Рішення № 100712639, 26.10.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
380/9071/21
Номер документу
100712639
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/9071/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 жовтня 2021 року м. Львів

11 год. 49 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Лубоцької Н.І., представниці позивачки ОСОБА_1 , представника відповідача Болотіна М.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДПС у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Брюховицької селищної ради про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивачка, ОСОБА_2 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 58547-2407-1307 від 11.05.2021 про сплату 271684,68 грн орендної плати з фізичних осіб за 2021 рік.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що за змістом п. 10.2 ст. 10 Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс України, ПК України) плата за землю належить до місцевих податків, яка в силу вимог пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України є податком і справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відповідно до п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні, як визначено пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України, є особами, яким, зокрема, на умовах оренди надано в користування земельні ділянки державної або комунальної власності. Відтак вважає, що ПК України визначено обов`язок орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати. Вказала, що 04.08.2015 між позивачкою та Брюховицькою селищною радою укладено договір № 7 оренди земельної ділянки загальною площею 4,5 га, кадастровий № 4610166300:08:002:0005 з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного значення», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , строком на 25 років. Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата становить 178859,96 грн за рік, що становить трикратний розмір земельного податку. Згідно з довідкою Брюховицької селищної ради № 1669 від 16.09.2015 орендна плата за земельну ділянку площею 4,4677 га становить 43108,12 грн за рік, на земельну ділянку площею 0,0333 га для будівництва кафе - 6427,47 грн. Позивачка зазначила, що протягом 2015-2019 років сплачувала орендну плату за землю з урахуванням листа Брюховицької селищної ради № 1669 від 16.09.2015, на підтвердження чого додала довідку Личаківського управління ГУ ДПС у Львівській області № 11807/10/13-0-55-085 від 20.11.2019. Вважає, що з урахуванням ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 13 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» та ст.ст. 12, 284 ПК України їй надано пільгу до земельного податку (орендної плати), тому, на її думку, у відповідача не було достатніх правових підстав проводити розрахунок орендної плати за землю в розмірі, що визначений в податковому повідомленні-рішенні № 58547-2407-1307 від 11.05.2021. Вказане зумовило звернення позивачки до суду з цим позовом.

Ухвалою від 02.06.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Брюховицьку селищну раду (далі - третя особа).

Ухвалою від 15.07.2021 суд перейшов із спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін до розгляду адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

У судовому засіданні представниця позивачки позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Надала аналогічні усні пояснення, просила позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві (вх. № 50387 від 14.07.2021). Зазначив, що ОСОБА_2 та Брюховецькою селищною радою укладено договір оренди земельної ділянки № 7 від 04.08.2015. В оренду передано земельну ділянку площею 4,5 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з умовами договору орендна плата вноситься орендарем (позивачкою) у грошовій формі в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 178859,96 грн.

Ураховуючи те, що в разі виявлення розбіжностей між даними контролюючого органу та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий орган за місцем знаходження земельної ділянки проводить протягом 10 робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому податкове повідомлення-рішення. Вказав, що відповідачем встановлено розмір орендної плати відповідно до укладеного договору оренди земельної ділянки та розраховано величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на які індексується нормативна грошова оцінка. Станом на 01 січня поточного року і відповідно до вимог статей 269-289 ПК України відповідачем здійснено нарахування фізичній особі - ОСОБА_2 , орендної плати за землю за 2021 рік. Вважає свої дії правомірними, просив відмовити у задоволенні позову.

Третя особа у судове засідання не прибула, належним чином повідомлена про дату, час та місце проведення такого. Письмових пояснень щодо предмета спору у встановлений ухвалою від 02.06.2021 строк не надала.

Суд заслухав пояснення представників сторін, розглянув і дослідив подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, та встановив таке.

Між позивачкою, ОСОБА_2 , та Брюховецькою селищною радою 04 серпня 2015 року укладено договір оренди земельної ділянки № 7 загальною площею 4,5 га, кадастровий номер 4610166300:08:002:0005 з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який зареєстровано 13.08.2015 Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції. Договір укладено строком на 25 років (а.с. 14-16; далі - Договір).

Згідно з п. 5 зазначеного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5747749,56 грн. відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в смт Брюховичі, виданого Відділом Держземагенства у м. Львові № 31-1323-0.2-7647/9-15АП від 21.07.2015.

Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата складає 178859,96 грн за рік, що становить трикратний розмір земельного податку.

Згідно з п. 11 Договору оренди орендна плата вноситься за базовий звітний період, який дорівнює календарному року, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року.

Згідно з довідкою Брюховицької селищної ради № 1669 від 16.09.2015 орендна плата за земельну ділянку площею 4,4667 га становить 43108,12 грн за рік, на земельну ділянку, площею 0,0333 га для будівництва кафе становить 6427,47 грн за рік (а.с. 23).

На виконання положень Договору з урахуванням довідки Брюховецької селищної ради № 1669 від 16.09.2015 ОСОБА_2 здійснювала сплату орендної плати за землю в такому порядку:

- у 2015 році - 10120,16 грн;

- у 2016 році - 78910,56 грн;

- у 2017 році - 69342,14 грн;

- у 2018 році - 83600,00 грн;

- у 2019 році - 79100,00 грн, що підтверджується довідкою Личаківського управління ДПС у Львівській області № 11807/10/3-01-55-05 від 20.11.2019 (а.с. 24).

У 2021 році позивачкою здійснювалася сплата орендної плати з урахуванням довідки Брюховецької селищної ради № 1669 від 16.09.2015, що підтверджується:

- дублікатом квитанції № 0.02070776058.1 від 30.03.2021 в розмірі 19500 грн за період січень-березень 2021 року;

- дублікатом квитанції № 0.0144228701.1 від 30.05.2021 в розмірі 13000,00 грн за період квітень-травень 2021 року.

Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 58547-2407-1307 від 11.05.2021, яким визначено суму податкового зобов`язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» в розмірі 271684,68 грн за 2021 рік.

Позивачка вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню, у зв`язку з чим звернулася до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та ц спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків і зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 72 ПК України земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Відповідно до пп. 14.1.34 п. 14.1 ст. 14 ПК України власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно.

Згідно з положеннями пп. 14.1.73 п. 14.1 ст. 14 ПК України землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Відповідно до п. 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

За змістом підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Отже, Податковим кодексом України визначено обов`язок орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Як вже зазначалося судом, відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою.

Стаття 21 Закону України «Про оренду землі» містить подібне визначення орендної плати, згідно з якою це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХІІ ПК України.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України).

Відповідно до частини 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Окрім цього, відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Згідно з статтею 651 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 2 статті 651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї сторони у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Як встановлено судом, позивачкою - ОСОБА_2 , 04 серпня 2015 року укладено з Брюховецькою селищною радою договір № 7 оренди земельної ділянки загальною площею 4,5 га, кадастровий номер 4610166300:08:002:0005 з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який було зареєстровано 13.08.2015 Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції. Договір укладено строком на 25 років (а.с. 14-16).

Згідно з п. 5 зазначеного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5747749,56 грн. відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в смт Брюховичі, виданою відділом Держземагенства у м. Львові № 31-1323-0.2-7647/9-15АП від 21.07.2015.

Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата складає 178859,96 грн за рік, що становить трикратний розмір земельного податку.

Згідно з п. 11 Договору оренди орендна плата вноситься за базовий звітний період, який дорівнює календарному року, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року.

Відповідно до п. 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

При цьому підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності є договори оренди земельних ділянок.

Як вже зазначалося судом, відповідно до ч. 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, умови та строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України

Окрім цього, відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Відповідно до пункту 34 Договору оренди земельної ділянки від 07.08.2015 зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

Відповідно до пункту 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Згідно з пунктом 24 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з абз. 2 ч. 1 статті 284 ПК України нові зміни до рішень щодо наданих пільг зі сплати земельного податку надаються відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Як слідує з матеріалів справи, Брюховицькою селищною радою видано ОСОБА_2 довідку № 1669 від 16.09.2015, у якій з урахуванням рішення сесії № 530 від 29.12.2014 визначено розмір орендної плати за земельну ділянку площею 4,4667 га - 43108,12 грн за рік; за земельну ділянку, площею 0,0333 га для будівництва кафе - 6427,47 грн за рік (а.с. 23).

Ураховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачці з урахуванням статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 13 Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі» Брюховецькою селищною радою надано пільгу до земельного податку (орендної плати).

Суд також врахував ту обставину, що позивачкою сплачувалася орендна плата за землю за попередні роки з урахуванням довідки Брюховецької селищної ради від 16.09.2015 № 1669:

- у 2015 році - 10120,16 грн;

- у 2016 році - 78910,56 грн;

- у 2017 році - 69342,14 грн;

- у 2018 році - 83600,00 грн;

- у 2019 році - 79100,00 грн, що підтверджується довідкою Личаківського управління ДПС у Львівській області № 11807/10/3-01-55-05 від 20.11.2019 (а.с. 24).

У 2021 році позивачкою здійснювалася сплата орендної плати з урахуванням довідки Брюховецької селищної ради № 1669 від 16.09.2015, що підтверджується:

- дублікатом квитанції № 0.02070776058.1 від 30.03.2021 в розмірі 19500 грн за період січень-березень 2021 року;

- дублікатом квитанції № 0.0144228701.1 від 30.05.2021 в розмірі 13000,00 грн за період квітень-травень 2021 року.

Відповідачем не здійснювалися нарахування орендної плати за попередні роки в іншому розмірі чи з урахуванням пункту 9 Договору оренди. Вказане підтверджується листом Личаківського управління Головного управління ДПС у Львівській області № 11807/10/13-01-55-05 від 20.11.2019 про відсутність заборгованості по орендній платі з фізичних осіб станом на 18.11.2019.

Ураховуючи встановлені судом обставини та наявність пільги у позивачки щодо сплати земельного податку у податкового органу не було правових підстав для проведення розрахунку орендної плати за землю в розмірі, що визначений у податковому повідомленні рішенні № 58547-2407-1307 від 11.05.2021 про сплату 271684,68 грн орендної плати з фізичних осіб за 2021 рік.

Виходячи з цього, суд відхиляє доводи відповідача про визначення останнім розміру орендної плати для позивачки за 2021 рік з урахуванням розміру орендної плати, визначеного п. 9 Договору оренди (без урахування пільги) із урахуванням коефіцієнтів індексації.

Ураховуючи вищенаведене, суд вважає, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення, а податкове повідомлення-рішення головного управління ДПС у Львівській області протиправним і таким, яке слід скасувати.

Згідно з вимогами ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки слід стягнути сплачений нею при зверненні до суду із цим позовом судовий збір.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (79026 м. Львів вул. Стрийська 35; код ЄДРПОУ ВП 43968090), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Брюховицької селищної ради (79491 Львівська область смт Брюховичі вул. Ясна 1; код ЄДРПОУ 04372402) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 58547-2407-1307 від 11.05.2021 про сплату 271684,68 грн орендної плати з фізичних осіб за 2021 рік.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь ОСОБА_2 2716 (дві тисячі сімсот шістнадцять) грн 85 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.10.2021.

Суддя Р.П. Качур