеній справі, що набрали законної сили.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставина, встановлена рішенням суду в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

Таким чином, обставини протиправної поведінки першого відповідача у даній справі, яка виявилась у неправомірному звільненні гр. ОСОБА_1 , є встановленими та не підлягають доведенню.

На дату звернення позивача до суду сума коштів, виплачених як допомога по безробіттю гр. ОСОБА_1 за період з 13.03.2020 по 24.09.2020 в розмірі 35 711 грн 73 коп. першим відповідачем на користь позивача не сплачена.

З огляду на вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Сумського обласного центру зайнятості в особі Глухівської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, шляхом стягнення з першого відповідача на користь позивача 35 711 грн 73 коп.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на першого відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Сумської митниці ДФС (40020, м. Суми, вул. Юрія Вєтрова, будинок 24, код ЄДРПОУ 39420037) на користь Сумського обласного центру зайнятості (40030, Сумська область, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 3-1, код ЄДРПОУ 03491406) в особі Глухівської міськрайонної філії Сумського обласного центру зайнятості (41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Героїв Крут, буд. 6) 35711 грн 73 коп.

3. Стягнути з Сумської митниці ДФС (40020, м. Суми, вул. Юрія Вєтрова, будинок 24, код ЄДРПОУ 39420037) на користь Сумського обласного центру зайнятості (40030, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 3-1, код ЄДРПОУ 03491406) 2270 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено та підписано суддею 02.11.2021.

Суддя Є.А. Жерьобкіна