
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2021 р. Справа№200/10087/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
9 серпня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо невиплати заборгованості з призначеної пенсії ОСОБА_1 , за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн.;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з призначеної пенсії за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн.;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо проведення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2021 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % замість 1,35%;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу з 01.03.2021 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у березні 2020 року позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про добровільне виконання рішення суду та 31.03.2020 та отримав лист, з якого довідався, що виплата пенсії за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн буде проведена, відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду. Позивач вважає, дії відповідача протиправними та відповідач порушує його право на отримання належної пенсії. Крім того, з 29.12.2017 пенсію за віком позивачу розраховано із застосуванням коефіцієнту оцінки трудового стажу у розмірі 1,35%, внаслідок чого індивідуальний коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії склав 0,43312 (0,32083*1,35). На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2019 по справі №200/12979/19-а відповідачем зараховано до загального стажу позивача періоди роботи з 20.06.1985 по 24.08.1991 та з 02.02.1993 по 29.12.2000 та зарахувати до пільгового та страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 06.02.2015 по 21.09.2015, з 03.10.2015 по 31.10.2015, з 26.11.2015 по 28.02.2016, з 01.04.2016 по 10.10.2016, з 28.10.2016 по 04.01.2017, з 05.02.2017 по 22.05.2017, з 13.06.2017 по 24.06.2017, з 26.07.2017 по 05.09.2017. Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2021 із застосуванням коефіцієнту оцінки трудового стажу у розмірі 1 %, що призвело до того, що індивідуальний коефіцієнт страхового стажу для обчислення пенсії став складати 0,38500, внаслідок чого розмір призначеної позивачу пенсії за віком склав 3300,86 грн, тобто розмір пенсії позивача зменшився.
Позивач вважає дії відповідача, які полягають у безпідставній невиплаті пенсії протиправними та такою, що порушує його конституційні права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 серпня 2021 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до частин п`ятої, шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Станом на момент прийняття рішення у справі, відповідач не скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України, та не подав до суду відзив на позовну заяву, а тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 . Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно до посвідчення НОМЕР_2 , яке видане 04.11.2015 позивач є учасником бойових дій.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2019 по справі №200/12979/19-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області № 34 від 27.03.2018 про відмову в призначенні пенсії.
Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.12.2017 року № 7372 про призначення пенсії за віком згідно абз. 4 ч. 1 ст. 115 розділу ХV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 20.06.1985 року по 24.08.1991 року та з 02.02.1993 року по 29.12.2000 року та зарахувати до пільгового та страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 06.02.2015 року по 21.09.2015 року, з 03.10.2015 року по 31.10.2015 року, з 26.11.2015 року по 28.02.2016 року, з 01.04.2016 року по 10.10.2016 року, з 28.10.2016 року по 04.01.2017 року, з 05.02.2017 року по 22.05.2017 року, з 13.06.2017 року по 24.06.2017 року, з 26.07.2017 року по 05.09.2017 року.
В решті позовних вимог відмовлено.
Листом від 31.03.2020 №65/К-02-01-15 Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило позивача про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/12979/19-а від 09.12.2019 ОСОБА_1 призначено пенсію з 11.02.2020 по 30.04.2020, розпорядженням від 24.03.2020 на виплатний період квітня 2020 року.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України „Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду” №649 від 22.08.2018, установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов`язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою (далі за текстом - Порядок №649).
Виплата пенсії за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн буде проведена, відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року після надходження відповідних коштів.
Страховий стаж, враховано по 29.02.2020, склав: 32 років 1 місяць 27 днів.
Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (1,35) складає -0,43312(0,32083*1,35 ((32 х 12 міс.) + 1 місяців) / 12 міс. *100 згідно статті 25 Закону.
Середня заробітна плата для обчислення пенсії, врахована відповідно ст. 40 Закону №1058 згідно даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.11.2017, становить 5947,49 грн. ((3764,40грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2014-2016рік) * 1,57993 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
Розмір пенсії станом на теперішній час склав 3025,48 грн., з них:
2575,98 грн. - розмір пенсії за віком згідно ст. 27 Закону: (5947,49 грн.
* 0,43312 (заробітна плата * коефіцієнт стажу));
409,50грн-підвищення учасникам бойових дій (1кат)(25%від 1638грн)
40,00грн-цільова допомога учасникам бойових дій.
Листом від 15.07.2021 №7383-6836/К-15/8-0500/21 Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило позивача про те, що ОСОБА_1 з 29.12.2017 призначено пенсію за віком згідно частини 4 статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу (стаж враховано по 29.02.2020) 37 років 7 місяці 27 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,37583 та середньомісячної заробітної плати 8573,65 грн., (1,57993 - індивідуальний коефіцієнт заробітку (після оптимізації) х 5426,60 грн. - показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки з урахуванням індексації).
Розмір пенсії з 01.07.2021 складає 3762,81 грн., в тому числі:
- 3222,23 грн. - розмір пенсії за віком (8573,65 грн. х 0,37583);
- 37,08 грн. - доплата за понаднормовий стаж за 2 роки (1854,00 грн. х 2%);
- 463,50 грн. - підвищення учасникам бойових дій (1 кат.-25% від 1854,00);
- 40,00 грн. - цільова допомога учасникам бойових дій ПКМУ №1603 п.1.
Згідно абзацу 1частини 4 статті 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Згідно абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Набутий страховий стаж, на час автоматичного проведення масового перерахунку пенсії згідно абзацу 5 частини 4 статті 42 Закону №1058, після призначення пенсії складає менше ніж 24 місяці, тому перерахунок пенсії з 1 квітні 2020 року здійснено відповідно до вимог абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Право на соціальний захист, а саме на отримання пенсії, гарантовано Конституцією України та чинними нормативно-правовими актами України.
Суд вважає, що бездіяльність відповідача не може бути виправдана ані спливом часу, ані змінами в законодавстві, які не змінили прав і обов`язків відповідача щодо пенсійного забезпечення осіб та виконання судових рішень.
За приписами статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у п. 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі Сокуренко і Стригун проти України зазначив, що фраза встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін судом, встановленим законом у п. 1 ст. 6 Конвенції передбачає всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
КАС України гарантує право кожній особі в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (стаття 5 Кодексу адміністративного судочинства України). Тобто відповідачем порушено права позивача на своєчасне отримання належної йому пенсії, відтак суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо її невиплати.
Так, як вбачається з резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2019 по справі №200/12979/19-а, Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов`язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.12.2017 року № 7372 про призначення пенсії за віком згідно абз. 4 ч. 1 ст. 115 розділу ХV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зарахувавши до страхового стажу періоди роботи з 20.06.1985 року по 24.08.1991 року та з 02.02.1993 року по 29.12.2000 року та зарахувати до пільгового та страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції забезпечені її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 06.02.2015 року по 21.09.2015 року, з 03.10.2015 року по 31.10.2015 року, з 26.11.2015 року по 28.02.2016 року, з 01.04.2016 року по 10.10.2016 року, з 28.10.2016 року по 04.01.2017 року, з 05.02.2017 року по 22.05.2017 року, з 13.06.2017 року по 24.06.2017 року, з 26.07.2017 року по 05.09.2017 року.
Судом встановлено, що відповідачем вказане рішення суду виконано шляхом призначення пенсії з 11.02.2020 по 30.04.2020, розпорядженням від 24.03.2020 на виплатний період квітня 2020 року. Виплата пенсії за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн буде проведена, відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року після надходження відповідних коштів.
З огляду на викладене, пенсійним органом здійснено на виконання судових рішень нарахування позивачу недоплачених суми пенсії на загальну суму 71862,70 гривень, однак, не проведено її виплату в зв`язку з відсутністю бюджетних асигнувань на цю мету.
Згідно частини першої статті 7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема, законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, та обов`язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов`язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.
Пунктом 9 частини першої статті 16 Закону №1058 встановлено, що застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Отже, порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом № 1058.
При цьому, право на отримання пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.
Відповідно до статті 13 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках передбачених законом.
Відповідач не навів жодної норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що передбачають законність невиплати нарахованої та не виплаченої заборгованості, тому є безпідставними доводи відповідача стосовно відсутності фінансування органів ПФУ як підставу для невиплати нарахованої пенсії.
Також суд зазначає, що постанови Кабінету міністрів України є підзаконними нормативно-правовими актами, які не можуть обмежувати встановлені законодавством права на отримання пенсії позивачем.
Нарахувавши виплати позивачу на виконання судових рішень пенсійний орган фактично виконав судові рішення.
Законом, який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» (далі - рішення суду), та особливості їх виконання є Закон України від 5 червня 2012 року №4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон № 4901-VI).
Частиною 2 ст. 1 Закону № 4901-VI передбачено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).
В частині 1 ст. 3 Закону № 4901-VI встановлено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Отже, суд вважає, що право позивача на отримання нарахованої йому суми пенсії має бути забезпечено шляхом стягнення цих коштів з відповідача в порядку, особливості якого передбачені Законом № 4901-VI.
За приписами частини першої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини, потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі Ковач проти України від 07 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі Мельниченко проти України від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі Чуйкіна проти України від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі Швидка проти України від 30 жовтня 2014 року тощо).
Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність суб`єкта владних повноважень щодо невиплати заборгованості з пенсії за певний період підлягає визнанню протиправною, а порушені права захисту шляхом стягнення з органу Пенсійного фонду на користь позивача заборгованості з пенсії в судовому порядку (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 03 травня 2018 року в справі № 805/402/18 (провадження №Пз/9901/20/18), які відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України мають бути враховані судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Суд зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649 затверджено порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, зазначеним порядком визначено механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Відповідно до п. 5 вказаного Порядку, для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно п. 6 Порядку, перевірку обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, проводить в Пенсійному фонді України комісія з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - комісія)
Пунктом 8 Порядку передбачено, що комісія приймає одне з таких рішень: про наявність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку; про відсутність підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку.
У разі відсутності підстав для виплати суми, зазначеної в розрахунку, у п`ятиденний строк комісія повідомляє боржнику про прийняте рішення, зазначивши при цьому причини відмови.
У разі потреби комісія може прийняти рішення про повернення матеріалів боржнику на доопрацювання.
Суд зазначає, що відповідачем не надано до суду будь - яких доказів вчинення позивачем відповідних дій на виконання процедури, визначеної Порядком погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, як не надано і доказів повідомлення позивача про здійснення таких дій.
Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо невиплати заборгованості з призначеної пенсії ОСОБА_1 , за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн. та стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з призначеної пенсії за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо позовних вимог про проведення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2021 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%, суд зазначає наступне.
Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058 у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 24 Закону №1058 пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до ст. 25 Закону №1058 коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
См х Вс
Кс = ------------, де:
100% х 12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Для особи, яка брала участь у солідарній і накопичувальній системах, визначається один коефіцієнт страхового стажу як сума коефіцієнта страхового стажу за період участі тільки в солідарній системі та коефіцієнта страхового стажу, визначеного за період участі в солідарній і накопичувальній системах.
Відповідно до ст. 26 Закону №1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п`яти років.
Згідно з ст. 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Відповідно до ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Судом встановлено, що з 29.12.2017 позивачу призначено пенсію за віком відповідно частини 4 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страховий стаж, враховано по 29.02.2020р., склав: 32 років 1 місяць 27днів.
Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (1,35) складає -0,43312(0,32083*1,35 ((32 х 12 міс.) + 1 місяців) / 12 міс. *100 згідно статті 25 Закону.
Середня заробітна плата для обчислення пенсії, врахована відповідно ст. 40 Закону №1058 згідно даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000р. по 30.11.2017р, становить 5947,49 грн. ((3764,40грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 2014-2016рік) * 1,57993 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
З 1 березня 2021 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», проведено індексацію пенсії.
Пенсії перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій у розмірі 1,11.
Розмір пенсії з 01.03.2021 р – 2750,68 грн. (8573,65 грн.* 0,32083).
Суд зазначає, що 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 року № 2148-VIII (далі - Закон № 2148), яким Прикінцеві положення Закону № 1058 доповнено, зокрема, п.п. 4-3, 4-4.
Згідно з п. 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058 у редакції Закону № 2148 пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до п. 4-4 Прикінцевих положень цього Закону у редакції Закону № 2148 з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Таким чином, враховуючи те, що виплата пенсії позивача після перерахунку поступово збільшувалась з кожним наступним перерахунком, звуження обсягу прав і свобод позивача через перерахунок пенсії не відбулось.
Підсумовуючи наведене, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність протиправних дій відповідача під час проведення перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з вимогами статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема, чи є підстави допустити негайне виконання рішення.
Нормами статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Оскільки рішення ухвалено на користь позивача, який звільнений від сплати судового збору, судові витрати компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 139 КАС України).
Згідно з ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
На підставі вищевикладеного та керуючись статями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 255, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, щодо невиплати заборгованості з призначеної пенсії ОСОБА_1 , за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 заборгованість з призначеної пенсії за період з 29.12.2017 по 10.02.2020 у розмірі 71862,70 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Звернути до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного позовного провадження 25 жовтня 2021 року. Повне судове рішення складено та підписано 29 жовтня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.С. Зеленов