Рішення № 100710711, 01.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2021
Номер справи
200/9596/21
Номер документу
100710711
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2021 р. Справа№200/9596/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відповідача - 1: Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ: 00032684, місцезнаходження: Україна, 01024, місто Київ, вул. Богомольця, будинок 10), Відповідача - 2: заступник директора Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України Нікітін Анатолій Анатолійович (місцезнаходження: Україна, 01024, місто Київ, вул. Богомольця, будинок 10) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відповідача - 1: Міністерство внутрішніх справ України, Відповідача - 2: заступник директора Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України Нікітін Анатолій Анатолійович, в якому просить суд:

Визнати противоправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Визнати противоправною бездіяльність заступника директора Департамент/ персоналу Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2 щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та направити необхідні документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 19.03.2021, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії періоду проходження служби ОСОБА_1 , обчисленого на пільгових умовах.

Зобов`язати заступника директора Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2 оформити та направити необхідні документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 19.03.2021, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії періоду проходження служби ОСОБА_1 , обчисленого на пільгових умовах.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 07 травня 2013 року згідно наказу №140 о/с МВС України в Донецькій області його було звільнено з ОВС, за п.64 “є” з посади капітана міліції – старшого дільничного інспектора міліції відділу дільничних інспекторів міліції Краматорського міського відділу з 07 травня 2013 року. В наказі вказано, що вислуга років на 07 травня 2013 року складає : у календарному обчисленні 20 років 06 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні – 25 років 08 місяців 22 дні. 19 березня 2021 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно «а» статті 12 Закону № 2263-XII. Листом Департамент персоналу МВС України повідомив про те, що матеріали для призначення пенсії позивачу розглянуті Департаментом персоналу та повернуто у зв`язку з тим, що Законом 2263 – ХІІ не передбачено призначення пенсії за вислугою років при наявності вислуги років, обчисленої на пільгових умовах, а тому право на призначення пенсії за вислугу років у позивача відсутня. Позивач вважає, що відмова в оформленні і подачі документів для призначення пенсії відповідно до пункту “а” частини 1 статті 12 Закону №2262-XII є протиправною, оскільки основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII.

Від відповідача 1 - МВС України по Донецькій області на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого останній просив у задоволені позовної заяви відмовити в повному обсязі. Вказує, що статтею 12 Закону України № 2262 чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності відповідної вислуги років в календарному обчисленні (в даному випадку необхідно 21 календарний рік і більше), та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. За відсутністю у позивача права на призначення пенсії відповідно до Закону Департаментом повернуто документи без реалізації до МВС України.

Відповідач 2 правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом ГУ МВС України від 07 травня 2013 №140 о/с позивач звільнений за п.64 “є” з посади капітана міліції – старшого дільничного інспектора міліції відділу дільничних інспекторів міліції Краматорського міського відділу з 07 травня 2013 року. В наказі вказано, що вислуга років на 07 травня 2013 року складає : у календарному обчисленні 20 років 06 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні – 25 років 08 місяців 22 дні.

19 березня 2021 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно «а» статті 12 Закону № 2263-XII.

Листом від 29 березня 2021 року № Ф-32/лк Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області позивачу надійшов лист, в якому було зазначено, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 № 129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, з покладанням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань цього Департаменту, у в зв`язку з чим, заява позивача про призначення пенсії за вислугу років, була направлена до сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області» за належністю.

Наказом ГУ МВС України в Донецькій області від 24 травня 2021 року № 4 о/с лк внесено зміни до наказу ГУ МВС України в Донецькій області від 07 травня 2013 року № 140 о/с в частині звільнення капітана міліції ОСОБА_1 – старшого дільничного інспектора міліції відділу дільничних міліції Краматорського міського відділу. Вважати вислугу років на 07 травня 2013 року у пільговому обчисленні 26 років 00 місяців 21 день.

15 квітня 2021 року № Ф-151/2 листом ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» МВС України позивачу повідомлено, що Сектором відповідно до функціональних повноважень направлено запит до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області щодо надання розрахунку вислуги років, послужного списку, витягу з наказу про звільнення зі служби грошевого атестату ОСОБА_1 та довідки про додаткові види грошевого забезпечення, які він отримував протягом 24 місяців підряд перед місяцем звільнення зі служби. Також було зазначено, що при надходженні документів, вони будуть долучені до заяви від 19.03.2021 про призначення пенсії та надіслані до Департаменту персоналу МВС України.

14.06.2021 до Департаменту персоналу МВС України було направлено матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2263-ХІІ.

До супровідного листа ( вих. № 33/25-1284 ) було додано:

- заяву ОСОБА_1 про призначення йому пенсії за вислугу років;

- копія паспорта ОСОБА_1 ;

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ;

- наказ ГУ МВС України в Донецькій області від 24.05. 2021 № 4 о/с лк;

- копія листа ГУ МВС України в Донецькій області від 8.06.2021 № 314 лк;

- розрахунок вислуги років для призначення пенсії М-084382;

- копія листа Костянтинівського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.05. 2021 № 2386;

- копія листа ГУ МВС України в Донецькій області від 28.04.2021 р. № 223;

- послужний список М-084382;

- грошовий атестат №1 від 19.04.2021 № 212/06-2021 л;

- довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 19.04.2021 № 212/07-2021 л;

- заяву про виплату пенсії АТ «Ощадбанк».

Листом від 07 липня 2021 року Департамент персоналу МВС України повернув документи позивача ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» у зв`язку з тим, що Законом 2262 – ХІІ не передбачено призначення пенсії за вислугою років при наявності вислуги років, обчисленої на пільгових умовах, а тому право на призначення пенсії за вислугу років у позивача відсутня.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Правовідносини, пов`язані з проходженням та звільненням з посад публічної служби ОВС, регулюються законодавством у сфері проходження служби, а саме Законом України “Про міліцію”, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплата пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх родин визначений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.

Відповідно до п.п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ", зокрема, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються /в т. ч./: дійсна військова служба у Військово-Морському Флоті; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; додатково зараховується час їхнього навчання (у тому числі заочно) у цивільних вищих навчальних закладах, а також у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік за шість місяців.

Отже, за змістом цього Порядку до вислуги років зараховуються періоди служби в органах внутрішніх справ.

Відповідно до п.“б” ч.1 ст.1-2 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Згідно з ст.2 Закону України №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Умови призначення пенсії за вислугу років врегульовані ст.12 Закону України №2262-ХІІ. Зокрема, відповідно до п.“а” ч.1 ст.12 вказаного закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше.

Наказом МВС України від 17.09.2018 №760, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.10.2018 №1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з інших соціальних питань (далі по тексту Інструкція).

Відповідно до п.1 ч.1 р. І ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до п.2 ч.1 р. І цю Інструкцію розроблено, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 №878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” (зі змінами), від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393”, від 12.05.1994 №302 “Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни” та постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі - Порядок).

Відповідно до п.3 р. І Інструкції уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до п.п.1,2,4 ч.1 р. II Інструкції уповноважені структурні підрозділи, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Питання, що позивач звертався до Державної установи “Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області” з заявою про підготовку та передання документів до пенсійного фонду для призначення пенсії, заявою про призначення пенсії не є спірним у справі.

Розділом III Інструкції визначено порядок організації роботи з оформлення документів для призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 р. III Інструкції уповноважені структурні підрозділи:

1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;

2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;

3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;

4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).

Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком забороняється;

5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;

6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.

Відповідно до ч.3 р. III Інструкції підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України:

1. обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років).

До розрахунку вислуги років додаються такі документи: витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв`язку зі смертю із зазначенням вислуги років; копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника); копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності); копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи);

2. ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років;

3. надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті і цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.

Відповідно до ч.4 р. III Інструкції підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток д).

В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.

У відповідності до Положення про Державну установу “Територіальне медичне об`єднання МВС України по Донецькій області” затвердженим наказом МВС України від 07.11.2015 №1430 в редакції наказу МВС України від 10.03.2020 №250 до функцій Територіального медичного об`єднання МВС України по Донецькій області, зокрема, належить прийом від колишніх осіб родового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців Національної гвардії України, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України, членів їхніх сімей заяв, документів для: призначення (перерахунку) пенсії; отримання пільг; отримання відповідного статусу (учасник війни, учасник бойових дій, ветеран органів внутрішніх справ тощо), пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ; отримання членами сімей довідок про право на пільги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких Інших осіб та їх соціальний захист”.

Заяви про призначення пенсії, в тому числі і за вислугу років, особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом (2262-ХІІ) подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі у відповідності до ст.48 р. VI Закону 2262-ХІІ та у відповідності до п.1 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджено постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №32-1.

Згідно розрахунку вислуги років на пенсію позивача станом на 07 травня 2013 року складає у календарному обчисленні – 20 років 06 місяців 26 днів; відповідно до наказу ГУ МВС України в Донецькій області від 24 травня 2021 року № 4 о/с лк вислугу років на 07 травня 2013 року у пільговому обчисленні 26 років 00 місяців 21 день.

Доказів скасування чи визнання нечинним вказаного наказу №4 о/с лк до суду не надано.

Таким чином, судом встановлено, що компетентним органом, в якому проходив службу позивач, станом на дату звільнення позивача визначено, що вислуга його років станом на день звільнення – 07 травня 2013 складає у календарному обчисленні – 20 років 06 місяців років та 26 днів, та у пільговому обчисленні 26 років 00 місяців 21 день.

Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Такий висновок наведено в постанові Верховного Суду у від 03.03.2021 по справі № 805/3923/18-а. Також, в постанові зазначено наступне:

Отже, в даному випадку, ураховуючи наведене, Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду погоджується з висновком, викладеним у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а, та не вбачає підстав для відступу від нього в цій справі.

Водночас, з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, колегія суддів вважає за необхідне відступити від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17.

Отже, є необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Також колегія суддів Верховного Суду вважає необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції щодо безпідставності посилання представником позивача на постанову Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №750/9775/16-а. Колегія суддів Верховного Суду зазначає, що в цій постанові суд касаційної інстанції виклав правовий висновок щодо застосування статей 12, 17, Закону N 2262-XII, наголосивши на необхідності врахування приписів підзаконних нормативно-правових актів при обчисленні вислуги років для призначення пенсії; цей висновок враховано під час зарахування позивачу пільгового стажу.

Таким чином, Верховний Суд відступив від правових висновків викладених у судових рішеннях на які посилається відповідач у відзиві.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що є необґрунтованими доводи у листі від 07 липня 2021 року Департамента персоналу МВС України щодо повернення документів позивача ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» у зв`язку з тим, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Узагальнюючи норми Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 №760, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.10.2018 №1152/32604, можна зробити висновок, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлює особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи, у випадку наявності у особи відповідної календарної вислуги років на пенсію.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у 19 березня 2021 звернувся до ГУ МВС України у Донецькій області в особі ліквідаційної комісії із заявою про призначення пенсії за вислугу років.

Вказана заява була направлені до ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області».

Листом від 14 червня 2021 року № 33/25-1284 ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» направило Директору Департаменту персоналу МВС України матеріали для призначення пенсії позивачу.

Листом від 07 липня 2021 №30714/22-2021 за підписом директора департаменту персоналу МВС України заяву та документи повернуто без реалізації.

Разом з тим, судом встановлено, що станом на дату звільнення зі служби у відповідача відсутні підстави для відмови у направленні документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", враховуючи те, що вислуга років позивача станом на день її звільнення у календарному обчисленні складає 20 років 06 місяців 13 днів, у пільговому обчисленні – 26 років 00 місяців 21 день.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачами протиправно повернуто позивачу його заяву про призначення пенсії без реалізації.

Щодо позовних вимог про:

- визнання противоправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- визнання противоправною бездіяльність заступника директора Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2 щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" - суд зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи, документи відповідачами були відпрацьовані та прийняте відповідне рішення, в даному випадку відмовлено позивачу. Тому мала місце активна поведінка (дії), а не бездіяльність.

Тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню але протиправною є не бездіяльність а дії щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"

Щодо позовних вимог про:

- зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України оформити та направити необхідні документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 19.03.2021, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії періоду проходження служби ОСОБА_1 , обчисленого на пільгових умовах;

- зобов`язати заступника директора Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2 оформити та направити необхідні документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 19.03.2021, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії періоду проходження служби ОСОБА_1 , обчисленого на пільгових умовах – суд зазначає наступне.

Позовні вимоги до обох відповідачів однакові, а відповідач 2 є працівником структурного підрозділу відповідача 1, тому дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню саме до відповідача 1.

Виходячи з системного аналізу норм права, що регулюють спірні правовідносини, обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що відповідачами не доведено правомірності своїх дій, а тому наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

При цьому, суд вважає за необхідне, керуючись ст. 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.

Так, згідно частини першої вказаної норми, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина з боку суб`єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.

При цьому, з метою повного та всебічного захисту прав позивача суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом:

- визнання противоправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

- зобов`язання Міністерство внутрішніх справ України оформити та направити необхідні документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 19.03.2021, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії періоду проходження служби ОСОБА_1 , обчисленого на пільгових умовах.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене у сукупності, позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Частинами 1 та 3 ст.139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, оскільки позов задоволено частково, стягненню на користь позивача підлягає 454,00 грн. понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 120, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відповідача - 1: Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ: 00032684, місцезнаходження: Україна, 01024, місто Київ, вул. Богомольця, будинок 10), Відповідача - 2: заступник директора Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України Нікітін Анатолій Анатолійович (місцезнаходження: Україна, 01024, місто Київ, вул. Богомольця, будинок 10) про:

- визнання противоправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- визнання противоправною бездіяльність заступника директора Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України ОСОБА_2 щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та направити необхідні документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 19.03.2021, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії періоду проходження служби ОСОБА_1 , обчисленого на пільгових умовах - задовольнити частково.

Визнати противоправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови в оформленні та направленні необхідних документів передбачених Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України оформити та направити необхідні документи, передбачені Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за його заявою від 19.03.2021, відповідно до п. а ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії періоду проходження служби ОСОБА_1 , обчисленого на пільгових умовах.

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України понесені судові витрати у розмірі 454,00 грн.

Повний текст рішення складено та підписано 01 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Шинкарьова