Рішення № 100718451, 01.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2021
Номер справи
560/10985/21
Номер документу
100718451
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/10985/21

РІШЕННЯ

іменем України

01 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправними щодо відмови у зарахуванні до трудового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 19.12.1985 по 31.07.1986, з 13.02.1989 по 19.04.1989, з 01.01.1989 по 26.01.1989, станом на день подання заяви до територіального управління Пенсійного фонду України - 30.07.2021 року та відповідно призначення дострокової пенсії за віком як учасника бойових дій;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 документально підтверджений період роботи 1976 рік, 1977 рік, 1978 рік, 1979 рік, 1980 рік, 1989 рік - 110 днів в колгоспі ім. Фрунзе та одночасно зарахувати періоди роботи, згідно даних записів трудової книжки НОМЕР_1 від 21.05.1986 року: з 19.12.1985 по 31.07.1986 в Ізяславській 9-й ППЧ; з 13.02.1989 по 19.04.1989 в «Южно - Украинское монтажное управление треста «Теплоенергомонтаж» (мовою оригіналу); з 08.06.2021 по 28.07.2021 Ізяславської районної філії Хмельницького ОЦЗ;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу період проходження військової служби в зоні АТО на території Луганської та Донецької областей з 24.07.2015 по 29.10.2016;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком як учасника бойових дій в зоні АТО на території Луганської та Донецької областей подану 30.07.2021 року та відповідно призначити дострокову пенсію;

- зобов`язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення з наданням первинних підтверджуючих документів, зокрема, рішення щодо повторно розглянутої заяви ОСОБА_1 від 30.07.2021 року та протоколу призначення та виплати пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо призначення дострокової пенсії за віком як учасник бойових дій. Однак відповідач у призначенні пенсії відмовив у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вважає, що має страховий стаж - 25 років. Звертає увагу, що відповідач до страхового стажу не зарахував періоди роботи: з 19.12.1985 по 31.07.1986 в Ізяславській 9-й ППЧ; з 13.02.1989 по 19.04.1989 в "Південно-Українському монтажному управлінні тресту" "Теплоенергомонтаж"; з 01.01.1989 по 26.01.1989 в колгоспі ім. Фрунзе. Також відповідач не врахував періоди проходження військової служби з 24.07.2015 по 29.10.2016. Зазначає, що за період з 08.06.2021 по 28.07.2021 тривалість страхового стажу - 51 день не врахована у розрахунок стажу.

Відповідач 12.10.2021 подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у призначенні пенсії згідно статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки його страховий стаж становить 24 роки 3 місяці 9 днів. Вказує, що до страхового стажу не враховано період проходження військової служби з 24.07.2015 по 29.10.2016, оскільки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України; довідку встановленого зразка про грошове забезпечення та сплачені суми страхових внесків за вказаний період позивачем не надано.

Звертає увагу, що у відповідача відсутні підстави для зарахування до стажу періоду роботи з 1976 року по 1989 рік в колгоспі ім. Фрунзе, оскільки позивач 1965 року народження, тобто у 1989 році йому виповнилось 16 років. А відповідно до «Примірного Статуту колгоспника», затвердженого Четвертим Всесоюзним з`їздом колгоспника 25.03.1988, членами колгоспу можуть бути громадяни, які досягай 16-річного віку, робота в колгоспі до досягнення 16-річного віку зараховується до стажу лише за умови підтвердження її первинними документами.

Вказує, що до страхового стажу позивача зараховано періоди роботи з 19.12.1985 по 31.07.1986 та з 01.01.1989 по 26.01.1989. Тому страховий стаж позивача становить 25 років 1 місяць 7 днів.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.09.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.09.2021 заяву ОСОБА_1 про збільшення розміру позовних вимог, а саме стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області моральної шкоди у розмірі 7700 грн, повернуто.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17.09.2021 вирішено витребувати у військової частини А 0536 пп В0927 довідку встановленого зразка про грошове забезпечення ОСОБА_1 та сплачені суми страхових внесків за період з 01.09.2015 по 29.10.2016.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 01.11.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , та учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 20 липня 2016 року.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини польова пошта В0927 (по стройовій частині) від 29.10.2016 № 311 ОСОБА_1 проходив службу у Збройних силах з 04 листопада 1983 року по 17 листопада 1985 року, надстрокову військову службу проходив з 30 червня 1992 року по 03 травня 2002 року, з 24 липня 2015 року по 29 жовтня 2016 року.

Відповідно до довідки Ізяславського районного військового комісаріату від 25.11.2016 № 103 позивач проходив строкову військову службу з 04 листопада 1983 року по 16 листопада 1985 року, надстрокову військову службу з 30 червня 1992 року по 31 грудня 1998 року, військову службу за призовом під час мобілізації з 24 липня 2015 року по 29 жовтня 2016 року.

Згідно з довідкою від 10.07.2018 № 1920 ОСОБА_1 з 19 липня 2017 року по 25 листопада 2017 року безпосередньо приймав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі / районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Позивач 30 липня 2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 220750001553 від 05 серпня 2021 року позивачу відмовлено в призначенні вказаної пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Вказаним рішенням до страхового стажу позивача не зараховано періоди з 19.12.1985 по 31.07.1986 та з 13.02.1989 по 19.04.1989, оскільки не читається печатка організації на записі про звільнення; період в колгоспі з 01.01.1989 по 26.01.1989, оскільки відсутні записи про встановлений мінімум та кількість відпрацьованих трудоднів.

Позивач, вважаючи відмову відповідача протиправною, звернувся до суду за захистом своїх прав.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон № 1058-IV.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, чоловік набуває право на дострокове призначення пенсії за віком при дотриманні сукупності таких вимог:

- досягнення 55 років;

- наявність страхового стажу не менше 25 років;

- належність до однієї з категорій осіб, що перелічені у пункті 4 частини першої статті 115 Закону № 1058.

Такими категоріями осіб є:

- військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення;

- військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення;

- дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення;

- особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6 Закону № 3551;

- особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 статті 7 Закону № 3551;

- особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону № 3551;

- особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону № 3551;

- дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону № 3551, відповідно до абзаців 6 і 7 пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу 8 пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних.

Позивач вважає, що має право на дострокове призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058, як особа якій надано статус учасника бойових дій та яка досягла 55 річного віку і має страховий стаж, більший за 25 років.

Причиною відмови у призначенні позивачу дострокової пенсії слугувала відсутність страхового стажу, оскільки відповідач до страхового стажу не зарахував періоди з 19.12.1985 по 31.07.1986 та з 13.02.1989 по 19.04.1989, оскільки не читається печатка організації на записі про звільнення; період в колгоспі з 01.01.1989 по 26.01.1989.

Суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що у зв`язку із наданням позивачем відповідної довідки зарахував до страхового стажу періоди роботи з 19.12.1985 по 31.07.1986 та 01.01.1989 по 26.01.1989. Враховуючи надані документи, страховий стаж позивача становить 25 років 1 місяць 7 днів.

Отже, відповідач не заперечує факт досягнення позивачем віку та наявність у нього страхового стажу, обумовлених пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058.

Оскільки позивач досяг 55 років, має страховий стаж більше 25 років та має статус учасника бойових дій, він набув право на дострокове призначення пенсії за віком.

Судом встановлено, що відповідно до розрахунку стажу позивача від 22.09.2021 відповідач зарахував до такого періоди з 19.12.1985 по 31.07.1986 та з 01.01.1989 по 26.01.1989.

У зв`язку із зарахуванням до страхового стажу позивача періоди з 19.12.1985 по 31.07.1986 та з 01.01.1989 по 26.01.1989, у суду відсутні підстави для задоволення позову у цій частині.

Щодо зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу період з 13.02.1989 по 19.04.1989 в "Південно-Українському монтажному управлінні тресту" "Теплоенергомонтаж" суд зазначає наступне.

Закон України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.91 року (далі - Закон № 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Також Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

Згідно статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", згідно пункту 20 якого, лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 позивач у період з 13.02.1989 по 19.04.1989 працював монтажником технологічних трубопроводів у "Південно-Українському монтажному управлінні тресту" "Теплоенергомонтаж".

Відповідач не врахував до страхового стажу вказаний період, тому що не читається печатка організації на записі при звільненні.

Суд відхиляє доводи відповідача щодо визнання причиною неврахування до страхового стажу позивача відповідних періодів через не читання печатки організації на записі у трудовій книжці при звільненні, у зв`язку із не врахуванням відповідачем положення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.93 року № 301 "Про трудові книжки працівників", згідно з якими відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання.

Суд звертає увагу, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для не врахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 30 листопада 2018 року у справі № 235/4179/17.

Тому період роботи позивача з 13.02.1989 по 19.04.1989 монтажником технологічних трубопроводів у "Південно-Українському монтажному управлінні тресту" "Теплоенергомонтаж" підлягає зарахуванню до страхового стажу.

Разом із тим, щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 періоди роботи у 1976 році, 1977 році, 1978 році, 1979 році, 1980 році, 1989 році - 110 днів.

Серед записів у трудовій книжці позивача відсутні записи про періоди роботи у 1976 році, 1977 році, 1978 році, 1979 році, 1980 році, 1989 році. Однак на підтвердження вказаних періодів позивач надав відповідні довідки комунальної організації "Міський трудовий архів".

Відповідно до довідки від 11.08.2021 № 01-19/770-Г ОСОБА_1 працював у колгоспі ім. Фрунзе с. Лютарка Ізяславського райлну Хмельницької області у 1976 році 2 дні, у 1977 році 11 днів, у 1978 році 31 день, у 1979 році 35 дні; разом - 79 днів.

Відповідно до довідки від 11.08.2021 № 01-19/770-Г ОСОБА_1 працював у колгоспі ім. Фрунзе с. Лютарка Ізяславського райлну Хмельницької області у 1980 році 29 днів.

Отже, позовні вимоги у частині зарахування до трудового стажу позивача 110 днів за періоди періоди роботи у 1976 році, 1977 році, 1978 році, 1979 році, 1980 році, 1989 році підлягає частковому задоволенню, оскільки судом встановлено, що позивач у колгоспі ім. Фрунзе відпрацював 108 людиноднів.

Щодо вимоги позивача зарахувати до страхового стажу період з 08.06.2021 по 28.07.2021 суд зазначає таке.

На реалізацію Закону № 1058-IV правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» затвердило Порядок № 22-1.

Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу) орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

У разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Таким чином, у зазначених вище нормах матеріального права, у редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, застереження щодо неврахування при призначенні пенсії міститься щодо періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. При цьому, після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2020 у справі № 592/10500/16-а.

Отже, дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу страхового стажу за період з 08.06.2021 по 28.07.2021 з мотивів того, що відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1 при призначенні пенсії враховується страховий стаж по останній місяць, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, не є такими, що вчиненні на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Щодо позовних вимог у частині зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу період проходження військової служби в зоні АТО на території Луганської та Донецької областей з 24.07.2015 по 29.10.2016, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом № 2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 20 липня 2016 року.

Відповідно до довідки Ізяславського районного військового комісаріату від 25.11.2016 № 103 позивач проходив строкову військову службу з 04 листопада 1983 року по 16 листопада 1985 року, надстрокову військову службу з 30 червня 1992 року по 31 грудня 1998 року, військову службу за призовом під час мобілізації з 24 липня 2015 року по 29 жовтня 2016 року.

Отже, період проходження позивачем військової служби в зоні антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей з 24.07.2015 по 29.10.2016 повинен бути зарахований до страхового стажу.

Враховуючи усе вищевказане, вимогу позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком як учасника бойових дій слід задовольнити. Однак у суду відсутні підстави для задоволення вимоги про зобов`язання відповідача призначити дострокову пенсію за віком, оскільки така пенсія була призначена позивачеві 30.07.2021 року, що не заперечують сторони, проте при її призначенні не зараховані періоди з 13.02.1989 по 19.04.1989, з 24.07.2015 по 29.10.2016, з 08.06.2021 по 28.07.2021 та 108 днів у період з 1976 року по 1989 рік.

Щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд вважає необхідним зазначити таке.

Порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений приписами статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини першої вказаної статті суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду (частина перша статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, з вищенаведеного вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративних справах є правом суду, а не обов`язком. Особа-позивач же, на користь якого ухвалено постанову суду, в свою чергу має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду.

Отже, приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення відповідачу строку для надання звіту про виконання судового рішення.

За нормами частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Оскільки відповідно до вимог пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу ОСОБА_1 періоди з 13.02.1989 по 19.04.1989, з 24.07.2015 по 29.10.2016, з 08.06.2021 по 28.07.2021 та 108 днів у період з 1976 року по 1989 рік протиправними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди з 13.02.1989 по 19.04.1989, з 08.06.2021 по 28.07.2021 та 108 днів у період з 1976 року по 1989 рік.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період проходження військової служби в зоні АТО на території Луганської та Донецької областей з 24.07.2015 по 29.10.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком як учасника бойових дій, враховуючи висновки суду у цій справі.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 листопада 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап