Ухвала суду № 100702905, 27.10.2021, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.10.2021
Номер справи
909/965/20
Номер документу
100702905
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

Справа № 909/965/20

УХВАЛА

27.10.2021 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

судді Стефанів Т. В.

секретар судового засідання Максимів Н. Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області № 514/09-19-20-02 від 16.06.2021 (вх. № 9799/21 від 16.06.2021) про визнання грошових вимог та включення їх до реєстру вимог кредиторів

у справі

за заявою Приватного підприємства "Поділля-2008"

до боржника Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"

про банкрутство,

за участю:

розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Ткачука О. В.,

представника боржника Матвіїва Б. М.,

представника Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Запічної Н. І.,

представника кредитора Головного управління ДПС в Івано-Франківській області Воришко М. В.,

у с т а н о в и в :

В провадженні Господарського суду Івано-Франківської області знаходиться справа за заявою ПП "Поділля-2008" про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".

Ухвалою суду від 12.02.2021 постановлено: відкрити провадження у справі про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"; залучити до участі у справі Міністерство оборони України, як представника органу, уповноваженого управляти державним майном; визнати грошові вимоги ПП "Поділля-2008" до боржника у розмірі 240217 грн 33 коп. основної заборгованості та 21020 грн 00 коп. судового збору; ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника; ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів до 01.08.2021; призначити розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Ткачука О. В.; встановити оплату послуг арбітражному керуючому у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень за рахунок коштів заявників, авансованих на депозитний рахунок суду; офіційно оприлюднити повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат"; зобов`язати боржника провести аудит; зобов`язати вчинити ряд інших дій; попереднє засідання суду призначити на 06.04.2021.

12.02.2021, на вебсайті Вищого господарського суду України було оприлюднено повідомлення про відкриття Господарським судом Івано-Франківської області провадження у справі № 909/965/20 про банкрутство ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат".

16.06.2021 до суду від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшла заява № 514/09-19-20-02 від 16.06.2021 (вх. № 9799/21 від 16.06.2021) про визнання грошових вимог до ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в сумі 87764699 грн 09 к., з яких 52772484 грн 00 к. - основний платіж, 13193121 грн 00 к. - штрафні санкції, 21799094 грн 00 к. - пеня, 4540 грн 00 к. - судового збору та включення їх до реєстру вимог кредиторів.

Ухвалою від 22.06.2021 суд прийняв до розгляду заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, розгляд заяви призначив в судовому засіданні на 05.07.2021.

23.09.2021 до суду від розпорядника майна боржника надійшло повідомлення про результати розгляду кредиторських вимог № 02-12/74 від 05.08.2021 (супровідний лист вх. № 14828/21 від 23.09.2021).

26.10.2021 до суду від розпорядника майна боржника надійшли письмові пояснення щодо кредиторських вимог до боржника в частині штрафних санкцій № 02-12/85 від 25.10.2021 (вх. № 16848/21 від 26.10.2021).

Позиція розпорядника майна боржника зводиться до того, що у зв`язку зі спливом річного строку позовної давності державною податковою службою безпідставно заявлені вимоги про стягнення пені в сумі 561610 грн 67 к. Визнанню підлягає пеня лише за період з 11.02.2020 по 11.02.2021.

23.09.2021 до суду від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшло заперечення на відзив розпорядника майна про розгляд заяви з грошовими вимогами Головного управління ДПС в Івано-Франківській області № 10201/5/09-19-20-02 від 23.09.2021 (вх. № 14814/21). У запереченні кредитор вказує на той факт, що до стягнення податкового боргу застосовується спеціальний строк позовної давності у 1095 днів, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу.

26.10.2021 до суду від Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надійшла заява про надання доказів № 11391/5/09-19-20-02 від 26.10.2021 (вх. № 16837/21), а саме розрахунку пені.

В силу приписів ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Як визначено в ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Частиною 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов`язковими так само, як вони є обов`язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.

Поза межами встановленого строку, з вимогами до боржника звернулося Головне управління ДПС в Івано-Франківській області.

Пунктами 3-4 ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.

На виконання вимог ст. 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, судом 23.09.2021 проведено попереднє засідання, розглянуто всі вимоги конкурсних кредиторів.

Отже, в даному судовому засіданні розглядається грошова вимога до боржника, заявлена Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області.

В судовому засідання представник Головного управління ДПС в Івано-Франківській області підтримав заявлену вимогу в повному обсязі.

Розпорядник майна боржника та представник боржника грошові вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області визнали частково (за виключенням розміру пені, заявленої поза межами річного строку позовної давності).

Розглянувши заяву Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про грошові вимоги до ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників у справі про банкрутство, суд зазначає таке.

Податковий борг ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" становить 4160726 грн 43 к., а саме по:

- податку на додану вартість в сумі 3757692 грн 33 к - пеня, що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів;

- земельному податку з юридичних осіб (по м. Івано-Франківську) в сумі 68028 грн 30 к. - пеня, що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів;

- земельному податку з юридичних осіб (с. Крихівці) в сумі 14453 грн 71 к. - пеня що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів;

- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (по м. Івано-Франківськ) в сумі 8960 грн 93 к. - пеня, що обліковується в ІКП платника. нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів;

- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості (с. Крихівці ) в сумі 2833 грн 29 к. - пеня, що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів;

- податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 39340 грн 11 к. - пеня, що обліковується в ІКП платника. нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів;

- частині чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями в сумі 44840 грн 44 к. - пеня, що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів;

- податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 224577 грн 32 к. - пеня, що обліковується в ІКП платника, нарахована за несвоєчасну сплату платежів (ст. 129 ПКУ) при відокремлені боргу в зв`язку з порушенням справи про банкрутство та введенням мораторію на задоволення вимог кредиторів.

Також, за ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" обліковуються неузгоджені податкові зобов`язання у сумі 83603972 грн 66 к. по платежах:

1) Частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань) в розмірі 64307235 грн 91 к., в т.ч.:

- 40527068 грн 00 к. - податкових зобов`язань, що підтверджуються податковим повідомлення-рішенням № 0002030505 від 06.12.2019, які винесені на підставі акта № 260/09-19-05-05/8033772 від 12.11.2019 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, валютного законодавства за період з 01.07.2018 по 31.08.2019, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019;

- 10131767 грн 00 к. - штрафних (фінансових) санкцій, які підтверджуються податковим повідомлення-рішенням № 0002030505 від 06.12.2019, які винесені на підставі акта № 260/09-19-05-05/8033772 від 12.11.2019 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, валютного законодавства за період з 01.07.2018 по 31.08.2019, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019;

- 13648400 грн 91 к. - пені.

2) Податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в розмірі 19296736 грн 75 к. в т.ч.:

- 12 245 416 грн. - податкових зобов`язань, що підтверджуються податковим повідомлення-рішенням № 0001990505 від 06.12.2019, які винесені на підставі акта № 260/09-19-05-05/8033772 від 12.11.2019 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, валютного законодавства за період з 01.07.2018 по 31.08.2019, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019;

- 3061354 грн 00 к. - штрафних (фінансових) санкцій, які підтверджуються податковим повідомлення-рішенням № 0001990505 від 06.12.2019, які винесені на підставі акта № 260/09-19-05-05/8033772 від 12.11.2019 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, валютного законодавства за період з 01.07.2018 по 31.08.2019, з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 31.08.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.08.2019;

- 3989966 грн 75 к. - пені.

Розглянувши вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, заслухавши присутніх в судовому засіданні учасників справи про банкрутство, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошове зобов`язання - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду.

Порядок виникнення грошових зобов`язань щодо сплати податків та зборів визначений Податковим кодексом України (далі - ПК України), положеннями п. 1.1 та 1.3 ст. 1 якого унормовано, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів. їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства; однак питання погашення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури. визначені Законом про банкрутство, регулюються цим Законом.

Статтею 41 ПК України органи державної податкової служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб`єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних позапланових виїзних перевірок платників податків відповідно до ст. 78 цього Кодексу.

Підпунктом 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Відповідно до п. 54.1 та 54.3 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою. Контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Стаття 57 ПК України регулює строки сплати податкового зобов`язання: за загальним правилом платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку. передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57); у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. п. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу; у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження (п. 57.3 ст. 57 ПК України).

Положеннями п. 58.1 ст. 58 ПК України передбачено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 54 цього Кодексу.

За змістом п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Водночас, п. 56.18 цієї ж статті передбачено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15.12.2020 у справі № 904/1693/19 про банкрутство ТОВ "Трейд Коммодіті" зазначила: Аналіз наведених вище приписів податкового законодавства, в тому числі положень п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14, п. 56.18 ст. 56, п. 57.3 ст. 57 та інших положень ПК України, дає змогу дійти висновку про те, що грошове зобов`язання платника податків для цілей здійснення адміністрування податків та зборів може існувати як узгоджене зобов`язання, набувши статусу податкового боргу після настання моменту його сплати, що надає податковому органу можливість здійснення заходів щодо стягнення суми такого зобов`язання, а також: як неузгоджене зобов`язання, коли грошове зобов`язання існує, але заходи щодо адміністрування податків та зборів податковими органами не вживаються.

Однак неузгодженість суми грошового зобов`язання не означає, що зобов`язання не існує або може не враховуватися при зверненні із заявою про визнання кредиторських вимог відповідно до приписів ст. 23 Закону № 2343-ХН.

Також, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 15.12.2020 у справі № 904/1693/19 про банкрутство ТОВ "Трейд Коммодіті" дійшла такого висновку: З огляду на положення ст. 23-25 Закону № 2343-ХП, чинного на момент відкриття провадження у цій справі, податковий орган, так само як і інші конкурсні кредитори, повинен подати до господарського суду вимоги до боржника щодо його грошових зобов`язань по сплаті податків і зборів, що виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство разом з документами, що ці зобов`язання підтверджують, а господарський суд зобов`язаний розглянути всі вимоги та заперечення проти них на підставі поданих кредитором і боржником документів, оцінити правомірність цих вимог незалежно від наявності в адміністративному суді спору щодо неузгодженого податкового зобов`язання, з якого сформована кредиторська вимога податкового органу.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 у справі № 300/2477/20 в задоволенні позову ДП "Івано-Франківський військовий лісокомбінат" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 06.12.2019 за № 0002030505 та № 0001990505 відмовлено.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2021 відмовлено ДП "Івано-Франківський військовий лісокомбінат" у відкритті апеляційного провадження.

Судом установлено, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2021 у справі № 300/2477/20 набрало законної сили 18.10.2021.

Частиною 4 ст. 75 ГПК України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже сума існуючого податкового боргу, яка підтверджена податковими повідомленнями-рішеннями від 06.12.2019 за № 0002030505 та № 0001990505 не потребує доказування та є обґрунтованою.

Що стосується застосування позовної давності до вимог про стягнення пені, суд зазначає таке.

У п. 102.1 ст. 102 ПК України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним (п. 102.1 ст. 102 ПК України).

Пункт 101.1 ст. 101 ПК України передбачає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Системний аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про те, що ПК України встановлено граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов`язань, та не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов`язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом, по закінченню яких він уже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), оскільки за наслідком закінчення цього строку податкове зобов`язання визнається безнадійним в силу ст. 101 ПК України, а борг підлягає списанню в обов`язковому порядку. Цей строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу та застосовується імперативно (в силу закону). Списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, щодо якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Така правова позиція викладена у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № К/9901/99/17 (807/2097/16) та від 04.09.2018 у справі № 813/4430/16, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.09.2019 у справі № 910/11620/18, від 31.10.2019 у справі № 925/1242/15, від 05.12.2019 у справі № 910/1678/19.

Податковим кодексом України встановлено граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов`язань не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов`язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом, по закінченню яких він уже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), оскільки за наслідком закінчення цього строку податкове зобов`язання визнається безнадійним в силу ст. 101 ПК України, а борг підлягає списанню в обов`язковому порядку. Цей строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою г зо погашення податкового боргу та застосовується імперативно (в силу закону). Списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, і юдо якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 910/8428/18 зазначив: Під час розгляду грошових вимог контролюючого органу до боржника, як платника податків, господарському суду належить перевірити дотримання контролюючим органом спеціального строку давності заявлення до стягнення з боржника податкового боргу, який у пункті 102.4. ст. 102 Податкового кодексу України встановлено 1095 календарних днів з дня його виникнення та застосування якого є імперативним.

Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заборгованість боржника перед Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області в сумі 87764699 грн 09 к. документально підтверджена та обґрунтована, тому підлягає визнанню.

Керуючись ст. 45, 47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232-235, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

п о с т а н о в и в :

Визнати грошові вимоги Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області у розмірі 87764699 грн 09 к. та 4540 грн 00 коп. судового збору.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена у визначені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства строк та порядку.

Повний текст ухвали складений 01.11.2021.

Суддя Т. В. Стефанів