Рішення № 100712214, 01.11.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2021
Номер справи
320/6849/21
Номер документу
100712214
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2021 року справа №320/6849/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку у письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду у Київській області про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду у Київській області в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії починаючи з 01.04.2019 р.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови № 704 згідно оновленої довідки Головного управління ДСНС України у Київській області від 11.05.2021 № 75.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Позивач вказує, що Головним управлінням ДСНС України у Київській області підготовлено та направлено до відповідача нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Разом з тим, відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, посилаючись на відсутність правових підстав для такого перерахунку.

На думку позивача, така позиція органу Пенсійного фонду України є протиправною та порушує право на належний перерахунок пенсії, що змусило її звернутися до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що після прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) та постанови від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) пенсія позивача була перерахована відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), з урахуванням трьох складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. При цьому відповідач вважає, що подальше визнання у судовому порядку протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не є підставою ані для видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, ані для перерахунку пенсії, оскільки нових нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, Кабінет Міністрів України не приймав.

Протокольною ухвалою суду від 22.09.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з вересня 2011 року (звільнився з посади начальника відділу організації заходів цивільного захисту управління цивільного захисту Головного управління МНС України у Київській області), підполковник служби цивільного захисту у запасі, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області, відповідач) та отримує пенсію за вислугу років.

Позивачу, у відповідності до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зі змінами (далі - Закон №2262-ХІІ) у вересні 2011 року, ГУ ПФУ у Київській області, була призначена пенсія за 20 років вислуги у розмірі 50 % від суми грошового забезпечення.

У відповідь на заяву позивача Головним управлінням ДСНС України у Київській області підготовлено та направлено та до ГУ ПФУ у Київській області оновлену Довідку про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 від 11.05.2021 № 75 (лист ГУ ДСНС України у Київській області від 11.05.2021 № 5601 -4898/5-Г-125).

15 травня 2021 року позивачем було направлено письмову заяву до ГУ ПФУ у Київській області, вхідний номер 8299/Г-1000-21 від 17.05.2021, про перерахунок пенсії та її виплати у відповідності до Довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 від 11.05.2021 № 75 (лист ГУ ДСНС України у Київській області від 11.05.2021 № 5601-4898/5-Г-125), заява позивача до ГУ ПФУ у Київській області, вхідний номер 8299/Г-1000-21 від 17.05.2021.

31 травня 2021 року позивач на свою письмову заяву отримав відповідь від ГУ ПФУ у Київській області (вих. № 1000-0203-8/52590 від 31.05.2021) у якій відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії за наданою до ГУ ПФУ у Київській області ГУ ДСНС України у Київській області довідки від 11.05.2021 № 75, мотивуючи свою відмову тим, що повинно прийматись додаткове рішення Кабінету Міністрів України про проведення перерахунку пенсій призначених згідно із Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

Також відповідач звернув увагу, що відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, подання заяв пенсіонерами для проведення перерахунків пенсій у зв`язку зі зміною грошового забезпечення не передбачено (на мою думку, постанова правління Пенсійного фонду України не може суперечити вимогам Закону № 2262-ХІІ, де у ст. 63 визначено, що якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону № 2262-ХІІ, отже, постанова правління Пенсійного фонду України не може звужувати права військових пенсіонерів, зокрема щодо права своєчасного перерахунку пенсій).

Відповідачем зазначено, що підстави для проведення перерахунку за довідкою, наданою Головним управлінням ДСНС України у Київській області від 11.05.2021 за № 75, відсутні (лист відповідача вих. № 1000-0203- 8/52590 від 31.05.2021).

Таким чином, коли позивач отримав від Головного управління ПФУ у Київській області письмову відмову у перерахунку пенсії згідно довідки від 11.05.2021 за №75, позивач дізнався про порушення своїх конституційних прав та законних інтересів, а також протиправне звуження змісту своїх прав та законних інтересів. Позивач не погоджується з протиправними діями відповідача, що і стало підставою для звернення позивача до суду.

Бездіяльність відповідача, що полягає у нездійснені перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача, позивач вважає протиправними і такими, що порушують ст.ст. З, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, Закон України № 5207-УІ від 06.09.2012 «Про засади запобігання га протидії дискримінації в Україні» (далі - Закон № 207-VI) та гарантоване ст. 1 Першого протоколу Європейської Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» право позивача мирно володіти своїм майном.

Вважає, що відповідачем, на виконання підзаконного акту Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Постанова № 45) з підстав, які не передбачені Законом № 2262- ХІІ та в порушення вимог Закону України № 5207-УІ від 06.09.2012 «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», не враховано усіх складових грошового забезпечення, передбачених ст.ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, тобто застосовано дію Закону у зворотній дії у часі, а саме: не зазначено відомості про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які входили до складу грошового забезпечення позивача та з яких, під час проходження служби позивача, було сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а в подальшому, на підставі оновленої Довідки про розмір мого грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 від 11.05.2021 № 75 ГУ ПФУ у Київській області не було проведено повного перерахунку розміру пенсії позивача (копія у додатку 4), в результаті чого, позивач був позбавлений законного права отримувати пенсію у повному розмірі та, як наслідок, позивачу щомісячно, починаючи з 05.03.2019 по теперішній час, не нараховується та не видасться певна частина пенсії, без її повернення та компенсації.

У відповідності до вимог ст. 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що:

«Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону».

Крім того, зазначаю, що Закон № 2262-ХІІ, зокрема ст. 63, не містить положень, які б давали підстави не враховувати для перерахунку пенсії певні види грошового забезпечення, що отримував позивач.

Отже, законодавець, у спеціальному Законі № 2262-ХІІ, передбачив та надає право пенсіонеру у будь-який час, коли йому стало відомо про порушення його прав з перерахунку пенсії, індивідуально звертатися до державних органів та вимагати проведення справедливого перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 4 Постанови № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою ст. 51 Закону № 2262-ХІІ.

У підтвердження правової позиції позивача, щодо його права на перерахунок пенсії у разі настання таких обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, посилаюся на правову позицію, яка була зазначена Верховним Судом у зразковій справі № 240/6263/18 від 13.03.2019 р., згідно з частиною другою ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до п. 4 Порядку 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку».

Окрім того, позивач вважає, що відповідачем проігноровано норми чинного законодавства України, постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (набрало чинності 05.03.2019) та постанови Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019 (у примітці до Довідки про розмір мого грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 від 11.05.2021 № 75 є посилання на постанову Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019). Позивач звертає увагу, що постанова Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19 від 17.12.2019 є остаточною і оскарженню не підлягає.

У даному випадку такими «обставинами, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача» та таким «моментом виникнення такого права» є визнання 05.03.2019 протиправними та не чинними всіх раніше існуючих, у відповідності до положень підзаконного акту Постанови № 45, обмежень щодо переліку видів грошового забезпечення, що у відповідності до вимог ст.ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, обов`язково повинні були включатися до довідки про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера та які в подальшому повинні були враховуватися ГУ ПФУ у Київській області під час обчислення пенсії, в ході проведення її перерахунку, з набуттям 05.03.2019 р. чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Київ від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18.

Згідно зі ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини (05.03.2019 р.), що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто позивач набув право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 р.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складової частини права на соціальний захист, є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 п. 9 рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 р. № 3- рп/2003).

Відповідно до ст.ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, на ефективний засіб юридичного захисту, передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМ України від 23.07.2014 р. № 280. Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Одним з основних завдань Пенсійного фонду України є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).

У відповідності до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. №28-2 (далі - Положення про управління ПФУ), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об`єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Згідно положень підпунктів 7, 8 пункту 4 Положення про управління ПФУ, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Управління Фонду зобов`язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.

Тобто, чинним законодавством України в сфері пенсійного забезпечення передбачено, що основним державним органом влади, що наділений повноваженнями (владними управлінськими функціями) щодо призначення, перерахунку і виплати пенсії - є Управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45, Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

У зв`язку з чим, як вже було зазначено, Позивач звернувся до Відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії з огляду на обставини, що виникли після набранням законної сили (05.03.2019 р.) рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. у справі № 826/3858/18.

Станом на теперішній час з боку Відповідача не вжито жодних дій щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), із врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Враховуючи викладене, перелічені законні підстави (обставини) у зв`язку з набуттям 05.03.2019 чинності Рішення Окружного адміністративного суду м. Київ від 12.12.2018 р. по справі №826/3858/18 та визнанням протиправними і не чинними, тобто скасуванням, всіх раніше існуючих, у відповідності до положень підзаконних актів: Постанови № 45, обмежень щодо переліку видів грошового забезпечення, що повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача у відповідності до вимог нормативних актів вищої юридичної сили: ст.ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ та у відповідності до положень Постанови № 704, які в подальшому повинні враховуватися відповідачем під час обчислення пенсії, в ході проведення її перерахунку, враховуючи надані позивачем перелічені обґрунтування та докази, вважаю, протиправною бездіяльністю відповідача щодо не здійснення перерахунку і виплати пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), порушуються вимоги ст.ст. 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, вимоги пенсійного законодавства України, Закону України №5207-УІ від 06.09.2012 «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», а саме: вбачаються ознаки дискримінації позивача «за іншими ознаками», тобто за ознаками щодо періодів звільнення військовослужбовців з МНС та ДСНС України.

Таким чином, суд вважає, що є обґрунтованими та підлягають задоволенню позовні вимоги позивача у зобов`язанні ГУ ПФУ у Київській області провести перерахунок пенсії та виплачувати пенсію згідно оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 від 11.05.2021 № 75 (із врахуванням всіх видів надбавок та премій, які відображені у довідці).

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність вчинених дій.

Водночас докази, подані позивачем, підтверджують обставини, на які він посилається в обґрунтування позовних вимог, та не були спростовані відповідачем.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є частково обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позову, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 908,00 грн., підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії починаючи з 01.04.2019 р.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням положень Постанови № 704 згідно оновленої довідки Головного управління ДСНС України у Київській області від 11.05.2021 № 75.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.