Рішення № 100711627, 29.10.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2021
Номер справи
260/2578/21
Номер документу
100711627
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

29 жовтня 2021 року м. Ужгород№ 260/2578/21 Закарпатський окружний адміністративний суд в складі головуючого Плеханової З.Б. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, яким просить:1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатські області не правомірними, а відмову протиправною. 2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати позивачу пенсії відповідно до поданої заяви. 3. Стягнути на користь позивача затрати на судовий збір.

Позиції сторін.

Позов мотивовано тим, що позивач 08.05.21 року подав до відповідача заяву довільного взірця, в якій просив на підставі ч.2 ст.27 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування " з врахуванням статті 42 та пенсійної справи перерахувати йому пенсію.

Однак відповідач у листі від 17.05.21 року на адресу заявника вказав на недоцільність перерахунку, що позивач вважає незаконним і просить суд зобовязати відповідача перерахувати пенсію позивачу на підставі поданої ним заяви.

Суд розглядає справу в спрощеному провадженні, про що також просив і сам позивач.

ГУ ПФУ подало до суду Відзив, в якому заперечило проти позову, зазначаючи , що ч. 2 статті 27 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування " встановлено , що за бажанням застрахованої особи частина розмір пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства , а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом- відповідно до цього Закону., тобто є два варіанти обчислення розміру пенсії за віком у солідарній системі, з яких особа може обирати найбільш вигідний для себе. Відповідач у Відзиві розяснює формулу та спосіб обчислення двох складових , що визначають розмір пенсії.

Крім того, зазначає, що Головне управління не приймало рішень про відмову в перерахунку пенсії, а повідомило позивача в порядку ЗУ "Про звернення громадян" про недоцільність перерахунку пенсії останнього на підставі ч.2 ст.27 ЗУ "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування ", розяснюючи що саме мається на увазі

Вивчивши матеріали справи, пенсійну справу позивача, суд дійшов до наступних висновків.

Обставини встановлені судом.

ОСОБА_1 , мешканець с. Липча Хустського району з 25.11.2008 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ Закарпатській області.

08 травня 2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою довільного взірця , в якій просив:

-"перерахувати йому пенсію відповідно до п.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням ст. 42 на підставі матеріалу наявного в пенсійній справі за власним бажанням".

17 травня 2021 року в.о. начальника Головного управління на заяву позивача направило лист-відповідь , в якій зазначила, що:

- заява ОСОБА_1 розглянута спеціалістами відділу розгляду звернень управління обслуговування громадян Головного управління;

- відповідно до Порядку № 22-1 заява подається до структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб або через Вебпортал електронних послуг.

- оскільки у випадку заявника страховий стаж заявника до 01.01. 2004 року становить 24 роки 1 місяць 23 дні, а після цієї дати- 7 місяців 5 днів, а з врахуванням того , що частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій визначених законом ( станом на 01.01.2004 року - 168 грн) , то перерахунок пенсії позивача є недоцільним.

Мотиви та норми права встановлені судом.

Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги ( ст. 19 ЗУ "Про звернення громадян").

Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

В силу ч.1 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

До заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу (п.2.7 Порядку № 22-1).

Частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п.4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З аналізу вище зазначеного законодавства та відповідних правовідносин та встановлених обставин у даній справі, суд констатує, що відповідач надавши відповідь на заяву, зазначив, що існує інший порядок подання зави про перерахунок пенсії, з чого слідує, що заявник звернувся з порушеним у заяві питанням не у відповідності до Порядку № 22-1.

Водночас, зазначивши про формальну причину неможливості розгляду питання перерахунку пенсії заявника, відповідач зазначає про недоцільність перерахунку , чим самим фактично відмовляє у вирішенні питання без проведення певних розрахунків та обчислень відповідно до ст.27 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування",що відсутнє у наданій заявнику відповіді, з чого йому неможливо зробити висновок про доцільність чи недоцільність перерахунку.

Суд звертає увагу, що відповідач в обрунтування правомірності своїх дій наводить відповідні розрахунки та мотиви недоцільності у своєму відзиві, що відсутнє у відповіді на заяву позивача.

В обгрунтування своєї позиції відповідач посилається на рішення Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі № 560/3253/20 від 21.01.21 . Однак у даній справі:

" Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії відповідно ч.2 ст.27 Закону України №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу 33 роки 1 місяць 7 днів, та коефіцієнту страхового стажу - 0,33083. Однак, відповідач листом від 11.03.2020 відмовив у проведенні такого перерахунку мотивуючи тим, що не доцільно перераховувати пенсію за двоскладовою формулою, так як розмір пенсійної виплати зменшується з 2414,10 грн до 1677,13 грн.

-І судом в даній було встановлено дотримання позивачем вимог п.1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1."

Тобто обставини в цих двох справах є інші, оскільки позивач звернувся за перерахунком у встановленому законом порядку, зазначаючи у заві конкретні коефіціенти , а відповідач надав конкретні розрахунки у відповіді.

Адміністративний суд, перевіряючи на предмет законності дії та рішення субєкта владних повноважень надає оцінює їх на відповідність критеріям встановленим у ч. 2 статті 2 КАСУ , а саме: У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на вказані вимоги, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо розгляду заяви позивач про перерахунок пенсії не відповідають цим вимогам, так як не відповідають ст.ст. 15, 16 ЗУ "Про звернення громадян", оскільки в разі невідповідності формальним вимогам поданої заяви відповідач повинен чітко і конкретно розяснити куди і в якому вигляді повинна подаватися така заява. А в разі розгляду питання, яке порушується заявником ,якщо вже було зроблено висновок про недоцільність перерахунку пенсії, відповідач повинен винести відповідне рішення.

Щодо вимоги позивача про зобовязання відповідача перерахувати пенсію, то суд в даному випадку не може перебирати на себе повноваження пенсійного органу, який повинен винести відповідне рішення за наслідками розгляду матеріалів пенсійної справи.

В даній справі суд застосовує відповідно до наданих йому п.10 ч.2 ст.245 КАСУ інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів .

Керуючись ст. 242-246 КАСУ суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області при розгляді заяви ОСОБА_1 08 травня 2021 року такими, що не відповідають ст.ст. 15,16 ЗУ "Про звернення громадян".

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 08 травня 2021 року, в якій він просить" перерахувати йому пенсію відповідно до п.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням ст. 42 на підставі матеріалу наявного в пенсійній справі за власним бажанням" з врахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог- відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адмінсуду протягом 30 днів.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Рішення виготовлено 29 жовтня 2021 року ( підписано та направлено в ЄДРСР 01.11.21)