
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/10349/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, треті особи, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Кухарський заклад загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, Відділ освіти Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправним та скасування рішення,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області від 29.07.2021 «Про призупинення діяльності Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області».
Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що рішення відповідача про призупинення діяльності закладу освіти є протиправним та таким, що підлягає скасуванню. У прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про витребування у відповідача доказів результатів поіменного голосування за затвердження порядку денного сесії Варвинської селищної ради від 29.07.2021.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 02.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи; залучено до участі у справі №620/10349/21 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Кухарський заклад загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.
Відповідачем, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зазначає, що оскаржуване рішення було зумовлене рядом обставин, а саме: зверненням Відділу освіти Варвинської селищної ради, зменшенням кількості здобувачів освіти, економним та раціональним використанням бюджетних коштів. Дане рішення було прийнято більшістю голосів від загального складу ради, прийняттю якого передував і розгляд результатів проведених 07.07.2021 в селі Кухарка громадських слухань. Вказує, що процедура прийняття рішення жодним чином не порушена. Щодо повноважень ради, то власне пунктом 30 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеві ради наділені повноваженнями приймати такі рішення. Також в прохальній частині відповідачем заявлено клопотання про залучення до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Відділ освіти Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, обґрунтоване тим, що управління закладами освіти на території Варвинської селищної територіальної громади належать до компетенції Відділу освіти Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, яка є окремою юридичною особою.
Ухвалою суду від 22.09.2021 клопотання Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про залучення третьої особи задоволено; залучено до участі у справі №620/10349/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Відділ освіти Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області; витребувано у Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області докази щодо кількості жителів села Кухарка та Положення про громадське слухання, затверджене рішенням Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.
Відділом освіти Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області подані письмові пояснення, в яких вважають позовні вимоги надуманими та такими, які не відповідають дійсним обставинам справи, адже 30.08.2021 позивачка подала заяву про зарахування її дитини до Озерянського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Варвинської селищної ради. На підставі наказу від 30.08.2021 №12 дитина була зарахована до закладу освіти і який відвідує. Тому відсутні обставини порушення прав та інтересів позивачки. Просить відмовити позивачці у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Кухарський заклад загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області правом на подання пояснення щодо позову не скори,
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
Судом встановлено, що у відповідності до протоколу громадських слухань від 07.07.2021 стосовно обговорення питання щодо припинення діяльності (ліквідації) Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та обговорення відповідного проекту рішення проголосували: за 0, проти 45 (а.с.48-53).
29.07.2021 Варвинською селищною радою на 14 сесії восьмого скликання прийнято рішення №356 «Про призупинення діяльності Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області», яким призупинено діяльність Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, розташованого за адресою: вул. Набережна, буд. 2, с. Кухарка, Прилуцький район, Чернігівська область, 17642 (а.с.13).
З протоколу від 29.07.2021 №12 засідання 14 сесії восьмого скликання Варвинської селищної ради за проект рішення «Про призупинення діяльності Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області» вбачається, що за призупинення діяльності Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області проголосувало: за 16 осіб, проти 3, утримались 1, не голосували 3 (а.с.54-63).
Не погодившись із таким рішенням, позивачка звернулася до суду із даним адміністративним позовом.
Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
В той же час, за приписами статті 2 КАС України звернення до суду є способом захисту порушених прав, свобод або законних інтересів позивача. Права, свободи та законні інтереси, які належать конкретній особі (особам) є предметом судового захисту.
Гарантоване статтею 55 Конституції України, конкретизоване у звичайних законах України, право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Заінтересованість повинна мати правовий характер, який виявляється в тому, що рішення суду повинно мати правові наслідки для позивача.
Заінтересованість повинна мати об`єктивну основу. Юридична заінтересованість не випливає з самого факту звернення до суду, а повинна передувати йому. Недостатньо лише твердження позивача, наведеного у позовній заяві, про порушення права, свободи або законного інтересу.
Отже обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
З наведеного слідує, що позивач повинен довести, що він має законний інтерес і є потерпілим від порушення цього інтересу з боку суб`єкта владних повноважень.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є самостійною підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Отже обов`язковою передумовою розгляду позовної заяви по суті є визначення судом фактичної обґрунтованості тверджень позивача про наявність у останнього порушених відповідачем прав, свобод або законних інтересів.
В адміністративному позові позивачка вказує, що її дитина повинна йти до четвертого класу Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, натомість через протиправне рішення відповідача порушується законне право її дитини на освіту за місцем проживання, проте доказів порушення прав її дитини на освіту до позову позивачкою не додано.
Ухвалою судді від 02.09.2021 у позивачки витребувано докази щодо порушення прав та інтересів її дитини на освіту оскаржуваним рішенням, проте жодних належних та допустимих доказів на підтвердження зазначеного позивачка суду не надала.
Вказане свідчить про відсутність предмету захисту у суді, адже позивачкою не визначено її права, свободи чи інтереси, які мають бути захищені (поновлені) у судовому порядку, що фактично вказує на безпредметність заявленого позову.
Суд зауважує, що доводи позивачки про порушення прав, викладені в позові, є абстрактними, не містять жодного обґрунтування негативного впливу на її конкретні, реальні, індивідуально виражені права, свободи чи інтереси, а вказує лише на порушення, допущені відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення.
Отже позивачкою не наведено обґрунтувань та не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивачка безпосередньо зазнала втручання в свої права внаслідок прийняття оскаржуваного рішення відповідачем, та спричинення внаслідок цього суттєвого негативного впливу саме на права або інтереси її дитини в сфері освіти та завдання їй реальної шкоди, що свідчить про відсутність предмету захисту у суді та фактично вказує на безпредметність заявленого позову.
В той же час, встановлення відсутності матеріально-правової заінтересованості позивача є самостійною і достатньою підставою для відмови у задоволенні позову.
Суд враховує, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своїй постанові від 20.02.2019 у справі №522/3665/17 (адміністративне провадження №К/9901/38991/18) звернув увагу, що з`ясування матеріально-правової заінтересованості позивача передує розгляду питання щодо правомірності рішення, котре оскаржується. Відсутність матеріально-правової заінтересованості позивача є підставою для відмови у задоволенні позову незалежно від правомірності чи неправомірності оскарженого рішення.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12.06.2018 року у справі № 826/4406/16, від 15.08.2019 р. у справі № 1340/4630/18.
У відповідності до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, суд зауважує, що у відповідності до частини 1 статті 32 Закону України від 16.01.2020 № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» (далі - Закон № 463-IX) рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов`язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
Згідно частини 2 статті 32 Закону 463-IX у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов`язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов`язаний забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти.
Відповідно до положень частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування України» (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 4 статті 10 Закону №280/97-ВР визначено, що порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.
Згідно з статтею 13 Закону №280/97-ВР територіальна громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування. Громадські слухання проводяться не рідше одного разу на рік. Пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов`язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що Варвинською селищною радою на 21 сесії сьомого скликання ухвалено рішення від 13.12.2018 №38-21/18отг «Про затвердження Статуту Варвинської селищної об`єднаної територіальної громади Варвинського району Чернігівської області» (далі - Статут).
У відповідності до частини 1 статті 27 Статуту громада має право проводити громадські слухання - зустрічатися з депутатами селищної ради, посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких жителі Громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Частино 6 Статуту визначено, що предметом громадських слухань може бути: обговорення проектів нормативно-правових актів селищного голови, посадових осіб та органів Громади і внесення пропозицій щодо їх прийняття; обговорення проектів та програм соціально-економічного та культурного розвитку, проекту бюджету Громади, інших проектів документів планування розвитку Громади і подання пропозицій щодо їх прийняття відповідним органам Громади; розгляд соціальних, економічних, культурних, екологічних, інших значимих для Громади питань, внесення пропозицій щодо їх вирішення органам Громади; обговорення проектів містобудівної документації, місцевих правил забудови відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; інші питання, передбачені чинним законодавством України.
07.07.2021 проведено громадські обговорення питання щодо припинення діяльності (ліквідації) Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та обговорення відповідного проекту рішення.
У відповідності до протоколу громадських слухань під час обговорення питання щодо припинення діяльності (ліквідації) Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та обговорення відповідного проекту рішення наголошено на: зменшення учнівського контингенту; високу вартість утримання одного учня, а саме близько 78 тисяч грн, в той час як у міський місцевості - 28 тисяч грн; високу вартість утримання будівель і споруд, забезпечення їх технічного, протипожежного, санітарно-гігієнічного стану згідно вимог законодавства; наявність школи, яка поряд для підвозу учнів на навчання - Озерянський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, відстань - 7 км; питання придбання нового автобуса.
Абзацом 2 пункту 30 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР визначено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
За змістом частини 1, 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Частиною 5 статті 59 Закону №280/97-ВР регламентовано, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Як вбачається із протоколу від 29.07.2021 №12 засідання 14 сесії восьмого скликання Варвинської селищної ради загальний (кількісний) склад ради 26 депутатів, відповідно до списку (а.с.22) зареєстровано 22 депутати. За прийняття рішення «Про призупинення діяльності Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області» проголосувало 16 осіб, в тому числі селищний голова (26/2=13+1=14).
Суд також враховує, що виходячи з кількості зареєстрованого населення в селі Кахарка - 268 осіб, з яких дітей віком від 0 до 18 років 58 (а.с.97), такі зміни зумовлені не лише як спосіб заощадження коштів за рахунок скорочення кількості закладів освіти, а й з метою покращення якості освіти у громаді.
Посилання позивачки щодо не проведення громадських слухань з винесенням питання про призупинення навчального закладу спростовуються Протоколом громадського обговорення питання щодо припинення діяльності (ліквідації) Кухарського закладу загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області та обговорення відповідного проекту рішення від 07.07.2021, оскільки громадські обговорення проекту рішення відбулись, а отже й відповідачем забезпечено право жителів громади на висловлення думки та зауважень з цього приводу.
Згідно статті 28 Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20.11.1989 і підписану Українською РСР 21.02.1990, ратифікованою постановою Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки від 27.02.1991 №789-XII «Про ратифікацію Конвенції про права дитини», держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, зокрема:
а) вводять безплатну й обов`язкову початкову освіту;
b) сприяють розвиткові різних форм середньої освіти, як загальної, так і професійної, забезпечують її доступність для всіх дітей та вживають таких заходів, як введення безплатної освіти та надання у випадку необхідності фінансової допомоги;
с) забезпечують доступність вищої освіти для всіх на підставі здібностей кожного за допомогою всіх необхідних засобів;
d) забезпечують доступність інформації і матеріалів у галузі освіти й професійної підготовки для всіх дітей;
е) вживають заходів для сприяння регулярному відвіданню шкіл і зниженню кількості учнів, які залишили школу.
Держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів, щоб шкільна дисципліна була забезпечена методами, що ґрунтуються на повазі до людської гідності дитини та відповідно до цієї Конвенції.
Держави-учасниці заохочують і розвивають міжнародне співробітництво з питань, що стосуються освіти, зокрема, з метою сприяння ліквідації невігластва і неписьменності в усьому світі та полегшення доступу до науково-технічних знань і сучасних методів навчання. В цьому зв`язку особлива увага має приділятися потребам країн, що розвиваються.
Відповідно до статті 2 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) (ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України від 17.07.1997 №475/97-ВР; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997), нікому не може бути відмовлено у праві на освіту. Держава при виконанні будь-яких функцій, узятих нею на себе в галузі освіти і навчання, поважає право батьків забезпечувати таку освіту і навчання відповідно до їхніх релігійних і світоглядних переконань.
За приписами статті 4 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі - Закон № 2145-VIII) держава забезпечує, зокрема, безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійної (професійно-технічної); розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), відповідно до законодавства. Право на безоплатну освіту забезпечується: для здобувачів дошкільної та повної загальної середньої освіти - за рахунок розвитку мережі закладів освіти всіх форм власності та їх фінансового забезпечення у порядку, встановленому законодавством, і в обсязі, достатньому для забезпечення права на освіту всіх громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України. Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, а також кожній дитині незалежно від підстав її перебування в Україні право на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти відповідно до стандартів освіти. Держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними), посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 6 Закону Закон № 463-IX в Україні створюються рівні умови для здобуття повної загальної середньої освіти. Кожному забезпечується доступність та якість повної загальної середньої освіти. Кожному громадянину України, іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, а також кожній дитині незалежно від підстав її перебування в Україні гарантується безоплатне здобуття у державних та комунальних закладах освіти повної загальної середньої освіти на кожному її рівні за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів один раз протягом життя. Здобуття профільної середньої освіти гарантується за академічним або професійним спрямуванням. Здобуття профільної середньої освіти за будь-яким спрямуванням не обмежує право особи на його зміну, а також на здобуття освіти на інших рівнях освіти. Іноземці та особи без громадянства здобувають повну загальну середню освіту в Україні відповідно до законодавства та/або міжнародних договорів України.
Позивачка обґрунтовує позов тим, що оскаржуване рішення напряму впливає на конституційне право її дитини на освіту, зокрема в розрізі принципу доступності освіти.
Слід зазначити, що Конституційний Суд України у справі про офіційне тлумачення положень частини 3 статті 53 Конституції України (справа про доступність і безоплатність освіти, рішення 5-рп/2004 від 04.03.2004), роз`яснив, що слід розуміти під цими поняттям.
При тлумаченні терміну "доступність" стосовно освіти в державних і комунальних навчальних закладах слід виходити із граматичного визначення слова "доступність" як "доступ для всіх отримати, користуватись, придбати щось", "відповідність силам, здібностям, можливостям кого-небудь".
Системний аналіз положень Конституції України, в яких вживається термін "доступність", дає підстави для висновку, що поняття "доступність освіти" у частині 3 статті 53 Конституції України означає створення державою можливостей для реалізації права людини на освіту. При цьому необхідно зазначити, що доступність дошкільної і загальної середньої освіти є гарантією права кожного на здобуття такої освіти, якому кореспондує обов`язок держави забезпечити реалізацію цього права. Доступність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах полягає у створенні державою відповідних умов для їх функціонування і розвитку, за яких особа змогла б реалізувати своє право на здобуття вищої освіти на основі конкурсного відбору, з урахуванням своїх здібностей та інтересів у вільному виборі типу вищого навчального закладу, напряму підготовки і спеціальності, профілю навчання.
Таким чином виходячи із змісту поняття "доступність", яке вживається у положеннях Основного Закону України, відповідних законах про освіту, інших нормативно-правових актах, Конституційний Суд України вважає, що доступність освіти за конституційно-правовим смислом необхідно розуміти так, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості реалізувати це право.
Відтак сам факт ускладнення доступу дітей до навчальних закладів дітей в силу віддаленості не може вказувати на порушення права дитини на освіту, зокрема її доступності.
Факту відмови відповідачем у праві на освіту дитині позивачки судом не встановлено.
Більше того наказом директора Озерянського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Варвинської селищної ради від 30.08.2021 «Про зарахування учнів до школи на підставі поданих заяв» ОСОБА_2 , ученицю 4 класу, зараховано до списку учнів школи, на підставі заяви ОСОБА_1 від 30.08.2021, яка прибула на навчання з Кухарського ЗЗСО І ступеня (а.с.106).
Отже право на освіту дитини позивачки реалізовано в іншому закладі освіти на території Варвинської територіальної громади.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (частина 1 статті 9 КАС України).
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню повністю.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Підстави для розподілу між сторонами судових витрат, згідно положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, оскільки в позові відмовлено.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - Кухарський заклад загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, Відділ освіти Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Варвинська селищна рада Прилуцького району Чернігівської області (вул. Шевченка, 38, смт Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ - 04412372).
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Кухарський заклад загальної середньої освіти І ступеня Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. Набережна, буд. 2, с. Кухарка, Прилуцький район, Чернігівська область, 17642, код ЄДРПОУ - 26332299); Відділ освіти Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. Пилипенка, 3, смт. Варва, Прилуцький район, Чернігівська область, 17600, код ЄДРПОУ - 42010629).
Суддя В.В. Падій