
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2021 р. Справа№200/10911/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Толстолуцької М.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (код ЄДРПОУ 20001504, юридична адреса: 84300, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, буд. 56) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, в якому просить суд: визнати протиправною відмову ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях, оформлену відповіддю від 22.02.2021 №78/2115/Р-46/11/149 на заяву позивача про призначення пенсії від 11.02.2021; зобов`язати відповідача оформити та направити необхідні документи до ГУ ПФУ в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», з дня подачі заяви про призначення пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 серпня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Щодо позиції позивача та заперечень відповідача.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач проходив військову службу в Службі безпеки України з 01 липня 2004 року по 30 червня 2020 року включно.
Відповідно до наказу начальника Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 30.06.2020 № 252-ОС/дск старший прапорщик ОСОБА_1 звільнений з військової служби за підпунктом «б» пункту 61 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007, та за підпунктом «а» (у зв`язку з закінченням строку контракту) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», у запас ЗС України, з наданням права носіння військової форми одягу. В наказі зазначено, що вислуга років на день виключення зі списків особового складу складає 17 років 5 місяців, в пільговому обчисленні 5 років 3 місяці, 24 дні. Всього 22 роки 8 місяців 24 дні.
На час звільнення ОСОБА_1 відповідачем неправомірно не зараховано до вислуги років для призначення пенсії участь старшого прапорщика ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, за період з 01.05.2018 по 30.06.2020. ОСОБА_1 не погоджуючись з такими діями ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях звернувся із позовом до Донецького окружного адміністративного суду, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях щодо не зарахування до вислуги років для призначення пенсії участь старшого прапорщика ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, за період з 01.05.2018 по 30.06.2020; визнати протиправною відмову ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях в оформленні та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби»; зобов`язати Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (юридична адреса: 84300, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, 56, код ЄДРПОУ 20001504) оформити та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , адреса проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років, відповідно дост.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби з 01 травня 2018 року по 30 червня 2020 року, протягом якого ОСОБА_1 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (ЄДРПОУ 20001504, м. Краматорськ, в. Ярослава Мудрого, б. 56) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,- відмовлено.
11.02.2021 на адресу суду ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях позивачем направлено відповідну заяву з проханням оформити та направити необхідні документи до ГУПФУ в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», в зв`язку з тим, що вислуга років в пільговому обчисленні складає 25 років 8 місяців 22 дні.
Враховуючи, що відповідач тільки під час судового розгляду частково виконав позовні вимоги та зарахував до вислуги років в пільговому обчисленні участь старшого прапорщика ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область, за період з 01.05.2018 по 30.06.2020, яка стала складати 25 років 8 місяців 22 днів, подати заяву щодо призначення пенсії за вислугою років раніше ОСОБА_1 не мав можливості, за відсутності остаточного розрахунку вислуги років.
Відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року по справі 200/10532/20-а апеляційну скаргу позивача на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року залишено без змін.
Щодо поданої позивачем заяви про призначення пенсії від 11.02.2021 Перший апеляційний адміністративний суд зазначив, що вказане рішення відбувалось вже після ухвалення рішення суду першої інстанції, вказана заява та дії відповідача за результатами її розгляду не були підставою звернення позивача до суду та предметом розгляду суду першої інстанції, тому відсутній факт порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та інтересів позивача на момент його звернення до суду.
Враховуючи, що по справі за №200/10532/20-а не розглядалось питання щодо неправомірної відмови ГУ СБУ України в Донецькій та Луганській областях в оформленні та направленні необхідних документів до ГУ ПФУ в Донецькій області для призначення пенсії відповідно до ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» на підставі заяви від 11.02.2021, позивач звернувся до суду з цим позовом.
12.06.2021 позивачем отримано відповідь від 08.06.2021 №78/2/11/Л-17а/11/149, в якій зазначено, що на заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії надано відповідь за №78/2/15/Р-46/11/149 від 22.02.2021, в якій зазначено про відсутність підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, оскільки на день звільнення з військової служби календарна вислуга років ОСОБА_1 (17 років 5 місяців) менша ніж визначена пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» (24 роки 6 місяців). Позивач вважає таку відмову протиправною, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач заперечив проти задоволення зазначених вимог позивача, просив у задоволенні його позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Так, у наданому відзиві на позовну заяву відповідач, зазначив, що відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається прапорщикам, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
Згідно з наказом ГУ СБУ від 30.06.2020 №252-ОС/дск (зі змінами, внесеними наказом ГУ СБУ від 14.12.2020 №530 ОС/дск) позивач, маючи військове звання старший прапорщик, був звільнений з військової служби з 30.06.2020. На день його звільнення календарна вислуга років складає 17 років 5 місяців.
Наявної у позивача вислуги років не достатньо для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
ОСОБА_1 проходив військову службу в Службі безпеки України з 01 липня 2004 року по 30 червня 2020 року.
Відповідно до витягу з наказу начальника Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 30.06.2020 № 252-ОС/дск старший прапорщик ОСОБА_1 звільнений з військової служби за підпунктом «б» пункту 61 Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 27.12.2007 № 1262/2007, та за підпунктом «а» (у зв`язку з закінченням строку контракту) пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», у запас ЗС України, з наданням права носіння військової форми одягу. В наказі зазначено, що вислуга років на день виключення зі списків особового складу складає 17 років 5 місяців, в пільговому обчисленні 5 років 3 місяці, 24 дні. Всього 22 роки 8 місяців 24 дні.
Витягом з наказу начальника Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 14.12.2020 № 530-ОС/дск «По особовому складу» внесено зміни до наказу начальника Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях від 30.06.2020 № 252-ОС/дск «По особовому складу», а саме: абзац наказу щодо вислугу років старшого прапорщика ОСОБА_1 викладено у новій редакції: «Вислуга років на день виключення зі списків особового складу складає: календарна 17 років 5 місяців, в пільговому обчисленні 8 років 3 місяці, 22 дні, всього 25 років 8 місяців 22 дні».
Відповідно до Довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 11.08.2020 № 131, старший прапорщик ОСОБА_1 дійсно в період з 01.02.2015 по 25.06.2015, з 01.07.2015 по 31.08.2015, з 06.10.2015 по 31.12.2015, з 01.01.2016 по 05.06.2016, з 28.06.2016 по 05.07.2016, з 12.07.2016 по 31.12.2016, з 01.01.2017 по 14.02.2017, з 12.06.2017 по 31.12.2017, з 01.01.2018 по 23.01.2018, з 28.01.2018 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції м. Маріуполь Донецької області.
Відповідно до Довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення від 11.08.2020 № 125, старший прапорщик ОСОБА_1 дійсно в період з 01.05.2018 по 13.11.2018, з 17.11.2018 по 07.01.2019, з 17.01.2019 по 27.01.2019, з 13.03.2019 по 17.03.2019, з 22.04.2019 по 30.04.2019, з 27.06.2019 по 01.07.2019, з 06.07.2019 по 28.07.2019, з 13.08.2019 по 02.09.2019, з 04.01.2020 по 12.01.2020, з 07.02.2020 по 24.05.2020 та з 20.06.2020 по 30.06.2020 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів м. Маріуполь, Донецька область.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (ЄДРПОУ 20001504, м. Краматорськ, в. Ярослава Мудрого, б. 56) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,- відмовлено.
Відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2021 року по справі 200/10532/20-а апеляційну скаргу позивача на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року залишено без змін.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
27 травня 2021 року представник позивача, адвокат Лінник В.В. звернулась до відповідача із адвокатським запитом, в якому зокрема просила надати відповідь на заяву ОСОБА_1 від 11.02.2021 про оформлення та направлення необхідних документів до ГУ ПФУ в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», та прийняте рішення щодо призначення пенсії.
Листом від 08 червня 2021 року за № 78/2/11/Л-176а/11/149 відповідач повідомив позивача, що за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 11.02.2021 було надано відповідь №78/2/15/Р-46/11/149 від 22.02.2021.
Відповідно до листа Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях №78/2/15/Р-46/11/149 від 22.02.2021 зазначено, що виходячи зі змісту статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», для призначення пенсії за вислугу років враховується лише календарна вислуга років. Оскільки на день звільнення з військової служби заявника календарна вислуга (17 років 5 місяців) є меншою ніж визначена пунктом «а» статті 12 Закону, відсутні підстави для призначення пенсії за вислугу років, а отже для направлення ГУ СБУ до ГУ ПФУ подання необхідних документів для призначення пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (частина перша статті 102 Закону № 580-VIII).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з пунктом "б" статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до абзаців першого та десятого пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 12 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (абзац тринадцятий пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ).
Частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.
Частиною другою статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що законодавець у назві статті 17 Закону № 2262-ХІІ використовує формулювання: види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років "для призначення пенсії". Однак, саме календарна вислуга років є визначальною для набуття права на призначення такої пенсії.
Обчислення вислуги років поліцейських здійснюється відповідно до Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Порядок № 393).
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
Підпунктом "а" пункту 3 Порядку № 393 визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-12), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 12 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що в Законі № 2262-ХІІ не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності 24 років і більше вислуги років, обчисленої на пільгових умовах.
Вказаним Законом № 2262-ХІІ чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається за наявності у позивача 24 календарних років і більше; міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 161/4876/17, від 22 січня 2019 року у справі № 295/10742/16-а, від 27 лютого 2019 року у справі № 295/6454/17, від 10 липня 2019 року у справі № 299/509/15-а, від 25 липня 2019 року у справі № 806/1402/16, від 22 серпня 2019 року у справі № 295/7220/16-а, від 28 жовтня 2019 року у справі № 200/2857/19-а.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях, відмовляючи позивачу листом від 22.02.2021 №78/2115/Р-46/11/149у підготовці та направленні документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначенні пенсії за вислугу років відповідно пункту "а" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", діяло у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, що у повній мірі відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, дотримання яких перевіряє адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням вище зазначеного аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку щодо правомірності дій відповідача та відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не має встановленої пунктом "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарної вислуги років.
Надаючи правову оцінку посиланням позивача на положення постанови № 393, відповідно до якої, за твердженням позивача, для призначення пенсії у вислугу років має зараховуватися пільговий стаж, суд виходить з такого.
Оскільки приписи пункту 3 Постанови № 393 суперечать приписам пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ, застосуванню підлягають саме положення Закону № 2262-ХІІ, як правового акта, що має вищу юридичну силу.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини у справі та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295, 371 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (код ЄДРПОУ 20001504, юридична адреса: 84300, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Я. Мудрого, буд. 56) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Повний текст рішення складено та підписано 29 жовтня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.М. Толстолуцька