
Справа № 560/9425/21
РІШЕННЯ
іменем України
01 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 27.07.2021, в якому просить визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.02.2021 за № 222650003018, про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог вказує, що після досягнення 60-річного віку, 19.02.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії за віком. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянуто заяву та рішенням від 24.02.2021 за № 222650003018 відмовлено в призначенні пенсії. До страхового стажу не враховано згідно записів трудової книжки періоди роботи: - з 24.10.1984 по 20.09.1985 в Харцизькому підприємстві електричних мереж; - з 23.01.1986 по 02.08.1988 в шахті "Харцизька", оскільки записи про роботу не завірені печатками підприємств; - з 13.02.2012 по 05.05.2014 в ТОВ Будівельній компанії "РегіонБуд" (Російська Федерація), оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків (зборів) до відповідного фонду держави, на території якої проводилась трудова діяльність. Зазначає, що для підтвердження періодів роботи з 24.10.1984 по 20.09.1985 та з 23.01.1986 по 02.08.1988 були надані довідки: 1) від 14.02.2019 №62 видана "Регіональною енергопостачальною компанією" Міністерства вугілля та енергетики ДНР; 2) від 18.01.2021 № 03/24-05, видана шахтою "Ілловайська". У відмові зазначено, що підприємства які видали довідки знаходяться на тимчасово окуповані території України. Враховуючи зазначене, будь-які документи, підготовлені або видані органами з територій, які непідконтрольні українській владі, не підлягають реєстрації та виконанню. Тому підстави для врахування довідок відсутні.
Відповідно до ухвали від 04.08.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
27.08.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що до страхового стажу не враховано згідно записів трудової книжки періоди роботи: - з 24.10.1984 по 20.09.1985 в Харцизькому підприємстві електричних мереж та з 23.01.1986 по 02.08.1988 в шахті «Харцизська», оскільки записи про роботу в трудовій книжці не завірені печатками підприємств, що порушує норми пункту 2.4 Інструції; - з 13.02.2012 по 05.05.2014 в ТОВ Будівельній компанії «РегіонБуд» (Російська Федерація), оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків (зборів) до відповідного фонду держави, на території якої проводилась трудова діяльність. Згідно поданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача становить 19 років 6 місяців 12 днів. Рішенням головного управління від 24.02.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років, про що повідомлено листом головного управління від 13.05.2021 № 2200-0304-8/24918. Крім того, зазначеним листом роз`яснено позивача щодо можливості звернення до Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Звертає увагу, що навіть за умови зарахування спірних періодів роботи, в позивача буде відсутній передбачений пенсійним законодавством України необхідний страховий стаж (27років). Також просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Ухвалою від 06.09.2021 залишено без задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.
З`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 після досягнення 60-річного віку, 19.02.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.02.2021 №222650003018, відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років. Зазначено, що тривалість страхового стажу - 19 років 6 місяців 12 днів.
Листом відповідача №2200-0304-8/24918 від 13.05.2021 позивача повідомлено, що до страхового стажу не враховано згідно записів трудової книжки періоди роботи: - з 24.10.1984 по 20.09.1985 в Харцизькому підприємстві електричних мереж, з 23.01.1986 по 02.08.1988 в шахті «Харцизська», оскільки записи про роботу в трудовій книжці не завірені печатками підприємств; - з 13.02.2012 по 05.05.2014 в ТОВ Будівельній компанії «РегіонБуд» (Російська Федерація), оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків (зборів) до відповідного фонду держави, на території якої проводилась трудова діяльність (арк. спр. 10-11).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пунктів 1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
У пункті 3 Порядку №637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.
Таким чином, лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з Трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_1 , яка заповнена 20.10.1980, внесено:
- Запис №5 від 24.10.1984 "Прийнятий газоелектрозварником 4 розряду в службу механізації і транспорту в Харцизькому підприємстві електричних мереж", підстава - Наказ №143 від 23.10.1984;
- Запис №7 від 20.09.1985 "Звільнений за власним бажанням ст. 38 КЗпП УРСР", підстава - Наказ №53 від 20.09.1985;
- Запис №8 від 23.01.1986 "Прийнятий учнем електрослюсаря підземного" в шахті «Харцизська», підстава - Наказ №23/к від 15.01.1986;
- Запис №14 від 02.08.1988 "Звільнений за власним бажанням ст. 38 КЗпП УРСР", підстава - Наказ №405/к від 02.08.1988;
- Запис №25 від 13.02.2012 "Прийнятий водієм автомобіля на всі типи і марки автомобілів згідно дозволених категорій" в ТОВ Будівельній компанії "РегіонБуд" (Російська Федерація), підстава - Наказ №1-к від 13.02.2012;
- Запис №26 від 05.05.2014 "Трудовий договір розірваний з ініціативи працівника", підстава - Наказ №4-к від 05.05.2014 (арк. спр. 12).
Відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року №58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Також, слід зазначити, що відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 №301, відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Щодо твердження відповідача, що періоди роботи з 24.10.1984 по 20.09.1985 та з 23.01.1986 по 02.08.1988 не підлягають зарахуванню до стажу позивача, оскільки записи про роботу в трудовій книжці не завірені печатками підприємств, суд зазначає, що працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.
В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.
Правова позиція щодо того, що недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 677/277/17.
Також Верховний Суд у постановах від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі № 423/1881/17 висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Щодо твердження відповідача, що період роботи з 13.02.2012 по 05.05.2014 не підлягає зарахуванню до стажу позивача, оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків (зборів) до відповідного фонду держави, на території якої проводилась трудова діяльність, суд зазначає, що відповідачем не вчинено жодних дій, що одержання інформації про сплату/несплату страхових внесків (зборів) до відповідного фонду держави, на території якої проводилась трудова діяльність позивача. При цьому, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність чи відсутність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періодів його роботи.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 12 вересня 2019 року у справі №489/2283/16-а (провадження № К/9901/18617/18), від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а.
З вищенаведених підстав, посилання відповідача на відсутність внесків та на правомірність незарахування до стажу періоду роботи позивача з 13.02.2012 по 05.05.2014, є безпідставним.
Як наслідок, періоди роботи з 24.10.1984 по 20.09.1985, з 23.01.1986 по 02.08.1988 та з 13.02.2012 по 05.05.2014 протиправно не зараховані відповідачем до стажу позивача, тому суд, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу позивача зазначені періоди роботи.
При цьому, з врахуванням стажу позивача, який зараховано відповідачем (19 років 6 місяців 12 днів) та стажу, який слід зарахувати позивачу за результатами розгляду цієї справи (5 років 7 місяців 27 днів) у ОСОБА_1 відсутній необхідний стаж (загалом 25 років 2 місяці 9 днів, тоді як потрібно 27 років) для призначення пенсії за віком, тому відсутні підстави для скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 24.02.2021 №222650003018, про відмову в призначенні пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, також частково довів, що діяв у межах закону відмовляючи у призначенні пенсії позивачу, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 24.10.1984 по 20.09.1985, з 23.01.1986 по 02.08.1988 та з 13.02.2012 по 05.05.2014.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 01 листопада 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович