Рішення № 100703254, 20.10.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
20.10.2021
Номер справи
910/6867/21
Номер документу
100703254
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20.10.2021Справа № 910/6867/21

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Індастріал Констракшн»

до 1) Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит»

2) Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «МАКСІ

КАПІТАЛ ГРУП»

3) Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

4) Приватного підприємства «ЕКСПЕРТНЕ АГЕНСТВО»

5) Державного підприємства «ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ»

про визнання рішення та електронних торгів недійсними

Суддя Підченко Ю.О.

Секретар судового засідання Лемішко Д.А.

Представники сторін:

від позивача: Мартиновський О.В.; Рекун А.І.;

від відповідача 1: Дідук О.В.;

від відповідача 2: Васильєва І.В.;

від відповідача 3: Кібець Р.Р.; Цуканова С.Г.;

від відповідача 4: не з`явилися;

від відповідача 5: не з`явилися;

вільний слухач: Дорошенко О.Б. (журналіст).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Індастріал Констракшн» (далі - Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовними вимогами до Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» (далі - Банк), Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Максі Капітал Груп» (далі - Компанія), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), Приватного підприємства «Експертне агентство» (далі - Агентство), Державного підприємства «Прозорро.Продажі» (далі - Підприємство) про:

- визнання недійсним в цілому рішення виконавчої дирекції Фонду № 1702 від 21.09.2020 «Про затвердження умов продажу активів АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- визнання в цілому недійсними електронних торгів з продажу пулу активів, що складаються з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, майнових прав, що випливають з векселів, дебіторської заборгованості та майнових прав за дебіторською заборгованістю, майнових прав за дебіторською заборгованістю, яка виникла внаслідок визнання збитків від втрати колісних транспортних засобів, нерухомості, основних засобів, номер лоту GL19N619088, що проведені 05.10.2020 на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду № 1702 від 21.09.2020 «Про затвердження умов продажу активів АТ «Банк «Фінанси та Кредит», та їх результати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорювані торги та їх результати порушують права та законні інтереси позивача, завдають йому делікт, суперечать ст. 13 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), у зв`язку з чим підлягають визнанню недійсними також відповідно до ст. 13, ст. 203, ст. 215 ЦК України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.04.2021 було прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 910/6867/21, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 11.06.2021.

17.05.2021 Фонд подав суду заяву про продовження процесуальних строків, а саме строку для подачі відзиву на позов.

20.05.2021 Компанія подала суду відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

27.05.2021 Банк подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

10.06.2021 Фонд подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.06.2021 заяву Фонду про поновлення строку для подання відзиву задоволено та долучено відзив до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.06.2021 відкладено підготовче засідання на 16.07.2021 та вирішено продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів.

14.06.2021 Підприємство подало суду письмові пояснення, в яких заперечило проти задоволення позовних вимог повністю.

13.07.2021 Компанія подала суду клопотання про залишення позовної заяви без руху та про закриття провадження у справі.

15.07.2021 позивач подав суду відповідь на відзив Фонду разом із заявою про поновлення строків для її подання.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.07.2021 було поновлено Товариству строк для подання відповіді на відзив та долучено відповідь на відзив до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.07.2021 клопотання про залишення позову без руху та про закриття провадження у справі залишені без задоволення, відкладено підготовче засідання на 04.08.2021.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.08.2021 вирішено закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 01.10.2021.

01.10.2021 позивач подав суду клопотання про відкладення судового засідання.

У судовому засіданні 01.10.2021 було оголошено перерву до 20.10.2021.

20.10.2021 Товариство подало суду заяву про долучення доказів, а саме прес-релізу із заголовком «Суд Лондона визнав достатніми підстави для накладення всесвітнього арешту на активи акціонера АТ «Банк «Фінанси та кредит», однак залишив відкритим питання юрисдикції».

Суд задовольнив вказане клопотання та долучив прес-реліз до матеріалів справи відповідно до ст. 80 та ст. 207 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

У судове засідання, що відбулось 20.10.2021, а також попередні судові засіданні, представники відповідачів-4,5 не з`явилися.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Так, ухвали суду були надіслані за адресами учасників процесу, які містяться у позовній заяві та у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Окрім того, суд зауважує, що ухвали суду були офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - на сайті за посиланням https://reyestr.court.gov.ua, а також знаходяться у вільному доступі в мережі Інтернет на інших відповідних веб-сайтах.

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Таким чином, оскільки відповідачів-4,5 належним чином повідомлено про судові засідання та ними, у свою чергу, не повідомлено про причини неявки в судові засідання, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності їх представників.

У судовому засіданні 20.10.2021 відповідно до приписів ч. 1 ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзиви на позов, відповідь на відзив, пояснення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач є акціонером Банку, якому належить на праві власності 1 322 813 простих бездокументарних іменних акцій товариства номінальною вартістю 0,50 грн, і складало 12,2746 % статутного капіталу Банку, що підтверджується виписками про стан рахунку в цінних паперах на 01.09.2020, 05.10.2020, 13.04.2020.

В силу приписів Закону України «Про банки і банківську діяльність» Товариство є пов`язаною з Банком особою, а тому в порядку ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон) може понести відповідну відповідальність.

З огляду на викладене, позивач обґрунтовує свій охоронюваний законний інтерес і право на звернення з даним позовом до відповідачів з такими вимогами:

- визнання недійсним в цілому рішення виконавчої дирекції Фонду № 1702 від 21.09.2020 «Про затвердження умов продажу активів АТ «Банк «Фінанси та Кредит» (далі - Рішення № 1702);

- визнання в цілому недійсними електронних торгів з продажу пулу активів, що складаються з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, майнових прав, що випливають з векселів, дебіторської заборгованості та майнових прав за дебіторською заборгованістю, майнових прав за дебіторською заборгованістю, яка виникла внаслідок визнання збитків від втрати колісних транспортних засобів, нерухомості, основних засобів, номер лоту GL19N619088, що проведені 05.10.2020 на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду № 1702, та їх результати, які оформлені:

протоколом електронного аукціону № UA-EA-2020-09-21-000008-b від 05.10.2020 16:53:55, складеним Агентством як оператором, через електронний майданчик якого переможець електронних торгів набув право участі в електронних торгах;

а також договором купівлі-продажу майнових прав від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором № 2 купівлі-продажу майнових прав від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором купівлі-продажу майнових прав за договорами іпотеки/застави від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором № 1 про відступлення прав вимоги від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором № 1 про відступлення прав вимоги за договорами іпотеки/застави від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором № 2 про відступлення прав вимоги від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором № 2 про відступлення прав вимоги за договорами іпотеки/застави від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором № 2 про відступлення прав вимоги за договорами іпотеки/застави від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором про відступлення прав вимоги за дебіторською заборгованістю від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором купівлі-продажу (нерухоме майно) від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором купівлі-продажу (нерухоме майно) від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором купівлі-продажу (нерухоме майно) від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором купівлі-продажу (нерухоме майно) від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором купівлі-продажу (нерухоме майно) від 06.11.2020 (з усіма додатками); договором купівлі-продажу основних засобів від 06.11.2020 (з усіма додатками), які укладені Банком і Компанією.

Відповідно до постанови Правління Національного банку України (далі - НБУ) від 17.12.2015 №898 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та кредит»» виконавчою дирекцією відповідача-3 прийнято рішення від 18.12.2015 №230 «Про початок процедури ліквідації AT «Банк «Фінанси та кредит» та делегування повноважень ліквідатора банку». Згідно з зазначеним рішенням розпочато процедуру ліквідації відповідача-1, призначено уповноважену особу Фонду та делеговано їй всі повноваження ліквідатора Банку.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 07.07.2016 № 1153 затверджено ліквідаційну масу Банку станом на 01.05.2016, про що зроблено відповідне оголошення на веб-сайті відповідача-1.

Рішенням виконавчої дирекції відповідача-3 від 31.07.2018 № 2128 затверджено умови продажу пулу активів ПАТ «БАНК МИХАЙЛІВСЬКИЙ», ПАТ «РАДИКАЛ БАНК», AT «ІМЕКСБАНК», Банку, ПАТ «ЮСБ БАНК» і ПАТ «ВІЕЙБІ БАНК».

До складу вказаних активів увійшли, в тому числі, активи відповідача-1, права вимоги за кредитними договорами: №42-05/07, №10-01-11, №09-01-06, №1015-01-05, №1127-01-06, №0058-01-06, №0003- 01-07, №147-01-08, №37_16-09/07-ЮЛ(ВКЛ), №27/2008, №63-01-07, №44-01-12, №123-01-14, №116- 01-10, №141-01-08, №142-01-08, №37/2008, №МБИ17-08/6, №26/PVN6-08-07, №17/2008, №94-01-07, №113-01-07, №249-980-05, №16ov-01-08, №04-08/ВКЛ, №26v-01-07, №110-01-07, №652-01-08-ВКЛ, №59-07/07, №326-980-06, №153-01-08, №3v-01-06, №0203-01-07, №17-01-07, №79-01-07, №985-02-105, №1280м-08 та майнові права за кредитними договорами №170-01-08, №296-04-06, №44-05/07.

Відповідно до вищевказаного рішення:

- визначено перелік активів, що підлягають продажу, до якого увійшли в тому числі, права вимоги за кредитними договорами;

- встановлено початкову ціну реалізації лоту в розмірі 262 844 395,81 грн, мінімальну ціну - 52 568 879,23 грн;

- затверджено гарантійний внесок в розмірі 5% від початкової ціни реалізації.

03.08.2018 на офіційному веб-сайті Фонду розміщено паспорт відкритих торгів 28.09.2018 та посилання на публічний паспорт активу. Згідно з вказаним паспортом відкритих торгів лоту з реалізації прав вимоги за кредитними договорами присвоєно номер F123GL31412.

27.04.2018 відкриті торги (аукціон) з продажу лоту FI23GL31412 не відбулися у зв`язку з відсутністю зареєстрованих учасників.

Рішенням виконавчої дирекції відповідача-3 від 10.10.2019 № 2609 затверджено умови продажу пулу активів відповідача-1. До складу вказаних активів увійшли права вимоги за кредитними договорами: №1262м-08 від 12.08.2008, №1207м-01-07 від 15.11.2007, №985-02-05 від 07.07.2005, №1280м-08 від 26.12.2008, №КМ-15-2004 від 11.05.2004, №749-02-03 від 17.06.2003, №1145м-01-07 від 07.02.2007.

Відповідно до вищевказаного рішення:

- визначено перелік активів, що підлягають продажу, до якого увійшли в тому числі, права вимоги за кредитними договорами;

- встановлено початкову та мінімальну ціну реалізації лотів;

- затверджено гарантійний внесок в розмірі 5% від початкової ціни реалізації.

16.10.2019 на офіційному веб-сайті Фонду розміщено паспорт відкритих торгів 11.11.2019 та посилання на публічний паспорт активу.

Згідно з вказаним паспортом відкритих торгів лотам з реалізації прав вимоги за кредитними договорами було присвоєно такі номера:

- №1262м-08 від 12.08.2008 - GL18N012580;

- №1207м-01-07 від 15.11.2007 - GL18N012581;

- №985-02-05 від 07.07.2005, №1280м-08 від 26.12.2008, №КМ-15-2004 від 11.05.2004, №749-02-03 від 17.06.2003 - GL19N012582;

- №1145м-01-07 від 07.02.2007 - GL18N012583.

11.11.2019 відкриті торги (аукціон) з продажу лотів GL18N012580, GL18N012581, GL19N012582, GL18N012583 не відбулися в зв`язку з відсутністю зареєстрованих учасників.

Рішенням виконавчої дирекції відповідача-3 від 26.12.2019 №3349 затверджено умови продажу пулу активів відповідача-1, AT «ВТБ БАНК», ПАТ «ДІАМАНТБАНК», ПАТ БАНК «ТРАСТ» та AT «РОДОВІД БАНК». До складу вказаних активів увійшли, в тому числі, активи Банку, права вимоги за кредитними договорами: №1262м-08 від 12.08.2008, №1207м-01-07 від 15.11.2007, №985-02-05 від 07.07.2005, №1280м-08 від 26.12.2008, №КМ-15-2004 від 11.05.2004, №749-02-03 від 17.06.2003, № 1145м-01-07 від 07.02.2007.

Відповідно до вказаного рішення:

- визначено перелік активів, що підлягають продажу, до якого увійшли в тому числі, права вимоги за кредитними договорами;

- встановлено початкову ціну реалізації лоту: в розмірі 984 325 737,52 грн, мінімальну ціну - 196 865 147,50 грн;

- затверджено гарантійний внесок в розмірі 5% від початкової ціни реалізації.

03.01.2020 на офіційному веб-сайті Фонду розміщено паспорт відкритих торгів 20.02.2020 та посилання на публічний паспорт активу. Згідно з вказаним паспортом відкритих торгів лоту з реалізації прав вимоги за кредитними договорами присвоєно номер GL48N215720.

20.02.2020 відкриті торги (аукціон) з продажу лоту GL48N215720 не відбулися в зв`язку з відсутністю зареєстрованих учасників.

21.07.2020 на офіційному веб-сайті відповідача-3 розміщено паспорт відкритих торгів з продажу активів (майна) Банку 11.08.2020 та посилання на публічний паспорт активу. Згідно з вказаним паспортом відкритих торгів, рішенням виконавчої дирекції Фонду від 20.07.2020 № 1358 затверджено умови продажу активів відповідача-1, а саме пулу активів, що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами в кількості 111 договорів, майнових прав, що випливають з п`яти векселів, дебіторської заборгованості та майнових прав за дебіторською заборгованістю в кількості 392 позицій, лоту з реалізації прав вимоги за кредитними договорами присвоєно номер GL19N118853.

11.08.2020 відкриті торги (аукціон) з продажу лоту GL19N118853 не відбулися в зв`язку з відсутністю зареєстрованих учасників.

02.09.2020 на офіційному веб-сайті Фонду розміщено паспорт відкритих торгів з продажу активів (майна) Банку 14.09.2020 і посилання на публічні паспорти активів, з яких вбачається, що рішенням виконавчої дирекції відповідача-3 від 02.09.2020 № 568 затверджено умови продажу активів Банку, а саме: право вимоги за кредитним договором суб`єкта господарювання № 300937/14-7/14-11010-с-и, що забезпечений порукою. Разом з даним активом реалізуються й права кредитора в зобов`язаннях, які випливають з умов депозитних договорів, права вимоги за якими віднесено до четвертої черги задоволення вимог кредиторів Банку (лот GL19N019031), а також право вимоги за кредитним договором суб`єкта господарювання № 26-01-12, права кредитора в зобов`язаннях, які випливають з умов депозитного договору, права вимоги за яким віднесено до четвертої черги задоволення вимог кредиторів Банку (лот GL19N019032).

14.09.2020 відкриті торги (аукціон) з продажу лотів GL19N019031 та GL19N019032 не відбулися в зв`язку з відсутністю зареєстрованих учасників.

Рішенням Фонду №1702 було затверджено умови продажу активів Банку, а саме визначено активи відповідача-1, що підлягають продажу (повторному) на відкритих торгах (аукціоні) шляхом проведення відкритих торгів (аукціонів) із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лоту, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції, а саме пул активів, що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, майнових прав, що випливають з векселів, дебіторської заборгованості, майнових прав за дебіторською заборгованістю, основних засобів, нерухомості та майнових прав за дебіторською заборгованістю.

Відповідно до вказаного оспорюваного рішення, зокрема:

- визначено найменування активу майна, що підлягає продажу (повторному) на відкритих торгах (аукціоні);

- вказано розмір заборгованості станом на 01.09.2020 в сумі 6 168 456 273,01 грн;

- вказано оціночну вартість у розмірі 909 320 794,53 грн;

- вказано початкову ціну в розмірі 2 267 482 861,53 грн;

- вказано початкову (стартову) ціну в розмірі 191 000 941,76 грн;

- визначено мінімальну ціну в розмірі 38 200 188,44 грн;

- визначено відсоток зниження початкової (стартової) ціни в розмірі 80 %;

- затверджено гарантійний внесок в розмірі 10 % від початкової (стартової) ціни;

- затверджено крок відкритих торгів (аукціону) на рівні не менше 1 % від початкової (стартової) ціни лотів.

21.09.2020 на офіційному веб-сайті Фонду розміщено паспорт відкритих торгів (аукціону) з продажу активів (майна) Банку та посилання на публічний паспорт активу.

Згідно з вказаним паспортом відкритих торгів було повідомлено про проведення 05.10.2020 відкритих торгів (голландського аукціону) з продажу таких активів, що обліковуються на балансі відповідача-1: пул активів, що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, майнових прав, що випливають з векселів, дебіторської заборгованості та майнових прав за дебіторською заборгованістю, майнових прав за дебіторською заборгованістю, яка виникла внаслідок визнання збитків від втрати колісних транспортних засобів, нерухомості, основних засобів, а саме: права вимоги та інші майнові права за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами в кількості 113 договорів; майнові права, що випливають з 5 векселів; дебіторська заборгованість та майнові права за дебіторською заборгованістю клієнтів резидентів, нерезидентів, яка обліковується на балансових та позабалансових рахунках банку в кількості 392 позицій; майнові права за дебіторською заборгованістю, яка виникла внаслідок визнання збитків від втрати 13 колісних транспортних засобів; нерухомість, у кількості 5 об`єктів*, а саме: 1) адміністративна будівля літ. А-2, А"-1, а'-l, а2-1, загальною площею 590,4 кв.м, що розташована за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, вулиця Ларіонова Валентина, будинок 48, реєстраційний №841865012101, інвентарний № 340825; 2) виробничий комплекс, що розташований за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Керч, вулиця Танкістів, будинок 4, реєстраційний №148781901112, інвентарний №3408156, до складу якого входять: 1. Корпус № 12 зі станцією нейтралізації. Ж, загальною площею 24 417,80 кв.м. 2. Корпус № 12 зі станцією нейтралізації, Ж1, загальною площею 364,50 кв.м. 3. Корпус № 12 зі станцією нейтралізації, Ж2, загальною площею 495,00 кв.м. 4. Склад труб, 3, загальною площею 2 900,00 кв.м. 5. Склад ИНО, 31, загальною площею 470,10 кв.м. 6. Глибоководна набережна, VI, загальною площею 4 950,00 кв.м., 7. ТП, 32, загальною площею 257,60 кв.м. 8. КНС Об`єкт №22 , К, загальною площею 119,20 кв.м. 9. Набережна №2, VII, загальною площею 6 108,00 кв.м. 10. Будівля з побутовими приміщеннями, К1, загальною площею 68,90 кв.м. 11. Будівля з побутовими приміщеннями, КЗ, загальною площею 80,00 кв.м. 12. Будівля механічного цеха корпусу №16, К2, загальною площею 1 363,00 кв.м. 13. Будівля механічного цеха корпусу №16, Л, загальною площею 3 286,60 кв.м. 14. Будівля порту, Л1, загальною площею 1 603,00 кв.м. 15. Будівля трубомедницького цеха, Л2, загальною площею 2 818,80 кв.м. 16. Достроечна набережна механічного цеху, VIII, загальною площею 3650,00 кв.м. 17. ТП, М, загальною площею 216,10 кв.м. 18. ТП, М1, загальною площею 227,30 кв.м. 19. Будівля цеха механічного, M2, загальною площею 3 194,40 кв.м. 20. Будівля цеха механічного, Н1, загальною площею 2 604,30 кв.м. 21. Будівля цеха механічного , Н2, загальною площею 881,20 кв.м. 22. ТП7, П, загальною площею 94,20 кв.м.; 3) База відпочинку «Залів» загальною площею 1838,1 кв.м., що розташована за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Керч, вулиця Петрової Галини, будинок 65, реєстраційний №148401501112, інвентарний № 3408157, до складу якої входять: 1. їдальня. А, загальною площею 655,2 кв.м.; 2. Літній будинок, З1, загальною площею 34 кв.м. 3. Літній будинок, З2, загальною площею 34,3 кв.м; 4. Літній будинок, З3, загальною площею 33,6 кв.м. 5. Літній будинок, К, загальною площею 33,5 кв.м. 6. Літній будинок, К1, загальною площею 34,4 кв.м. 7. Літній будинок, К2, загальною площею 34,8 кв.м. 8. Літній будинок, Р, загальною площею 33,1 кв.м. 9. Літній будинок Р1, загальною площею 33,3 кв.м. 10. Літній будинок, Р2, загальною площею 33,8 кв.м. 11. Літній будинок. О, загальною площею 22.4 кв.м. 12. Літній будинок, О1, загальною площею 33,8 кв.м. 13. Літній будинок. П. загальною площею 35,1 кв.м. 14. Літній будинок, П1, загальною площею 35 кв.м. 15. Літній будинок. П2, загальною площею 34,2 кв.м. 16. Літній будинок, С1, загальною площею 33,1 кв.м. 17. Літній будинок, С2, загальною площею 34,3 кв.м. 18. Літній будинок, С3, загальною площею 34.3 кв.м. 19. Літній будинок, Т1, загальною площею 34,8 кв.м. 20. Літній будинок, Т2, загальною площею 35,3 кв.м. 21. Кінотеатр, медпункт, У, У1, загальною площею 254,6 кв.м.; 22. Літній будинок, Ф, загальною площею 32,4 кв.м; 23. Літній будинок, Ф1, загальною площею 32,4 кв.м.; 24. Літній будинок, Ф2, загальною площею 33,5 кв.м. 25. Літній будинок, X, загальною площею 35,3 кв.м.; 26. Літній будинок, X1, загальною площею 23,1 кв.м. 27. Адміністративна будівля, Э, загальною площею 66 кв.м.; 28. Літній будинок, Я, загальною площею 33,7 кв.м. 29. Літній будинок, Я1, загальною площею 34,8 кв.м.; 30.Туалет, Б1, 31.Огорожа, 1-9.; 32.Ємністі, 1-ІІІ. 33.Умивальник, IV.; 34.Мостіння. V-VI. 4) Будівля їдальні «Коралл», Літ. «А» загальною площею 359,2 кв.м., що розташована за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Керч, вулиця Орджонікідзе будинок 109, реєстраційний № 148510801112, інвентарний №3408158; 5) Дім приїжджих-готель загальною площею 2268,7 кв.м. та компресорна-теплопункт загальною площею 45,6 кв.м., що розташовані за адресою: Автономна Республіка Крим, місто Керч, вулиця Курортна будинок 6-А, реєстраційний №148468701112, інвентарний №3408159; Основні засоби у кількості 2 од.* *ПДВ нараховується в залежності від статусу платника ПДВ та об`єкта оподаткування; початкова (стартова) ціна - 191 000 941,76 грн, мінімальна ціна лоту - 38 200 188,44 грн, лоту присвоєно номер GL19N619088.

До складу вказаних активів увійшли права вимоги за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, які забезпечені договорами застави, майнових прав, що випливають з векселів, дебіторської заборгованості та майнових прав за дебіторською заборгованістю, майнових прав за дебіторською заборгованістю, яка виникла внаслідок визнання збитків від втрати колісних транспортних засобів, нерухомості, основних засобів, зокрема: № 03/11- 01-08, №09V/11-01-08, №80-01-08, №33-01-07, №63-01-07, №78-01-08, № 2063/05/ВКЛ-03,№116-01- 10, № 652-01-08-ВКЛ, № 0-5/11-11610-кл-и, № 89-01-08, № 76-01-08, № 47-01-07, № К-162-2007, № 161-01-07, № 408V-01-07, № 409-01-07, № 480-01-10, № 251-к, № 234/04-К, № 20-02/07, № 78-10/07, № 03ov-01-08, № 21V-01-07, № 32-04/07, № 26-03/07, № 422-01-07, № 397-01-07, № 453-01-08, № 474М-01-08, № Olov-01-08, № 554м-01-05, № 929-01-05, № 1205-01-07, № 52, № 451-01-08, № 230- ОД, № 20-01-06, №64ov-01-07,№K-50-2008,№ 11-01-08, № 15-01-08,№ 12-01-08, № К-8-2008, № О- 173-2007, № 43-01-06, № МК-89-07, № МКЛ-99-07, № 27-01-06, № К-11-2010, № 03-01-08, № 19-01- 08, № 22-01-08, № 169-01-07, № 45, № 46, № 180-01-08, № 0223-01-07, № 0237-01-08, № 03-01/06, № 28-07/06, № 356-01-06, № 12v-01-06, № 68-07/ВКЛ, № 05 м-01-07, № 456-01-08, № 42ov-01-06, № К- 184-2007, № 45-10/05 ов, № 11-01-07/ВКЛ, № 439-01-07, № 468V-01-08, № 12-01-06, № 79-ов, № О- 41-2008, № 0031-01-06, № 0132-01-07, № 0164-01-07, № 0193-01-07, № 376-01-07, № 64-01-07, № 29- 05/05, № 52/2007, № 51 -06/07, № АА 1834161, № АА 1834162, № АА 1834165, № АА 1079864, № АА 1079869, № 1262м-08, № 1207м-01-07, № 985-02-05, № 1280м-08, № КМ-15-2004, № 749-02-03, № 1145м-01-07,№ 14-02/05,№ 1293-09, № 962м-02-05, № 1338-10,№ 167/07-НКЛ (167/07-КЛ),№ 1442- 12, № 300937/14-7/14-11010-с-и, № 26-01-12, № 2203/06/КИ-658, № 2203/07/КИ-259, № 008/06-КЛ/05, № 013/06-КЛ/05, № 011/06-КЛ/05, № 012/06-КЛ/05, № 014/06-КЛ/05, № 015/06-КЛ/05, № К-69-2007, № К-103-2008, № К-110-2006, № К-70-2007, № 56-01-06, № -, № 112, № 121, № б/н, №б/н; №72, №б/н, №б/н.

05.10.2020 відбувся електронний аукціон з продажу вище вказаного пулу активів, переможцем якого кваліфіковано відповідача-2 зі ставкою 85 610 009,42 грн.

Результати торгів оформлені протоколом електронного аукціону №UA-EA-2020-09-21- 000008-b від 05.10.2020 16:53:55, оператор, через електронний майданчик якого переможець електронних торгів набув право участі в електронних торгах - відповідач-4.

Відповідно до результатів відкритих торгів (аукціону), оформлених протоколом електронного аукціону №UA-EA-2020-09-21-000008-b від 05.10.2020, на виконання приписів ст. 6, ст. 512, ст. 627 ЦК України та Законом 06.11.2020 відповідачем-1 та відповідачем-2 були укладені такі правочини: договір купівлі-продажу майнових прав; договір № 2 купівлі-продажу майнових прав; договір купівлі-продажу майнових прав за договорами іпотеки/застави; договір № 1 про відступлення прав вимоги; договір № 1 про відступлення прав вимоги за договорами іпотеки/застави; договір № 2 про відступлення прав вимоги; договір № 2 про відступлення прав вимоги за договорами іпотеки/застави; договір № 2 про відступлення прав вимоги за договорами іпотеки/застави; договір про відступлення прав вимоги за дебіторською заборгованістю; договір купівлі-продажу (нерухоме майно); договір купівлі-продажу (нерухоме майно); договір купівлі-продажу (нерухоме майно); договір купівлі-продажу (нерухоме майно); договір купівлі-продажу (нерухоме майно); договір купівлі-продажу основних засобів.

На думку позивача, Рішення № 1702, протокол електронного аукціону №UA-EA-2020-09-21-000008-b від 05.10.2020 та вказані вище правочини підлягають визнанню недійсними, виходячи, зокрема, з такого:

- було порушено ч. 12 ст. 51 Закону, оскільки Фонд не пропонував Банк до продажу як цілісний майновий комплекс;

- вимоги щодо процентів за кредитним договорами не були включені до ліквідаційної маси та вони не були оцінені незалежним суб`єктом оціночної діяльності, чим було порушено порядок підготовки до реалізації активів (майна);

- було неправильно визначено стартову ціну та розмір гарантійного внеску;

- порушено загальні принципи формування пулу активів у вигляді лоту GL19N619088;

- порушено порядок розкриття інформації про активи (майно) банків, що ліквідується, оскільки торги були не повторні, такий лот пропонувався вперше, а тому необхідно було розмістити інформацію про торги у друкованому ЗМІ.

Відповідачі-1,2,3,5 заперечували проти задоволення позову, посилаючись на необґрунтованість позовних вимог.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Процедура продажу активів банків, що перебувають в ліквідації регулюється Законом, Положенням щодо організації продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 24.03.2016 №388, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.04.2016 за № 606/28736 (далі - Положення № 388), Регламентом роботи електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лота, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції для продажу активів (майна) банків, що виводяться з ринку або ліквідуються, та рішенням виконавчої дирекції Фонду від 20.07.2017 № 3117 «Про реалізацію активів (майна) банків, що ліквідуються, шляхом проведення відкритих торгів (аукціонів) із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лоту, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2017 за № 999/30867 (далі - Рішення № 3117).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону виведення неплатоспроможного банку з ринку - це заходи, які здійснює Фонд стосовно банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних, щодо виведення його з ринку одним із способів, визначених ст. 39 цього Закону.

Згідно з ч. 1, п. 8 ч. 2 ст. 4 Закону основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження всіх або частини активів і зобов`язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку;

Відповідно до п. 14 ч. 5 ст. 12 Закону виконавча дирекція Фонду (колегіальний орган управління) у сфері виведення неплатоспроможних банків з ринку наділена повноваженнями визначати порядок та способи реалізації майна банку, що ліквідується (приймати рішення про затвердження умов продажу майна та активів банку).

Згідно із ст. 51 Закону виконавча дирекція Фонду затверджує заходи з передпродажної підготовки майна одного або кількох банків (майно, об`єднане у пули активів, цілісні майнові комплекси, пакети акцій тощо), ремонту основних засобів, добудови об`єктів незавершеного будівництва, реалізації девелоперських проектів (зокрема операцій з експлуатації нерухомості) на належних банку земельних ділянках із залученням інвестицій, вилучення з непридатного для експлуатації майна окремих деталей, вузлів, агрегатів тощо для подальшої реалізації.

Після затвердження виконавчою дирекцією Фонду результатів інвентаризації майна банку та формування ліквідаційної маси Фонд розпочинає передпродажну підготовку та реалізацію майна банку у порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами Фонду, за найвищою вартістю у найкоротший строк.

Фонд затверджує способи, порядок, склад та умови відчуження майна банку, включеного до ліквідаційної маси, у разі потреби організовує консолідований продаж майна кількох банків, що одночасно перебувають у процедурі ліквідації.

Майно (активи) банку або кількох банків (пули активів) може бути реалізоване у такий спосіб:

1) на відкритих торгах (аукціоні);

2) шляхом продажу безпосередньо юридичній або фізичній особі.

Продаж майна (активів) банку у спосіб, передбачений цією частиною, може проводитися в електронній формі (на електронних майданчиках).

Порядок реалізації майна банку під час проведення ліквідаційної процедури регламентується нормативно-правовими актами Фонду.

Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про:

1) затвердження переліку майна банку, що не підлягає продажу;

2) об`єднання майна банку або кількох банків у пули та/або продаж окремих інвентарних об`єктів;

3) строки та заходи передпродажної підготовки майна;

4) затвердження умов відкритих торгів (у тому числі аукціонів, що проводяться за методами підвищення та/або зниження ціни і без обмеження мінімальної ціни продажу майна), зокрема розмірів гарантійного внеску, лота та кроку аукціону, порядку зниження ціни, встановлення або відмови від встановлення мінімальної ціни продажу;

5) обмеження загальної кількості відкритих торгів, на яких пропонуються до продажу одні й ті самі об`єкти або пули активів;

6) проведення відкритих торгів (аукціонів) уповноваженою особою Фонду або торговельним посередником, біржею тощо, у тому числі у разі продажу пулів активів, сформованих за рахунок майна кількох банків.

Інформація про вибраний спосіб та порядок продажу (умови, строки, порядок оплати, місце, початкова ціна тощо) майна банку або кількох банків оприлюднюється на офіційному веб- сайті Фонду та веб-сайті банку, майно якого продається.

Для проведення відкритих торгів на підставі договору може залучатися організатор торгів - юридична особа, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги. Організатор торгів не повинен мати конфлікт інтересів з банком, майно якого продається.

Відповідно до частин 1 та 2 Розділу VI Положення № 388 на відкритих торгах (аукціоні) можуть продаватися такі види активів (майна) банку, то ліквідується: основні засоби; майно банку у вигляді цілісного майнового комплексу; майно банку, щодо обороту якого встановлено обмеження; дебіторська заборгованість; права вимоги.

Інші види активів (майна) можуть продаватися у спосіб, визначений законодавством.

Продаж активів (майна) банку, що ліквідується, на відкритих торгах (аукціоні) може проводитися в електронній формі, у тому числі через ETC.

Таким чином, на Фонд покладено обов`язок продати майно (активи), включені до ліквідаційної маси Банку.

Позивачем документально не підтверджено порушення відповідачами порядку відчуження пулу активів Банку, проведення електронних торгів, укладення оспорюваних правочинів, тощо.

Доводи Товариства щодо порушення відповідачами ч. 12 ст. 51 Закону, що полягає у непродажу Фондом Банку як цілісного майнового комплексу, спростовується таким.

Відповідно до ч. 12 ст. 51 Закону Фонд продає майно банку у вигляді цілісного майнового комплексу. У разі якщо продати майно банку у вигляді цілісного майнового комплексу не вдалося, Фонд продає майно банку частинами.

Відповідно до п. 1 розділу VI Положення № 388 на відкритих торгах (аукціоні) можуть продаватися такі види активів (майна) банку, що ліквідується: основні засоби; майно банку у вигляді цілісного майнового комплексу; майно банку, щодо обороту якого встановлено обмеження; дебіторська заборгованість; права вимоги.

Разом з тим, Закон не встановлює обов`язку Фонду організовувати та здійснювати в процесі ліквідації продаж майна кожного окремого банку виключно як цілісного майнового комплексу, не встановлюючи жорсткої послідовності способів відчуження майна банку та залишаючи право вибору способу реалізації майна банку на розсуд відповідача-3.

Слід зазначити, що чинним законодавством, яке регулює порядок реалізації майна (активів) банків, що ліквідуються, не надано визначення поняття цілісний майновий комплекс та не визначено переліку майна, яке може входити до складу цілісного майнового комплексу.

У свою чергу, відповідно до Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440, визначено, що об`єктами оцінки у формі цілісного майнового комплексу є об`єкти, сукупність активів яких діє змогу провадити певну господарську діяльність. Цілісними майновими комплексами є підприємства, а також їх структурні підрозділи (цехи, виробництва, дільниці тощо), які можуть бути виділені в установленому порядку в самостійні об`єкти з подальшим складанням відповідного балансу і можуть бути зареєстровані як самостійні суб`єкти господарської діяльності.

Згідно із Законом України «Про банки і банківську діяльність» банком є юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключно право надавати банківські послуги, відомості про яку внесені до державного реєстру банків.

Виходячи з наведеного, суд погоджується з доводами Фонду про те, що продаж майна банку у вигляді цілісного майнового комплексу є по суті відчуженням всіх видів майна, призначеного для здійснення підприємницької діяльності, а саме: надання банківських послуг, у тому числі приміщення, споруди, обладнання, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, права на знаки (позначення), що індивідуалізують банк, його послуги (фірмове найменування, знаки для товарів і послуг), інші права, які належать банку і сукупність яких дає змогу надавати банківські послуги, що с завершеним циклом.

25.09.2015 на офіційній інтернет-сторінці Фонду було повідомлено про проведення пошуку потенційних інвесторів неплатоспроможного Банку, що можуть бути залучені до виведення відповідача-1 з ринку. Так, Фонд пропонував потенційним інвесторам такі способи виведення банку з ринку: 1) ліквідація банку з відшкодуванням зі сторони Фонду коштів за вкладами фізичних осіб у порядку, визначеному Законом; 2) відчуження всіх або частини активів і зобов`язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією; 3) створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов`язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; 4) продаж неплатоспроможного банку інвестору.

06.10.2015 на офіційній інтернет-сторінці відповідача-3 повідомлено, що з метою розширення кола потенційних інвесторів шляхом забезпечення подачі документів всіма зацікавленими особами, виконавча дирекція Фонду 05.10.2015 (протокол №245/15) вирішила продовжити строк для пошуку потенційних інвесторів, які виявили намір взяти участь у виведенні з ринку Банку по 16.10.2015. Також, додатково зазначено, що Фонд пропонує потенційним інвесторам такі способи виведення відповідача-1 з ринку: 1) відчуження всіх або частини активів і зобов`язань неплатоспроможного банку на користь приймаючого банку з відкликанням банківської ліцензії неплатоспроможного банку та подальшою його ліквідацією; 2) створення та продаж інвестору перехідного банку з передачею йому активів і зобов`язань неплатоспроможного банку і подальшою ліквідацією неплатоспроможного банку; 3) продаж неплатоспроможного банку інвестору.

18.12.2015 на офіційній інтернет-сторінці Фонду повідомлено про те, що відповідно до постанови Правління НБУ від 17.12.2015 № 898 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію AT «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» виконавчою дирекцією відповідача-3 прийнято рішення від 18.12.2015 № 230 «Про початок процедури ліквідації AT «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» та делегування повноважень ліквідатора банку».

Таким чином, Фондом вживалися заходи спрямовані на продаж майна Банку у вигляді цілісного майнового комплексу шляхом пропонування до продажу неплатоспроможного банку інвесторам.

З огляду на вищевикладене, відсутні підстави вважати, що відбулося порушення приписів ч. 12 ст. 51 Закону.

Також, позивач вказує про порушення ч. 1 ст. 48, ч. 1 - 3 ст. 50, ч. 2 - 4 ст. 51 Закону, п. 1, 6 розділу III, п. 1-3 розділу VI Положення № 388.

Так, у складі лоту продано права вимоги за 113 кредитними договорами та майнові права, що випливають з 5 векселів, на загальну суму 3 456 956 331,61 грн, що нараховані (виникли) у період після дня сформування, ліквідаційної маси Банку та по дату заповнення публічного паспорту активів (з 02.05.2016 по 01.09.2020), однак не були включені до ліквідаційної маси відповідача-1 та не були оцінені належним суб`єктом оціночної діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 48 Закону Фонд безпосередньо або шляхом делегування повноважень уповноваженій особі Фонду з дня початку процедури ліквідації банку приймає в управління майно (у тому числі кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу, виконує функції з управління та продає майно банку.

Частиною 1, ч. 2 та ч. 3 ст. 50 Закону встановлено, що з дня початку процедури ліквідації банку Фонд приступає до інвентаризації та оцінки майна банку з метою формування ліквідаційної маси банку.

До ліквідаційної маси банку включаються будь-яке нерухоме та рухоме майно, кошти, майнові права та інші активи банку. До ліквідаційної маси банку не включається майно, що є об`єктом довірчої власності, інше майно у випадках, прямо передбачених законом, а також банкноти і монети, передані Національним банком України на зберігання та для проведення операцій з ними, ліцензія, гудвіл.

Кошти, що залишилися після задоволення забезпечених вимог та покриття витрат, пов`язаних з утриманням, збереженням та продажем (здійсненням правочинів за участі банку) предмета забезпечення, підлягають включенню до складу ліквідаційної маси.

За наявності у складі майна банку майна, виключеного з обороту, Фонд зобов`язаний передати його відповідним особам в установленому порядку.

Фонд, виявивши частку, яка належить банку в спільному майні, з метою задоволення вимог кредиторів у встановленому порядку порушує питання про виділення цієї частки.

Майно, щодо якого банк є користувачем або зберігачем, повертається його власнику відповідно до закону або договору.

Майно банку, що включається до ліквідаційної маси, підлягає оцінці Фондом у порядку, встановленому Фондом. Перелік майна банку, що підлягає оцінці суб`єктами оціночної діяльності, встановлюється Фондом. Для проведення оцінки майна Фонд має право залучати суб`єктів оціночної діяльності з оплатою їх послуг за рахунок ліквідаційної маси банку.

Згідно з ч. 2, ч. 3 та ч. 4 ст. 51 Закону після затвердження виконавчою дирекцією Фонду результатів інвентаризації майна банку та формування ліквідаційної маси Фонд розпочинає передпродажну підготовку та реалізацію майна банку у порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами Фонду, за найвищою вартістю у найкоротший строк.

Фонд затверджує способи, порядок, склад та умови відчуження майна банку, включеного до ліквідаційної маси, у разі потреби організовує консолідований продаж майна кількох банків, що одночасно перебувають у процедурі ліквідації.

Фонду заборонено відчужувати майно банку до затвердження виконавчою дирекцією Фонду способу, порядку, складу та умов відчуження майна такого банку, крім випадків надання виконавчою дирекцією Фонду дозволу на реалізацію окремого майна з метою запобігання збиткам або ризикам його втрати чи пошкодження, а також у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 1 розділу III Положення № 388 порядок підготовки до продажу активів (майна) банків, що ліквідуються, включає проведення інвентаризації активів (майна), здійснення оцінки активів (майна), формування ліквідаційної маси, розробку плану продажу активів (майна).

Згідно з п. 6 розділу III Положення № 388 уповноважений структурний підрозділ Фонду наділяється повноваженнями щодо формування та контролю за реалізацією політики продажу всіх категорій активів (у тому числі визначення пріоритетності, часу та способу продажу), визначеної цим Положенням.

Відповідно до п. 1-3 розділу VI Положення № 388 на відкритих торгах (аукціоні) можуть продаватися такі види активів (майна) банку, що ліквідується: основні засоби; майно банку у вигляді цілісного майнового комплексу; майно банку, щодо обороту якого встановлено обмеження; дебіторська заборгованість; права вимоги.

Інші види активів (майна) можуть продаватися у спосіб, визначений законодавством.

Продаж активів (майна) банку, що ліквідується, на відкритих торгах (аукціоні) може проводитися в електронній формі, у тому числі через ETC.

Початкова ціна активів (майна) банку, що ліквідується, не повинна бути нижчою за оціночну вартість, визначену незалежним суб`єктом оціночної діяльності на дату формування ліквідаційної маси, або на останню дату оцінки активів (майна).

Уповноважений структурний підрозділ Фонду може ініціювати проведення повторної оцінки активів (майна) банку, що ліквідується.

Так, рішенням виконавчої дирекції Фонду № 1153 від 07.07.2016 затверджено ліквідаційну масу Банку станом на 01.05.2016, а саме:

- балансова вартість (без врахування резервів та переоцінки) - 45 065 424 363,41 грн;

- оціночна вартість - 9 943 777 530,78 грн.

Слід зазначити, що права вимоги за 113 кредитними договорами та майнові права, що випливають з 5 векселів, що увійшли до складу лоту GL19N619088 включені до ліквідаційної маси відповідача-1 станом на 01.05.2016 та відповідно оцінені належним суб`єктом оціночної діяльності, а саме ТОВ «Кредитне Брокерське Агентство»:

- балансова вартість (грн, екв.) прав вимоги за 113 кредитними договорами станом на 01.05.2016 становила 2 108 053 101,16 грн, оціночна вартість відповідно становила 454 081 616,09 грн;

- балансова вартість цінних паперів за 5 простими векселями станом на 01.05.2016 становила 153 046 979,70 грн, оціночна вартість відповідно становила 21 317 900 грн.

За період з 02.05.2016 по 05.10.2020 до ліквідаційної маси Банку вносились та затверджувались відповідні зміни шляхом прийняття таких рішень виконавчої дирекції Фонду:

- від 26.01.2017 № 311 затверджено акт про формування ліквідаційної маси станом на 01.05.2016 з урахуванням змін на 01.01.2017 (щодо цінних паперів);

- від 03.06.2019 № 1410 затверджено акт про формування ліквідаційної маси станом на 01.05.2016 з урахуванням змін на 01.04.2019 (щодо дебіторської заборгованості та основних засобів);

- від 27.08.2019 № 2174 затверджено акт про формування ліквідаційної маси станом на 01.05.2016 з урахуванням змін на 25.07.2019 (щодо дебіторської заборгованості);

- від 05.05.2020 № 894 затверджено акт про формування ліквідаційної маси станом на 01.05.2016 з урахуванням змін на 01.04.2020 (щодо дебіторської заборгованості);

- від 20.08.2020 № 1538 затверджено акт про формування ліквідаційної маси станом на 01.05.2016 з урахуванням змін на 01.08.2020 (щодо прав вимоги за кредитним договором, укладеним з юридичною особою);

- від 05.10.2020 № 1792 затверджено акт про формування ліквідаційної маси станом на 01.05.2016 з урахуванням останніх змін на 01.09.2020.

Всі активи, що увійшли до лоту GL19N619088, в тому числі права вимоги за 113 кредитними договорами та майнові права, що випливають з 5 векселів, мають оціночну вартість, визначену незалежним суб`єктом оціночної діяльності на дату формування ліквідаційної маси, і відповідно були включені до ліквідаційної маси неплатоспроможного банку; доказів протилежного суду не надано.

Дотримання Фондом вимог приписів ч. 1 ст. 48, ч. 1, ч. 2 та ч. 3 ст. 50, ч. 2, ч. 3 та ч. 4 ст. 51 Закону, п. 1, 6 розділу III, п. 1-3 розділу VI Положення № 388, підтверджується таким.

Положення ст. 51 Закону та розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затверджене рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07.2012 № 2 (далі - Положення № 2) передбачає обов`язок уповноваженої особи, якій Фондом делеговані повноваження, здійснити інвентаризацію активів і зобов`язань банку та оцінку майна (активів) неплатоспроможного банку з метою формування його ліквідаційної маси лише на дату початку процедури ліквідації банку.

Оскільки п. 4.4 глави 4 розділу V Положення № 2 передбачено, що початковий ліквідаційний баланс неплатоспроможного банку підлягає коригуванню на перше число місяця, що настає після завершення інвентаризації активів та зобов`язань, рішенням виконавчої дирекції Фонду від 07.07.2016 № 1153 затверджено Акт формування ліквідаційної маси відповідача-1 станом на 01.05.2016.

Пунктом 4.14 глави 4 розділу V Положення № 2 передбачено, що зміни до ліквідаційної маси вносяться з метою забезпечення достовірності переліку майна банку, що входить до його ліквідаційної маси, а саме у разі: виявлення майна, що не було включене до ліквідаційної маси або оприбутковане на баланс банку за результатами претензійно-позовної роботи, ухвалення судового рішення, що не підлягає оскарженню і має своїм наслідком відсутність прав власності на майно (актив) або вибуття майна (активу), виявлення обставин, що свідчать про помилковість результатів інвентаризації та/або даних бухгалтерського обліку.

Таким чином, усі зміни, які були внесені до ліквідаційної маси (від 26.01.2017 № 311; від 03.06.2019 № 1410; від 27.08.2019 № 2174; від 05.05.2020 № 894; від 20.08.2020 № 1538; від 05.10.2020 № 1792), вносилися уповноваженою особою на ліквідацію Банку лише у разі наявності підстав, визначених п. 4.14 глави 4 розділу V Положення № 2, тобто виявлення/вибуття майна (активу), помилковість результатів інвентаризації, тобто щодо майна, перевірка фактичної наявності якого не була здійснена під час інвентаризації та оцінки майна Банку, проведення яких передбачено для встановлення наявності активів та зобов`язань Банку на дату початку процедури його ліквідації.

Початкова ціна реалізації активів - прав вимоги по кредитним договорам та майновим правам, що випливають з векселів, включених до складу лоту GL19N619088, була сформована на рівні балансової вартості таких активів, в тому числі процентів, станом на момент подання до Фонду вперше пропозицій про затвердження умов реалізації активів шляхом автоматичного покрокового зниження початкової (стартової) ціни лоту.

Проценти, які не існували на момент затвердження ліквідаційної маси Банку (01.05.2016), були включені в початкову (стартову) ціну продажу активів на перших торгах щодо кожного окремого активу (права вимоги), оскільки початкова ціна відповідає балансовій заборгованості боржників (разом з процентами) станом на момент продажу таких активів. Відповідно такі проценти обліковуються в балансі банку та включені в ліквідаційну масу Банку.

Твердження позивача про не збільшення ліквідаційної маси у зв`язку із збільшенням кредитної заборгованості боржників, в тому числі, і за рахунок процентів, не відповідає дійсності.

Так, на дату початку процедури ліквідації Банку уповноваженою особою Фонду здійснено інвентаризацію активів і зобов`язань банку та оцінку майна, сформовано ліквідаційну масу, яка затверджена рішенням від 07.07.2016 № 1153. Всі активи, які були реалізовані у складі лоту GL19N619088 були оцінені та включені в ліквідаційну масу. Подальші зміни в ліквідаційній масі в частині збільшення процентів обліковуються та відображаються в балансі банку, оскільки продаж таких активів здійснюється з балансової вартості (з врахуванням нарахованих процентів).

Рішеннями виконавчої дирекції Фонду затверджуються лише зміни ліквідаційної маси та оцінка таких змін у разі виявлення нового/вибуття майна (активу), помилковість результатів інвентаризації.

Отже, рішення Фонду, на які посилається Товариство у позовній заяві, якими внесено зміни до ліквідаційної маси (від 26.01.2017 № 311, від 03.06.2019 № 410, від 27.082019 № 2174, від 05.052020 № 894, від 20.08.2020 № 1538, від 05.10.2020 № 1792) не підтверджують, що ліквідаційна маса Банку не збільшилася на суму процентів, нарахованих з 01.05.2016 по 01.09.2020, адже такі зміни до ліквідаційної маси вносяться з метою забезпечення достовірності переліку майна Банку, що входить до його ліквідаційної маси.

Повна балансова вартість активів відповідача-1 відображається в паспорті, який подається щомісячно до відповідача-3, з врахуванням збільшення заборгованості/погашення заборгованості щодо певних боржників, продажу активів, тощо. Тобто паспорт банку формується на певну дату (зріз на дату) та відображає фактичний стан балансу банку (залишків ліквідаційної маси).

При цьому, якщо актив включений до ліквідаційної маси за однією оціночною вартістю, а потім протягом процедури ліквідації за певних умов необхідна його переоцінка - така переоцінка не є підставою для внесення змін до ліквідаційної маси, а використовується виключно для цілей продажу та/або прийняття управлінських рішень щодо такого активу.

Оціночна вартість прав вимоги по кредитним договорам та майновим правам, що випливають з векселів, які входили у спірний лот згідно зі звітом про оцінку майна від 01.04.2016 ТОВ «Кредитне Брокерське Агентство» становить 475 399 516,09 грн.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача-3, про те, що з огляду на вимоги Закону, Положення № 2, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» і ЦК України, Фонд має повноваження на залучення суб`єкта оціночної діяльності для проведення оцінки активів банку, що ліквідується, проте така оцінка здійснюється під час формування ліквідаційної маси банку, і в подальшому можливість здійснення повторної оцінки не є обов`язковою та проводиться у разі необхідності.

Відповідно до п. 3 Розділу VI Положення № 388 початкова ціна активів (майна) банку, що ліквідується, не повинна бути нижчою за оціночну вартість, визначену незалежним суб`єктом оціночної діяльності на дату формування ліквідаційної маси, або на останню дату оцінки активів (майна).

Уповноважений структурний підрозділ Фонду може ініціювати проведення повторної оцінки активів (майна) банку, що ліквідується.

Отже, чинне законодавство не містить обов`язку для неплатоспроможного банку здійснювати окрему оцінку прав вимоги перед проведенням кожного аукціону з продажу таких активів, оскільки така оцінка жодним чином не впливає на початкову ціну реалізації активу, так як початкова ціна активів у складі спірного лоту визначалася на рівні балансової заборгованості, що в рази більше оціночної вартості таких активів.

Враховуючи викладене, на торгах, що відбулися 05.10.2020, реалізовано активи, які включені до ліквідаційної маси Банку та оцінені відповідно до вимог чинного законодавства. Жодний нормативно-правовий акт не вказує на необхідність віднесення нарахованих по зазначеним активам процентів до нововиявлених активів, про що помилково зазначає позивач.

Товариство, обґрунтовуючи позовні вимоги, також вказує, що було неправильно визначено стартову ціну та розмір гарантійного внеску.

Права вимоги та інші майнові права за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, та майнові права, що випливають з векселів - у кількості 118 позицій, перш ніж повторно реалізовуватися у складі лоту GL19N619088, були предметом продажу на інших попередніх торгах, у складі інших лотів. Відповідно, початкова (стартова) ціна у розмірі 170 681 483, 90 грн у складі лоту GL19N619088 сформувалася за результатами попередніх торгів, що були визнані такими, що не відбулися, внаслідок відсутності купівельного попиту.

Відповідно до п. 3 Розділу VI Положення № 388 початкова ціна активів (майна) банку, що ліквідується, не повинна бути нижчою за оціночну вартість, визначену незалежним суб`єктом оціночної діяльності на дату формування ліквідаційної маси, або на останню дату оцінки активів (майна).

Згідно з абз. 17 п. 1 Розділу II Положення № 388 початкова ціна - це ціна активу (майна) на перших відкритих торгах (аукціоні), відображена у рішенні Фонду про затвердження умов продажу активу (майна).

Отже, таке обмеження як «не повинна бути нижчою за оціночну вартість» щодо встановлення початкової ціни активів стосується виключно ціни активу (майна) на перших відкритих торгах (аукціоні).

Відповідно до п. 11. розділу VII Положення № 388 реалізація активів (майна), умови продажу яких затверджуються виконавчою дирекцією Фонду або згідно з чинним законодавством України колегіальним органом Фонду з питань консолідації та продажу активів (у разі делегування йому відповідних повноважень) вперше або були затверджені до набрання чинності цим Положенням, але активи (майно) не були виставлені на продаж, за рішенням, прийнятим виконавчою дирекцією Фонду або згідно з чинним законодавством України колегіальним органом Фонду з питань консолідації та продажу активів (у разі делегування йому відповідних повноважень), у тому числі, може здійснюватися у такому порядку: початкова ціна активів (майна) встановлюється на рівні вартості відповідних активів, що відображається па балансових та на позабалансових рахунках (для прав вимоги за кредитними договорами - на рівні заборгованості за такими договорами (заборгованість за основним боргом, нарахованими відсотками, а також сума заборгованості, що обліковується на рахунках клієнтів банку) станом на перше число місяця, у якому затверджено відповідну пропозицію, але не нижче оціночної вартості таких активів, визначеної незалежними суб`єктами оціночної діяльності; активи (майно), які не були продані на відкритих торгах (аукціоні), банк повторно виставляє на продаж із зменшенням їх ціни реалізації, встановленої для проведення попередніх відкритих торгів (аукціону), на 10 відсотків від початкової ціни, але сумарно не більше ніж на 80 відсотків від початкової ціни.

Пунктом 10 розділу VII Положення № 388 встановлено, що у разі якщо після максимального зниження початкової ціни/ціни реалізації та/або проведення максимальної кількості відкритих торгів (аукціонів), встановлених рішенням виконавчої дирекції Фонду про затвердження умов продажу відповідних активів (майна), відкриті торги (аукціон) не відбулися, уповноважена особа Фонду на ліквідацію банку протягом 10 робочих днів з дати проведення таких торгів (аукціонів) забезпечує повторне подання до Фонду пропозиції щодо продажу відповідних активів (майна).

При формуванні пропозиції щодо реалізації активів (майна) та/або проекту рішення Фонду про затвердження умов продажу активів (майна) для активів (майна), які раніше виставлялись для продажу на відкритих торгах (аукціоні) окремими лотами / у складі пулу і такі відкриті торги (аукціон) не відбулися, нова ціна реалізації таких активів (майна) при продажу окремими лотами / у складі пулу може визначатись нижче їх оціночної вартості, але не нижче ціни реалізації на останніх відкритих торгах (аукціоні), зниженої на 10 відсотків.

Так, вперше умови продажу активів по відступленню права вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за:

- № 1-4 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 21.09.2017 № 4249 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 8 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 28.09.2017 № 4412 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 9 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 02.102017 № 4593 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 10-12 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішеннями виконавчої дирекції Фонду від 10.04.2017 № 1488 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»; від 17.08.2017 № 3567 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 13-15 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 03.112017 № 300 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 16-26 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 13.122017 № 717 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 103 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 26.06.2017 № 2673 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 104 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 01.11.2017 № 285 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 105-106 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішеннями виконавчої дирекції Фонду від 05.01.2017 № 26, від 15.05.2017 № 1927, від 23.08.2017 № 3732, від 14.12.2017 № 5399 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 109 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 22.03.2017 № 1127, від 17.08.2017 № 3559 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 110-114 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 14.09.2017 № 4092 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 116 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 09.02.2017 № 442, від 23.08.2017 № 3731 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 117 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції ФГВФО від 15.12.2017 № 742 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»;

- № 118 (додаток 1 до рішення № 1702) були затверджені Рішенням виконавчої дирекції ФГВФО від 15.12.2017 № 743 «Про затвердження умов продажу активів «АТ «Банк «Фінанси та Кредит»,

- початкова ціна продажу яких відповідала балансовій заборгованості (заборгованість за кредитними договорами станом на 2017 рік), тобто не була нижчою за оціночну вартість. визначену незалежним суб`єктом оціночної діяльності на дату формування ліквідаційної маси (01.05.2016), що повністю відповідає вимогам Положення № 388.

Пунктом 6 зазначених вище рішень встановлено, що відсоток зниження початкової ціни реалізації зазначених активів майна на кожних наступних відкритих торгах (аукціоні) на 10% від затвердженої Фондом початкової ціни реалізації, але сумарно не більше, ніж на 30% - 70% від затвердженої вілповідачем-3 початкової ціни реалізації без необхідності повторного погодження даного питання з виконавчою дирекцією.

Слід зазначити, що в подальшому щодо вказаних вище активів відбувалися неодноразові відкриті торги, а саме:

- у період з 11.10.2017 по 22.01.2018 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 1-4;

- у період з 20.10.2017 по 30.01.2018 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 8;

- у період з 23.10.2017 по 31.01.2018 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 9;

- у період з 15.05.2017 по 08.02.2018 відбулося 12 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 10-12;

- у період з 23.11.2017 по 31.01.2018 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 13-15;

- у період з 19.12.2017 по 30.03.2018 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 16-26;

- у період з 12.09.2017 по 20.12.2017 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 103;

- у період з 21.11.2017 по 01.03.2018 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 104;

- у період з 17.02.2017 по 12.02.2018 відбулося 16 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 105-106;

- у період з 21.04.2017 по 20.10.2017 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 109;

- у період з 17.02.2017 по 12.02.2018 відбулося 8 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 110-114;

- у період з 24.04.2017 по 05.01.2018 відбулося 4 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 116;

- у період з 04.01.2018 по 05.02.2018 відбулося 4 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 117;

- у період з 04.01.2018 по 14.02.2018 відбулося 4 відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів по відступленню прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 118.

Зазначені вище торги не відбулися через відсутність купівельного попиту на вказані активи.

Отже, перші торги щодо прав вимоги по кредитним договорам зазначених вище позичальників, що були в наступному продані у лоті GLI9N619088, були проведені у відповідності до вимог Положення № 388.

З метою забезпечення реалізації активів (майна) банку, що ліквідується, за найвищою вартістю у найкоротший строк, виконавча дирекція Фонду запровадила пілотний проект щодо реалізації активів (майна) банків, що ліквідовуються, шляхом проведення відкритих торгів (аукціонів) із використанням електронної торгової системи для проведення електронного аукціону, який складається з автоматичного покрокового зниження початкової (стартової ціни лоту, етапів подання закритих цінових пропозицій та цінової пропозиції, затверджений рішенням від 20.07.2017 № 3117 (далі - Рішення № 3117), зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.08.2017 за № 999/30867.

Слід зазначити, що всі наступні відкриті торги (аукціони) проводилися відповідно до Положення № 388, з урахуванням особливостей, передбачених Рішенням № 3117.

Так, відповідно до п. 2 Рішенням № 3117 початковою (стартовою) ціною слід вважати ціну лота, сформованого із індивідуально визначеного активу (майна) або пулу активів (майна), визначену у рішенні Фонду щодо умов продажу, з якої розпочинаються відкриті торги (аукціон) та яка діє до першого автоматичного покрокового зниження ціни лота.

Абзацом 4 підп. 1 п. 2 Рішення № 3117 визначено, що мінімальною ціною слід вважати ціну лота, визначену в рішенні Фонду щодо умов продажу, якою закінчується автоматичне покрокове зниження піни лота протягом періоду проведення електронного аукціону, за відсутності ставки учасника.

Згідно з підп. 3 п. 2 Рішення № 3117 початкова (стартова) ціна лота на повторних відкритих торгах (аукціоні) може бути встановлена на рівні не нижче суми мінімальних цін/цін реалізації активів (майна), які включені до складу пулів, що склалися на попередніх відкритих торгах (аукціонах), що не відбулися.

Банк, на виконання Положення № 388, з урахуванням особливостей, передбачених Рішенням №3117 направив до Фонду повторні пропозиції про продаж прав вимоги за кредитними договорами щодо зазначених вище позичальників, та щодо прав вимоги за кредитними договорами щодо позичальників за № 5-7, № 27-102, № 115 (додаток 1 до рішення № 1702) перші пропозиції, що були в наступному продані у лоті GL19N619088.

Разом з тим, початкова (стартова) ціна лотів, реалізація яких здійснювалася відповідно до Положення № 388, з урахуванням особливостей, передбачених Рішенням № 3117 (шляхом автоматичного покрокового зниження ціни лота), що були в наступному продані у лоті GL19N619088, була сформована на рівні балансової заборгованості за кредитними договорами, а початкова (стартова) ціна лотів на кожних наступних повторних відкритих торгах (аукціоні) була встановлена на рівні не нижче суми мінімальних цін/цін реалізації активів (майна), що склалися на попередніх відкритих торгах (аукціонах), що не відбулися, а саме:

- щодо позичальників № 1-4 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.01.2018, рішення Фонду від 28.02.2018 № 574 (лот F07GL15074), від 09.07.2018 № 1926 (лот F11GL29733), від 26.06.2019 № 1603 (лот #UKR-2019-02), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 5-7 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.02.2018, рішення відповідача-3 від 02.03.2018 № 582 (лот F07GL15240), від 09.07.2018 № 1926 (лот F113GL29733), від 26.06.2019 № 1603 (лот #UKR-2019-02), від 20.07.2020 № 1358 (лот GLI9N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 8-9 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.02.2018, рішення Фонду від 21.03.2018 № 750 (лот F07GL18871), від 31.07.2018 № 2128 (лот F123GL31412), від 26.06.2019 № 1603 (лот #UKR-2019-02), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 10-12 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.02.2018, рішення відповідача-3 від 04.04.2018 № 863 (лот F07GL5988), від 02.08.2018 № 2170 (лот F125GL31550), від 26.06.2019 № 1603 (лот #UKR-2019-02), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 13-15 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.03.2017, рішення Фонду від 06.04.2018 № 896 (лот F07GL21137), від 09.08.2018 № 2222 (лот F129GL32060), від 26.06.2019 № 1603 (лот #UKR-2019-02), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL 19N619088);

- щодо позичальників № 16-26 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.04.2018, рішення відповідача-3 від 06.06.2018 № 1403 (лот F07GL27345), від 16.01.2020 № 72 (лот #UKR-2020-03), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 27-96 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.10.2018, рішення Фонду від 14.12.2018 № 2511 (лот F07GL39156), від 16.01.2020 № 72, від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 97-99 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.01.2019, рішення відповідача-3 від 11.02.2019 № 298 (лот F07GL41054), від 16.01.2020 № 72 (лот #UKR-2020-03), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 100-101 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.01.2019, рішення Фонду від 13.02.2019 № 169 (лот F07GL41112), від 16.01.2020 № 72 (лот #UKR-2020-03), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 102 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.03.2019, рішення відповідача-3 від 17.04.2019 № 417 (лот GL8N01839), від 16.01.2020 № 72 (лот #UKR-2020-03), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 103 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.12.2017, рішення Фонду від 22.02.2018 № 548 (лот F07GL14092), від 19.07.2018 № 2022 (лот F118GL30687), заборгованість станом на 01.08.2019, рішення відповідача-3 від 10.10.2019 № 2609 (лот GL18N012580), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 104 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.03.2018, рішення Фонду від 08.05.2018 № 1165 (лот F07GL23298), від 30.08.2018 № 2401 (лот F142GL33253), заборгованість станом на 01.08.2019, рішення відповідача-3 від 10.10.2019 № 2609 (лот GL18N012580), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 105-106 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.02.2018, рішення Фонду від 28.03.2018 № 795, від 31.07.2018 № 2128 (лот F123GL31412), заборгованість станом на 01.08.2019, рішення відповідача-3 від 10.10.2019 № 2609 (лот GL18N012580), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 107-108 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.08.2019, рішення Фонду від 10.10.2019 № 2609 (лот GL18N012580), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 109 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.01.2018, рішення відповідача-3 від 19.03.2018 № 809, від 13.08.2018 № 2252, заборгованість станом на 01.08.2019, рішення Фонду від 10.10.2019 № 2609 (лот GL18N012580), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 110-114 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.01.2018, рішення відповідача-3 від 19.03.2018 № 809, від 13.08.2018 № 2252, від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 115 (додаток 1 до рішення № 1702) оцінка станом на 01.04.2016, рішення Фонду від 20.03.2020 № 257 (лот GL16N017568), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GLI9N619088);

- щодо позичальників № 116 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.01.2019, рішення відповідача-3 від 04.02.2019 № 249, заборгованість станом на 01.02.2020. рішення Фонду від 13.03.2020 № 238 (лот GL18N017490), від 20.07.2020 № 1358 (лот GL19N118853), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 117 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.08.2020, рішення відповідача-3 від 02.09.2020 № 568 (лот GLI9N019031), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088);

- щодо позичальників № 118 (додаток 1 до рішення № 1702) заборгованість станом на 01.08.2020, рішення Фонду від 02.09.2020 № 568 (лот GL19N019031), від 21.09.2020 № 1702 (лот GL19N619088).

Слід зазначити, що вказані вище торги також не відбулися через відсутність купівельного попиту.

Таким чином, всі торги щодо прав вимоги по кредитним договорам зазначених вище позичальників, що були в наступному продані у лоті GL19N619088, були проведені у відповідності до вимог Положення № 388, з урахуванням особливостей, визначених Рішенням № 3117; доказів протилежного суду не подано.

Відповідно до п. 10 розділу VII Положення № 388 при формуванні пропозиції щодо реалізації активів (майна) та/або проекту рішення Фонду про затвердження умов продажу активів (майна) для активів (майна), які раніше виставлялись для продажу на відкритих торгах (аукціоні) окремими лотами / у складі пулу і такі відкриті торги (аукціон) не відбулися, нова ціна реалізації таких активів (майна) при продажу окремими лотами / у складі пулу може визначатись нижче їх оціночної вартості, але не нижче ціни реалізації на останніх відкритих торгах (аукціоні), зниженої на 10 відсотків.

Отже, встановлення виконавчою дирекцією Фонду початкової (стартової) ціни активів - прав вимоги та майнових прав по лоту GL19N619088 у сумі 191 000 941,76 грн з урахуванням попередніх торгів, що не відбулися, узгоджується з приписами Положення №388 та Рішення № 3117.

Що ж до тверджень позивача про те, що взагалі не була визначена ціна реалізації, яка має затверджуватися Фондом у разі проведення повторних торгів, то слід зазначити, що у п. 1 спірного Рішення № 1702 чітко визначена початкова ціна лоту у розмірі 2 267482 861,53 грн (початкова ціна на перших торгах/балансова вартість), початкова (стартова) ціна - 191 000 641,76 грн (мінімальна ціна, до якої опустилася початкова ціна на попередніх торгах) та мінімальна ціна - 38 200 188,44 грн.

Також, у додатку № 1 Рішення № 1702 визначена початкова ціна, початкова (стартова) ціна, мінімальна ціна в розрізі кожного активу з прав вимоги за кредитними договорами та майновими правами, що випливають з векселів.

Отже, доводи Товариства про значне зменшення привабливості вартості активу для потенційних клієнтів та зменшення ціни, спростовуються матеріалами справи та не відповідають дійсності, оскільки ціна продажу активів була визначена в ході проведення значної кількості відкритих торгів в конкурентному середовищі на аукціоні, за наслідком проведення якого саме ринок (потенційні покупці) визначили реальну остаточну вартість активів Банку, тобто у загальновизнаному порядку продажу майна, що відповідає вимогам Закону та нормативно-правовим актам Фонду.

Разом з тим, номінальний розмір заборгованості за кредитним договором не є тотожним поняттю ринковій ціні права вимоги цієї заборгованості, оскільки, при визначенні ринкової вартості прав вимоги за кредитним договором, які були відступлені, безумовно підлягають врахуванню такі фактори, як стан обслуговування боргу, платоспроможність позичальника наявність застави, її належне оформлення, процес стягнення боргу або звернення стягнення на заставлене майно тощо (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.03.2018 у справі № 904/1954/16).

Що ж до посилань позивача на неправильне визначення розміру гарантійного внеску, то вони спростовуються, зокрема, таким.

Відповідно до абз. 3 п. 1 розділу II Положення № 388 гарантійний внесок - це визначений рішенням Фонду щодо затвердження умов продажу активу(ів) (майна) вид забезпечення виконання учасником відкритих торгів (аукціону) (потенційним покупцем) взятих на себе зобов`язань у зв`язку з участю в таких торгах, у тому числі з укладання договору купівлі- продажу активу (майна), розрахунків або придбання активів (майна) банку, що ліквідується, та оплати винагороди організатора відкритих торгів (аукціону) шляхом внесення учасниками грошових коштів на поточний рахунок організатора відкритих торгів (аукціону) (оператора електронного майданчика) та/або надання електронної банківської гарантії на користь банку, розмір яких розраховується у процентному відношенні, визначеному Фондом, від початкової ціни (ціни реалізації), порядок отримання та повернення яких встановлюється Фондом. Електронна банківська гарантія має бути видана на строк до дати граничного терміну укладення договору, визначеного цим Положенням, але не більше ніж 135 робочих днів.

Ціна реалізації - це вартість активу (майна) на повторних відкритих торгах (аукціоні), відображена у затверджених Фондом пропозиціях щодо реалізації активів (майна) банку.

Враховуючи те, що п. 1 Рішення № 1702 чітко визначена початкова ціна активів (2 267482 861,53 грн)_ та початкова (стартова) ціна (191 000 941,76 грн), п. 4 названого рішення встановлено розмір гарантійного внеску за лотом GL19N619088 на рівні 10% від початкової (стартової) ціни, а саме 19 100 094,18 грн.

Отже, відповідачем-3 повністю дотримано вимоги абзацу 3 п. 1 розділу II Положення № 388.

Що ж до тверджень позивача про порушення загальних принципів формування пулу активів у вигляді лоту GL19N619088, то слід зазначити таке.

Відповідно до ч. 7 ст. 51 Закону виконавча дирекція Фонду приймає рішення зокрема, про об`єднання майна банку або кількох банків у пули та/або продаж окремих інвентарних об`єктів.

Згідно з п. 7 розділу III Положення № 388 з метою підвищення ефективності продажу активи (майно) можуть бути об`єднані в пули, загальні принципи формування яких включають, але не виключно, такі ознаки:

- спільний предмет забезпечення (застава, іпотека тощо);

- пов`язані особи (у тому числі, група пов`язаних контрагентів, яка визначається згідно з Інструкцією про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 28.08.2001 № 368, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 26.09.2001 за № 841/6032);

- спільна ознака (розмір активу, перебування на балансі однієї юридичної особи, галузь діяльності, фінансова група, банківський продукт, валюта видачі, період видачі, строк прострочення, перебування у заставі НБУ, етап претензійно-позовної роботи, мораторій на реалізацію предмета застави, ознаки шахрайства, стадія ліквідації тощо). Першочергово застосовується для активів із балансовою вартістю до 3 млн грн.

Крім того, відповідно до п. 13 розділу VII Положення № 388 у разі якщо після зниження початкової ціни активів (майна) на 80 відсотків відкриті торги (аукціон) не відбудуться, такі активи (майно) можуть підлягати продажу у складі пулів активів (майна), сформованих за цією ознакою у порядку, встановленому Фондом.

При цьому, початкова (стартова) ціна активів у лоті GL19N619088 була сформована виходячи на рівні не нижче суми мінімальних цін/цін реалізації активів (майна), що склалися на попередніх відкритих торгах (аукціонах), що не відбулися, на перших з яких ціна активів була сформована на рівні балансової заборгованості.

Таким чином, 05.10.2020 Фондом проведено повторні відкриті торги (аукціон) зазначених вище активів уже у складі лоту GL19N619088, щодо яких проводилася реалізація на попередніх відкритих торгах (аукціонах).

Разом з тим, при формуванні спірного лоту GL19N619088 як зазначає відповідач-3 був застосований звичайний календарний підхід - принцип формування пулу активів, що вже продавалися відповідно до Положення № 388 та Рішення № 3117, але торги за якими визнані такими, що не відбулися, та відповідно до якого (принципу) активи включаються до складу пулу у хронологічному порядку проведення відкритих торгів за такими активами.

Твердження Позивача про те, що лот GL19N6J9088 є новим лотом, а тому міг бути реалізований лише на перших відкритих торгах, які не проводилися, суперечить вимогам абзацу 1 підп. 4 п. 2 Рішення № 3117 відповідно до якого у разі якщо після зниження початкової (стартової) ціни лота до мінімальної ціни останні з визначеної рішенням Фонду щодо умов продажу кількості відкриті торги (аукціон) не відбудуться, такі активи (майно) банку(ів), що входили до складу лота(ів), підлягають продажу у складі пулів(ів), сформованого(их) з активів (майна) банку(ів) за цією ознакою. Для можливості повторної реалізації активів має значення лише факт такої реалізації на попередніх торгах, не залежно від того, в якому лоті чи пулі зазначені активи реалізовувалися.

При цьому, жодних правил щодо неможливості «розірвання» застав при формуванні пулу активів неплатоспроможних банків, що пропонуються до продажу чинне законодавство не встановлює.

Положення № 388 та Рішення № 3117 не містять прямої заборони щодо відокремлення основного зобов`язання та забезпечувального при формуванні пулу активів неплатоспроможних банків, що пропонуються до продажу.

Також, як на підставу для визнання торгів недійсними, позивач посилається на порушення ч. 17 ст. 51 Закону, а саме на те, що не було розміщено оголошення щодо продажу у друкованих засобах масової інформації.

Так, відповідно до ч. 7 ст. 51 Закону порядок реалізації майна банку під час проведення ліквідаційної процедури регламентується нормативно-правовими актами Фонду.

Згідно з ч. 17 ст. 51 Закону Фонд зобов`язаний оприлюднювати інформацію про майно (активи), що продається, у друкованих засобах масової інформації, визначених виконавчою дирекцією Фонду, на веб-сайті банку та офіційному веб-сайті Фонду. Вимоги до змісту та строків оприлюднення інформації про продаж майна банків регламентуються нормативно-правовими актами Фонду.

Відповідно до абз. 2 п. 1 розділу V Положення № 388 протягом п`яти робочих днів після оприлюднення банком, що ліквідується, на своєму веб-сайті і Фондом на своєму офіційному веб- сайті публічних паспортів активів (майна) та паспорта відкритих торгів (аукціонів) Фонд розміщує оголошення щодо продажу активів (майна) в друкованих засобах масової інформації, визначених виконавчою дирекцією Фонду.

Згідно з п. 3 розділу V Положення № 388 не менше ніж за три робочих дні до кожних повторних відкритих торгів (аукціону) по лоту Фонд оновлює паспорт відкритих торгів (аукціону). Фонд та банк, що ліквідується, оприлюднюють оновлений паспорт відкритих торгів (аукціону) на своїх веб-сайтах без оприлюднення оголошення щодо продажу активів (майна) в друкованих засобах масової інформації.

Таким чином, оголошення щодо продажу активів (майна) в друкованих засобах масової інформації розміщується Фондом виключно стосовно активів (майна), що виставляються на продаж на перших відкритих торгах (аукціонах).

У свою чергу, на повторних відкритих торгах (аукціонах) таке розміщення не здійснюється.

Оспорюваним рішенням було визначено активи відповідача-1, що підлягають продажу (повторному) на відкритих торгах (аукціоні).

Отже, Фондом не було порушено порядку розкриття інформації про актив (майно) банків, що ліквідується, оскільки оспорюваний позивачем продаж активів (майна) Банку, що увійшли до складу лоту GL19N6I9088, є повторними відкритими торгами (аукціоном).

Що ж до публічного паспорту активів, то слід зазначити таке.

Відповідно до п. 1 розділу V Положення № 388 публічні паспорти активів (майна) та паспорти відкритих торгів (аукціонів) оприлюднюються на веб-сайті відповідного банку, що ліквідується, та офіційному веб-сайті Фонду за формою та структурою інформації, шо визначені у додатках 7-16 до цього Положення, відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду або колегіального органу Фонду з питань консолідації та продажу активів (у разі делегування йому відповідних повноважень) про затвердження умов продажу активів (майна) такого банку згідно з чинним законодавством України.

Публічні паспорти активів (розміщені в публічному доступі за посиланням https://www.fg.gov.ua/lot/164152 у кількості 22 шт.), включених до складу лоту GL19N619088, за формою та структурою інформації відповідають вимогам п. 1 розділу V Положення № 388 (додатки 7-16 до цього Положення).

Таким чином, вказаний публічному паспорті активів та рішенні про затвердження умов продажу розмір заборгованості (балансова вартість) станом на 01.09.2020 та оціночна вартість активів, включених до складу лоту GL19N619088, повністю відповідає дійсним фактичним даним; доказів протилежного суду не подано.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового права та інтересу.

Згідно з ч. 2 ст. 16, ст. 215 ЦК України одним із способів захисту порушеного права є визнання недійсним правочину, укладеного з недодержанням вимог, установлених ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу.

Виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає в продажі майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернуто стягнення, до покупця - учасника прилюдних торгів, та ураховуючи особливості, передбачені законодавством щодо проведення прилюдних торгів, складання за результатами їх проведення акта про проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на публічних торгах, а відтак є правочином.

Таким чином, враховуючи, те що відчуження майна з прилюдних торгів відноситься до угод купівлі-продажу, така угода може визнаватись недійсною на підставі норм цивільного законодавства про недійсність правочину (ст. 203, ст. 215 ЦК України).

Необхідно також зазначити, що оскільки, виходячи зі змісту ч. 1 ст. 215 ЦК України підставами недійсності укладеного за результатами прилюдних торгів правочину є недодержання вимог закону в момент його укладення, тобто безпосередньо за результатами прилюдних торгів, то підставами для визнання прилюдних торгів недійсними є порушення встановлених законодавством правил проведення торгів.

Позивачем не підтверджено та не доведено про наявність порушення встановлених законодавством правил проведення торгів з реалізації майна Банку під час ліквідаційної процедури, які могли вплинути на результати торгів; не обґрунтовано та документально не підтверджено невідповідність Рішення № 1702 вимогам чинного законодавства.

Таким чином, відсутні підстави для визнання Рішення № 1702, електронних торгів, оформлених протоколом та договорів недійсними, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Що ж до решти доводів і тверджень позивача та відповідачів-1,2,3,5, які викладені у позові, відзивах, письмових поясненнях, тощо, то слід вказати таке.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів позивача та відповідачів-1,2,3,5 та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки до яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Згідно з ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Частина 1 ст. 74 ГПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з пунктом 3 ч. 4 ст. 238 ГПК України у мотивувальній частині рішення зазначаються мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з покладенням судового збору на позивача в порядку ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 73, 74, 76, 77, 80, 86, 91, 104, 129, 207, 232, 233, 236, 237, п. 2 ч. 5 ст. 238, ст. ст. 240, 241, ч. 1 ст. 256, 288 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Індастріал Констракшн» до Публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» відмовити.

2. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Індастріал Констракшн» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія» відмовити.

3. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Індастріал Констракшн» до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відмовити.

4. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Індастріал Констракшн» до Приватного підприємства «ЕКСПЕРТНЕ АГЕНСТВО» відмовити.

5. У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Індастріал Констракшн» до Державного підприємства «ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ» відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, то строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складання та підписання повного тексту рішення: 29.10.2021.

Суддя Ю.О. Підченко