
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2021 року м. Київ № 640/11608/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов та розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» (далі - позивач та/або ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ») з позовом до Національної комісії, що з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач та/або НКЦПФР) та просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що з цінних паперів та фондового ринку №190-СХ-6-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 23.05.2019 року;
- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що з цінних паперів та фондового ринку №191-СХ-6-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 23.05.2019 року;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Національної комісії, що з цінних паперів та фондового ринку №29-СХ-6-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.05.2019 року.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає про не застосування до спірних правовідносини пункту 19 глави 1 розділу III Положення, оскільки набуття домінуючого контрольного пакета акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» компанією DTEK B.V. не відбулося, оскільки DTEK B.V. набув у пряму власність 95,709084% акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» від своїх афілійованих осіб, які були підконтрольні DTEK B.V. і через яких DTEK B.V. вже володів домінуючим контрольним пакетом акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ». Позивач акцентував увагу на тому, що у 2018 році DTEK B.V. не набуло домінуючого контрольного пакету акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ», а лише змінило форму володіння таким пакетом акцій з опосередкованого на пряме володіння.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, де останній наполягає на правомірності спірних рішень та зазначає, що ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» не розкрито в порядку встановленому законом особливу інформацію про набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій.
Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд звертає увагу на наступне.
Як зазначає позивач йому 18.01.2019 року на підставі отриманого від ПАТ «Національний депозитарій України» реєстру власників іменних цінних паперів Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» станом на 31.12.2018 року стало відомо про зміну акціонерів, яким належать голосуючі акції товариства, розмір пакета яких стає більшим, меншим або рівним пороговому значенню пакета акцій, а саме про:
- зменшення розміру частки DTEK ENERGY B.V. (Нідерланди; реєстраційний номер 34334895) в загальній кількості голосуючих акцій Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» з 64,402142% до 0,000000%;
- зменшення розміру частки ТОВ «ДТЕК ЕНЕРГО» (Україна; код ЄДРПОУ 34225325) в загальній кількості голосуючих акцій Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» з 28,306832% до 0,000000%;
- збільшення розміру частки DTEK ENERGY B.V. (Нідерланди; реєстраційний номер 34334895) в загальній кількості голосуючих акцій Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» з 0,000000% до 95,709084%.
Тут і надалі «DTEK B.V.», «Особлива інформація».
Позивачем на виконання чинного законодавства розкрито Особливу інформацію у формі повідомлення про зміну акціонерів, яким належать голосуючі акції, розмір пакета яких стає більшим, меншим або рівним пороговому значенню пакета акцій шляхом:
- розміщення 18.01.2019 року у Загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії, що з цінних паперів та фондового ринку;
- розміщення 21.01.2019 року на веб-сайті Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ»;
- подання 22.01.2019 року до НКЦПФР (зареєстровано у програмно-технічному комплексі НКЦПФР «Система моніторингу фондового ринку» за №111527).
Вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Надалі, Постановами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів №23/06/9359 від 17.04.2019 року, №23/06/9340 від 17.04.2019 року постановлено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ».
Позивачем надано відповідачу письмові пояснення на постанови про правопорушення на ринку цінних паперів №23/06/9359 від 17.04.2019 року, №23/06/9340 від 17.04.2019 року, у яких просив закрити провадження у справі про вчинення Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» правопорушення на ринку цінних паперів, у зв`язку з відсутністю факту вчинення правопорушення.
За наслідком розгляду поданих позивачем документів Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову №190-СХ-6-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 23.05.2019 року, якою постановлено за порушення чинного законодавства України, а саме не подання інформації до Комісії застосувати до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» санкцію у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 грн. (далі - спірне та/або оскаржуване рішення №1).
Спірне рішення №1 мотивоване висновком НКЦПФР про порушення позивачем положень частини 1 статті 39, статті 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» з урахуванням вимог пункту 3 Розділу I, пункту 5 глави I розділу II, підпункту 3 пункту 19 глави 1 розділу III Положення, та не подання особливої інформації до Комісії.
Також НКЦПФР прийнято постанову №191-СХ-6-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 23.05.2019 року, якою постановлено за порушення законодавства про цінні папери застосувати до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» санкцію у вигляді попередження (далі - оскаржуване та/або спірне рішення №2).
Оскаржуване рішення №2 мотивовано висновком НКЦПФР про порушення позивачем положень частини 1 статті 39, статті 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» з урахуванням вимог пункту 3 Розділу I, пункту 5 глави I розділу II, підпункту 3 пункту 19 глави 1 розділу III Положення.
Окрім цього відповідачем винесено розпорядження №29-СХ-6-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 23.05.2019 року, яким розпоряджено у термін до 01.07.2019 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, викладені у цьому листі (далі - спірне та/або оскаржуване рішення №3).
Тут і надалі спірні та/або оскаржувані рішення.
Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» категорично не погоджується зі спірними рішеннями, вважає їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, з огляду на що звернулось до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулює Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 року № 3480-IV (далі - Закон № 3480-IV).
Згідно із пунктом 16-1 частини 1 статті 1 Закону № 3480-IV регульована інформація на фондовому ринку (далі - регульована інформація) - регулярна та особлива інформація про емітента, інсайдерська інформація, інформація про власників голосуючих акцій понад порогові значення пакетів акцій, інша інформація, яка підлягає розміщенню в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку.
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону № 3480-IV регульована інформація розкривається у встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів або через особу, яка провадить діяльність з оприлюднення регульованої інформації від імені учасників фондового ринку, крім випадку, встановленого частиною четвертою цієї статті.
Частиною 2 статті 39 Закону № 3480-IV якщо інше не передбачено законодавством, регульована інформація також розкривається шляхом: 1) розміщення її на власному веб-сайті учасника фондового ринку; 2) подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники фондового ринку зобов`язані розкривати регульовану інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники фондового ринку (крім інвесторів у цінні папери) зобов`язані мати власний веб-сайт. Учасник фондового ринку не може обмежувати доступ або встановлювати плату за доступ до інформації, що підлягає обов`язковому розкриттю на такому веб-сайті.
Додаткові вимоги до розкриття регульованої інформації емітентами, цінні папери яких допущені до торгів на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно із частиною 4 статті № 3480-IV регульована інформація розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція) виключно шляхом її розміщення на власному веб-сайті та шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону № 3480-IV особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про: 1) прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; 2) прийняття рішення про викуп власних акцій, крім акцій корпоративних інвестиційних фондів інтервального та відкритого типу; 3) наявність, строк дії та сторони акціонерного договору; 4) факти включення/виключення цінних паперів до біржового реєстру фондової біржі; 5) прийняття рішення про надання згоди на вчинення значних правочинів або про попереднє надання згоди на вчинення таких правочинів, або прийняття рішення про надання згоди на вчинення правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість; 6) осіб, заінтересованих у вчиненні товариством правочинів із заінтересованістю, та обставини, існування яких створює заінтересованість; 7) зміну складу посадових осіб емітента; 8) зміну акціонерів, яким належать голосуючі акції, розмір пакета яких стає більшим, меншим або рівним пороговому значенню пакета акцій; 9) зміну осіб, яким належить право голосу за акціями, сумарна кількість прав за якими стає більшою, меншою або рівною пороговому значенню пакета акцій; 10) зміну осіб, які є власниками фінансових інструментів, пов`язаних з голосуючими акціями акціонерного товариства, у разі якщо сумарна кількість прав за такими акціями стає більшою, меншою або рівною пороговому значенню пакета акцій. У випадку зміни осіб, передбаченої цим пунктом, особи, які ведуть облік прав власності на зазначені фінансові інструменти, зобов`язані надавати емітенту інформацію на його запит; 11) рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; 12) рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; 13) порушення провадження у справі про відшкодування емітенту збитків, завданих посадовою особою такого емітента; 14) порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; 15) рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента; 16) повідомлення про викуп акцій понад порогові значення пакета акцій; 17) зміни до статуту, пов`язані із зміною прав акціонерів; 18) кількість голосуючих акцій та розмір статутного капіталу за результатами його збільшення або зменшення; 19) набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, що належать їй та її афілійованим особам, контрольного пакета акцій із зазначенням інформації про найвищу ціну придбання акцій за останні 12 місяців у процесі такого набуття, імені (найменування) власника (власників), коду згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для юридичної особи - резидента), коду/номера з торговельного, банківського чи судового реєстру, реєстраційного посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи (для юридичної особи - нерезидента) власника (власників); 20) набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, що належать їй та її афілійованим особам, значного контрольного пакета акцій із зазначенням інформації про найвищу ціну придбання акцій за останні 12 місяців у процесі такого набуття, імені (найменування) власника (власників), коду згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для юридичної особи - резидента), коду/номера з торговельного, банківського чи судового реєстру, реєстраційного посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи (для юридичної особи - нерезидента) власника (власників); 21) набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій із зазначенням інформації про найвищу ціну придбання акцій за останні 12 місяців у процесі такого набуття, імені (найменування) власника (власників), коду згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (для юридичної особи - резидента), коду/номера з торговельного, банківського чи судового реєстру, реєстраційного посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи (для юридичної особи - нерезидента) власника (власників).
Згідно із частинами 2-4 Закону № 3480-IV строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Публічне акціонерне товариство та банк зобов`язані розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті.
Приватне акціонерне товариство зобов`язано розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог пунктів 3, 9, 10, 16-18 та 20 частини першої цієї статті.
Емітент, який не є акціонерним товариством та щодо інших цінних паперів, крім акцій, якого здійснено публічну пропозицію, та/або цінні папери якого допущені до торгів на фондовій біржі, зобов`язаний розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог пунктів 2, 3, 5, 8-10, 16-21 частини першої цієї статті.
Емітент, який не є акціонерним товариством та щодо цінних паперів якого не здійснено публічну пропозицію, та цінні папери якого не допущені до торгів на фондовій біржі, не зобов`язаний розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті.
Вимоги цієї статті не застосовуються до емітентів таких видів цінних паперів: 1) державні облігації; 2) казначейські зобов`язання; 3) облігації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; 4) облігації місцевих позик.
Аналіз наведених положень дає суду підстави суду дійти до наступних висновків.
По-перше, регульована інформація розкривається приватними акціонерними товариствами (у разі якщо щодо цінних паперів такого товариства не здійснювалася публічна пропозиція) виключно шляхом її розміщення на власному веб-сайті та шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку .
По-друге, учасники фондового ринку зобов`язані розкривати регульовану інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
По-третє, строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Між тим Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято рішення від 03.12.2013 №2826, зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 24.12.2013 року за №2180/24712, яким затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (проміжної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65-65-2 Закону України «Про акціонерні товариства» та пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23 березня 2017 року № 1983-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах», строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства, а також іншої інформації та повідомлень, що зобов`язані розкривати емітенти відповідно до законодавства (далі - Положення).
Відповідно до пункту 3 розділу I Положення емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов`язані розкривати на фондовому ринку Інформацію шляхом:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів на веб-сайті www.stockmarket.gov.ua (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії);
опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);
розміщення на власному веб-сайті;
подання до Комісії.
Емітенти цінних паперів до моменту подання Інформації до Комісії розміщують її на власному веб-сайті відповідно до вимог законодавства.
У випадку розкриття Інформації емітентом, цінні папери якого знаходяться у лістингу фондової біржі, емітент після розміщення такої Інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії зобов`язаний повідомити фондову біржу про її розміщення у порядку, погодженому з фондовою біржею (п. 5 розділу I Положення).
Згідно із пунктами 6, 7 розділу I Положення порядок взаємодії осіб, що зобов`язані розкривати Інформацію відповідно до цього Положення, та особи, уповноваженої на розміщення Інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, доступ до загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії регулюються нормативно-правовими актами Комісії.
Емітент має надавати Інформацію для розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії до особи, уповноваженої на розміщення Інформації в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії.
Відповідно до пункту 12 розділу I Положення при поданні Інформації до Комісії емітент зобов`язаний подавати (надсилати) таку Інформацію у вигляді електронних документів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок подання адміністративних даних, та інформації у вигляді електронних документів.
Згідно із пунктом 14 розділу I Положення емітенти цінних паперів зобов`язані розкривати Інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Пунктом 3 глави 1 розділу II Положення регламентовано, що публічні акціонерні товариства та банки зобов`язані розкривати особливу інформацію відповідно до переліку, який визначено у пункті 1 глави 1 розділу III цього Положення, крім вимог підпункту 25 цього пункту.
Приватні акціонерні товариства зобов`язані розкривати особливу інформацію відповідно до переліку, який визначено у пункті 1 глави 1 розділу III цього Положення, крім вимог підпунктів 3, 9, 10, 16-18, 20 та 23 цього пункту.
Емітент, який не є акціонерним товариством та щодо інших цінних паперів, крім акцій, якого здійснено публічну пропозицію та/або цінні папери якого допущені до торгів на фондовій біржі, зобов`язаний розкривати особливу інформацію відповідно до переліку, який визначено у пункті 1 глави 1 розділу III цього Положення, крім вимог підпунктів 2, 3, 5, 8-10, 16-21, 23-25 цього пункту.
Емітент, який не є акціонерним товариством та щодо цінних паперів якого не здійснено публічну пропозицію та цінні папери якого не допущені до торгів на фондовій біржі, не зобов`язаний розкривати інформацію відповідно до вимог глави 1 розділу III цього Положення.
При цьому, за правилами пункту 4 глави 1 розділу II Положення емітенти цінних паперів зобов`язані розкривати особливу інформацію у формі повідомлення про виникнення особливої інформації про емітента (далі - Повідомлення). Щодо кожного виду особливої інформації складається окреме Повідомлення.
В свою чергу підпунктами 8, 21 пункту 1 глави 1 розділу III Положення встановлено, що до особливої інформації емітента цінних паперів належать відомості про зміну акціонерів, яким належать голосуючі акції, розмір пакета яких стає більшим, меншим або рівним пороговому значенню пакета акцій; набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій.
Згідно із пунктом 19 глави 1 розділу III Положення відомості про кількість голосуючих акцій та розмір статутного капіталу за результатами його збільшення або зменшення складаються за формою, наведеною у пункті 3 додатка 13 до цього Положення.
Датою вчинення дії вважається дата отримання емітентом інформації про кількість голосуючих акцій від Центрального депозитарію цінних паперів після державної реєстрації відповідних змін до статуту.
У Повідомленні розкривається така інформація: дата отримання емітентом інформації про кількість голосуючих акцій від Центрального депозитарію цінних паперів; дата державної реєстрації змін до статуту, пов`язаних зі зменшенням/збільшенням статутного капіталу; дата прийняття рішення про зменшення/збільшення статутного капіталу та назва уповноваженого органу емітента, що його прийняв, а також причини, які обумовили прийняття такого рішення, спосіб зменшення/збільшення статутного капіталу; відомості про розмір статутного капіталу на дату прийняття рішення про його зменшення/збільшення, розмір статутного капіталу після зменшення/збільшення; сума, на яку зменшився/збільшився статутний капітал, та частка (у відсотках), на яку зменшився/збільшився статутний капітал; кількість голосуючих акцій та їх частка у загальній кількості акцій (у відсотках) станом на дату отримання емітентом інформації про кількість голосуючих акцій від Центрального депозитарію цінних паперів.
Відповідно ж до підпункту 3 пункту 19 глави 1 розділу III Положення відомості про набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій складаються за формою, наведеною у додатку 14 до цього Положення.
Датою вчинення дії вважається дата отримання емітентом інформації від Центрального депозитарію цінних паперів, або дата отримання емітентом інформації від особи (осіб) відповідно до статті 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства».
У Повідомленні розкривається така інформація: найвища ціна придбання акцій протягом 12 місяців, що передують дню набуття такого пакета акцій включно з днем набуття, та дата набуття такого пакета (крім випадку, коли інформація надійшла від особи, яка здійснює облік права власності на акції емітента у депозитарній системі України); прізвище, ім`я, по батькові/найменування юридичної особи (осіб); ідентифікаційний код юридичної особи (осіб) - резидента або код/номер особи (осіб) з торговельного, банківського чи судового реєстру, реєстраційного посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи (для юридичної особи - нерезидента); розмір частки (у відсотках), яка прямо або опосередковано належить особі (особам) в загальній кількості акцій та в загальній кількості голосуючих акцій (за наявності інформації), до і після набуття права власності на такий пакет акцій; прізвище, ім`я, по батькові/найменування юридичної особи, визначеної особами, що діють спільно, відповідальною за реалізацію норм, передбачених статтями 65-65-1 Закону України «Про акціонерні товариства».
Аналіз наведених положень дає суду підстави дійти до висновку, що Положення визначає у складі особливої інформації як відомості про зміну акціонерів, яким належать голосуючі акції, розмір пакета яких стає більшим, меншим або рівним пороговому значенню пакета акцій так і набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій. При цьому, щодо кожного виду особливої інформації складається окреме Повідомлення.
Тобто, Положенням встановлено, що у разі настання обставин передбачених підпунктами 8, 21 пункту 1 глави 1 розділу III Положення (склад особливої інформації) емітент зобов`язаний щодо кожного виду особливої інформації скласти окреме Повідомлення за формою встановленою Положенням.
У позовній заяві позивач зазначає про не застосування до спірних правовідносини пункту 19 глави 1 розділу III Положення, оскільки набуття домінуючого контрольного пакета акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» компанією DTEK B.V. не відбулося, оскільки DTEK B.V. набув у пряму власність 95,709084% акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» від своїх афілійованих осіб, які були підконтрольні DTEK B.V. і через яких DTEK B.V. вже володів домінуючим контрольним пакетом акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ». Позивач акцентував увагу на тому, що у 2018 році DTEK B.V. не набуло домінуючого контрольного пакету акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ», а лише змінило форму володіння таким пакетом акцій з опосередкованого на пряме володіння.
Суд критично ставиться до наведених доводів мотивуючи це наступним.
Так, Порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов`язки акціонерів визначає Закон України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 року № 514-VI (далі - Закон № 514-VI).
Згідно із пунктами 1, 3, 3-1,15-1 статтею 2 Закону № 514-VI 1) афілійовані одна щодо іншої особи (далі - афілійовані особи): юридичні особи, за умови, що одна з них здійснює контроль над іншою чи обидві перебувають під контролем третьої особи; члени сім`ї фізичної особи - чоловік (дружина), а також батьки (усиновителі), опікуни (піклувальники), брати, сестри, діти та їхні чоловіки (дружини); фізична особа та члени її сім`ї і юридична особа, якщо ця фізична особа та/або члени її сім`ї здійснюють контроль над юридичною особою; голосуюча акція - будь-яка проста або привілейована акція, що надає своєму власнику право голосувати на загальних зборах акціонерів (далі - загальні збори), крім акції, за якою законом або у встановленому законодавством порядку встановлено заборону користування таким правом голосу; домінуючий контрольний пакет акцій - пакет у розмірі 95 і більше відсотків простих акцій акціонерного товариства; порогові значення пакета акції - 5, 10, 15, 20, 25, 30, 50, 75, 95 відсотків голосуючих акцій публічного акціонерного товариства.
Як вже було вказано судом вище Положення визначає обов`язок емітента подати Повідомлення до НКЦПФР про розкриття особливої інформації щодо набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій.
Тобто, ключовим аспектом при застосуванні Положення в цій частині є обставини набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій. Отже, у разі набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам пакету акцій у розмірі 95 і більше відсотків простих акцій акціонерного товариства, таке товариство має подати Повідомлення про розкриття особливої інформації в цій частині. В свою чергу, ані Закон № 3480-IV, ані Положення не виокремлює випадків не поширення вказаного обов`язку на емітента, який вже є (був) власником домінуючого контрольного пакету акцій, що належали їй через афілійованих осіб.
За таких обставин доводи позивача про те, що DTEK B.V. домінуючий контрольний пакет акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» набув ще у 2015 році шляхом володіння таких акцій через своїх афілійованих осіб суд відхиляє, оскільки наведене, в розумінні Закону № 3480-IV та Положення не звільняє його від обов`язку подати відповідачу Повідомлення про розкриття особливої інформації в цій частині станом на набуття DTEK B.V. домінуючого контрольного пакету акцій вже не через афілійованих осіб, а ним безпосередньо (прямо).
Також не можуть бути взяті до уваги посилання позивача на відсутність законодавчо визначеного обов`язку щодо розкриття особливої інформації в цій частині станом на 2015 рік, оскільки наведене не вказує про відсутність такого обов`язку станом на час виникнення спірних правовідносин.
Варто також додати, що ані Закон № 3480-IV, ані Положення не ставить в залежність виконання емітентом обов`язку щодо подання Повідомлення про розкриття особливої інформації від форми набуття особою володіння домінуючого контрольного пакету акцій товариства.
Суд звертає увагу, що у 4 кварталі 2018 року DTEK B.V. став прямим власником 95,7109084% акцій ПрАТ «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ», що свідчить про наявність обов`язку розкрити особливу інформацію в цій частині шляхом подання Повідомлення до НКЦПФР.
З урахуванням наведеного суд погоджується із висновками відповідача про порушення позивачем положень частини 1 статті 39, статті 41 Закону № 3480-IV з урахуванням вимог пункту 3 Розділу I, пункту 5 глави I розділу II, підпункту 3 пункту 19 глави 1 розділу III Положення, а саме не подання Повідомлення про розкриття особливої інформації щодо набуття прямо або опосередковано особою (особами, що діють спільно) з урахуванням кількості акцій, які належать їй та її афілійованим особам, домінуючого контрольного пакета акцій.
Також вірним є висновки Національної комісії, що з цінних паперів та фондового ринку щодо не розкриття позивачем особливої інформації від 18.01.2019 року про набуття особою DTEK B.V. домінуючого контрольного пакету акцій на власній веб-сторінці в мережі Інтернет.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів та фондового ринку в Україні» від 30.10.1996 року № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (ч. 14 ст. 5 Закону № 448/96-ВР).
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року обіг цінних паперів, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій; здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що здійснюється емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (п. 5, 8, 14 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР).
Згідно із пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Судом в ході розгляду справи підтверджено склад правопорушення допущеного позивачем на ринку цінних паперів, що вказує на відповідність оскаржуваних рішень критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України. Вказане, в свою чергу зумовлює відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов не підлягає до задоволення, відсутні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір.
Керуючись статтями 2, 72, 73, 77, 139, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволені позову Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комерційна, б. 8, код ЄДРПОУ 00169845) до Національної комісії, що з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, б. 8, к. 30, код ЄДРПОУ 37956207) про визнання протиправним та скасування постанов, розпорядження - відмовити повністю.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда