
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 жовтня 2021 року м. Житомир справа № 240/10077/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладене в повідомленні за № 4656-3609/П-02/8-0600/21 від 31.03.2021 про відмову йому зарахувати до стажу державної служби період 07.04.1998 по 20.11.2020 та у переході на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до стажу державної служби період з 07.04.1998 по 20.11.2020 та призначити йому пенсію з 03.03.2021 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №37232 XII.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідачем протиправно відмовлено йому у переході на пенсію державного службовця з підстав відсутності 20 років стажу на державній службі станом на 01.05.2016.
На думку позивача, відповідачем безпідставно не зараховано йому періоду роботи з 04.07.2001 по 20.11.2020 до його стажу, що дає право на пенсію державного службовця. Пояснює, що з 07.04.1998 по 01.08.2019 працював на посаді Печанівського сільського голови Романівського району (в даний час Житомирського району) Житомирської області, а з 02.08.2019 по 20.11.2020 виконував обов`язки старости сіл Печанівка та Паволочка Миропільської селищної ради Романівського району Житомирської області, а тому має право на перехід на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позивач вважаючи прийняте відповідачем рішення незаконним та необґрунтованим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження. Витребувано від відповідача належним чином завірену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .
На виконання вимог ухвали суду від 14.09.2021 представником відповідача подано до суду витребувані документи та відзив на позов.
В обґрунтування своїх заперечень, представник відповідача вказав, що обов`язковою умовою для збереження у особи право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, зокрема щодо відповідного віку, страхового стажу та стажу державної служби.
Вважає, що посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування при переході на посади, віднесені до відповідних категорій посад органів місцевого самоврядування, не можуть бути зараховані до стажу державної служби, а тому станом на 01.05.2016 позивач не мав необхідного стажу, у зв`язку із чим не має право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
15.09.2021 від позивача надійшли письмові пояснення на відзив, в яких посилається на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 26.06.2018 у справі №735/935/17. Вважає, що заперечення відповідача не ґрунтуються на законі.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд дійшов наступного висновку.
Як зазначено у позовній заяві, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з лютого 2014 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
26.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про переведення пенсії за віком на пенсію державного службовця.
У відповідь на подану заяву, позивач отримав повідомлення про відмову у переході на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". Підставами для прийняття відповідачем такого рішення слугував факт відсутності станом на 01.05.2016 - 20 років стажу роботи на посадах віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, що є недостатнім для переходу на пенсію державного службовця.
Позивач не погоджуючись із таким рішенням Пенсійного фонду звернувся до суду за захистом своїх прав на соціальний захист.
Надаючи оцінку правовідносинам які виникли, суд зазначає про наступне.
Згідно з пунктом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 року (далі - Закон №889-VIII) Закон України "Про державну службу" (зі змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу втратив чинність.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 (далі - Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту 12 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджений Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, який застосовується починаючи з 1 травня 2016 року (далі Порядок №622 ).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку №622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу": мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України; займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.
Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.2016 (далі - Порядок №229).
Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону.
Пунктом 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 (далі - Порядок №283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком № 283.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.06.2018 у справі 735/939/17.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" №239 від 18.04.1994 затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі - Порядок №239).
Пунктом 1 Порядку №239 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до п`ятої категорії, зокрема, посади голів міст районного значення, селищних і сільських голів.
Відповідно до пункту 4 Порядок №229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Системний аналіз викладених норм, дає підстави для висновку, що як Порядок №283, так і чинний Порядок №229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
04.07.2001 набрав чинності Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 (далі Закон - №2493-III).
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України "Про державну службу" поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Разом з тим, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 10.05.2018 у справі №351/1792/17, підтвердив, що після набрання чинності законом України "Про державну службу" №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України "Про державну службу" №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" зараховується до стажу державної служби.
З огляду на встановлені обставини справи відповідачем безпідставно не зараховано до стаж роботи на посаді в органах місцевого самоврядування до стажу державного службовця, що призвело до відсутності у позивача необхідного стажу державного службовця для переходу останнім на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".
Таким чином, періоди роботи позивача з 04.07.2001 до 01.08.2019 на посаді Печанівського сільського голови (оскільки, щодо зарахування періоду роботи на такій посаді з 07.04.1998 по 03.07.2001 до стажу державної служби спірні відносини не виникали) та з 02.08.2019 до 20.11.2020 на посаді виконуючого обов`язки старости сіл Печанівка та Паволочка Миропільської селищної ради Романівського району Житомирської області підлягають зарахуванню до стажу державної служби.
Відтак, стаж роботи у позивача на посадах, які відносяться до державної служби становить більше 20 років (з 07.04.1998 до 20.11.2020), крім того, на момент звернення до відповідача із заявою про переведення пенсії за віком на пенсію державного службовця від 26.02.2021 позивач досяг 62 роки (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата звернення - 26.02.2021)
Таким чином, оскільки позивач має стаж на посаді державної служби понад 20 років, досяг відповідного віку, перед зверненням за призначенням пенсії працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд вважає, що наявні правові підстави для переведення позивача на пенсію державного службовця відповідно до Закону № 3723-XII.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1ст.37 Закону №3723-ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", а тому позовні вимоги підлягають до задоволення частково, оскільки відповідачем було відмовлено у зарахуванні до стажу державної служби стажу роботи у період з 04.07.2001 по 20.11.2020, а не з 07.04.1998 по 20.11.2020, як того просить позивач в прохальній частині позовних вимог.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм суд дійшов висновку, що позивачем дотримані вимоги, суд вважає, що відмова відповідача у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ є протиправною. Доказів, які б спростовували такий висновок суду відповідачем не надано.
Питання про розподіл судових витрат, судом вирішується відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, викладене в повідомленні за № 4656-3609/П-02/8-0600/21 від 31.03.2021 про відмову ОСОБА_1 зарахувати до стажу державної служби період 04.07.2001 по 20.11.2020 та у переході на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» №3723- XII від 16 грудня 1993 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період з 04.07.2001 по 20.11.2020 та призначити йому пенсію з 26.02.2021 (дати звернення) відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723- XII від 16 грудня 1993 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення складено: 29.10.2021