Рішення № 100713658, 21.10.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.10.2021
Номер справи
440/5002/21
Номер документу
100713658
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/5002/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Захаренка О.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області - Колотій Н.Ю.,

відповідача - Малиш Т.А. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області, секретаря Решетилівської міської ради Малиш Тетяни Анатоліївни про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

18 травня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Решетилівської міської ради (далі - відповідач-1, Виконком Решетилівської міської ради), секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. (далі - відповідач - 2) про визнання протиправними дій секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. щодо проведення позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради 26.02.2021 та підписання рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення"; визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що секретарем Решетилівської міської ради Малиш Т.А. 26.02.2021 проведено позачергове засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради та підписано прийняте на ньому рішення № 45 від 26.02.2021 за відсутності законних підстав, всупереч вимогам статей 12, 42, 50, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», що тягне протиправність проведення засідання та наявність підстав для скасування будь-яких рішень, прийнятих на такому засіданні. Також в порушення положень Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності відповідачем - Виконкомом Решетилівської міської ради, не здійснено контроль за дотриманням Решетилівським КП «Водоканал» порядку доведення до відома споживачів інформації, при цьому встановлені законодавством строки для приймання зауважень та пропозицій не були дотримані. Крім того, всупереч положенням частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на сайті Решетилівської міської ради в розділі «Проекти рішень виконкому» відсутній проект рішення № 45 від 26.02.2021. Отже, на переконання позивача, рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради № 45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення" прийнято не на підставі, не у спосіб та не у порядку, передбаченому Законом, та порушує права позивача як споживача послуг централізованого водопостачання та водовідведення, що надає Решетилівське КП «Водоканал».

2. Стислий зміст заперечень відповідача

14.06.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву Виконавчого комітету Решетилівської міської ради /а.с. 20 - 29/, в якому відповідач-1 просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до вимог статті 53 Закону України «Про місцеве самоврядування» розпорядженням міського голови Дядюнової О.А. від 24.02.2021 № 42 скликано шосте позачергове засідання виконкому Решетилівської міської ради на 26 лютого 2021 року, однак у зв`язку із епідеміологічною ситуацією на території Полтавської області, спричиненою коронавірусною інфекцією COVID-19, 26 лютого 2021 року міський голова Дядюнова О.А. терміново вибула у відрядження до Департаменту охорони здоров`я Полтавської облдержадміністрації для участі у засіданні регіонального штабу з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру, пов`язаної із значним поширенням інфекції COVID-19, з огляду на що розпорядженням № 20-В від 25.02.2021 виконання обов`язків міського голови на період відрядження поклала на секретаря міської ради Малиш Т.А., що передбачено частиною 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування». Відповідно до пункту 1.8. Регламенту роботи виконавчого комітету Решетилівської міської ради головує на засіданні виконавчого комітету міський голова, а в разі його відсутності чи неможливості здійснення ним цієї функції - особа, яка його заміняє. Таким чином, ведення засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради 26 лютого 2021 року секретарем ради Малиш Т.А. та підписання нею рішення виконкому № 45 від 26.02.2021 відбулося в межах повноважень, визначених Законом. Також відповідач-1 зауважував, що Решетилівським КП «Водоканал» дотримано порядок доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги. Відносно оприлюднення проекту рішення виконкому № 45 від 26.02.2021 зазначав, що такий проект було оприлюднено на сайті ради в рубриці «нормативна база - проекти рішень виконкому», однак у зв`язку з тим, що доменна зона, яка розмістила офіційний веб-сайт міської ради, встановила обмеження щодо фізичного розміру відведеного простору (у мегабайтах) інформація, яка завантажується на веб-сайт міської ради через певний проміжок часу підлягає видаленню і, враховуючи те, що законодавством України не визначено проміжок часу, протягом якого проекти рішень повинні зберігатися, після прийняття відповідних рішень, проекти яких були оприлюднені, автоматично видаляються і наступні засідання виконкому завантажуються на відведений простір. Відповідне положення міститься у Регламенті роботи виконавчого комітету Решетилівської міської ради (п. 4.3. п.4).

14.06.2021 до суду також надійшов відзив секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. /а.с. 61 - 65/, в якому відповідач-2 просила відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, вказуючи, що ведення нею засідання виконавчого комітету міської ради 26 лютого 2021 року та підписання рішення виконавчого комітету Решетилівської міської ради № 45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення" відбулося в межах повноважень, визначених Законом, у відповідності до вимог частини 2 статті 42, пункту 10 частини 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування», п. 1.8. Регламенту роботи виконавчого комітету Решетилівської міської ради, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 29.05.2020 № 104.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання /а.с. 15 - 16/.

Ухвалою суду від 12 серпня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 26 серпня 2021 року 11 год. 00 хв. /а.с. 162/.

Протокольною ухвалою суду від 26 серпня 2021 року витребувано додаткові докази від Виконавчого комітету Решетилівської міської ради та відкладено розгляд справи до 14 вересня 2021 року 14 год. 00 хв. Судове засідання, призначене на 14 вересня 2021 року, не відбулося у зв`язку із перебуванням головуючого судді на лікарняному, дату наступного судового засідання визначено на 21 жовтня 2021 року.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, представник відповідача Виконавчого комітету Решетилівської міської ради та відповідач секретар Решетилівської міської ради Малиш Т.А. проти позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Заслухавши вступне слово сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 є депутатом Решетилівської міської ради, що не заперечується сторонами у справі та підтверджується посвідченням депутата /а.с. 7/, а також відомостями офіційного сайту Решетилівської міської ради (http://reshetrada.in.ua/index.php/selishchna-rada/deputati-miskoji-radi), проживає у місті Решетилівці.

22 лютого 2021 року Решетилівське комунальне підприємство «Водоканал» звернулося до Виконавчого комітету Решетилівської міської ради із листом від 22.02.2021 № 28, в якому просило розглянути розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення та прийняти рішення про встановлення тарифу на послугу централізованого водопостачання для населення в розмірі 21,00 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ) та послугу централізованого водовідведення для населення в розмірі 12,00 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ), на послугу централізованого водовідведення для бюджетних організацій та установ - 16 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ), для інших організацій - 18 грн за 1 кубічний метр (з ПДВ) /а.с. 121 - 122/.

Розпорядженням Решетилівського міського голови Дядюнової О.А. від 24 лютого 2021 року № 42 «Про скликання позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради» /а.с. 93/ скликано позачергове засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради на 26 лютого 2021 року, на порядок денний якого винесено такі питання:

1) Про затвердження нормативів питного водопостачання для населення;

2) Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

3) Про передачу автомобіля КП «Покровський комунгосп»;

4) Про прийняття майна від комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Решетилівської міської ради»;

5) Різне.

25 лютого 2021 року Решетилівським міським головою Дядюновою О.А. прийнято розпорядження № 20-в «Про відрядження Дядюнової О.А. , ОСОБА_4 » /а.с. 43/, пунктом 1 якого визначено, зокрема, що міський голова вибуває у відрядження до Департаменту охорони здоров`я Полтавської облдержадміністрації (м. Полтава, вул. Стрітенська, 44) для участі у засіданні регіонального штабу з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру, пов`язаної з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, на один календарний день, 26 лютого 2021 року, а пунктом 3 якого передбачено покладення виконання обов`язків міського голови на період відрядження на секретаря міської ради Малиш Т.А.

26 лютого 2021 року відбулося позачергове засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради, на якому були присутні 26 членів виконавчого комітету (кількісний склад 31 особа), під головуванням секретаря міської ради Малиш Т.А., про що свідчить протокол позачергового засідання виконавчого комітету від 26 лютого 2021 року № 6 /а.с. 94 - 99/. За результатами розгляду другого питання Порядку денного «Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» вирішено: проєкт рішення № 45 прийняти як рішення виконавчого комітету (результати голосування: «за» - 26, «проти» - немає, «утримались» - немає)

Рішенням Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 26 лютого 2021 року № 45 «Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» /а.с. 100 - 101/ встановлено тарифи на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для споживачів, що надає комунальне підприємство «Решетилівське КП «Водоканал» на території Решетилівської міської територіальної громади:

1) централізоване водопостачання для населення - 15 грн за 1 куб. м з урахуванням податку на додану вартість;

2) централізоване водовідведення - для населення - 12,0 грн за 1 куб. м, для бюджетних установ - 16 грн за 1 куб. м, для інших споживачів - 18 грн за 1 куб м з урахуванням податку на додану вартість (розрахунок тарифу на централізоване водовідведення для споживачів Решетилівської міської територіальної громади - додаток 1) (пункт 1 рішення).

Пунктом 4 рішення від 26 лютого 2021 року № 45 встановлено, що рішення набирає чинності з 01 березня 2021 року.

Рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 26 лютого 2021 року № 45 підписано секретарем міської ради Малиш Т.А. та оприлюднено на офіційному сайті Решетилівської міської ради (http://reshetrada.in.ua/index.php/normativna-baza/2015-03-24-11-23-08/2021) та у друкованому виданні "Решетилівський вісник" /а.с. 117 - 120/.

Позивач, посилаючись на порушення порядку прийняття рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області від 26 лютого 2021 року № 45 та протиправність дій секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. , оскаржив відповідні рішення та дії до суду.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР, в редакції, чинній на час спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно з частиною 1 статті 5 Закону № 280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Частиною 1 статті 11 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

За приписами частин 1, 3 статті 12 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Відповідно до частини 1 статті 42 Закону № 280/97-ВР повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Частиною 2 статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану". Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.

Повноваження сільського, селищного, міського голови регламентовані частиною 4 статті 42 Закону № 280/97-ВР, відповідно до якої сільський, селищний, міський голова, зокрема: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади (п.1); організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету (п. 2); підписує рішення ради та її виконавчого комітету (п. 3); видає розпорядження у межах своїх повноважень (п. 20).

Згідно з частиною 1 статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 50 Закону № 280/97-ВР секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови.

За приписами частини 6 статті 59 Закону № 280/97-ВР виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно з частиною 11 статті 59 Закону № 280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Частиною 12 статті 59 Закону № 280/97-ВР визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" дія цього Закону не поширюється на здійснення регуляторної діяльності, пов`язаної з прийняттям: актів, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги.

Отже, рішення, якими встановлюються ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги, не належать до регуляторних актів, відтак їх прийняття, розгляд та оприлюднення здійснюється в порядку, передбаченому Законом України «Про місцеве самоврядування».

Під час установлення органами місцевого самоврядування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, застосовується Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869.

Відповідно до пунктів 32, 33 Порядку № 869 розгляд розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення, поданих ліцензіатом, здійснюється уповноваженим органом протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном. Рішення про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення оприлюднюється уповноваженим органом у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті уповноваженого органу невідкладно, але не пізніше п`яти робочих днів з дати його прийняття.

Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Частиною 4 статті 10 вказаного Закону передбачено, що інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

На вимогу органу місцевого самоврядування надається інформація про кількісні та якісні показники наданих комунальних послуг, їхню вартість, а також галузева звітність.

Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку,будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року № 130 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за № 753/32205) (далі - Порядок № 130)

За змістом пункту 1 розділу ІІ Порядку № 130 виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг і подають їх для встановлення тарифів органам, уповноваженим встановлювати тарифи.

Пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 130 передбачено, що протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Порядку № 130 інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов`язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов`язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Згідно з пунктами 11 - 13 Порядку № 130 у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань або вмотивованого їх відхилення виконавець комунальних послуг після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.

Процедура доведення до відома споживачів інформації вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до виконавця комунальних послуг/органу, уповноваженого встановлювати тарифи, протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань.

Контроль за дотриманням виконавцями комунальних послуг порядку доведення до відома споживачів інформації, передбаченої цим Порядком, здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи, відповідно до їх повноважень, визначених законом.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Спір у цій справі виник з приводу дій секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. щодо проведення позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради 26.02.2021 та підписання нею рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення", внаслідок чого позивач вважає вказане рішення таким, що є протиправним та підлягає скасуванню.

За приписами статтей 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях, підписує рішення виконавчого комітету відповідної ради.

Водночас частиною 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.

Для цілей застосування частини 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» під «неможливістю здійснювати свої повноваження» необхідно розуміти фізичний та/або юридичний стан відповідного міського голови, що виключає фізичну та/або юридичну можливість виконувати свої повноваження: відсторонення від посади, хвороба, відпустка, відрядження тощо.

Отже, основними ознаками випадків неможливості виконання міським головою своїх повноважень є їхня тимчасовість (обмеженість у часі на період дії певних обставин) та об`єктивність у вигляді певного зовнішнього прояву, що перешкоджає реалізації відповідних повноважень або їхньої частини.

Закріплення законодавцем за секретарем міської ради повноважень у передбачених законом випадках реалізовувати повністю або частково повноваження міського голови, має на меті забезпечення організаційно-правової визначеності та безперервності роботи ради й виконання покладених на неї функцій.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 16.01.2020 у справі 712/13071/17.

Розпорядженням Решетилівського міського голови Дядюнової О.А. розпорядження № 20-в від 25 лютого 2021 року визначено, що міський голова вибуває у відрядження до Департаменту охорони здоров`я Полтавської облдержадміністрації (м. Полтава, вул. Стрітенська, 44) для участі у засіданні регіонального штабу з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру, пов`язаної з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, на один календарний день, 26 лютого 2021 року, виконання обов`язків міського голови на період відрядження покладено на секретаря міської ради Малиш Т.А.

Враховуючи викладене, беручи до уваги неможливість Решетилівського міського голови Дядюнової О.А. виконувати свої повноваження 26.02.2021 внаслідок відрядження, зважаючи на положення частини 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», суд дійшов висновку, що секретар Решетилівської міської ради Малиш Т.А. мала право здійснювати повноваження міського голови 26.02.2021, в тому числі проводити позачергове засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради та підписувати рішення, прийняті на ньому.

Отже, суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дій секретаря Решетилівської міської ради Малиш Т.А. щодо проведення позачергового засідання виконавчого комітету Решетилівської міської ради 26.02.2021 та підписання нею рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021 "Про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення" є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно не підлягає визнанню протиправним і скасуванню з цих підстав і рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021.

Суд також відхиляє посилання позивача на те, що в порушення положень Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності відповідачем - Виконкомом Решетилівської міської ради, не здійснено контроль за дотриманням Решетилівським КП «Водоканал» порядку доведення до відома споживачів інформації, при цьому встановлені законодавством строки для приймання зауважень та пропозицій не були дотримані.

Суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що КП «Решетилівське комунальне підприємство «Водоканал» розміщено оголошення для інформування споживачів про намір зміни тарифів з обґрунтуванням такої необхідності 17.02.2021 /а.с. 129/ на офіційному веб-сайті підприємства, який згідно з наказом підприємства від 28.08.2019 № 37 /а.с. 135/ знаходиться за електронною адресою: htth://reshetilovsk-vodokanal.info-gkh.com.ua, а 19.02.2021 - на сайті Решетилівської міської ради /а.с. 12/, встановивши строк для подання зауважень та пропозицій щодо запропонованого тарифу 7 календарних днів з дня опублікування даної інформації. За таких обставин вказаний 7-денний строк з дня першого оприлюднення інформації закінчився 24.02.2021, у зв`язку з чим підприємство 25.02.2021 повідомило Решетилівську міську раду про те, що у період з 17.02.2021 по 24.02.2021 зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб не надходили /а.с. 58/.

Щодо доводів позивача про те, що всупереч положенням частини 3 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на сайті Решетилівської міської ради в розділі «Проекти рішень виконкому» відсутній проект рішення № 45 від 26.02.2021, суд враховує наступне.

Пунктом 2 частини 1 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI передбачено, що розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;

Відповідно до частини 4 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

При цьому частиною 11 статті 59 Закону № 280/97-ВР встановлено, що проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Суд зазначає, що за твердженням відповідача - Виконавчого комітету Решетилівської міської ради, проект рішення виконкому № 45 від 26.02.2021 було оприлюднено на сайті ради в рубриці «нормативна база - проекти рішень виконкому», однак у зв`язку з тим, що доменна зона, яка розмістила офіційний веб-сайт міської ради, встановила обмеження щодо фізичного розміру відведеного простору (у мегабайтах), після прийняття відповідного рішення проект автоматично видалений.

Суд враховує, що пункт 4.3. Регламенту виконавчого комітету Решетилівської міської ради, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Решетилівської міської ради від 29.05.2020 № 104, підтверджує, що проєкти рішень виконавчого комітету згідно з вимогами Закону України «Про доступ до публічної інформації» оприлюднюються відділом організаційно-інформаційної роботи, документообігу та управління персоналом, не пізніш як за 20 робочих дні до дати їх розгляду виконавчим комітетом на офіційному веб-порталі ради в мережі Інтернет і знаходяться там до прийняття щодо них рішень виконавчим комітетом /а.с. 78/.

Відповідачем-1 надано скріншот з кабінету управління офіційного веб-сайту Решетилівської міської ради /а.с. 167/ та витяг з Журналу реєстрації опублікованих документів на офіційному сайті Решетилівської міської ради /а.с. 168 - 170/, які підтверджують факт оприлюднення 24.02.2021 проектів рішень виконавчого комітету за 26.02.2021.

Щодо недотримання строку, передбаченого Законом України "Про доступ до публічної інформації", під час оприлюднення проектів рішень, суд зауважує, що частина 11 статті 59 Закону № 280/97-ВР встановлює, що у випадках виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються негайно після їх підготовки, при цьому представник відповідача-1 в ході розгляду справи стверджував про необхідність невідкладного розгляду питань, винесених на позачергове засідання виконкому 26.02.2021.

У будь-якому випадку суд враховує, що статтею 24 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначена відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації. Так, відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень, зокрема, неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону.

Таким чином, Законом України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що неоприлюднення інформації відповідно до статті 15 цього Закону є підставою для притягнення винної особи до відповідальності. Проте, це не є підставою для скасування оскарженого рішення згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Отже, порушення порядку оприлюднення проекту рішення не може бути підставою для скасування такого рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 12 березня 2020 року у справі № 278/3142/16-а, від 15 квітня 2020 року у справі №818/294/18.

Враховуючи викладене вище, виходячи із меж заявлених позовних вимог, зважаючи на те, що в ході розгляду справи не встановлено обставин, що є підставою для визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Решетилівської міської ради №45 від 26.02.2021, відповідні позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Отже, у позові належить відмовити у повному обсязі.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Решетилівської міської ради Полтавської області (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400, ідентифікаційний код 04382895), секретаря Решетилівської міської ради Малиш Тетяни Анатоліївни (вул. Покровська, 14, м. Решетилівка, Полтавська область, 38400) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 01 листопада 2021 року.

Головуючий суддя М.В. Довгопол