Рішення № 100713950, 01.11.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2021
Номер справи
460/8452/21
Номер документу
100713950
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

01 листопада 2021 року м. Рівне №460/8452/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл» про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція Поліського округу (далі - позивач), звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл» (далі - відповідач), в якому просить суд застосувати заходи реагування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл», а саме: тимчасової заборони (зупинення) експлуатації водозабірних споруд ТОВ «Укртрансрейл» в с. Хрінники Демидівської ТГ Дубенського району Рівненської області до моменту обладнання водозабірних споруд ТОВ «Укртрансрейл» рибозахисними пристроями. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що співробітниками позивача, з метою перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства. За результатами проведеного заходу державного нагляду складений акт, яким встановлено порушення вимог природоохоронного законодавства, тому подальша експлуатація водозабірних споруд має бути зупинена до усунення порушень. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідачем подано відзив на позов в якому останній заперечує проти позову. Свої заперечення аргументує тим, що позивач усунув виявлені порушення, тому підстав для застосування заходів реагування немає. Просить в задоволенні позову відмовити.

Позовна заява надійшла до суду 22.06.2021.

30.06.2021 ухвалою суду позов залишений без руху.

25.08.2021 ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

01.09.2021 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання відповідача.

Розглянувши матеріали справи та з`ясувавши всі обставини, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд враховує наступне.

Державною екологічною інспекцією Поліського округу у період з 11.05.2021 по 24.05.2021, на підставі наказу від 06.05.2021 № 112-ОД та посвідчення від 06.05.2021 № 246, проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл».

За результатами проведення планового заходу складений Акт від 24.05.2021 № 252, у якому зафіксовано порушення відповідачем положень, зокрема п. 4 ст. 98 Водного кодексу України, а саме: «Водозабірні споруди ТОВ «Укртрансрейл» в с. Хрінники | Рівненської області не обладнані рибозахисними пристроями».

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон України № 877).

Відповідно до статті 1 Закону України № 877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону України № 877, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 2, розділу 2 Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами – нерезидентами вимог екологічного законодавства, в тому числі законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Як вбачається із акту позапланового заходу відповідача № 252 від 24.05.2021, в ході проведення перевірки позивачем зафіксовано, що водозабірні споруди ТОВ «Укртрансрейл» в с. Хрінники Рівненської області не обладнані рибозахисними пристроями, що є порушенням ст. 98 Водного кодексу України.

24 травня 2021 року Державною екологічною інспекцією Поліського округу ТОВ «Укртрансрейл» видано припис № 252 з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Пунктом 2 припису від 24.05.2021 № 252 ТОВ «Укртрансрейл» необхідно обладнати водозабірні споруди рибозахисними пристроями в термін до 01.10.2021.

Наведені обставини не заперечуються відповідачем.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, ії надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу, збереження хно фонду Українського народу є обов`язком держави.

Відповідно до ст. 66 Водного кодексу України, під час користування водними об`єктами для промислових потреб водокористувачі зобов`язані дотримувати встановлених умов спеціального водокористування, екологічних вимог, а також вживати заходів щодо зменшення витрат води (особливо питної) та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод. Ліміти споживання питної води для промислових потреб з комунальних і відомчих господарсько-питних водопроводів встановлюються місцевими радами за погодженням з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі стихійного лиха, аварій, інших екстремальних ситуацій, а також перевитрати водокористувачем встановленого ліміту споживання води місцеві ради мають право зменшувати або забороняти споживання питної води для промислових потреб з комунальних водопроводів і тимчасово обмежувати споживання її з відомчих господарсько-питних водопроводів в інтересах першочергового задоволення питних і господарсько-побутових потреб населення. Гідроенергетичні підприємства зобов`язані дотримувати встановлених правил експлуатації водосховищ, режимів накопичення та спрацювання запасів води, режимів коливань рівня у верхньому і нижньому б`єфах та пропускання води через гідровузли, забезпечувати у встановленому порядку безперебійний пропуск суден, а також пропуск риби до місць нересту відповідно до проектів рибопропускних споруд.

За правилами ст. 78 Водного кодексу України, підприємства, установи та організації, які експлуатують водопідпірні, водопропускні, водозахисні або водозабірні споруди водогосподарських систем, зобов`язані дотримувати встановлених режимів їх роботи та правил експлуатації.

За змістом ст. 97 Водного кодексу України, під час розміщення, проектування, будівництва, реконструкції і введення в дію підприємств, споруд та інших об`єктів на рибогосподарських водних об`єктах здійснюються заходи, що забезпечують охорону риб, інших водних тварин і рослин та їх відтворення. До основних заходів для забезпечення охорони і відтворення рибних запасів, водних тварин і рослин належить обладнання рибозахисними пристроями водозабірних та інших споруд відповідно до затверджених проектів, будівництво риборозплідників, штучних нерестовищ, рибопропускних споруд, підготовка ложа водоймища тощо.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 98 Водного кодексу України, забороняється введення в дію водозабірних споруд - без рибозахисних пристроїв та облаштованих відповідно до затверджених проектів зон санітарної охорони водозаборів.

Пунктом в) частини першої статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно із вимогами п. 5 ст. 4, ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Отже, підставою для повного або часткового зупинення діяльності підприємства, у даному випадку, є встановлення органом державного нагляду (контролю) на підставі акта, складеного за результатами перевірки, факту порушеннями вимог у сфері охорони навколишнього природного середовища.

При цьому, обов`язковою передумовою для застосування судом заходів реагування шляхом повного або часткового зупинення експлуатації споруд, є існування таких порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Суд констатує, що описані в акті перевірки виявлені порушення, зокрема: «Водозабірні споруди ТОВ «Укртрансрейл» в с. Хрінники Рівненської області не обладнані рибозахисними пристроями», є беззаперечними.

Однак, в ході розгляду даної справи, відповідачем надані суду докази, що встановлене в акті перевірки порушення з приводу обладнання водозабірних споруд ТОВ «Укртрансрейл» в с. Хрінники Рівненської області рибозахисними пристроями, повністю усунуто.

Наведений факт підтверджується договорами поставки та виконання робіт № 1-03-ХР від 23.03.2020, актом здачі-прийомки виконаних робіт від 15.045.2020, договором поставки та виконання робіт № 17/0-21-ХР від 17.06.2021, актом приймання у експлуатацію рибозахисного пристрою на водозаборі Хрінницької МГЕС, які досліджені судом в ході розгляду справи.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність необхідності у примусовому порядку застосовувати до відповідача такі заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), як тимчасової заборони (зупинення) експлуатації водозабірних споруд ТОВ «Укртрансрейл» в с. Хрінники Демидівської ТГ Дубенського району Рівненської області до моменту обладнання водозабірних споруд ТОВ «Укртрансрейл» рибозахисними пристроями.

За наведених обставин, позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, судовий збір відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовної заяви Державної екологічної інспекції Поліського округу до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл» про застосування заходів реагування у вигляді тимчасової заборони (зупинення) експлуатації водозабірних споруд ТОВ «Укртрансрейл» в с. Хрінники Демидівської ТГ Дубенського району Рівненської області до моменту обладнання водозабірних споруд ТОВ «Укртрансрейл» рибозахисними пристроями, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністратив-ного суду.

Учасники справи:

1) позивач - Державна екологічна інспекція Поліського округу (10014, м. Житомир, вул. Леха Качинського, 12-А, код ЄДРПОУ 42163803);

2) відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укртрансрейл» (33013, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Кавказька, 3, код ЄДРПОУ 36171036).

Повний текст рішення складений 01 листопада 2021 року

Суддя Т.О. Комшелюк