
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4495/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради, третя особа - Виконавчий комітет Херсонської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із цим позовом до Херсонської міської ради Херсонської області, в якому просить:
- визнати бездіяльність Херсонської міської ради щодо неприйняття рішення на сесії 23.07.2021 року про затвердження погодженого проекту землеустрою, виготовлений ФОП « ОСОБА_2 », щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу, площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 , (земельна ділянка № НОМЕР_1 ) кадастровий номер 6510136900:01:001:3075;
- зобов`язати Херсонську міську раду прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою, виготовленого ФОП « ОСОБА_2 » щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу, площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 ) кадастровий номер 6510136900:01:001:3075.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що у лютому 2021 року ним було подано до Херсонської міської ради клопотання про затвердження погодженого проекту землеустрою, виготовленого ФОП « ОСОБА_2 », щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу, площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_1 ). Херсонською міською радою було винесено на сесію, питання затвердження вказаного проекту землеустрою, у тому числі, відносно земельної ділянки, заявленої ОСОБА_1 . Проте, спочатку 31.05.2021 року, а потім 23.07.2021 року на сесії Херсонської міської ради рішення по зазначеному питанню не було прийнято за недостатністю голосів. Вважає, що з боку Херсонської міської ради була допущена протиправна бездіяльність, що призвела до порушення прав ОСОБА_1 на отримання у власність земельної ділянки.
За змістом відзиву, відповідач позовні вимоги не визнає та у їх задоволенні просить відмовити. Зазначає, що Херсонською міською радою не допущено бездіяльності щодо розгляду поданого позивачем клопотання, оскільки 20.05.2021 на пленарному засіданні VII сесії Херсонської міської ради VIII скликання розглядалося питання щодо відведення у власність ОСОБА_1 земельної ділянки, по АДРЕСА_2 під будівництво індивідуального гаражу, за результатами голосування міською радою рішення не прийнято. 23.07.2021 року розглянутий проект рішення № 65, до якого серед інших включено питання щодо клопотання позивача, однак необхідної кількості голосів також не набралось. 03.09.2021 року розглядався проект рішення № 122, але не набрав необхідної кількості голосів для його прийняття. Міська рада як колегіальний орган не має впливу на депутатів щодо голосування. Херсонська міська рада виконала свій обов`язок щодо розгляду поданого позивачем клопотання, однак відсутність необхідної кількості голосів не дало можливості прийняти відповідне рішення. Відповідач зазначає, що остаточного рішення щодо оскаржуваного питання не прийнято, разом з тим вживаються всі передбачені чинним законодавством та нормами Регламенту Херсонської міської ради VIII скликання, затвердженого рішенням міської ради від 11.12.2020 № 1 (зі змінами).
Ухвалою суду від 25.08.2021 року у справі відкрито спрощене провадження без повідомлення сторін.
Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з такого.
Суд установив.
31.10.2018 року позивач звернувся до Херсонської міської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки, що розташована на території АДРЕСА_3 , для будівництва та обслуговування індивідуального гаражу.
16.10.2020 року рішенням №2532 Херсонської міської ради позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_2 , під будівництво індивідуального гаражу.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою, яким передбачається відведення позивачу земельної ділянки у власність площею 0,0048 га для будівництва гаражу, розташованого в межах АДРЕСА_2 .
02.02.2021 року через Центр надання адміністративних послуг м. Херсона позивач подав на ім`я міського голови клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та про передачу у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуальних гаражів. До заяви додав копію паспорту та довідки про присвоєння РНОКПП, проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та сформований електронний документ у формі XML (на CD-диску).
На пленарному засіданні VII сесії Херсонської міської ради VIII скликання 20.05.2021 р. розглянуто проект рішення № 4864 "Про затвердження учасникам антитерористичної операції, сім`ям загиблих учасників антитерористичної операції, учасникам бойових дій та громадянам проектів землеустрою щодо відведення у власність вільних від забудови земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів та передачу їх у власність", пунктом 26 додатку до якого передбачено затвердження відповідного проекту землеустрою позивачу.
За результатами розгляду рішення не прийнято, оскільки проект рішення не набрав необхідної кількості голосів.
На пленарному засіданні VIIІ сесії Херсонської міської ради VIII скликання 23.07.2021 р. розглянуто проект рішення № 4974 "Про затвердження учасникам антитерористичної операції, сім`ям загиблих учасників антитерористичної операції, учасникам бойових дій та громадянам проектів землеустрою щодо відведення у власність вільних від забудови земельних ділянок у мікрорайоні Таврійському 4-Б для будівництва індивідуальних гаражів та передачу їх у власність", пунктом 27 додатку до якого передбачено затвердження відповідного проекту землеустрою позивачу.
За результатами розгляду рішення не прийнято, оскільки проект рішення не набрав необхідної кількості голосів.
На пленарному засіданні ІХ сесії Херсонської міської ради VIII скликання 03.09.2021 р. розглянуто проект рішення № 5121 "Про затвердження учасникам антитерористичної операції, сім`ям загиблих учасників антитерористичної операції, учасникам бойових дій та громадянам проектів землеустрою щодо відведення у власність вільних від забудови земельних ділянок у мікрорайоні Таврійському 4-Б для будівництва індивідуальних гаражів та передачу їх у власність", яким передбачено затвердження відповідного проекту землеустрою позивачу.
За результатами розгляду рішення не прийнято, оскільки проект рішення не набрав необхідної кількості голосів.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до п."б" ч. 1 ст. 80 ЗК України суб`єктами права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
За приписами ст. 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності визначенні у ст. 116 ЗК України.
Так, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (чч. 1, 2, 3 ст. 116 ЗК України).
Статтею 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.
З огляду на це, позивач, який є громадянином України, має право на набуття права власності на земельну ділянку для будівництва індивідуального гаража.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9 ст. 118 ЗК України).
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (ч. 10 ст. 118 ЗК України).
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно чч. 1, 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або відмову у затвердженні такого проекту землеустрою є повноваженнями міської ради, що реалізовується шляхом розгляду на пленарному засіданні міської ради, за результатами якого приймається рішення.
Як установлено у ході розгляду справи та не спростовується сторонами, клопотання позивача від 02.02.2021 року про затвердження погодженого проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу площею 0,0048 га за адресою: АДРЕСА_2 ) на момент розгляду справи не розглянуто, жодного рішення за результатами розгляду клопотання відповідачем не прийнято.
Суд зауважує, що відповідач, розглядаючи клопотання позивача, повинен був прийняти одне з двох рішень: затвердити проект землеустрою або надати мотивовану відмову у його затвердженні з підстав визначених Земельним кодексом України. При цьому, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні повинне оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення.
Відсутність належним чином оформленого рішення Херсонської міської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його затвердженні після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду клопотання особи, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Суд відхиляє посилання відповідача на те, що клопотання позивача розглядалось на пленарних засіданнях міської ради, проте рішення не було прийняте у зв`язку з відсутністю достатньої кількості голосів депутатів, адже сам лише факт розгляду клопотання не свідчить про виконання органом місцевого самоврядування обов`язку, покладеного на нього ст. 118 ЗК України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо належного виконання свого обов`язку з прийняття рішення за наслідками розгляду клопотання позивача.
Таким чином, позовні вимоги у частині визнання протиправною бездіяльності щодо розгляду клопотання позивача та неприйняття рішення підлягає задоволенню.
Разом із тим, вимога щодо зобов`язання прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою задоволенню не підлягає, оскільки прийняття таких рішень віднесено до компетенції відповідача, а як установлено судом, Херсонською міською радою Херсонської області рішення за результатом розгляду клопотання позивача ще не приймалось.
Належним способом захисту позивача буде зобов`язання Херсонської міської ради Херсонської області розглянути клопотання позивача, із урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати зі сплати судового збору відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Херсонської міської ради Херсонської області, яка полягає у нездійсненні розгляду клопотання ОСОБА_1 від 02.02.2021 року № 114-2301-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та щодо передачі у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуальних гаражів.
Зобов`язати Херсонську міську раду Херсонської області (73000, м. Херсон, просп. Ушакова, буд. 37, код ЄДРПОУ 26347681) розглянути клопотання ОСОБА_1 від 02.02.2021 року № 114-2301-15 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки та щодо передачі у власність земельної ділянки площею 0,0048 га за адресою АДРЕСА_2 , для будівництва індивідуальних гаражів, із урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов
кат. 109020100