
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/47547/20-к
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2021 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Константінової К.Е.,
за участю секретарів Тригуб В.С.,
сторін кримінального провадження:
прокурора Бадіона М.О.,
обвинуваченого ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Києві кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №42020100000000146 від 22.04.2020, за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Липівка, Макарівського району Київської області, громадянина України, українця, з повною вищою освітою, який не одружений, не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , раніше не судимий,
у вчиненні кримінальноо правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,-
В С Т А Н О В И В :
Згідно висунутого обвинувачення, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді поліцейського роти №2 батальйону №5, полку №1 (з обслуговування правого берега) Управління патрульної поліції у м. Києві, маючи спеціальне звання рядовий поліції, відповідно до статті 73 Закону України «Про Національну поліцію», Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, затвердженого наказом МВС України від 16.07.2016 №105 проходив службу в органах Національної поліції України.
Наказом Національної академії внутрішніх справ МВС України № 868 від 12.06.2017 ОСОБА_1 зараховано слухачем первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу до Національної поліції
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абзацом 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до підпункту з) пункту 1) частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - поліцейські.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Поліцейський має службове посвідчення та спеціальний жетон.
Згідно з приміткою до статті 366-1 Кримінального кодексу України суб`єктами декларування є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абзацу 2 п. 2 Порядку перевірки факту подання суб`єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.09.2016 № 19, припиненням діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування є день видачі трудової книжки суб`єкту декларування із зазначенням підстав такого припинення.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №3 (у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 12 грудня 2019 року №168/19), зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089 (далі - Порядок від 10.06.2016 №3), декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку від 10.06.2016 №3 декларація після звільнення - декларація подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб`єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов`язок подання такої декларації;
Так, наказом начальника Департаменту патрульної поліції від 19.10.2017 №425 о/с рядового поліції ОСОБА_1 - звільнено зі служби в поліції за п. 5 (через службову невідповідність) ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».
Також, ОСОБА_1 ознайомлений з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до якої суб`єкт декларування, який припинив свою діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями за звітним роком, із урахуванням Порядку № 3 від 10.06.2016 - до 00.00 год. 08.11.2017.
Крім того, ОСОБА_1 попереджений про те, що за умисне неподання декларації передбачено кримінальну відповідальність згідно зі статтею 366-1 Кримінального кодексу України.
Отже, ОСОБА_1 , у передбаченому порядку та у строк до 00:00 год. 08.11.2017 був зобов`язаний подати до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію у зв`язку з припиненням діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію перед звільнення), а саме за період з 01.01.2017 по 19.10.2017.
Також, ОСОБА_1 , у передбаченому порядку та у строк до 00.00 год. 01.04.2018, не подав до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію у зв`язку з припиненням діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію після звільнення), за минулий рік, а саме за період з 01.01.2017 року до 31.12.2017.
Достовірно знаючи про обов`язковість подання суб`єктом декларування декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 , діючи умисно, будучи суб`єктом декларування, а також особою, яка несе відповідальність за корупційні або пов`язані з корупцією правопорушення, попереджений щодо необхідності подання такої декларації на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, маючи реальну можливість, умисно не подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію у зв`язку з припиненням діяльності, пов`язаної з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період з 01.01.2017 до 19.10.2017 (декларацію перед звільненням), а також декларацію за минулий рік, а саме за період з 01.01.2017 року до 31.12.2017 (декларація після звільнення).
Таким чином, ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ст. 366-1 КК України, а саме в умисному неподанні суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».
28 вересня 2020 року між прокурором Київської міської прокуратури Яценком В.В., якому на підставі ст. 37 КПК України надані повноваження прокурора в даному кримінальному провадженні, та обвинуваченим ОСОБА_1 за участі захисника в порядку, передбаченому ст. ст. 468, 469 та 472 КПК України, укладено угоду про визнання винуватості.
В підготовчому судовому засіданні прокурор Бадіон М.О. подав письмову заяву, в якій просив не здійснювати розгляд обвинувального акту та угоди про визнання винуватості, просив закрити дане кримінальне провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КК України, у зв`язку з набранням чинності Закону України, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.
Обвинувачений ОСОБА_1 прокурора підтримав та в судовому засіданні подав аналогічну заяву, в якій також просив не здійснювати розгляд обвинувального акту та угоди про визнання винуватості, а закрити дане кримінальне провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КК України. Одночасно подав заяву, в якій зазначив, що не бажає користуватись правовою допомогою.
Захисник Жерновніков С.О. в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив, суд вирішив можливим розглянути справу за його відсутності, враховуючи письмову заяву обвинуваченого ОСОБА_1 .
Суд заслухавши думку учасників судового засідання, вивчивши матеріали кримінального провадження, приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо набрав чинності закон, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою.
27.10.2020 року Велика палата Конституційного Суду України ухвалила рішення № 13-р/2020 у справі № 1-24/2020(393/20) за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ЗУ «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України. Так, відповідно до зазначеного рішення, Конституційний Суд України, зокрема визнав такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) статтю 366-1 Кримінального кодексу України. Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено (ст. 151-2 Конституції України).
30.12.2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб`єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким скасовано (декриміналізовано) ст. 366-1 КК України.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання прокурора та закриття кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, у зв`язку з набранням чинності Закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КК України.
Заходи забезпечення кримінального провадження, речові докази та процесуальні витрати у справі відсутні.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 284, 314-316, ст. 371 КПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Клопотання прокурора відділу Київської міської прокуратури Бадіона М.О. та заяву обвинуваченого ОСОБА_1 від 30.08.2021 задовольнити.
Кримінальне провадження №42020100000000146 від 22.04.2020 за обвинуваченням ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,- закрити у зв`язку з набранням чинності Закону, яким скасована кримінальна відповідальність за діяння, вчинене особою, на підставі п. 4 ч. 1 ст. 284 КК України.
Ухвала суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя К.Е.Константінова