
Справа № 758/7442/19
Категорія 83
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
09 серпня 2021 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Ковбасюк О.О.,
з участю секретаря судового засідання Кулай О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
В С Т А Н О В И В:
06 червня 2019 року позивач звернувся до Подільського районного суду міста Києва з позовом, в якому просив стягнути з відповідача на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надмірно виплачені кошти допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в сумі 5285,94 грн.
В обгрутування позову зазначив, що 20.11.2014 року відповідач звернулася до позивача щодо надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операцій, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідачу була призначена та виплачувалася вказана допомога, однак, проведеною ревізією Державної аудиторської служби України було встановлено, що відповідач отримувала допомогу за недійсним паспортом, у зв`язку з чим, виникли підстави для її повернення. Оскільки відповідач не надала додаткові підтверджуючі документи та не повернула безпідставно отриману грошову допомогу в добровільному порядку, позивач просить суд стягнути з відповідача означену суму допомоги та судовий збір.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06 червня 2019 року справу було передано у провадження судді ОСОБА_2
Ухвалою судді від 31 жовтня 2019 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
До початку розгляду справи по суті, відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09 квітня 2021 року справу передано у провадження судді Ковбасюк О.О., оскільки суддю ОСОБА_2 згідно з рішенням Вищої ради правосуддя № 798/0/15-21 від 08 квітня 2021 року звільнено з посади судді Подільського районного суду міста Києва у зв`язку з поданням заяви про відставку.
Ухвалою судді Ковбасюк О.О. від 23 квітня 2021 року відкрито провадження по справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив.
В судове засідання представник позивача не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, не заперечуючи щодо ухвалення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином, подав до суду письмові пояснення, в яких підтримав вимоги позивача та просив їх задовольнити в повному обсязі.
З огляду на викладене та при відсутності заперечень сторони позивача, суд ухвалив провести розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд доходить наступних висновків.
20.11.2014 року відповідач звернулася до позивача із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням позивача від 26.11.2014 року відповідачу було призначено допомогу переміщеним особам у розмірі 884,00 грн. на період з 20.11.2014 по 19.05.2015 року щомісячно.
Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації від 17.11.2016 року відповідачу припинено виплату по особовому рахунку у зв`язку з виявленням факту виплати допомоги за недійсним паспортом.
Відповідно до витягу з бази недійсних документів Державної міграційної служби України паспорт серії НОМЕР_1 , який був пред`явлений відповідачем для отримання виплати, значиться в базі даних МВС України серед викрадених та втрачених від 13.12.2014 року.
Листом позивача від 14.09.2016 № 5967/38 запрошено відповідача для надання паспорта та документів, що підтверджують факт проживання за задекларованою адресою, документів, що підтверджують факт перебування на підконтрольній території України на дату відкриття рахунку в уповноваженому банку.
Листами позивача від 18.11.2016, від 09.12.2016, 23.02.2017, від 31.03.2017, від 14.02.2018 відповідачу заявлено вимогу про повернення неправомірно отриманої щомісячної адресної допомоги в період з 20.11.2014 по 19.05.2015 на загальну суму 5285,94 грн.
Направлена позивачем на ім`я відповідача кореспонденція повернулась з адреси, зазначеної відповідачем у заяві про призначення допомоги, з відміткою оператора поштового зв`язку «за закінченням встановленого строку зберігання».
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 (надалі за текстом - Порядком № 505).
Відповідно до п. 2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Згідно з п. 5 Порядку № 505 для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї до уповноваженого органу із письмовою заявою, складеною у довільній формі, про надання грошової допомоги і подає документи, визначені цим пунктом. Уповноважений представник сім`ї пред`являє посадовій особі уповноваженого органу паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус. Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
Відповідно до п. 11 Порядку № 505 уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин. Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім`ї самостійно; за згодою уповноваженого представника сім`ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Пункт 12 Порядку № 505 передбачає, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, крім випадків, установлених ст.82 ЦПК України. Належними доказами в розумінні ст. 77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно з принципом диспозитивності, встановленим ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Таким чином, суд, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного наданого доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн. підлягають стягнення з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 89, 141, 247, 258, 259, 263-268, 273, 280-284, 288, 289, ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа Київський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 виплачені кошти в сумі 5285,94 грн. на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, код банку (МФО) 820172, Держказначейська служба України, м. Київ на рахунок № 35218086054086, КПКВ 2501480, КЕКВ 2730).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування сторін:
позивач - Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації, місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, б. 31-Б; код ЄДРПОУ 37393782;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ;
третя особа - Київський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, місцезнаходження: 03065, м. Київ, просп. Комарова, б. 7; код ЄДРПОУ 22886300.
Суддя О. О. Ковбасюк