
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" жовтня 2021 р. справа № 300/1755/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення перерахунку пенсії державного службовця з 25.01.2019 по 30.10.2020 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2018 №3295/13-1838 виданої 21.10.2020 Південно-Західним МУ Мін`юсту (м. Івано-Франківськ); зобов`язати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 25.01.2019 по 30.10.2020 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби станом на грудень 2018 №3295/13-1838 виданої 21.10.2020 Південно-Західним МУ Мін`юсту (м.Івано-Франківськ), з врахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 25.01.2019 позивача переведено на пенсію державного службовця, внаслідок перерахунку пенсії її розмір складав 10827,25 грн., що становить 60% від заробітку державного службовця станом на січень 2019 року, в розмірі 18045,08 грн. У зв`язку із сумнівами щодо правильності обчислення середніх розмірів надбавок, премій та інших виплат за грудень 2018 року, зазначених у довідці про складові заробітної плати №8003/09-217 від 23.01.2019, позивач звернулася до Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) із заявою про здійснення перевірки правильності вказаної довідки, яке в свою чергу звернулося до відповідача для здійснення такої перевірки. Зауважує, що актом перевірки відповідача №1059/1В/2/1 від 15.10.2020 встановлено неправильність розмірів визначення середніх розмірів надбавок за інтенсивність праці, премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за грудень 2018 року та рекомендовано видати нову довідку про складові заробітної плати ОСОБА_1 . Позивач зазначає, що відповідачем здійснено перерахунок її пенсії з 01.11.2020 у зв`язку із отриманням нової довідки про складові заробітної плати за грудень 2018 року №3292/13-1838 від 21.10.2020. У зв`язку із цим, позивач у грудні звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії державного службовця з часу переведення на таку пенсію - з січня 2019 року по жовтень 2020 року на підставі вказаної довідки, однак пенсійний орган протиправно відмовив у здійсненні такого перерахунку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що з 25.01.2019 позивача переведено з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». Зауважує, що з 02.11.2020 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки №3295/13-1838 від 21.10.2020, виданої Південно-Західним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), в результаті якого розмір пенсії державного службовця склав 11272,37 грн. Зазначає, що згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» проведення перерахунку пенсії не передбачено, тому підлягають до застосування норми ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.40).
Позивач правом подання відповіді на відзив не скористався.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України та з 25.01.2019 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Пенсія позивачу призначена на підставі довідок Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) №8003/09-217 від 23.01.2019 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та №8003/09-217 від 23.01.2019 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2018 року. Згідно довідки №8003/09-217 від 23.01.2019 розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2018 року становили: надбавка за інтенсивність - 2081,28 грн., премія місячна - 8473,92 грн., матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань - 89,88 грн. Розмір пенсії склав 10827,05 грн. (а.с.12-13, 17).
Актом перевірки Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №1059/ІВ/2/1 від 15.10.2020 рекомендовано Південно-Західному Міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) видати ОСОБА_1 нову довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби за грудень 2018 року ОСОБА_1 (а.с.24).
Південно-Західним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) позивачу видано довідку № 3295/13-1838 від 21.10.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, згідно із якою середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2018 року становили: надбавка за інтенсивність - 2241,12 грн., премія місячна - 9076,80 грн., матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань - 69,37 грн. (а.с.15).
З 02.11.2020 відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 , що підтверджується рішенням №926160828136 від 03.11.2020. Розмір пенсії після проведеного перерахунку становив 11272,37 грн. (а.с.20).
ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою від 21.12.2020 про перерахунок та виплату пенсії державного службовця з часу призначення - січня 2019 року по жовтень 2020 року, на підставі довідки про складові заробітної плати за грудень 2018 року №3295/13-1838 від 21.10.2020 із врахуванням виплачених сум пенсії (а.с.9).
За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач листом від 16.01.2021 №178-4241/С-02/8-0900/21 повідомив позивача про те, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії з часу переведення позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця у відповідності до Закону України «Про державну службу». Зазначено, що з 01.11.220 здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки №3292/13/1838 від 21.10.2020. Вказано, що згідно пункту 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. Зазначено, що відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду заподіяну, зокрема, громадянам внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів та відшкодовують її (а.с.10).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (надалі також - Порядок №622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби,довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (пункт 6 Порядку № 622).
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» від 17.01.2017 №1-3 затверджено:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Із матеріалів справи слідує, що при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 відповідачем враховано, крім іншого, довідку Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) №8003/09-217 від 23.01.2019 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, згідно із якою середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2018 року становили: надбавка за інтенсивність - 2081,28 грн., премія місячна - 8473,92 грн., матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань - 89,88 грн.
Південно-Західним Міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) із врахуванням акту перевірки пенсійного органу №1059/ІВ/2/1 від 15.10.2020 (яким встановлено неправильність визначення середніх розмірів надбавок за інтенсивність праці, премій, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), видано нову довідку №3295/13-1838 від 21.10.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, згідно із якою середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2018 року становили: надбавка за інтенсивність - 2241,12 грн., премія місячна - 9076,80 грн., матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань - 69,37 грн.
На підставі вказаної нової довідки відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.11.2020.
Спір між сторонами виник щодо дати, з якої необхідно проводити перерахунок пенсії з врахуванням довідки із виправленими даними про складові заробітної плати за грудень 2018 року №3295/13-1838 від 21.10.2020.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 Порядку №622 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон № №1058-IV).
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1.1 постанови Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"» від 25.11.2005 №22-1 (надалі також - Порядок №22-1) заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника (пункт 1.2. Порядку №22-1).
У відповідності до пункту 1.5. Порядку №22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
За положеннями пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
За змістом пунктів 4.1, 4.2 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Із системного аналізу наведених норм права слідує, що виконуючи обов`язок держави щодо забезпечення реалізації права особи на соціальний захист, територіальний орган Пенсійного фонду в межах наданих йому повноважень та відповідно до пенсійного законодавства повинен сприяти такій особі у реалізації права на призначення їй пенсії, зокрема, шляхом перевірки правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей, змісту і належності оформлення доданих до заяви документів, а у випадку їх невідповідності, роз`яснювати такій особі її права, а також надавати строк для усунення вказаних недоліків.
В обґрунтування правомірності своїх дій відповідач покликається на те, що відповідальність за достовірність виданих довідок лежить на підприємстві, що їх видало, та зауважує, що пенсія позивача на підставі вказаної довідки підлягає перерахунку у відповідності до частини 3 статті 45 Закону №1058-IV.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення (надалі також - Закон №1788-XII) органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Згідно із частиною 18 статті 106 Закону №1058-IV посадові особи суб`єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Суд звертає увагу, що відповідачем на підставі пункту 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, відповідно до наказу головного управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області від 08.10.2020 №538 та направлення від 09.10.2020 №2679/КПР виданого Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, проведена перевірка в Південно-Західному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції (м Івано-Франківськ) щодо правильності довідки, яка видана для призначення пенсії державного службовця та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка мас не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби за грудень 2018 року ОСОБА_1 . За результатами перевірки, рекомендовано видати позивачу нову довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка мас не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби за грудень 2018 року.
Тобто, орган пенсійного фонду актом перевірки від №1059/ІВ/2/1 від 15.10.2020 виявив помилку у довідці №8003/09-217 від 23.01.2019 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, станом на грудень 2018 року в частині обчислення середніх розмірів надбавки за інтенсивність праці, премії та інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань) за грудень 2018 року, яка мала бути виявлена органом Пенсійного фонду принаймні при визначенні середньомісячних сум виплат, зазначених у вказаній довідці.
Вказане свідчить про те, що при призначенні та здійсненні обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , відбулось призначення пенсії у розмірі меншому, ніж те, на яке має право позивач.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (частина 3 статті 45 Закону №1058-IV).
Згідно із частиною 4 статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (частина 5 статті 45 Закону №1058-IV).
Суд зазначає, що покликання відповідача на вказану норму є хибним, оскільки у спірному випадку не встановлено підстав, з якими пов`язується виникнення права на підвищення раніше призначеної пенсії, а перерахунок пов`язаний з тим, що відбулось первинне призначення пенсії у розмірі меншому, ніж має право позивач.
Подана позивачем заява від 02.11.2020 про перерахунок пенсії за віком на підставі «виправленої» довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №3295/13-1838 від 21.10.2020, виданої роботодавцем, за своєю суттю є заявою про врахування вірних даних про заробіток для обчислення пенсії.
З огляду на вищенаведене, суд зазначає, що особа, яка звернулась за призначенням пенсії, не може нести негативні наслідки допущення роботодавцем помилки при складанні довідки про складові заробітної плати, і такі обставини не можуть бути підставою для відмови в обчисленні пенсії у належному розмірі з дати отримання відповідного права, за відсутності факту повідомлення органу, що призначає пенсію, про необхідність усунення такого недоліку.
Таким чином суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до довідки Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м Івано-Франківськ) №3295/13-1838 від 21.10.2020 з дати призначення пенсії, а саме з 25.01.2019.
З урахуванням наведеного вище, позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України), судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 132 КАС України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом статті 134 КАС України розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частиною 9 статті 139 КАС України визначено, що при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи пов`язані ці витрати з розглядом справи, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін.
При визначенні суми відшкодування суд виходить з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі "Схід/Захід Альянс Лімітед" проти України" (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Згідно практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у пункті 95 рішення у справі «Баришевський проти України» (Заява № 71660/11), пункті 80 рішення у справі «Двойних проти України» (Заява № 72277/01), пункті 88 рішення у справі «Меріт проти України» (заява № 66561/01), заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Крім того, у пункті 154 рішення Європейського суду з прав людини у справі Lavents v. Latvia (заява 58442/00) зазначено, що згідно зі статтею 41 Конвенції Суд відшкодовує лише ті витрати, які, як вважається, були фактично і обов`язково понесені та мають розумну суму.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначає Закон України від 5 липня 2012 року № 5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (надалі також - Закон №5076-VI).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Статтею 30 Закону №5076-VI передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
При цьому, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, значення спору для сторони тощо.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат. Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, повинен бути співрозмірним з ціною позову, тобто не має бути явно завищеним порівняно з ціною позову. Також судом мають бути враховані критерії об`єктивного визначення розміру суми послуг адвоката. У зв`язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
Вказаний висновок узгоджується з позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.12.2018 року у справі № 816/2096/17, у постановах Верховного Суду від 04 лютого2020 у справі №1.380.2019.001036, від 23 січня 2020 року у справі №300/941/19, від 31 березня 2020 року у справі №726/549/19, від 29 липня 2021 у справі №160/5098/19.
Судом встановлено, що професійна правнича допомога позивачу у цій справі надавалася відповідно до договору про надання правової допомоги від 21.12.2020 (а.с. 28), укладеного між адвокатом Розганюк Т.Є. та ОСОБА_1, предметом якого є надання клієнту правової (правничої) допомоги по захисту (представництво прав та охоронюваних законом інтересів) ОСОБА_1 з приводу перерахунку пенсії державного службовця.
Також позивачем надано суду свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №611 видане на підставі рішення Івано-Франківської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 18.05.2007 за №31 (а.с.33), ордер на надання правової (правничої) допомоги від 15.04.2021 серія ІФ №000101 (а.с.31), акт приймання-передачі наданих робіт (послуг) за договором про надання правничої допомоги, укладеного 21.12.2020 між адвокатом Розганюк Т.Є. та ОСОБА_1 від 15.04.2021 (а.с.30), а також квитанція №0451581 від 15.04.2021 на суму 4000,00 грн. (а.с. 32).
Так, згідно із актом приймання-передачі наданих робіт (послуг) за договором про надання правничої допомоги, укладеного 21.12.2020 між адвокатом Розганюк Т.Є. та ОСОБА_1 від 15.04.2021, адвокатом Розганюк Т.Є. надано правничу допомогу наступного характеру:
1. складення заяви від імені ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, 21.12.2020; витрачений час адвокатом складає 1 год., вартість - 500 грн.,
2. складення адвокатського запиту № 25 від 25.03.2021, витрачений час адвокатом - 1 год., вартість - 500 грн.,
3. складення позовної заяви та підготовка позову до суду, видача клієнту 15.04.2021, витрачений час адвокатом - 6 год., вартість - 3000 грн.
Відповідно до квитанції №0451581 від 15.04.2021 ОСОБА_1 сплатила адвокату Розганюк Т.Є. кошти в розмірі 4000,00 грн. за адвокатські послуги згідно договору від 21.12.2020.
При розподілі судових витрат у цій справі суд враховує: зміст позовної заяви; час, який необхідно затратити кваліфікованому юристу на підготовку усіх матеріалів адміністративної справи; складність адміністративної справи; те, що справа розглядалася в спрощеному провадженні, без виклику сторін.
Стосовно судових витрат на професійну правничу допомогу у виді складення заяви від імені ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 21.12.2020 (вартість 500 грн., кількість витраченого часу - 1 година) та складення адвокатського запиту № 25 від 25.03.2021 (вартість 500 грн., кількість витраченого часу - 1 година) суд вважає, що вказана сума є недостатньо обґрунтованою, і неспівмірною із предметом спору, оскільки вказані заяви за своїм змістом частково повторюють одна одну, викладені на одному аркуші. Тому, суд, в цій частині заяви вважає вартість заявленої до відшкодування суми вказаних послуг завищеною на 500,00 грн.
Щодо правової допомоги у виді складання позовної заяви та підготовки позову до суду, видача клієнту 15.04.2021, вартість якої визначена в розмірі 3000,00 грн. (кількість витраченого часу 6 годин), суд вказує, що зазначена сума є недостатньо обґрунтованою, і неспівмірною із предметом спору, оскільки вказана справа не є справою особливої складності, підготовка цієї справи до розгляду не вимагала значного обсягу юридичної та технічної роботи. Заявлений розмір витрат також є не співмірним із обсягом виконаних адвокатом робіт (наданих послуг) в період провадження в Івано-Франківському окружному суді, із реальним часом витраченим адвокатом та із обсягом наданих адвокатом послуг (виконаних робіт). На переконання суду, з огляду критеріїв розумності, виправданості, співмірності із складністю справи, вартість заявленої до відшкодування суми вказаних послуг є завищеною на 1000,00 грн. (із розрахунку вартості однієї години роботи адвоката - 500,00 грн., яка визначена актом приймання-передачі наданих робіт (послуг) за договором про надання правничої допомоги, укладеного 21.12.2020 між адвокатом Розганюк Т.Є. та ОСОБА_1 від 15.04.2020, адвокатом Розганюк Т.Є.).
Враховуючи наведене, виходячи із обставин справи, критерію пропорційності, суд вважає обґрунтованим та об`єктивним, і таким, що підпадає під критерій розумності, суму витрат на професійну правничу допомогу, що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача, у загальному розмірі 2500,00 грн.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 908,00 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 122, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нездійснення з 25.01.2019 по 30.10.2020 перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 на підставі довідки Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м Івано-Франківськ) про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №3295/13-1838 від 21.10.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 25.01.2019 по 30.10.2020 перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 на підставі довідки Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) №3295/13-1838 від 21.10.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень) та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2500,00 грн. (дві тисячі п`ятсот гривень).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.