
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 вересня 2021 р. Справа№200/6768/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративнусправу
за позовом ОСОБА_1
до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області,
Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 12 квітня 2021 року № 81 про відмову у призначенні позивачу пенсії;
- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 6 квітня 2021 року № 1565 про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу позивача періодів його роботи з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року у Радгоспі «Павлопільський», з 21 липня 1986 року по 4 травня 2011 року у Радгоспі «Павлопільський», Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча, Агроцеху № 2 ВАТ «ММК ім. Ілліча».
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
6 квітня 2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» № 1058, як чоловік, який працює трактористом-машиністом і безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільськогосподарського господарства. Такі особи набувають право на пенсію після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
На день подання заяви позивач досяг віку 56 років, має загальний стаж роботи 36 років 7 місяців 27 днів, з них 30 років на зазначеній роботі (тракторист, тракторист-машиніст).
Разом із заявою позивачем були подані усі необхідні документи, які підтверджують трудовий стаж, в тому числі й пільговий: паспорт громадянина України, трудова книжка, військовий квиток, довідки, тощо.
14 квітня 2021 року позивач отримав рішення відповідача № 81 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, яке обґрунтоване тим, що позивачем не надані довідки, які підтверджують характер пільговий характер роботи, тому до його пільгового стажу не зараховані спірні періоди роботи на посаді тракториста-машиніста.
Позивач зазначає, що пільгову довідку щодо роботи в Радгоспі «Павлопольський», який згодом увійшов до ММК ім. Ілліча, він не надав, так як архіви по працівникам та заробітній платі даних підприємств через конфлікт на сході України стали не доступні, у зв`язку із тим, що знаходяться в тимчасово окупованому смт. Тельманове (а.с. 1-11).
Ухвалою суду від 7 червня 2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 57).
Ухвалою суду від 22 червня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області (а.с. 63-64).
У відзиві на позов, наданому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідач не погоджується із позовними вимогами позивача, обґрунтовуючи свою незгоду наступне.
Позивач у квітні 2021 року звернувся до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням № 81 від 12 квітня 2021 року управлінням було відмовлено позивачу в призначенні пільгової пенсії через відсутність необхідного спеціального стажу роботи.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах інших підприємствах сільського господарства – після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Записи у трудовій книжці позивача не дають повної інформації щодо безпосередньої участі позивача у виробництві сільськогосподарської продукції, у зв`язку із чим пенсійний орган не врахував спірні періоди роботи ОСОБА_1 як роботу на пільгових умовах.
Зазначено, що право особи на призначення пільгової пенсії згідно із ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має бути підтверджене як пенсіонером (особистими документами), так і підприємством, на якому особа працювала на роботах, віднесених до Списків № 1 та № 2.
Відсутність підтвердження цих обставин позбавляє пенсійний орган можливості зарахувати до пільгового стажу особи певних періодів роботи та, як наслідок, призначити пенсію на пільгових умовах.
Відповідач зазначає, що позивач був повідомлений про необхідність надання додаткових документів, однак жодних уточнюючих довідок щодо спірних періодів роботи для підтвердження спеціального трудового стажу, який надає право на призначення пенсії на пільгових умовах, ним надано не було.
Враховуючи наведене Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі (а.с. 76-77, 92-93).
Від Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області відзиву на позовну заяву до суду не надходило.
Ухвалою суду від 21 липня 2021 року вирішено провадження в адміністративній справі здійснювати в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 17 серпня 2021 року (а.с. 70-71).
Ухвалою суду від 17 серпня 2021 року підготовче провадження у справі закрито та призначено розгляд справи по суті у відкритому судовому засіданні на 9 вересня 2021 року (а.с. 106).
Ухвалою суду 9 вересня 2021 року вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження (а.с. 114).
У період з 13 по 17 вересня 2021 року суддя перебувала у відрядженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , громадянин України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 1, 12-15).
Перший відповідач, Волноваське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 42169496, місцезнаходження: 58700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17, є органом державної влади та належним відповідачем у даній справі; перебуває в стані припинення (а.с. 9, 119).
Другий відповідач, Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у даній справі (а.с. 120).
Як встановлено судом, позивач 6 квітня 2021 року звернувся до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 1565 за призначенням пенсії за віком, до якої додав наступні документи:
- копію паспорта ВВ422085;
- копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
- копію трудової книжки НОМЕР_2 від 11 грудня 1982 року;
- копію військового квитка НОМЕР_3 від 26 червня 1984 року;
- довідку № 120/Д303 від 16 березня 2021 року, видану ДП «Ілліч-Агро Донбас», про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній;
- відомості з реєстру страхувальників (а.с. 85-87).
З наданої суду копії розписки-повідомлення про отримання від позивача доданих до заяви документів вбачається, що при прийомі наданих документів відповідачем від позивача не вимагалось додатково надати інші документи, не надані позивачем разом із заявою (а.с. 86).
Рішенням № 81 від 12 квітня 2021 року позивачу відмовлено в призначені пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку із відсутністю стажу роботи на посаді тракториста-машиніста 20 років.
В рішенні зазначено, що документально підтверджений страховий стаж складає 36 років 7 місяців 27 днів, стаж роботи на пільгових умовах на посаді тракториста машиніста - 2 роки 9 місяців 28 днів (з 5 травня 2011 року по 28 лютого 2014 року), що не надає права на пенсію на пільгових умовах.
Також у рішенні зазначено, що згідно наданих документів позивач на загальних умовах матиме право на пенсію згідно вимог ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при досягненні 60 років (а.с. 100-102).
Як вбачається з трудової книжки позивача, копія якої наявна в матеріалах справи, позивач у спірні періоди працював:
- з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року - в Радгоспі «Павлопільський» трактористом у відділенні № 4 (запис № 2);
- з 21 липня 1986 року по 16 жовтня 1989 року - в Радгоспі «Павлопільський» трактористом у відділенні № 2 (запис № 4);
- з 17 жовтня 1989 року по 1 листопада 1990 року - в Радгоспі «Павлопільський» механізатором відділенні № 1 на трактор Т-150 (запис № 5);
- з 1 червня 1994 року по 2 лютого 2009 року - в Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча (до склад якого відповідно до наказу № 291 від 7 червня 1994 року увійшов Радгосп «Павлопільський») трактористом в агроцеху 2 (запис № 7);
- з 3 лютого 2009 року по 4 травня 2011 року - в Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва (запис № 8) (а.с. 21-25).
Факт не зарахування до спеціального (пільгового) стажу позивача спірних періодів роботи підтверджується випискою з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-право), згідно якої страховий стаж ОСОБА_1 складає 36 років 7 місяців 27 днів, спеціальний стаж трактористом-машиністом - 2 роки 9 місяців 28 днів (а.с. 103-104).
Будучи не згідним із рішенням відповідача про відмову у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах за нормами п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до суду із даним позовом.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до постанови Верховного Суду від 30 травня 2018 року по справі № 174/658/16-а (провадження № К/9901/201/17) оцінюватися судом мають саме підстави відмови у призначенні пенсії, тобто, мотиви, з яких виходив відповідач, розглядаючи заяву про її призначення.
Враховуючи наведене при вирішенні даної справи суд надає правову оцінку саме підставам прийняття першим відповідачем спірного рішення.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Закон № 1058-IV).
Згідно ст. 8 Закон № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи.
Частинами 1-3 ст. 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 114 Закону № 1058-IV визначено право та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно п. 3 ч. 2 зазначеної статті на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Як зазначено у п. 1 Порядку призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників, наведеному у роз`ясненнях Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний пільговий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).
У п. 4 цього порядку вказано, що при зверненні тракториста-машиніста за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація /правління/ господарство подає в органи ПФУ довідку про стаж роботи, яка дає право на пільгове пенсійне забезпечення, проте, що відповідна особа на посаді тракториста-машиніста була безпосередньо зайнята у виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.
Як зазначено у ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон України «Про пенсійне забезпечення», Закон № 1788-ХІІ), положення якої кореспондуються зі ст. 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Отже, відповідно до діючого законодавства основним та достатнім документом (за наявності відповідних записів в ній), що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Як встановлено судом у трудовій книжці позивача не містяться відомості про зайнятість ОСОБА_1 на виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.
Відповідно до приписів ст. 62 Закону № 1788-ХІІ порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки а б о відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (зі змінами) (далі – Порядок № 637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників […]. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) наводяться відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції […].
Судом встановлено, що позивач не надавав при зверненні до першого відповідача довідку щодо періодів його роботи з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року та з 21 липня 1986 року по 4 травня 2011 року, яка відповідає приписам п. 20 Порядку № 637.
Разом із цим, за поясненням позивача не надання зазначеної довідки мало місце у зв`язку із неможливістю її надання, так як архівний відділ Тельманівського району Донецької області, де знаходяться архіви по працівникам та заробітній платі Радгоспу «Павлопільський» ММК ім. Ілліча, розташований у смт. Тельманове, яке знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Як зазначено у п. 20 (абз. 7) у разі коли підприємства, установи, організації або їх
правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Як вбачається з Індивідуальних відомостей про застраховану особу, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (довідка за формою ОК-5) за період з 1 січня 2000 року по 31 травня 2011 року в реєстрі містяться відомості про наявність у позивача спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV (код підстави для обліку стажу – ЗП3013В1) (а.с. 111-113).
Отже, першим відповідачем неправомірно було не враховано при розгляді заяви позивача від 6 квітня 2021 року приписи абз. 7 п. 20 Порядку № 637 та не зараховано до спеціального (пільгового) стажу ОСОБА_1 за кодом ЗП3013В1 періоди його роботи з 1 січня 2000 року по 4 травня 2011 року.
Щодо не зарахування до пільгового стажу позивача першим відповідачем періодів його роботи до 1 січня 2000 року, суд зазначає наступне.
Як вже зазначалось судом трудова книжка позивача не містить відомостей про зайнятість ОСОБА_1 у спірні періоди на виробництві сільськогосподарської продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві; також відомості про ці періоди (щодо спеціального стажу) не містяться і у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Отже, суд погоджується, що при зверненні позивача 6 квітня 2021 року подані ним документи не давали підстав для зарахування до його спеціального (пільгового) стажу, який дає право на призначення пенсії за приписами п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", періодів роботи з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року та з 21 липня 1986 року по 31 грудня 1999 року.
Разом із цим суд зазначає, що згідно п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Відповідно до абз. 3 п. 4.1 особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно абз. 2 п. 1.7 Порядку № 22-1 у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, п и с ь м о в о повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Як встановлено судом, у розписці-повідомленні про отримання від позивача доданих до заяви документів не зазначено про необхідність надання інших документів, які не надані позивачем разом із заявою про призначення пенсії (а.с. 86).
Пунктом 2 Порядку № 637 передбачено, що у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пункт 17 Порядку № 637 також містить приписи, відповідно до яких за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв`язку із воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
Згідно п. 17-1 Порядку № 637 у разі, коли в трудовій книжці є […] неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях або їх правонаступниках,
розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, стаж роботи, який дає право на пенсію, зараховується у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року (зі змінами) № 18-1, погодженому із міністром праці та соціальної політики України та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі – Порядок № 18) цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: […] до 1 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є […] неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Згідно п. 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали: […] на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; […] у період до 1 січня 2004 року на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, та якщо в трудовій книжці є […] неточні записи про періоди роботи.
Відповідно до п. 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії.
Згідно п. 11 Порядку № 18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.
Суд наголошує, що згідно п. 3.3 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, надає […] допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; також приписи щодо надання заявникам допомоги у зборі необхідних документів містяться і у п. 12 Порядку № 18-1, де зазначено, що територіальні органи Пенсійного фонду України надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів […]; для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, територіальний орган Пенсійного фонду України запрошує та опитує свідка.
Суду не надано доказів на підтвердження того, що першим відповідачем при прийомі документів від позивача у квітні 2021 року останньому роз`яснювалось про необхідність надати додаткові документи та про право у випадку неможливості надання необхідних документів подати відповідну заяву про виклик свідків, які могли б підтвердити пільговий характер роботи позивача у спірні періоди.
Отже, першим відповідачем не були виконані приписи пунктів 1.7 та 3.3 Порядку № 22-1 та п. 12 Порядку № 18-1 (докази на спростування зазначеного суду не надано).
Як наслідок, спірне рішення першого відповідача є необґрунтованим та неправомірним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача в частині скасування цього рішення підлягають задоволенню.
Також враховуючи зазначене судом вище, підлягають задоволенню і позовні вимоги позивача в частині зобов`язання пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача від 6 квітня 2021 року та зарахувати до пільгового стажу за п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоди його роботи з 1 січня 2000 року по 4 травня 2011 року.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання пенсійного органу зарахувати до його пільгового стажу періоди роботи з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року та з 21 липня 1986 року по 31 грудня 1999 року, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Суд зауважує, що не зарахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року та з 21 липня 1986 року по 31 грудня 1999 року з а у м о в и належного виконання пенсійним органом вимог п.п. 1.7 та 3.3 Порядку № 22-1, п. 12 Порядку № 18-1 та п.п. 17, 17-1 Порядку № 637 – не є спірним в межах даної справи.
Суд не може виконувати дискреційні повноваження суб`єкта владних, які покладені саме на цього суб`єкта, зокрема, в частині допиту свідків.
Враховуючи наведене позовні вимоги позивача про зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди його роботи з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року та з 21 липня 1986 року по 31 грудня 1999 року є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
В даному випадку на переконання суду належним та достатнім способом захисту порушеного права позивача в цій частині позовних вимог є зобов`язання пенсійного органу повторно розглянути заяву позивача від 6 квітня 2021 року із дотримання приписів чинного законодавства, в тому числі із дотриманням п.п. 1.7 та 3.3 Порядку № 22-1, п. 12 Порядку № 18-1 та п.п. 17, 17-1 Порядку № 637.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Як вбачається з квитанції від 28 травня 2021 року позивач при поданні даного адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн (а.с. 8).
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною 8 ст. 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи, що основні позовні вимоги позивача (щодо визнання протиправним та скасування спірного рішення) за висновком суду є такими, що підлягають задоволенню, а позовні вимоги позивача, у задоволенні яких суд дійшов висновку про відмову у їх задоволенні ( в частині зобов`язання відповідача зарахувати до спеціального стажу позивача періодів його роботи з 15 квітня 1982 року по 26 червня 1984 року та з 21 липня 1986 року по 31 грудня 1999 року), є похідними від основних позовних вимог і у їх задоволенні суд відмовив лише з підстав обрання іншого способу захисту, суд вважає за необхідне покласти на пенсійний орган судові витрати позивача в повному обсязі.
При вирішенні питання щодо того, кого саме з відповідачів необхідно зобов`язувати вчиняти визначені судом дії та з якого саме відповідача необхідно стягувати витрати позивача зі сплати судового збору, суд виходить з того, що станом на час розгляду справи саме на другого відповідача покладені повноваження, права та функції Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як наслідок, зобов`язальні дії та судові витрати позивача мають бути покладені саме на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42169496, місцезнаходження: 58700, Донецька область, м. Волноваха, вул. Обручева, буд. 17), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3 код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Волноваського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 81 від 12 квітня 2021 року, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначені пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до спеціального (пільгового) стажу ОСОБА_1 відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди його роботи з 1 січня 2000 року по 5 травня 2011 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 6 квітня 2021 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» - із врахуванням правових висновків суду, викладених у даному рішенні, в тому числі із дотримання приписів п.п. 1.7 та 3.3 Порядку № 22-1, п. 12 Порядку № 18-1 та п.п. 17, 17-1 Порядку № 637.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати останнього зі сплати судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна